Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dječje zdravlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.09.2015., 22:48   #441
ja svojeg nikada nisam široko povijala.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2015., 23:01   #442
Quote:
gargamišamel kaže: Pogledaj post
ja svojeg nikada nisam široko povijala.
I sve ok?
Meni su nju umotali u rodilištu i rekli da tako radim do uzv-a.
A pedijatrica i patronažna su malo popustljivije po tom pitanju.
__________________
Latinska poslovica
Điđe T. is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2015., 23:07   #443
sve ok. koliko se sjećam ni u rodilištu ga nisu široko povijali. većina ih je odustala od toga jer kao nema smisla, nije nikakva prevencija.
inače vele da su curice sklonije problemima s kukovima.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2015., 11:46   #444
nisi niosta uprskala jer siroko ne moze stetiti. ne moze bas ni koristiti ako dijete ima pravih problema ali stetiti ne moze
odi na ultrazvuk sto ranije pa ces zanti jel trebas ili ne ista raditi
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2015., 12:26   #445
Quote:
Điđe T. kaže: Pogledaj post
I sve ok?
Meni su nju umotali u rodilištu i rekli da tako radim do uzv-a.
A pedijatrica i patronažna su malo popustljivije po tom pitanju.
Ne moraš to slijepo slušati. Kako su ti cure rekle, neće biti štete, a i korist je upitna.
Neka rodilišta će ti to preporučit, neka neće.
Meni su na prvom UZV kukova s nepuna dva mjeseca rekli da moram dečkića široko povijati, al ja to nisam radila nego sam vježbala s njim. Na kontroli za dva mjeseca rezultati su bili savršeni.
Nisam vjerovala u široko povijanje, a i bila mi je prevelika tlaka. Dijete mi se ritalo i plakalo kad sam to radila pa nikad nisam uspjela. Nije ga bilo moguće zategnuti da mu kukovi budu široko kako treba. Tako je široko povijan samo jedan dan.
Vježba je puno bitnija od povijanja.
hooly is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2015., 13:00   #446
ako i postoje neki problemi široko to neće riješiti. zato doktori daju remenčiće i udlage (il kak se već to zove ). i slažem se sa hooly da je vježbanje puno bolje za prevenciju. to bi pedijatri trebali pokazati na prvoj kontroli.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2015., 13:08   #447
ako se vjezbati smije
trebalo bu ultrazvuk raditi odmah
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2015., 13:11   #448
Nama su u rodilistu savjetovali siroko povijanje i pokazali su nam vjezbe. Al moj je nedonosce pa ne znam jel to uobicajeno za takvu djecu. Uglavnom, ja sam ga streberski siroko povijala do prve kontrole kod ortopeda. Onda nije bilo sve bas najbolje pa su nas narucili opet. Tad sam ga vec malo manje streberski prematala. Ali cijelo vrijeme ssam mu vjezbala kukice. Inace, nikad ga nisam po noci, samo po danu -bilo mi je to previse petljanja pa bi razbudila i sebe i njega. Na drugoj kontroli je sve bilo ok.
Ne znam jel pomaze, mislim da ne odmaze. A da ga npr. nisam siroko prematala pa da je imao neke probleme mislim da bi lupala glavom o zid i pitala se jesam li to mogla sprijeciti da sam poslusala doktora...
Nykas is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2015., 13:24   #449
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
trebalo bu ultrazvuk raditi odmah
ovo definitivno.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2015., 13:40   #450
Quote:
gargamišamel kaže: Pogledaj post
ovo definitivno.
Kad sam ja rodila, 2013., na ultrazvuk u Klaićevoj se čekoalo 4 mjeseca, a treba ga se raditi sa mjesec dana!
Samozatajna is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2015., 13:48   #451
zato platis 300 kn pa imas odmah, jbg
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2015., 13:52   #452
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
zato platis 300 kn pa imas odmah, jbg
Nije to uopce toliko hitan pregled. Moj mali je ove godine dobio redovan termin s 1,5mj s time da smo se mogli naruciti tek kada smo dobili uputnicu s mjesec dana. Brze dodjes na red na salati. Ja bih tih 300kn ulozila u nesto korisnije
Cepin40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2015., 13:53   #453
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
zato platis 300 kn pa imas odmah, jbg
Ok, samo sam rekla kakva je to nelogičnost. A i nisu svi u financijskim mogućnostima da idu kod privatnika, koliko god to željeli.

A i zašto bi se trebalo ići privatno? Ako se zna da sa mjesec dana dijete treba na ultrazvuk kukova, onda bi mu odmah po izlasku iz rodilišta trebali dati termin kada da dođe na ultrazvuk.
Samozatajna is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2015., 13:55   #454
Quote:
Cepin40 kaže: Pogledaj post
Nije to uopce toliko hitan pregled. Moj mali je ove godine dobio redovan termin s 1,5mj s time da smo se mogli naruciti tek kada smo dobili uputnicu s mjesec dana. Brze dodjes na red na salati. Ja bih tih 300kn ulozila u nesto korisnije
to je hitan pregled, mjesec ili mejsec i pol i ne igra bas ogromnu ulogu ali bome prek 2 mj cekanja je puno previse

remencici se trebaju staviti sto ranije ako je potrebno, ne samo zato ejr se tako lakse isprave nego i dijete skine remencice s manje mjeseci pa ga manje ometaju i smetaju
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2015., 17:54   #455
Cure, hvala na odgovorima

Moja cura se ne buni dok je prematam, jedino sam ju poštedila kad su bile vrućine da nema puno robe na sebi. Zato sam i napisala da se nadam da nisam uprskala, jer nije bila 24 sata dnevno umotana. Jednako tako ima logike ako problemi postoje da nikakvi povijanje neće pomoći, ali praksa i savjeti sa strane stave bubu u uho, htjela/ne htjela.

Quote:
Nykas kaže: Pogledaj post
Ne znam jel pomaze, mislim da ne odmaze. A da ga npr. nisam siroko prematala pa da je imao neke probleme mislim da bi lupala glavom o zid i pitala se jesam li to mogla sprijeciti da sam poslusala doktora...
Ovako i ja razmišljam, zato sam i pitala savjet.

Nama su sugerirali povijanje, a patronažna mi je pokazala jednu vježbicu za razgibavanje kukova (i ramena).
Ne znam postoje li neke druge, pa idem malo gugletat


edit: evo našla sam, to i ja radim sa svojom bebicom. Nismo baš bile redovite, ali stignemo se popravit

vjezbe-za-pravilan-razvoj-kukova-video.html
__________________
Latinska poslovica
Điđe T. is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2020., 17:54   #456
premješteno.


Quote:
ostoppbar kaže: Pogledaj post
Možeš linkati gdje je to dokazano?
Tu je kratki PDF letak u kojem je sažeto da nije potrebno i čak može biti i štetno ako se displazija ne prepozna na vrijeme zbog širokih povoja. Pelene ne mogu postići dobar položaj niti izliječiti displaziju.
https://www.google.com/url?sa=t&sour..._wlIE-3K7GTEe9
Tu je detaljnije istraživanje ako se kome da čitati, ali sve u svemu svodi se na to da pelene u koliko god slojeva bile niti mogu spriječiti niti izliječiti stanje. Danas se pregled kukova može obaviti već s mjesec dana i traje doslovno minutu pa nema smisla maltretirati zdravu bebu slojevima pelena, a ako nije ok, onda joj treba ispravna terapija.
https://www.google.com/url?sa=t&sour...UHGyh2q-bRV2Is
Tko ne razumije engleski pod široko povijanje će na hrvatskom pronaći isto ovo. Jedino pedijatri i patronažne koji odbijaju napredak medicine i drže se i dalje teorija o slabom mlijeku, dohrani rižom s 4 mj itd... preporučuju i dalje švedske povoje jer "ne može štetiti".
tiluriumm is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2020., 18:14   #457
Quote:
tiluriumm kaže: Pogledaj post
Tu je kratki PDF letak u kojem je sažeto da nije potrebno i čak može biti i štetno ako se displazija ne prepozna na vrijeme zbog širokih povoja. Pelene ne mogu postići dobar položaj niti izliječiti displaziju.
https://www.google.com/url?sa=t&sour..._wlIE-3K7GTEe9
Tu je detaljnije istraživanje ako se kome da čitati, ali sve u svemu svodi se na to da pelene u koliko god slojeva bile niti mogu spriječiti niti izliječiti stanje. Danas se pregled kukova može obaviti već s mjesec dana i traje doslovno minutu pa nema smisla maltretirati zdravu bebu slojevima pelena, a ako nije ok, onda joj treba ispravna terapija.
https://www.google.com/url?sa=t&sour...UHGyh2q-bRV2Is
Tko ne razumije engleski pod široko povijanje će na hrvatskom pronaći isto ovo. Jedino pedijatri i patronažne koji odbijaju napredak medicine i drže se i dalje teorija o slabom mlijeku, dohrani rižom s 4 mj itd... preporučuju i dalje švedske povoje jer "ne može štetiti".
Nisi povijala prvu bebu? Zapamtila sam te da si rodila prvi put kada i moja prijateljica u istom rodilistu (i opet ste isto trudne, sumnjala sam cak da si ona jedno vrijeme ali nisi ). Ona je povijala prvi mjesec dana do pregleda jer su joj tako rekli u rodilistu. Citala sam istrazivanja da to nema smisla ali me opet trta ne raditi to na svoju ruku.
Pleksi is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2020., 18:19   #458
Nisam, pedica je rekla da nema potrebe, patronažna također. Išli smo na uzv po redovnom postupku s oko 3mj (može se i ranije privatno otići tko sumnja da nije ok ili je bio težak porod isl) sve bilo ok. Nosila sam ga u elastičnoj marami od mjesec dana pa tko ima volju položaj u marami je onaj kao u remenčičima pa više koristi ima od toga nego od pelena Iako ga ja nisam nosila zbog kukova nego jer je tad počelo kenkanje na svako spuštanje pa druge nije bilo ako sam htjela išta napraviti osim ležati s njim
Nije ni u rodilištu bio široko povijen nego samo u peleni čini mi se, prvi dan su ga umotali u tetru, poslije je dobio jastuk pa je bio samo u hlačicama i benkici. Al bili su u deficitu odjeće i opreme pa to možda ovisi, ako imaju stave, ako nemaju preskoče.
P.S. Nemam klonova na forumu previše mi nekad i ovaj profil

https://poliklinika-terapija.hr/razv...-djecjeg-kuka/
Evo tu i na hrvatskom, na kraju jasno kaže, može se, ali ako postoji iščašenje pelene ga neće izliječiti.
tiluriumm is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:18.