Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dječje zdravlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.11.2011., 16:00   #41
Unhappy

Pozdrav....Imam dijete od 9 godina koji je prije nekoliko mjeseci počeo dobivati epi napade (događalo mu se da "zablokira" i odluta na nekoliko sekundi). Neuropedijatrica pretpostavlja da su posljedica stranog tijela u mozgu jer mu je kao bebi ugrađena Pudenz pumpica.Od tada pije Tegretol. On se i dalje normalno razvija, odličan je đak i sve je šta se tiče tog dijela u redu, samo što primjećujem promjene u koncetraciji...promjene raspoloženja i ishitrenost. Čini mi se da je bio ozbiljniji kao predškolac nego danas...Zanima me postoje li alternative šta se tiče terapije i ima li ko iskustva s tim....Kako da mu zaštitim jetru osim B komplexom?
Nadalina1000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2011., 21:44   #42
Quote:
hrvoje dr. kaže: Pogledaj post
Točan uzrok se nezna.
u Japanu je nakon nekog crtića primjećeno da je dosta djece dobilo epi napade, navodno je uzrok bio izuzetno brza izmjena boja.
ela is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2011., 22:00   #43
Kako kod koje vrste. Nekima je okidac stroboskop, a neki crtici imaju nagle izmjene svjetla i boja pa su kao imitacija te mogu izazvati napadaj ako se duze gledaju.
lopticica is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2011., 10:35   #44
da li mi moze netko pomoci. ako su mi djetetu dijagnosticirani petit mal napadi, znaci epilepsija imam li pravo na njegu djetta? i gdje se mogu vise informirati o tome? inace ide u jaslice, tj. ne ide jer smo vec dugo na bolovanju. em zbog epi em zbog viroza. svaki put kad ima virozu kuri i d preko 40. a staaaaalno je bolesna. i ja i mm radimo. nemam nikoga za cuvanje.
__________________
bebica
silvaes85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2012., 23:26   #45
silva- to sve ovisi od slucaja do slucaja, trebala bi se obratiti u HZZO, a rjesenje i placanje na kraju ide od Centra za socijalnu skrb. Najbolje ti je da unajprije pitas pedijatra svog djeteta, pa ce te on uputiti tocno na ime i prezime osobe u zdravstvenom...
Malena Mu is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2012., 22:38   #46
Todov sindrom

Molio bih da mi netko kaže nešto više o tome. Moj unuk (22 mjeseca star)
samo noću doživljava neku vrstu napada -ispada mu iz funkcije lijeva ruka i lijeva noga a to mu se vrati nakon dvadesetak minuta,(kaže liječnik-hemoplazija) jasno budi se u plaču .
U jutro kao da se nije ništa desilo,.ide u jaslice , normalno komunicira za dijete svoje dobi, jako je komunikativan, veseo
Roditelji su obavili sve moguće pretrage i nikako da se postavi točna dijagnoza
ali se sve vrti oko Todovog sindroma
Ima li netko nekakvog iskustva s tom bolešću i kako je liječi, da li je to trajno stanje , postoji li mogućnost izlječenja ili se samo lijekovima bolest drži pod kontrolom
zabrinuti djed
avignon is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2012., 23:01   #47
Quote:
lubyanka kaže: Pogledaj post
Ne znam da ti moje iskustvo moze ista pomoci al eto da se ne osjetis usamljenom. Imam curicu od 16 mjeseci. Sa 2 i pol mjeseca je imala afebrilne konvulzije koje su klasificirane kao epi napadaji tonickog tipa. Svi nalazi UZV mozga, i EEG-a su uredni, kako tada, tako i danas. Kao terapija joj je uveden Rivotril. Imala je jedan napad 5-6 dana nakon uvodjenja terapije i od tada nista. Ukoliko se zadnji eeg snimak pokaze u redu, receno nam je da cemo polako pocet sa skidanjem s terapije. Bojim se.
Inace, moj brat ima epilepsiju s grand mal napadima i od svoje druge godine je na lijekovima. Sa nekih 20-ak godina su ga pokusali skinuti s lijekova i napad se ponovio. Inace, sa lijekovima funkcionira savrseno normalno: zavrsio tezak fakultet, radi na istaknutoj poziciji u jednoj firmi, ima obitelj, dvoje djece.
Epilepsija je presirok pojam- ima ih milijardu vrsta i svaki slucaj je za sebe. Najgore od svega je sto dramaticnost napada ne odredjuje i kolicinu posljedica. Ne znam sto bih ti rekla. Dobro je sto si uocila napade i nadam se da ce joj brzo pogoditi terapiju. Kao sto sam vec navela primjer svog brata, zivot s epilepsijom moze biti savrseno normalan mada neka ogranicenja postoje a ne mogu reci da ih se moj brat pridrzava previse pa ne znam sto bih rekla o tome. Eto, svu srecu vam zelim.
svagdje pise febrilne???
moj sin je sto imao afebrilne treci dan zivota prije nego cemo kuci iz rodilista i to tako da je prestao disati,pa za desetak minuta se opet ponovilo...bio 15 dana na pedijatriji u osijeku i nije se ponovilo-djagnoza novorodjenacke konvulzije....
sa mjesec i 8dana opet ih je dobio u obliku trzanja noge(ako odredjeni dio tijela trza i uhvatis ga i on preestane tada se radi o tremoru,a ako i dalje trza dok vi drzite nda su konvulzije-tako su nama objasnili) i onda su nam uveli phenobarbiton i evo na ljeto ce tri godine jos ga pije nije mi svejedno,al strah me da ga ssma sskinem da ga opet nebi dobio...inace otkad je pod terapijom nije ih imao...eeg-ovi uredu,megnet uredu,nema posljedica od tih prvih napada...s tim da nam je dr.Berecki(koji je najbolji u Oisjeku za mene)objasnio da mogu doci nasljedno,ako je mama u trudnoci imala smao prehladu,nakupljaNJEM aminokiselina koje rezltiraju napadma i jos par razloga al kao najcesce nikada ne otkriju od cega dolazi...strasno...ak je nasljedno moze ga dobiti i nas edrugo dijete,koje sam rodila prije 4,5 mj.i havla Bogu zdrava je...ali patilo me to,nedaj Boze zla..
melita0112 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2012., 21:54   #48
Question

Imam djevojčicu 11 godina, ima dijanozu epilepsije,g 40, od ljeta prošle godine.
Uzima lijekove redovito, depachine chrono 2/450 mg i arvind 2/25 mg. Usprkos tome ima napadaje, često se u nešto zagleda, pa joj ide pjena na usta, a najgore je to što ju često boli glava, ima vrtoglavice te se ruši i pada u nesvijest. Ako netko ima takvih ili sličnih problema, nek se javi jer ovih padanja u nesvijest me već strah.
gu90 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2012., 18:26   #49
Moja sestra ima curicu, 5 razred. Prije 2 mjeseca se onesvjestila na autobusnoj stanici na putu iz škole. Išla joj je pjena na usta, i pomokrila se. Hitnom je prevežena u bolnicu, gdje su odmah posumnjali na epi napad. Te su ju odmah ostavili u bolnici dva tjedna da bi izvršili pretrage i potvrdili dijagnozu. Nakon svega toga je potvrđeno da ima epilepsiju, neki blaži oblik. No, već unazad toga, oko dvije godine, ona je ponekad imala neke kao tikovi: tijekom npr. učenja ili čitanja jednostavno se ugasi, gleda u jednu točku, dok s očima ide prema gore, i to traje nekih 3 sekunde, onda se povrati i nastavi gdje je stala s učenjem, no kad ju pitaš što je to bilo ona se toga ne sjeća. Pošto je u pubertetu, pridavali smo to stresu u školi, odrastanju i svemu što s pubertetom ide. Sada, kad joj je dijagnosticirana epilepsija, sestra je rekla liječniku za ta "isključenja", i on je konstatirao da je to upravo to, da su to napadaji. Pije te tablete, no ti "tikovi" i dalje su tu. Pije tablete već oko 2 mjeseca, i "tikovi" su se sad pojačali, sad nekako više glavom u stranu ide kad joj se to desi. Po savjetovanju s liječnikom, povećana joj je doza. Curica je emotivna jako, čim se uzruja nešto malo više, ima napadaje u obliku tih isključenja, i to tako strašno izgleda. Kad ju gledaš, kad se to desi, dođe ti da plačeš. Da li itko ima takav problem? Da li ta isključenja nestaju tijekom terapije tabletama, ili to nikada ne ode?
Vesna26 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2012., 18:52   #50
Quote:
Vesna26 kaže: Pogledaj post
Pije tablete već oko 2 mjeseca, i "tikovi" su se sad pojačali, sad nekako više glavom u stranu ide kad joj se to desi. Po savjetovanju s liječnikom, povećana joj je doza. Curica je emotivna jako, čim se uzruja nešto malo više, ima napadaje u obliku tih isključenja, i to tako strašno izgleda. Kad ju gledaš, kad se to desi, dođe ti da plačeš. Da li itko ima takav problem? Da li ta isključenja nestaju tijekom terapije tabletama, ili to nikada ne ode?
Ovo glavom u stranu se meni dogadjalo baš sada na zadnjim tabletama Trobalt pa sam ih i izbacio složivši se s doktorom(gledaš TV ili nešto dalje a ono glava nalijevo a oči naravno moraju nadesno u tu točku koju gledaš).
Čim se nadje pravilno odabrane tablete sigurno će nestati ili smanjiti se ti parcijalni napadi a teta i ostali ne smiju pred njom ispoljavati svoja osjećanja mnogo i žaliti je jer onda zna doći do pobune velike kod male a naročito sada kada je u pubertetu i ulazi u život.
Sve najbolje
koje tablete konzumira sada?
london-vienna is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2012., 10:15   #51
Quote:
Vesna26 kaže: Pogledaj post
Moja sestra ima curicu, 5 razred. Prije 2 mjeseca se onesvjestila na autobusnoj stanici na putu iz škole. Išla joj je pjena na usta, i pomokrila se. Hitnom je prevežena u bolnicu, gdje su odmah posumnjali na epi napad. Te su ju odmah ostavili u bolnici dva tjedna da bi izvršili pretrage i potvrdili dijagnozu. Nakon svega toga je potvrđeno da ima epilepsiju, neki blaži oblik. No, već unazad toga, oko dvije godine, ona je ponekad imala neke kao tikovi: tijekom npr. učenja ili čitanja jednostavno se ugasi, gleda u jednu točku, dok s očima ide prema gore, i to traje nekih 3 sekunde, onda se povrati i nastavi gdje je stala s učenjem, no kad ju pitaš što je to bilo ona se toga ne sjeća. Pošto je u pubertetu, pridavali smo to stresu u školi, odrastanju i svemu što s pubertetom ide. Sada, kad joj je dijagnosticirana epilepsija, sestra je rekla liječniku za ta "isključenja", i on je konstatirao da je to upravo to, da su to napadaji. Pije te tablete, no ti "tikovi" i dalje su tu. Pije tablete već oko 2 mjeseca, i "tikovi" su se sad pojačali, sad nekako više glavom u stranu ide kad joj se to desi. Po savjetovanju s liječnikom, povećana joj je doza. Curica je emotivna jako, čim se uzruja nešto malo više, ima napadaje u obliku tih isključenja, i to tako strašno izgleda. Kad ju gledaš, kad se to desi, dođe ti da plačeš. Da li itko ima takav problem? Da li ta isključenja nestaju tijekom terapije tabletama, ili to nikada ne ode?
Liječnik je u pravu. To jesu epi napadi. Tako je počelo kod moje kćeri. Prvo ta "isključenja", kasnije grand mall napadi. Međutim, 2 mjeseca pod terapijom je već trebalo rezultirati znatno manjim brojem takvih napada. Ako su se napadi učestali ili su jači, možda joj ne odgovara terapija koju troši, a moguće je i da lijek ne postiže dovoljnu koncentraciju. U svakom slučaju, terapija a napadi jači ili češći značilo bi da nešto ne štima. Ja bih svoje dijete odvela drugom epileptologu, dva mišljenja su uvijek bolja od jednog pa taman bila ista.

Odgovor na zadnje pitanje: pod terapijom napadi (kako ti kažeš, isključenja) bi trebali biti blaži i rjeđi, s vremenom vrlo vrlo rijetki. No isto tako, to što troši lijekove ne garantira da se napad baš nikad neće dogoditi.

S djetetom treba puno razgovarati, objasniti joj prirodu njenog problema, raditi s njom na samopuzdanju i truditi se da dijete živi životo kao da nema epilepsiju. Ovaj dio je i najteži dio borbe s epi. No, roditelji najbolje poznaju svoju djecu tako da sam uvjerena da će njeni roditelji pronaći načina da dijete ne bude nesretno.

Sretno malenoj
__________________
Pravila za oblikovanje potpisa
Teressa is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2012., 10:16   #52
Quote:
gu90 kaže: Pogledaj post
Imam djevojčicu 11 godina, ima dijanozu epilepsije,g 40, od ljeta prošle godine.
Uzima lijekove redovito, depachine chrono 2/450 mg i arvind 2/25 mg. Usprkos tome ima napadaje, često se u nešto zagleda, pa joj ide pjena na usta, a najgore je to što ju često boli glava, ima vrtoglavice te se ruši i pada u nesvijest. Ako netko ima takvih ili sličnih problema, nek se javi jer ovih padanja u nesvijest me već strah.
Jeste radili MR mozga?
__________________
Pravila za oblikovanje potpisa
Teressa is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2012., 12:23   #53
Quote:
Vesna26 kaže: Pogledaj post
Da li itko ima takav problem? Da li ta isključenja nestaju tijekom terapije tabletama, ili to nikada ne ode?
Vesna, potpisujem sve što je navela Teressa.
ukoliko su se "isključenja" pojačala od terapije, postoji mogućnost da joj lijek ne odgovara te bi ga trebalo zamijeniti (većina nas je probala više lijekova dok nije pronašla donekle odgovarajući). Uz odgovarajuću terapiju napadi bi se u svakom slučaju morali ublažiti, ukoliko ne i nestati...
Koji oblik epi je diijagnosticiran i koje su pretrage rađene?
Ne znam gdje se djevojčica liječi, ali drugo mišljenje nikad nije na odmet...
šaljem koristan link epi i djeca http://www.epilepsija.hr/?page_id=437
Mojomojave is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2012., 00:23   #54
Majka sam djevojcice od 7 godinakojoj je dijagnosticirana epilepsija u 4-tom mjesecu ove godine nakon velikog grand mal napada u noci. Uvedena joj je terapija depachine crono i nakon ponovljenog parcijalnog napada postavljena je dijagnoza parcijalne epilepsije sa sekundarnom generalizacijom i uveden joj je jos ljek Topamax uz Depachine. S obzirom da je djevojcica sada krenula u skolu voljela bi citi kakva su vasa iskustva s epilepsijom u skoli,prilagodbe na ljekove, i slicno. Ona nije imala napade od 6 mjeseca, ali joj je eeg stalno los, makar ne toliko los kao prvi.Cini mi se da joj Topamax utjece na paznju i koncentraciju, makar mi se cini da su te nuspojave polako u padu, ali joj doktorica jos povecava terapiju pa me malo strah oce li joj to stvarat probleme s ucenjem. Mi smo nakon dijagnoze nastavili s normalnim zivotom uz naravno nas pojacani nadzor i oprez, nastavila je i sa svim aktivnostima na koje je isla. Sad kad je krenila skola planiramo je upisat na neku drugu sportsku aktivnost umjesto plesa na koji je isla zadnje 3 godine, da li mozda imate kakav prijedlog ?
Topamax joj je pojacan proslog tjedna opet na 3 tablete od 25 mg, medjutim ono sta me muci da se mozda koji put doima odsutnom, jucer je na igralistu s drugom djecom samo stala u 2 navrata po par sekundi i gledala zamisljeno, odazvala se nakon drugog povika, iako postoji moguznost da od buke djece nije cula, kako da prepoznam ako su to petit mal napadaji, sljedeca kontrola nam je za tri mjeseca, s tim da planiramo ic na magnet jace razine u Neurona u zagrebu prije....
lavica 76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2012., 10:27   #55
Quote:
lavica 76 kaže: Pogledaj post
Majka sam djevojcice od 7 godinakojoj je dijagnosticirana epilepsija u 4-tom mjesecu ove godine nakon velikog grand mal napada u noci. Uvedena joj je terapija depachine crono i nakon ponovljenog parcijalnog napada postavljena je dijagnoza parcijalne epilepsije sa sekundarnom generalizacijom i uveden joj je jos ljek Topamax uz Depachine. S obzirom da je djevojcica sada krenula u skolu voljela bi citi kakva su vasa iskustva s epilepsijom u skoli,prilagodbe na ljekove, i slicno. Ona nije imala napade od 6 mjeseca, ali joj je eeg stalno los, makar ne toliko los kao prvi.Cini mi se da joj Topamax utjece na paznju i koncentraciju, makar mi se cini da su te nuspojave polako u padu, ali joj doktorica jos povecava terapiju pa me malo strah oce li joj to stvarat probleme s ucenjem. Mi smo nakon dijagnoze nastavili s normalnim zivotom uz naravno nas pojacani nadzor i oprez, nastavila je i sa svim aktivnostima na koje je isla. Sad kad je krenila skola planiramo je upisat na neku drugu sportsku aktivnost umjesto plesa na koji je isla zadnje 3 godine, da li mozda imate kakav prijedlog ?
Topamax joj je pojacan proslog tjedna opet na 3 tablete od 25 mg, medjutim ono sta me muci da se mozda koji put doima odsutnom, jucer je na igralistu s drugom djecom samo stala u 2 navrata po par sekundi i gledala zamisljeno, odazvala se nakon drugog povika, iako postoji moguznost da od buke djece nije cula, kako da prepoznam ako su to petit mal napadaji, sljedeca kontrola nam je za tri mjeseca, s tim da planiramo ic na magnet jace razine u Neurona u zagrebu prije....
Vjerojatno se ne sjeća radnje koju je radila neposredno prije, tako je barem kod nas. Zbunjenost i gubitak dijela "filma". Provjeriš propitikvanjem.

Zašto bi joj mijenjali aktivnost?
__________________
Pravila za oblikovanje potpisa
Teressa is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2012., 13:43   #56
Quote:
lavica 76 kaže: Pogledaj post
Majka sam djevojcice od 7 godinakojoj je dijagnosticirana epilepsija u 4-tom mjesecu ove godine nakon velikog grand mal napada u noci. Uvedena joj je terapija depachine crono i nakon ponovljenog parcijalnog napada postavljena je dijagnoza parcijalne epilepsije sa sekundarnom generalizacijom i uveden joj je jos ljek Topamax uz Depachine. S obzirom da je djevojcica sada krenula u skolu voljela bi citi kakva su vasa iskustva s epilepsijom u skoli,prilagodbe na ljekove, i slicno. Ona nije imala napade od 6 mjeseca, ali joj je eeg stalno los, makar ne toliko los kao prvi.Cini mi se da joj Topamax utjece na paznju i koncentraciju, makar mi se cini da su te nuspojave polako u padu, ali joj doktorica jos povecava terapiju pa me malo strah oce li joj to stvarat probleme s ucenjem. Mi smo nakon dijagnoze nastavili s normalnim zivotom uz naravno nas pojacani nadzor i oprez, nastavila je i sa svim aktivnostima na koje je isla. Sad kad je krenila skola planiramo je upisat na neku drugu sportsku aktivnost umjesto plesa na koji je isla zadnje 3 godine, da li mozda imate kakav prijedlog ?
Topamax joj je pojacan proslog tjedna opet na 3 tablete od 25 mg, medjutim ono sta me muci da se mozda koji put doima odsutnom, jucer je na igralistu s drugom djecom samo stala u 2 navrata po par sekundi i gledala zamisljeno, odazvala se nakon drugog povika, iako postoji moguznost da od buke djece nije cula, kako da prepoznam ako su to petit mal napadaji, sljedeca kontrola nam je za tri mjeseca, s tim da planiramo ic na magnet jace razine u Neurona u zagrebu prije....
s parcijalnom epi s mogućnošću sekundarne generalizacije normalno funkcioniram (doduše ne znam kako je to kod djece); u svakom slučaju bi, preventive radi, trebala u školi i na aktivnostima na koje ide (ili će ići) reći dijagnozu... ukoliko će joj topamax (nastaviti) stvarati poteškoće u koncentraciji, obavijestiti neurologa... i naravno, razgovarati s djetetom o epi. i pomoći joj da to prihvati
Mojomojave is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2012., 14:50   #57
Hvala cure, puno mi znaci procitat tudja iskustav i misljenja, i svaki savjet je dobrodosao. Ples na koji je isla nam bas vise i ne pase zbog termina, u vrijeme skole je,a i mislim da se malo zasitila pa bi nesto drugo isprobali. Plus sta joj je s epilepsijom ustanovljen i dijabetes, koji je zasad na pracenju pa nam je savjetovana fizicka aktivnost, a isto mi se cini da bi se na negdje drugdje vise iskakala nego na plesu di se do sada to svodilo samo na neku igru.Iako postoji mogucnost da opet upise ples samo u drugoj skoli u terminu koji nam pase, a razmisljamo i o sporskoj skoli di su razni sportovi u kombinaciji, a petkom bazen pa je djeci zabavnije cini mi se. Otici cemo na probni sat pa cemo vidit sta joj se svidja vise, a i sta nam pase od termina posto ima neku medjusmjenu koja se malo teze kombinira... U skoli sam naravno obavijestila uciteljicu koja je u strahu totalnom cini mi se, sta je i razumljivo, ima klizmu sa sobom u torbi za slucaj veceg napada. Ja naravno obavijetsim svuda, isla je preko ljeta na role, s tim da sam ja bila u blizini za slucaj necega. Glupo mi je sputavat je u aktivnostima na koje je i do sada isla, a opet stalno je prisutan strah, tako je i kod vas pretpostavljam. Neznam kad bude veca za koju godinu kako ide sa samostalnim odlaskom u skolu, kako je to kod druge djece s epilepsijom, nazalost cini mi se da zivimo u sredini gdje puno ljudi to jos taji iz neznam kojeg razloga, iako sam vidjela kod nas da ima isto ljudi koji ce te drugacije gledat, ali takvi me i ne zanimaju previse. Isto neznam ni jel takva djeca idu na izlete, kako se postave u skoli... Puno pitanja me muci, jos nam i taj dijabetes visi nad glavom, ali nastojimo nastavit funkcionirat sta je vise moguce kao i do sada...
lavica 76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2012., 15:09   #58
Quote:
lavica 76 kaže: Pogledaj post
Hvala cure, puno mi znaci procitat tudja iskustav i misljenja, i svaki savjet je dobrodosao. Ples na koji je isla nam bas vise i ne pase zbog termina, u vrijeme skole je,a i mislim da se malo zasitila pa bi nesto drugo isprobali. Plus sta joj je s epilepsijom ustanovljen i dijabetes, koji je zasad na pracenju pa nam je savjetovana fizicka aktivnost, a isto mi se cini da bi se na negdje drugdje vise iskakala nego na plesu di se do sada to svodilo samo na neku igru.Iako postoji mogucnost da opet upise ples samo u drugoj skoli u terminu koji nam pase, a razmisljamo i o sporskoj skoli di su razni sportovi u kombinaciji, a petkom bazen pa je djeci zabavnije cini mi se. Otici cemo na probni sat pa cemo vidit sta joj se svidja vise, a i sta nam pase od termina posto ima neku medjusmjenu koja se malo teze kombinira... U skoli sam naravno obavijestila uciteljicu koja je u strahu totalnom cini mi se, sta je i razumljivo, ima klizmu sa sobom u torbi za slucaj veceg napada. Ja naravno obavijetsim svuda, isla je preko ljeta na role, s tim da sam ja bila u blizini za slucaj necega. Glupo mi je sputavat je u aktivnostima na koje je i do sada isla, a opet stalno je prisutan strah, tako je i kod vas pretpostavljam. Neznam kad bude veca za koju godinu kako ide sa samostalnim odlaskom u skolu, kako je to kod druge djece s epilepsijom, nazalost cini mi se da zivimo u sredini gdje puno ljudi to jos taji iz neznam kojeg razloga, iako sam vidjela kod nas da ima isto ljudi koji ce te drugacije gledat, ali takvi me i ne zanimaju previse. Isto neznam ni jel takva djeca idu na izlete, kako se postave u skoli... Puno pitanja me muci, jos nam i taj dijabetes visi nad glavom, ali nastojimo nastavit funkcionirat sta je vise moguce kao i do sada...
vjerujem da i u školi ima odgovarajućih sportskih aktivnosti... a učiteljica će naučiti da to nije ništa strašno...
upravo zbog tajenja predrasude jačaju; samo hrabro s minimalno ograničenja
Mojomojave is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2012., 23:20   #59
Mojomojave, hvala, trudit cemo se
lavica 76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2012., 01:07   #60
Pozdrav svima
lavica76 evo i našeg iskustva.
Imam djevojčicu od 9 i pol god. također ima parc. epi.Prvi i jedini napad je imala sa 6 god.Trajao je oko 30 do 40 min.Prije toga je imala nekoliko zagledavanja uz obilno slinjenje- tada nisam znala da su to isto napadi.
Th> Depakine +Tegretol
U ove 3 i pol god. je imala mnogo ataka-popusti joj desno koljeno ,padne i odma se diže .Ništa dramatično ,izgleda kao da iznenada sjedne na pod.I ona je imala i ima probleme sa koncentracijom i to velike.I tome smo doskočili.Odlična je učenica .Ide u 3 raz.Nikad ne tajim da ima epi.iako su mi mnogi savjetovali suprotno. Živimo u maloj sredini.Ona živi i ponaša se kao i sva ostala djeca.Hodala je na razne sportove, sada trenira bagmenton.Ponekad ide i sama u školu i iz škole .Učiteljica je obavještena od prvog dana. Normalno hoda na sve izlete.Svi se prema njoj ponašaju kao i prema drugima.Uopšte se ničim ne izdvaja.
U svakom slučaju znam kako ti je.I ja sam se u početku jako bojala stalno sam ju pratila.S vremenom sam se privikla i prema njoj se ponašam normalno kao i prema starijem zdravom ˙djetetu.
Vidjet ćeš da će biti sve uredu.Držim vam fige.
simella is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:27.