Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.04.2008., 21:09   #1
"Bivši vojnici" JNA 1990.-1992.

Ovako sluzio sam JNA zadnja klasa znaci 12.1990 do 2.1992. Na zalost nisam bio u stanju da pobjegnem kao vecina sretnika jer sam bio u kasarni gdje je bilo nemoguc pobjeci bilo je par pokusaja ali nisu uspjeli bas najbolje. Nebi o tome pricao. Mi jadnici Hrvati bilo nas je malo troje. jedan je uspio pobjeci uz moju pomoc oboje smo iz Pule. Nisu nas martretirali fizicki ali psiha je bila na neizdrzljivosti morao sam odguliti 60 dana vise od normalnog vojnog roka.Necu u detalje jer bi napisao knjigu. Cjelo vrjeme cak od onda kada sam se skinuo na nas niko ne misli u Hrvatskoj a nismo bili svojevoljno tamo ja sam imao 18g.A nije nam bilo lako a ima nas X puno. Ja mislim da bi i mi morali imati neka prava ipak nismo mi nista krivi sta smo bili na krivom mjestu u krivo vrjeme.
LIVADE is offline  
Old 13.04.2008., 21:11   #2
A kakva bi ti prava?
CROfaker is offline  
Old 13.04.2008., 21:16   #3
Ne trazim prava ko Hrvatski branitel bio sam i ja neko vrjeme u hrvatskoj vojsci ali barem nesto ili barem da nas neko spomene jer izgleda da mi smo izbrisani.
LIVADE is offline  
Old 13.04.2008., 21:49   #4
Quote:
LIVADE kaže: Pogledaj post
Ne trazim prava ko Hrvatski branitel bio sam i ja neko vrjeme u hrvatskoj vojsci ali barem nesto ili barem da nas neko spomene jer izgleda da mi smo izbrisani.
Pitaj se ti bolje što možeš dati za Hrvatsku, a ne što Hrvatska treba dati tebi.
__________________
Kada se stvori kritična masa meni sličnih, obrazovanih, pametnih i lijepih, takva će Hrvatska i biti.Dokle god imamo ružne glupe, i ljigave glasače, dotle imamo ružnu, glupu i ljigavu hrvatski politiku
Ložač is offline  
Old 13.04.2008., 22:31   #5
a kaj ovaj hoce? lovu za to kaj je bil u jna ili kaj? pa sluzenje vojske je bila obveza svakog zdravog i normalnog muskarca.
teta-elza is offline  
Old 13.04.2008., 22:33   #6
Quote:
teta-elza kaže: Pogledaj post
a kaj ovaj hoce? lovu za to kaj je bil u jna ili kaj? pa sluzenje vojske je bila obveza svakog zdravog i normalnog muskarca.
A ebat ga, izgleda da puca na PTSP, vidiš da spominje strašna psihička maltretiranja.
NINJA 07 is offline  
Old 13.04.2008., 22:38   #7
cekaj malo, pise da je klasa 12/91 i 92. kakva jna? gdje je uopce sluzio? ja nis ne kuzim.
teta-elza is offline  
Old 13.04.2008., 22:57   #8
Ko je do 92 bio u JNA zaslužuje ako ništa drugo dobre batine. Da smo malo stroža država trebalo biti suditi zbog izdaje.
:
Budući da nismo baš tako stroga država, mislim da bi jedan vritnjak i par pljuski bili dovoljni.
U JNA se u to vrijeme na odsluženje vojnog roka mogao javiti ili totalni kreten ili neprijatelj Hrvatske. Sad si ti razmisli u koju ćeš se kategoriju svrstati
__________________
iš, iš, gamad jedna, ne vraćajte se više
walther-P38 is offline  
Old 13.04.2008., 23:01   #9
oooo valter vis kakav si a oni patili.

potpuno se slazem s valterom-par samarcina i vritnjak.
teta-elza is offline  
Old 13.04.2008., 23:57   #10
Quote:
walther-P38 kaže: Pogledaj post
Ko je do 92 bio u JNA zaslužuje ako ništa drugo dobre batine. Da smo malo stroža država trebalo biti suditi zbog izdaje.
:
Budući da nismo baš tako stroga država, mislim da bi jedan vritnjak i par pljuski bili dovoljni.
U JNA se u to vrijeme na odsluženje vojnog roka mogao javiti ili totalni kreten ili neprijatelj Hrvatske. Sad si ti razmisli u koju ćeš se kategoriju svrstati
O čemu pričaš Walter Eto i ja sam bio u istoj klasi kao i on-12/90
Pobjegao sam krajem 1 mjeseca 1991,. a kući nisam smio sve do 5 mjeseca 1991, bez obzira što sam bio u Policiji i naoružan, jer je vojna policija a vjerojatno i KOS non stop obilazio moju kuću, a vodili su me kao dezertera, a u konflikt s njima nismo smjeli ulaziti, ako nisi znao, neki naši uredi za obranu, su slali naše dečke u JNA sve do 6 mjeseca -Zagreb, a u nekim mjestima i do 8 mjeseca 1991. a tko se nije odazvao, prema njemu se postupalo kao prema dezerteru, pa i naša policija je dijelom nosila petokrake sve do ljeta 1991.

Rijetko kad se ne slažem s tvojim upisima, al ovaj je definitivno takav da se s ovim nikako ne mogu složiti.

U svakom slučaju, možemo se naći pa da mi u lice veliš da sam kreten ili neprijatelj Hrvatske, a siguran sam da takvih kao što sam ja ima još na ovom forumu, jer recimo, samo tijekom 5,6,7 pa čak i 8. mjeseca 1991 godine iz JNA je pobjeglo tisuće mladih Hrvata, koji su se u velikom broju odmah priključili našim postrojbama, a siguran sam da ih je ne mali broj i poginuo, smatraš li i njih kretenima i neprijateljima Hrvatske?
NINJA 07 is offline  
Old 13.04.2008., 23:57   #11
hahahaah on bi prava jer su ga u jna psihicki maltretirali
CROfaker is offline  
Old 14.04.2008., 00:04   #12
Quote:
NINJA 07 kaže: Pogledaj post
O čemu pričaš Walter Eto i ja sam bio u istoj klasi kao i on-12/90
Pobjegao sam krajem 1 mjeseca 1991,. a kući nisam smio sve do 5 mjeseca 1991, bez obzira što sam bio u Policiji i naoružan, jer je vojna policija a vjerojatno i KOS non stop obilazio moju kuću, a vodili su me kao dezertera, a u konflikt s njima nismo smjeli ulaziti, ako nisi znao, neki naši uredi za obranu, su slali naše dečke u JNA sve do 6 mjeseca -Zagreb, a u nekim mjestima i do 8 mjeseca 1991. a tko se nije odazvao, prema njemu se postupalo kao prema dezerteru, pa i naša policija je dijelom nosila petokrake sve do ljeta 1991.

Rijetko kad se ne slažem s tvojim upisima, al ovaj je definitivno takav da se s ovim nikako ne mogu složiti.

U svakom slučaju, možemo se naći pa da mi u lice veliš da sam kreten ili neprijatelj Hrvatske, a siguran sam da takvih kao što sam ja ima još na ovom forumu, jer recimo, samo tijekom 5,6,7 pa čak i 8. mjeseca 1991 godine iz JNA je pobjeglo tisuće mladih Hrvata, koji su se u velikom broju odmah priključili našim postrojbama, a siguran sam da ih je ne mali broj i poginuo, smatraš li i njih kretenima i neprijateljima Hrvatske?
Ispričavam ti se. Žao mi je, prenaglio sam i bio bezobrazan. Ne bi sad ulazio u razloge zbog kojih sam tako reagirao, ali ispričavam se.

Usput, ti si pobjegao u prvom mjesecu 92 a on je u JNA bio i u 92, to je ipak neka razlika.
__________________
iš, iš, gamad jedna, ne vraćajte se više
walther-P38 is offline  
Old 14.04.2008., 00:16   #13
Quote:
walther-P38 kaže: Pogledaj post
Ispričavam ti se. Žao mi je, prenaglio sam i bio bezobrazan.

Usput, ti si pobjegao u prvom mjesecu 92 a on je u JNA bio i u 92, to je ipak neka razlika.
Ja sam pobjegao u 1 mjesecu 91. a on je svoje odslužio, to i ja smatram kukavnim, no nisu svi isti, niti imaju svi muda staviti život u pitanje, no recimo ja sam pobjegao iz Petrinje, 70 km do Zagreba i svojih Prijatelja u policiji, pitanje je gdje je on služio JNA, jer nije isto bježati preko Mađarske ili Italije u Hrvatsku, moj pokojni prijatelj i suborac, pobjegao je iz JNA u 9 mjesecu 1991, služio je u Titogradu, te je preko nekih veza pobjegao u Italiju, pa su ga iz italije žabari skoro poslali opet u Titograd, ali fala Bogu pa je uspio dobiti nekog da potvrdi da je on iz Gospića.

Konfuzno je to vrijeme bilo, puno toga se još nije znalo, barem među nama običnim ljudima, a pogotovo među balavcima -18 godišnjacima kao što sam bio i ja.

Ispriku prihvačam.

Edit: Sjetio sam se još jednog dečka koji je dva puta bježao iz JNA, poslije je i on došao kod nas, prvi put kad je bježao, u 4 mjesecu 1991 iz kasarne u Ramljanima, naša policija u Otoćcu ga je pokupila dok je stopirao, i predala ga vojnoj policiji u Gospiću, gdje je bio i zatvoren sve dok nismo mi organizirali bijeg iz te kasarne nekolicini naših ljudi u 5 mjesecu 1991.
NINJA 07 is offline  
Old 14.04.2008., 00:22   #14
Quote:
walther-P38 kaže: Pogledaj post
Usput, ti si pobjegao u prvom mjesecu 92 a on je u JNA bio i u 92, to je ipak neka razlika.
A nije ti palo na pamet da možda zaista nije mogao pobjeći kako je i napisao...

Moj rođak je u to vrijeme bio u JNA u Bosni. Ludi oficir je samo čekao da netko od Hrvata pokuša pobjeći pa da ubije nekoga...

Po onom što mi je pričao to ti je zadnjih par mjeseci bilo de facto zarobljeništvo, a ne odsluženje vojnog roka...

Pa i po Hrvatskoj je bilo ranjenih u bijegu iz kasarni tamo 1991. koliko se sjećam, a kamoli bježat u Bosni ili Srbiji i još imaš samo 18 godina...

Lako ti je danas srat kraj tipkovnice...
Hellingen is offline  
Old 14.04.2008., 00:46   #15
Quote:
LIVADE kaže: Pogledaj post
A nije nam bilo lako a ima nas X puno. Ja mislim da bi i mi morali imati neka prava ipak nismo mi nista krivi sta smo bili na krivom mjestu u krivo vrjeme.
Pa svaki normalan koji je bio u JNA je bio na krivom mjestu, nisi ti nista extra. Ljudi su vec mnogo prije tvog roka radili samoubojstva ili se baram bacali sa treceg sprata, rezali zile, neki cak proglasili pederima..... samo da prekinu vojni rok.
Ako zelis otstetu zbog psihicke patnje najbolje da tuzis SFRJ. Ako ces uspjet, i ja cu te slijedit
lutnik is offline  
Old 14.04.2008., 08:24   #16
Ovako vidim da neki ljudi stvarno su tolko zaostali i bezosjecajni da nemaju pojma o zivotu. Ja hvala bogu nemam nikakve posljedice od toga ne zelim nikakva prava jer ih imam kao hrvatski branitel. Nego mi smeta da smo i mi slicni meni prosli takve stvari i nedo bog nikome, to mogu razumiti samo oni koji su to prosli svaka cast ninja07 vidim da ipak nesto razumijes o tome. Ja sam bio u vojsci u Bosni nebim o tome u kojoj kasarni sam bijo jer vidim da bi te me razapeli da kazem. Bio sam u takvoj vukojebini 25 km od prvih kuca cetnickih sela oko kasarne 24 sata mrtva straza strazu drzali "rezervisti" ,ljudi moji ako mi vjerujete nije bili moguce pobjeci, za nas su znali u gradu u prestavnistvu HDZ i crkve sto je svaka cast sve napravio Bedem Ljubavi. Ali nisu nikako uspjeli doci do nas kao i mi do njih.Ponosan sam sto sam uspio pomoci prijatelju da pobjegne jedini bjeg je bio za samo jednog a nas dvojica smose trebali skinuti prije od njega tako da smo odlucili pomoci njemu sigurno danas nebi bio medu zivima da je ostao tamo. Ja osobno ne trazim nikakva prava samo da se i nas sjeti i da se zna da mi nismo bili nikakvi neprijatelji imali smo 18g...
LIVADE is offline  
Old 14.04.2008., 08:27   #17
Quote:
Hellingen kaže: Pogledaj post
A nije ti palo na pamet da možda zaista nije mogao pobjeći kako je i napisao...

Moj rođak je u to vrijeme bio u JNA u Bosni. Ludi oficir je samo čekao da netko od Hrvata pokuša pobjeći pa da ubije nekoga...

Po onom što mi je pričao to ti je zadnjih par mjeseci bilo de facto zarobljeništvo, a ne odsluženje vojnog roka...

Pa i po Hrvatskoj je bilo ranjenih u bijegu iz kasarni tamo 1991. koliko se sjećam, a kamoli bježat u Bosni ili Srbiji i još imaš samo 18 godina...

Lako ti je danas srat kraj tipkovnice...
Svaka cast ipak me neko razumije.
LIVADE is offline  
Old 14.04.2008., 08:37   #18
Quote:
walther-P38 kaže: Pogledaj post
Ko je do 92 bio u JNA zaslužuje ako ništa drugo dobre batine. Da smo malo stroža država trebalo biti suditi zbog izdaje.
:
Budući da nismo baš tako stroga država, mislim da bi jedan vritnjak i par pljuski bili dovoljni.
U JNA se u to vrijeme na odsluženje vojnog roka mogao javiti ili totalni kreten ili neprijatelj Hrvatske. Sad si ti razmisli u koju ćeš se kategoriju svrstati
Ja znam u dobro kojoj kategoriji spadam samo vidim da da nisi dorastao ti ovoj temi i nisi upoznat sa ovakvim slucajevima zato pusti ljude koji nesto znaju o tome da pisu a ne da nas optuzujes takvi kao ti koji rjesavaju sve pluskama i nasiljem bili su samnom tamo i nas Hrvate maltretirali.
LIVADE is offline  
Old 14.04.2008., 09:09   #19
Ispričao sam se i to je dovoljno.
U vrijeme kada si ti još služio JNA, ja sam već debelo ratovao a moji su prijatelji ginuli od ruke te iste JNA.
Razumijem da je bilo različitih situacija i da nisu svi mogli pobjeći, a kako Ninja kaže nisu ni svi baš jednako ludi da bi riskirali.
Samo nije mi jasno što želiš? Što bi? Penziju zato što si bio u JNA? Kakva bi ti posebna prava? Odlikovanje? Služio si u okupatorskoj vojsci koja se za to vrijeme trudila razoriti tvoju domovinu. Uopće mi nije jasno što bi ti sada želio i koja je svrha ovog topica.
__________________
iš, iš, gamad jedna, ne vraćajte se više
walther-P38 is offline  
Old 14.04.2008., 15:52   #20
Quote:
LIVADE kaže: Pogledaj post
Ovako vidim da neki ljudi stvarno su tolko zaostali i bezosjecajni da nemaju pojma o zivotu. Ja hvala bogu nemam nikakve posljedice od toga ne zelim nikakva prava jer ih imam kao hrvatski branitel. Nego mi smeta da smo i mi slicni meni prosli takve stvari i nedo bog nikome, to mogu razumiti samo oni koji su to prosli svaka cast ninja07 vidim da ipak nesto razumijes o tome. Ja sam bio u vojsci u Bosni nebim o tome u kojoj kasarni sam bijo jer vidim da bi te me razapeli da kazem. Bio sam u takvoj vukojebini 25 km od prvih kuca cetnickih sela oko kasarne 24 sata mrtva straza strazu drzali "rezervisti" ,ljudi moji ako mi vjerujete nije bili moguce pobjeci, za nas su znali u gradu u prestavnistvu HDZ i crkve sto je svaka cast sve napravio Bedem Ljubavi. Ali nisu nikako uspjeli doci do nas kao i mi do njih.Ponosan sam sto sam uspio pomoci prijatelju da pobjegne jedini bjeg je bio za samo jednog a nas dvojica smose trebali skinuti prije od njega tako da smo odlucili pomoci njemu sigurno danas nebi bio medu zivima da je ostao tamo. Ja osobno ne trazim nikakva prava samo da se i nas sjeti i da se zna da mi nismo bili nikakvi neprijatelji imali smo 18g...
Meni opet nije jasno što ti zapravo želiš i što očekuješ? Da vas se sjeti? Ne kužem, jel bi ti neku TV emisiju ili što?

Što se tiče prava, Zakon kaže:
Ne mogu ostvariti prava iz ovoga Zakona osobe koje su oštećenja organizma zadobile kao pripadnici, pomagači ili suradnici neprijateljskih vojnih i paravojnih postrojbi kao i osobe koje su osuđene pravomoćnom sudskom presudom zbog sudjelovanja u neprijateljskim vojnim i paravojnim postrojbama ili zbog ugrožavanja ustavnog poretka i sigurnosti Republike Hrvatske, kao ni članovi njihovih obitelji.
Simba-OS is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:50.