Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.01.2014., 23:13   #61
Quote:
tomisličak kaže: Pogledaj post
Povodom obilježavanja 21. obljetnice akcije Maslenica
položeni su vijenci ispred središnjeg križa na zadarskom groblju za poginule branitelje.
Fred Matić prožet ponosom:
Ne razumijem što Fred Matić ima biti prožet ponosom, jer on nije sudjelovao u toj opraciji, i ne samo toj, on nije sudjelovao u nijednoj osloboditeljsskoj operaciji Hrvatske vojske i policije.

Svima koji su bili sa mnom za vrijeme ove operacije upućujem pozdrav.
Poseban pozdrav svim pripadnicima 112. brigade HV-a.
marasovac is offline  
Old 21.01.2014., 23:19   #62
Quote:
marasovac kaže: Pogledaj post
Ne razumijem što Fred Matić ima biti prožet ponosom, jer on nije sudjelovao u toj opraciji, i ne samo toj, on nije sudjelovao u nijednoj osloboditeljsskoj operaciji Hrvatske vojske i policije.

Svima koji su bili sa mnom za vrijeme ove operacije upućujem pozdrav.
Poseban pozdrav svim pripadnicima 112. brigade HV-a.
Nisam ni ja sudjelovao u toj operaciji pa valjda je i meni zabranjeno. U ime cijele Hrvatske koja nije sudjelovala u operaciji srdačno ti se zahvaljujem.
__________________
..Tako je dirljiva ta briga neutralnih objektivnih i zabrinutih treba pregovarati za Ukrajinu, rastopim se od te empatije.
Roy is offline  
Old 22.01.2014., 01:15   #63
Svaka čast na ovoj akciji. I veliki pozdrav svim sudionicima ovdje na forumu.
Inače, dodao bih jednu golu činjenicu. Akcija je toliko isprovocirala Britaniju da je pred Zadar, na liniju naših teritorijalnih voda dovukla svoj nosač aviona. Zna li tko što o tome?
bomac is offline  
Old 22.01.2014., 07:08   #64
Quote:
bomac kaže: Pogledaj post
Svaka čast na ovoj akciji. I veliki pozdrav svim sudionicima ovdje na forumu.
Inače, dodao bih jednu golu činjenicu. Akcija je toliko isprovocirala Britaniju da je pred Zadar, na liniju naših teritorijalnih voda dovukla svoj nosač aviona. Zna li tko što o tome?
Je, toliko ih je isprovocirala da je britanski časnik Marc Nicholas Gray izvan svojih ovlasti (promatrać) otvorio preljeve na brani Peruća i spasio brojne živote. Hrvatske. I čovjeku ne padne ni dlaka sa glave kada se vratio u Britaniju, nastavio karijeru kao odlikovani časnik u brojnim operacijama.

A da je u pitanju britanska agentura govori činjenica da ga je odlikovao Josipović i to kada, prošle godine.
__________________
..Tako je dirljiva ta briga neutralnih objektivnih i zabrinutih treba pregovarati za Ukrajinu, rastopim se od te empatije.
Roy is offline  
Old 22.01.2014., 18:35   #65
Rat je sranje.Uvijek.To se svjedoči tko je okusio.Gorko i slatko.Dok se ne izgubiš u metežu uma i sna.
Mrski Dan Tana is offline  
Old 22.01.2014., 18:38   #66
Quote:
Creeping Death kaže: Pogledaj post
Postavlja se pitanje zašto nema slavlja, s obzirom na značaj vojne operacije Maslenica, zašto se predsjednik države nije udostojio pojaviti na istoj, ili premijer države?

Ili znamo odgovor?
Ko ih šiša. Operacija je ipak obilježena. HTV je dao dokumentarac. Šteta samo kaj nema više izvornih zapisa, ali to je i logično. U vrijeme akcije nikome nije bilo do prevelikih nasnimavanja.
U ovoj operaciji vojska krajine je upotrijebila sve raspoložive snage, al nije uspjeva vratiti većinu izgubljenih prostora. Očito je bilo da su bili prošli svoj vrhunac i da su išli u defanzivu.
Inače se priča da je u jednom trenutku Zadar bio u opasnosti. Možda i je, ali ne znam s kojim snagama bi mogli kontrolirati Zadar, čak i da su u njega ušli.
bomac is offline  
Old 22.01.2014., 19:52   #67
Quote:
Roy kaže: Pogledaj post
Je, toliko ih je isprovocirala da je britanski časnik Marc Nicholas Gray izvan svojih ovlasti (promatrać) otvorio preljeve na brani Peruća i spasio brojne živote. Hrvatske. I čovjeku ne padne ni dlaka sa glave kada se vratio u Britaniju, nastavio karijeru kao odlikovani časnik u brojnim operacijama.
Znači nosača nije bilo - to se samo pričinilo ljudima - a drugo znači britanski MoD bi trebao kaznit časnika jer je spriječio katastrofu i to kao UN promatrač - i to se kao ne bi probilo van. Ma da.

Isto tako Britanci nisu pokušali ubacit snage na Dinaru i zaustavit pripremne operacije za Oluju tijekom zime 1994/95

Ajd sad još tvrdi da su se Kanađani kod Medaka stvarno pokefali s našima...
čisto da znamo s kakvim stručnjakom imamo posla
Samwell Tarly is offline  
Old 22.01.2014., 20:35   #68
Quote:
Samwell Tarly kaže: Pogledaj post
Znači nosača nije bilo - to se samo pričinilo ljudima - a drugo znači britanski MoD bi trebao kaznit časnika jer je spriječio katastrofu i to kao UN promatrač - i to se kao ne bi probilo van. Ma da.

Isto tako Britanci nisu pokušali ubacit snage na Dinaru i zaustavit pripremne operacije za Oluju tijekom zime 1994/95

Ajd sad još tvrdi da su se Kanađani kod Medaka stvarno pokefali s našima...
čisto da znamo s kakvim stručnjakom imamo posla
FYI, britancima sa svim obavještajnim resursima koje imaju je Maslenica bila znaš kakvo iznenađenje? Nikakvo.

A te djećje provokacijice ostavi za svoj uzrast rasprave i sa nekim drugim, ne tangiraš me previše.
__________________
..Tako je dirljiva ta briga neutralnih objektivnih i zabrinutih treba pregovarati za Ukrajinu, rastopim se od te empatije.
Roy is offline  
Old 23.01.2014., 21:48   #69
Quote:
Roy kaže: Pogledaj post
Nisam ni ja sudjelovao u toj operaciji pa valjda je i meni zabranjeno. .

Ako si ti ispunjen ponoson samo budi, ne daj se smetati. Ja se i uz najbolju volju ne mogu sjetiti da sam tebe spomenuo u nekom svom komentaru.
marasovac is offline  
Old 23.01.2014., 22:13   #70
Za oner koji nisu pogledali film, preporuka je obavezno pogledati. Po mom skromnom mišljenju, riječ je o najboljem dokumentarnom filmu o Domovinskom ratu. Ono što pouzdano znam je da je sve u ovom filmu 100%-tna istina, da su u ovom filmu izvučene najbitnije stvari, da su u ovom filmu svi do jednog relevantni sugovornici i pravi junaci ove bitke.

http://www.youtube.com/watch?v=PDBo9QgciIA

Dva detalja posebno valja istaknuti. Koliki je bio pritisak na Hrvatsku najbolje će posvjedočiti intervju koji je tada ministar obrane Gojko Šušak dao jednoj britanskoj tv-kući, ne sjećam se više je li to bio BBC, Sky-News ili netko treći, ali uglavnom kao i uvijek, najveći pritisak dolazio je iz Velike Britanije. To je na ovom filmu od 0:32:30 do 0:33:30. Primjetit ćete kako Englez govori Gojku Šušku "znam da je turizam važan bla bla bla, ali da je ovo kraj 20. stoljeća, i da nije bilo potrebe da se krene u rat". Reklo bi se, tipičan Englez koji se pravi Englez i ne zna da se u rat krenulo godinu i pol dana prije ovog događaja. Tako su oni u Engleskoj vidjeli te stvari.

Drugo detalj iz ovog dokumentarca ide odmah iza ovoga, a radi se o dolasku Vrhovnika u Zadar. Vrhovnik želi posjetiti Škabrnju, i zajunio da je hoće posjetiti i gotovo. Znam tu priču i znam da su mu neki govorili da mu je bolje da ne ide, ali je teško bilo Tuđmana odgovoriti kad nešto zajuni, jer je općepoznata stvar da doktor Tuđman nije znao za strah, da je hrabrost njegova najveća vrlina, i njemu to nije predstavljalo problem, a s njim se oko toga nitko nije htio natezati. Onda Vrhovnik uzima čašu i nazrdavlja nazočnim časnicima. Pa recimo negdje na 33:40 nekih 5-6 sekundi ministar Šušak mu pravo to govori jer je ministru Šušku to rekao general Gotovina da mu kaže, i točno se vidi tipična Tuđmanova reakcija na 33:45 kad diže glavu (a da nema čašu u ruci odmahnuo bi rukom) i govori mu "ma hajde", a to vam je stilu "da vidim tko će sad mene spriječiti da odem u Škabrnju". Idućih 10 sekundi nazdravlja časnicima a onda ga Gotovina na 33:55 hvata u klinč i objašnjava mu da ne ide, da ne može ići, da nije sigurno. Naravno, u priču se odmah ubacuje i Mate Laušić, koji vodi Tuđmanovo osiguranje. Meni je tu zanimljiv detalj gdje Gotovina želi reći to Tuđmanu da nitko drugi ne čuje, a to je ona priča o tome da Gotovina čak i u takvom društvu ne može biti siguran kome se tu osim Vrhovnika i ministra obrane može vjerovati. Na kraju je Tuđman i nakon Gotovinina predavanja rekao "Idem", ali su na kraju skočili i ostali i konačno ga uspjeli urazumiti. A što kad se taj ničega nije bojao, a to je dokazao milijun puta, kao na primjer ovdje, 1991. godine

http://www.youtube.com/watch?v=1AsA_jJqAII
marasovac is offline  
Old 23.01.2014., 23:45   #71
Quote:
marasovac kaže: Pogledaj post
Za one koji nisu pogledali film, preporuka je obavezno pogledati. Po mom skromnom mišljenju, riječ je o najboljem dokumentarnom filmu o Domovinskom ratu. Ono što pouzdano znam je da je sve u ovom filmu 100%-tna istina, da su u ovom filmu izvučene najbitnije stvari, da su u ovom filmu svi do jednog relevantni sugovornici i pravi junaci ove bitke.

http://www.youtube.com/watch?v=PDBo9QgciIA

Marasovac hvala za preporuku, upravo sam pogledao cijeli dokumentarac i mogu potvrditi, da je stvarno odličan
__________________
upgrade your LIFE
Aurum7 is offline  
Old 24.01.2014., 08:59   #72
Quote:
marasovac kaže: Pogledaj post

Dva detalja posebno valja istaknuti. Koliki je bio pritisak na Hrvatsku najbolje će posvjedočiti intervju koji je tada ministar obrane Gojko Šušak dao jednoj britanskoj tv-kući, ne sjećam se više je li to bio BBC, Sky-News ili netko treći, ali uglavnom kao i uvijek, najveći pritisak dolazio je iz Velike Britanije. To je na ovom filmu od 0:32:30 do 0:33:30. Primjetit ćete kako Englez govori Gojku Šušku "znam da je turizam važan bla bla bla, ali da je ovo kraj 20. stoljeća, i da nije bilo potrebe da se krene u rat". Reklo bi se, tipičan Englez koji se pravi Englez i ne zna da se u rat krenulo godinu i pol dana prije ovog događaja. Tako su oni u Engleskoj vidjeli te stvari.
Gledala sam dokumentarac na HTV-u i stvarno je odličan, uz veliko divljenje braniteljima na ratovanju na onakvom terenu (uza sve ostalo).

Boldano me ono nije iznenadilo, ali baš lijepo i jasno pokazuje apsurd i odnos Velike Britanije (a slično su mislile i ostale zemlje, osim Njemačke) prema želji Hrvatske za samostalnošću i cjelovitošću u ono vrijeme. Ali odgovor koji su dobili na svoje priklanjanje drugoj strani ilustrira stav i diplomaciju naših političara u ono vrijeme, koji nisu srljali ali ni popuštali pod takvim pritiscima, već mudro povlačili poteze u skladu sa hrvatskim interesima ne kršeći pri tom ni njihova glupa pravila i odredbe. Ono, treba znati proći kroz ušicu igle. Šteta šta danas to nemamo, a imali smo dobru podlogu.
__________________
Come up on different streets they both were streets of shame/Both dirty both mean yes and the dream was just the same/And I dreamed your dream for you and now your dream is real/How can you look at me as if I was just another one of your deals?

Zadnje uređivanje novaizzy : 24.01.2014. at 09:06.
novaizzy is offline  
Old 24.01.2014., 12:01   #73
Quote:
Samwell Tarly kaže: Pogledaj post

Ajd sad još tvrdi da su se Kanađani kod Medaka stvarno pokefali s našima...
čisto da znamo s kakvim stručnjakom imamo posla
Kad već spominješ...prije neki dan sam pričao s kanađaninom koji je sudjelovao u tom okršaju....rekao mi je da su zapravo potaracali srpske civile. S našima nisu ni došli u kontakt.
Rain is offline  
Old 24.01.2014., 12:52   #74
A koliko ima smisla teorija da je u biti Maslenica bila zamka za Hrvatsku od nekih medjunarodnih krugova odnosno razvlacenje snaga i prikrivanje muslimanske ofenzive na Srednju Bosnu...
Preko ekipe oko Tudjmana su naveli vaznost te akcije al sa drugim ciljem, nakraju je ispalo sve OK.

To je jako dobro objasnio Culjak u knjizi Rat u Hrvatskoj,pa preporucam da procitate,napravio je po meni sjajnu analizu dogadjanja u Hrvatskoj i BIH od pocetka rata pa tamo do 96 sa jos dodatnim analizama buduceg stanja....
realist is offline  
Old 25.01.2014., 22:39   #75
Quote:
Ispred križa vijence je položilo i svijeće zapalilo 20-tak izaslanstava i udruga iz Domovinskog rata iz cijele Hrvatske,
a spomen obilježje poginulim hrvatskim braniteljima simbolično je otkrio general Ante Gotovina,
u društvu generala i ratnog zapovjednika 4. gardijske brigade Damira Krstičevića.
Izvor - > RTL vijesti
Još nigdje nisam primjetio kako se ministar ispričao obiteljima poginulih "Sokolova"
koji su poginuli i ne znajući za internu zapovjed o povlačenju ročnika nakon utvrđivanja zauzetih crta.
Vječna im slava i Hvala.
__________________
tomisličak is offline  
Old 25.01.2014., 23:01   #76
Quote:
realist kaže: Pogledaj post
A koliko ima smisla teorija da je u biti Maslenica bila zamka za Hrvatsku od nekih medjunarodnih krugova odnosno razvlacenje snaga i prikrivanje muslimanske ofenzive na Srednju Bosnu...
Preko ekipe oko Tudjmana su naveli vaznost te akcije al sa drugim ciljem, nakraju je ispalo sve OK.

Najsmislenija je ona Mesićeva teorija kako je operacija Maslenica "bila nepripremljena, nije nas pomaknula ni za milimetar, a izvedena je u izborne svrhe".
Te da su Gotovina i Bobetko odgovorni za pogibiju 185 hrvatskih branitelja.
Pilatus is offline  
Old 26.01.2014., 11:34   #77
Quote:
Pilatus kaže: Pogledaj post
Najsmislenija je ona Mesićeva teorija kako je operacija Maslenica "bila nepripremljena, nije nas pomaknula ni za milimetar, a izvedena je u izborne svrhe".
Te da su Gotovina i Bobetko odgovorni za pogibiju 185 hrvatskih branitelja.
Je li to onaj Mesić koji je puštao Britance u arhive i raspačavao "vojna tajna-vrlo povjerljivo" ko na placu?
bomac is offline  
Old 27.01.2014., 10:49   #78
Quote:
tomisličak kaže: Pogledaj post
Izvor - > RTL vijesti
Još nigdje nisam primjetio kako se ministar ispričao obiteljima poginulih "Sokolova"
koji su poginuli i ne znajući za internu zapovjed o povlačenju ročnika nakon utvrđivanja zauzetih crta.
Vječna im slava i Hvala.
valjda nisi upoznat sa detaljima...pa iznosiš nekoliko neistina ovdje.

Sokolovi nisu poginuli zbog interne zapovjedi o povlačenju već su došli na smjenu prvi puta na nepoznatom terenu i upali u pripremljenu zasjedu jedne od najboljih četničkih jedinica - Vukova na terenu di u tom trenutku nije ni postojala formirana linija razdvajanja i drugo, nisu se povlačili ročnici nego je povučena 4. gbr koja je ostvarila sve zacrtane ciljeve s početka akcije, na zasluženi odmor.

I ne vidim zašto bi se bilo koji ministar pa ni Matić trebao danas ispričavati zbog toga.
hr1u00 is offline  
Old 27.01.2014., 14:28   #79
Nastavite na: https://www.forum.hr/showthread.php?t=416050
rezon@tor is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:15.