Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.08.2011., 10:52   #61
Quote:
puščica kaže: Pogledaj post
Ima smisla pozivati se na zakon i ima smisla objasniti poslodavcu da postupa protuzakonito. Nisam shvatila kakav otkaz je u pitanju i da li je već uručen.


" a u slučaju redovnog otkaza da se pozovemo na činjenicu da je prije otkazivanja poslodavac dužan radnika pisano upozoriti i ukazati mu na mogućnost otkaza u slučaju nastavka povrede? "

pozovite se na tu činjenicu ali nemojte objašnjavati cijeli postupak (da mora postojati prijava povrede radne obveze koja se mora uručiti radniku i na koju se on mora očitovati. Tek nakon toga ide upozorenje sa najavom sankcija (otkaza) ako radnik nastavi kršiti radnu obvezu) već zaprijetite tužbom. Trebate se boriti za svoja prava posebno . Suprotno prevladavajućem mišljenju da sudovi pogoduju poslodavcima, u ovakvim slučajevima u pravilu presuđuju u korist radnika


dakle, u slučaju izvanrednog otkaza, ima li smisla doći do onda već ex-direktora, i pozivat se na činjenicu da nije bilo omogućeno iznošenje obrane i stajalište radnika prije otkazivanja, pitati koja je to teška povreda obveze iz radnog odnosa i da li je poštivan rok za izvanreni otkaz s obzirom na dan saznanja za takvu činjenicu...(

Ne samo da ima smisla nego to morate učiniti. Ukoliko takav otkaz bude uručen poslodavcu odmah treba uložiti zahtjev za zaštitu prava i navesti sve ovo što ste naveli u svom postu. Ukoliko poslodavac ne uvaži zahtjev za zaštitu prava, tužite ga i spor ćete dobiti.
uf hvala hvala...sad nam je odmah lakše...
chasei is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2011., 11:20   #62
Quote:
puščica kaže: Pogledaj post
Ima smisla pozivati se na zakon i ima smisla objasniti poslodavcu da postupa protuzakonito. Nisam shvatila kakav otkaz je u pitanju i da li je već uručen.
ne, otkaz još nije uručen, ali strah postoji, jer evo, posljednjih nekoliko dana direktor ( ne generalni direktor ) naziva šefove gradilišta kod kojih je moj muž bio poslovođa i doslovce ih nagovara da napišu prijavu protiv njega... to smo saznali od samih tih šefova koji su odma javili suprugu što se događa, i hvala Bogu, odbili su napisati te prijave... događaju se još neke čudne stvari i sve to jako smrdi...
chasei is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2011., 17:23   #63
Sta kad zaposlenik izravno prijeti kolegici smrcu i to ispred ravnatelja?

Naime moja kolegica radi vec 15 god u ovoj firmi,inace drzavnoj,dosla je prije sadasnjega ravnatelja i doticnog gospodina koji je tamo uposlen nekih godinu dana i doslovno ne radi ono za sta je uposlen,jer ima debelo zaledje.I desi se da kolegica prijavi nepravilnost,koju doticni mora rijesiti,tu dodje do suocavanja kod ravnatelja,tko,sto ,kako treba i zasto,te kad je kolegica iznjela argumente koji dokazuju da doticni ne radi svoj posao,on podivlja,baci knjige sa stola i kaze kolegici" ubit tu te i zakopati tu u vrtu iza!"..Naravno ona se uzruja,on joj to ponovi jos jednom i izadje iz kancelarije.Da bi komentar gosp. ravnatelja bio :"Pa sta da ja radim,necu se tuci s njim valjda." I sta sad? Ona je naravno,uznemirena,boji se doci na posao,po etickom kodeksu firme bilo kakvo zlostavljanje treba prijaviti ravnatelju,koji eto nece da se petlja i kome ona sad da obrati?Par nas koje smo imale neugodno iskustvo s njim,rado cemo dati izjave jer to nije prvi puta da se tako ponasa,iako jos nikome nije prijetio smrcu dosada,prema svima je arogantan,bezobrazan i uvrijedio je vise njih,samo neznamo kome da se obratimo.Inace spadamo pod ministarstvo javnih sluzbi,tj socijalne skrbi. Hvala.
trevejn is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2011., 17:43   #64
Quote:
trevejn kaže: Pogledaj post
Sta kad zaposlenik izravno prijeti kolegici smrcu i to ispred ravnatelja?

Naime moja kolegica radi vec 15 god u ovoj firmi,inace drzavnoj,dosla je prije sadasnjega ravnatelja i doticnog gospodina koji je tamo uposlen nekih godinu dana i doslovno ne radi ono za sta je uposlen,jer ima debelo zaledje.I desi se da kolegica prijavi nepravilnost,koju doticni mora rijesiti,tu dodje do suocavanja kod ravnatelja,tko,sto ,kako treba i zasto,te kad je kolegica iznjela argumente koji dokazuju da doticni ne radi svoj posao,on podivlja,baci knjige sa stola i kaze kolegici" ubit tu te i zakopati tu u vrtu iza!"..Naravno ona se uzruja,on joj to ponovi jos jednom i izadje iz kancelarije.Da bi komentar gosp. ravnatelja bio :"Pa sta da ja radim,necu se tuci s njim valjda." I sta sad? Ona je naravno,uznemirena,boji se doci na posao,po etickom kodeksu firme bilo kakvo zlostavljanje treba prijaviti ravnatelju,koji eto nece da se petlja i kome ona sad da obrati?Par nas koje smo imale neugodno iskustvo s njim,rado cemo dati izjave jer to nije prvi puta da se tako ponasa,iako jos nikome nije prijetio smrcu dosada,prema svima je arogantan,bezobrazan i uvrijedio je vise njih,samo neznamo kome da se obratimo.Inace spadamo pod ministarstvo javnih sluzbi,tj socijalne skrbi. Hvala.
Žalite se generalnom direktoru. Ili ako već postoje svjedoci za prijetnje prijavite ga policiji. Možda ne bi loše bilo napisati neko pismo i objasniti situaciju ministarstvu ili nekom uredu u ministarstvu koji bi se mogao baviti sličnim pitanjima. A krajnji način je da dotična gospođa zovne sina ili muža pa da ga fino za prsa uhvate i popričaju malo sa njim na "prijateljski" način.
__________________
666+999=zlo i naopako
Lesli Eldridž is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 28.08.2011., 18:34   #65
To nam jeste generalni direktor,ovdje nema nikoga iznad njega,policija je vec problematicna,razmisljamo o tome da se obratimo direktno ministarstvu,ako bude sta od toga...A muz je vec debelo naostren,samo ga ona smiruje,jer bi to nazalost dovelo do jos vecih problema.
trevejn is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2011., 20:30   #66
Quote:
trevejn kaže: Pogledaj post
To nam jeste generalni direktor,ovdje nema nikoga iznad njega,policija je vec problematicna,razmisljamo o tome da se obratimo direktno ministarstvu,ako bude sta od toga...A muz je vec debelo naostren,samo ga ona smiruje,jer bi to nazalost dovelo do jos vecih problema.
Obavezno treba prijaviti policiji (jer ako muž ili ona uzvrate on će prijaviti njih).
Pismeno prijaviti "povjerljivom savjetniku" odnosno osobi ovlaštenoj da prima pritužbe za mobbing (prema zakonu je treba imati svaka tvrtka, posebno državna) . Tu prijavu napisati u 2 primjerka i tražiti da osoba koja je preuzima na nju upiše datum preuzimanja i potpiše da je preuzela. Taj primjerak (sa datumom i potpisom) neka ostavi sebi.
puščica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2011., 21:48   #67
Quote:
puščica kaže: Pogledaj post
Obavezno treba prijaviti policiji (jer ako muž ili ona uzvrate on će prijaviti njih).
Pismeno prijaviti "povjerljivom savjetniku" odnosno osobi ovlaštenoj da prima pritužbe za mobbing (prema zakonu je treba imati svaka tvrtka, posebno državna) . Tu prijavu napisati u 2 primjerka i tražiti da osoba koja je preuzima na nju upiše datum preuzimanja i potpiše da je preuzela. Taj primjerak (sa datumom i potpisom) neka ostavi sebi.
Upravo tako. I ja sam slično savjetovao. Ja bih još dodao da bi bilo dobro imati sve dokaze u vidu dokumenata kod sebe. Kopirati ono što je neophodno, zaključavati povjerljiva dokumenta, pa ako bude nedoumica onda i to iznijeti u svoju odbranu. Kako su se šefovi drugih gradilišta izjasnili da čovjeka neće da potapaju i da je čovjek ispravan, računati i na njih mada se može očekivati da će neki i odbiti da svjedoče o pritiscima iz straha za sebe i svoj posao. Uzeti i advokata iz predostrožnosti da prati slučaj jer će tu očigledno biti još dosta problema. Samo pametno i smireno...
__________________
666+999=zlo i naopako
Lesli Eldridž is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2011., 16:33   #68
Quote:
chasei kaže: Pogledaj post
ne, otkaz još nije uručen, ali strah postoji, jer evo, posljednjih nekoliko dana direktor ( ne generalni direktor ) naziva šefove gradilišta kod kojih je moj muž bio poslovođa i doslovce ih nagovara da napišu prijavu protiv njega... to smo saznali od samih tih šefova koji su odma javili suprugu što se događa, i hvala Bogu, odbili su napisati te prijave... događaju se još neke čudne stvari i sve to jako smrdi...
evo, kako smo i mislili, suprug je dobio opomenu pred otkaz...
ali na koji način...najprije, pošto bivši šefovi nisu potpisali prijavu, došlo je do nekakvog smirenja i čak hvaljenja supruga od strane šefice pred direktorom...i činilo se da će sve bit okej...
poslali ga na teren, nazvali u čet iz firme da u pon mora za ploče i da su tamo po 3 tjedna i onda 5 dana doma...otišao je na teren 12.09...da bi 16. na adresu stigla opomena pred otkaz, napisana 14.09...

u toj opomeni se navodi da suprug za vrijeme betoniranja ploče nije bio prisutan na radnom mjestu što je rezultiralo lošom kvalitetom iste te je zbog toga investitor izgubio povjerenje u njih ( izvođača)... ( a radi se o gradnji obiteljske kuće zaposleniku te iste firme...)...
a najžalosnije je to što je suprug bio prisutan na poslu cijelo vrijeme, i ne samo to, već je i on sam fizičkim radom doprinio radovima vezanim za ploču ( što inače on ne treba raditi kao poslovođa)...dakle, on je na svaki način sudjelovao u betoniranju te proklete ploče, a tereti ga se da nije bio prisutan uopće...
ploča je betonirana krajem kolovoza, i zašto se onda čekalo više od 3 tjedna s opomenom vezanom za to? i zašto je dobio opomenu odmah čim su ga maknuli iz mjesta prebivališta?
zvali smo naravno firmu da saznamo tko je odgovoran za prava radnika pa da se očitujemo o tome...i rekli nam da očitovanje i obranu moramo iznijeti pismeno radničkom vijeću, i da učinimo to čim prije ( najbolje odmah u ponedjeljak, znači sutra...). i odmah nam je bilo jasno zašto su njega poslali na teren i tek onda dali opomenu...
sutra ja idem s tim pisanim očitovanjem tamo, i zanima me dal ima koji savjet jer neiskusna sam u svemu tome...znači, tipa da isprintam i nama jedan primjerak pa da osoba koja to zaprimi potpiše se na naš primjerak i stavi datum i slično...
što je najbolje učiniti? pomoć molim
chasei is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2011., 16:57   #69
zaista mi trebaju neki savjeti, jer moram odnijeti tu obranu, a potpuno sam neiskusna i mlada, a još k tome izgledam i dosta mlađe, pa se bojim da će me preveslat il neće shvatit ozbiljno ili šta već...a suprug tek početkom listopada dolazi kući...
chasei is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2011., 08:32   #70
Radim u jednoj prijevozničkoj firmi,bolje rečeno Čazmatransu. Problem je sa našom kontrolom. Ujutro sam krenuo iz Konjščine prema Zelini i na jednoj stanici prije Zeline čekala je (navodno)kontrola tako oni kažu da su bili na stanici,međutim ja ih nisam vidio,a ni putnici u busu da su bili na stanici da bi oni došli potom u firmu i napisali mi u firmi prijavu da sam ih ostavio na stanici. Ta prijava će mene koštat 20% od osobnog dohotka i još k tome si uzeo za pravo te mi naredio točenje goriva u bus da bi ustanovio da ima prekomjernu potrošnju goriva jer je po njegovoj potrošnji treba biti 28l.a meni je ispalo 32l.Kaže mi da mi fali 30 litara goriva da sam ga ukrao te da ču lijepo sve to platit. Ja se ne osječam krivim,a molio bi pravnu pomoć kako da postupim sa kontrolorom da ga prijavim,tj.tužim za mobing il povredu radnog prava
Camilleo is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2011., 17:49   #71
Jesam li žrtva mobbingga ili ne?

Pozdrav. Evo zaposlila sam se prije 9 mj. Na poslu me svi hvale, kažu da ću uskoro postati šefica. JAko volim posao.
Ali..moj šef je od prve bio jako ljubazan, po,agao mi ,zalagao se za mene da ostanem raditi i jako sam mu zahvalna na tome. No, stalno je zabadao u moju privatnost, kako Vam muž izgleda, je li ljubomoran, šta ako Vas prevati, šta ako prevari a Vi ne znate? Obula sam jednom bijele cipele a sve ostalo je bilo crno, a on meni.. onda Vam je i donji veš bijeli...Ja nemam vremena za ljubavmnicu, ja ne šaram okolo..a niko ga ništa nije pitao.. Išli smo zajedno na kavu. Bilo je toga na pretek i to mi je godilo.
Do određene granice. On je sa mnom ok poslovno i dalje me podržava, ali kada mu ja nisam htjela više odgovarati na neka pitanja o mojoj privatnosti i kada sam ignorirala kada me pitao "A da mene pozovete na kavu koji puta?", okrenuo se kolegici, isto šefici, nešto šapuću, pričao pred svima kako će se mijenjat za sobe kada su poslovno išli zajedno negdje, uglavnom sve slično kao i meni, samo je meni govorio da nitko ne čuje, a ovo je rekao pred svima. Ja sada plačem svaki put kada dođem doma jer me to pogađa. NAveo me da se zaljubim u njega, a sada me ignorira, sve kao poslovno. Ja ne znam kako ću dalje raditi. Puna sam bijesa kada ode sa njom sada na kavu, bojim se da to utjeće na moj posao. Ne bi željela mu otovreno reći da odjebe, jer ne želim narušiti dobar poslovni odnos, lakše je raditi ako si s nekim možeš popričati u miru, otići na kavu. Osim toga rekao mi je neke stvari što drugi ne smiju znati, a njemu to smeta pa je nekome morao reći. Samo je rekao da ne pričam o tome.
je li to mobbing? Šta je to? Nešto tu ne štima.
Zna li netko tko se razumije u to??
piligrami is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 02.10.2011., 18:05   #72
Quote:
piligrami kaže: Pogledaj post
Pozdrav.
je li to mobbing? Šta je to? Nešto tu ne štima.
Zna li netko tko se razumije u to??
Ti si upala u šape opakog mobbera !!!!
mobberzg is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2011., 21:37   #73
Jel ti to mene zezaš ili ne? Zna li još netko je li to nekakav mobbing?
piligrami is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2011., 08:16   #74
Quote:
piligrami kaže: Pogledaj post
Išli smo zajedno na kavu. Bilo je toga na pretek i to mi je godilo.
Do određene granice. On je sa mnom ok poslovno i dalje me podržava, ali kada mu ja nisam htjela više odgovarati na neka pitanja o mojoj privatnosti i kada sam ignorirala kada me pitao "A da mene pozovete na kavu koji puta?", okrenuo se kolegici, isto šefici,
Puna sam bijesa kada ode sa njom sada na kavu,
Ne vidim što bi tu zapravo bilo 'mobbing'?!
Danas se olako sve i svašta trpa u mobbing.

Ako je na početku bilo nepriličnog odnosa , seksualnih aluzija... ti si to prihvatila. Išla s njim na kavu; kažeš sama 'da ti je godilo'.
Čovjek je prihvatio tvoje odbijanje, nije bio napastan, u osnovi nemaš nekih posljedica , sankcija i diskriminacija s njegove strane?

Samo 'si puna bijesa' što sada ide na kavu sa drugom kolegicom?

Moj savjet je da razmotriš kakav to imaš brak i ljubavni život općenito ako te muči što netko u tvojoj firmi ide na kavu sa drugom kolegicom umjesto s tobom.

felixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2011., 17:07   #75
Quote:
piligrami kaže: Pogledaj post
Jel ti to mene zezaš ili ne? Zna li još netko je li to nekakav mobbing?
Tvoj je jedini problem sa samom sobom.
Ti kao buduća šefica najviše moraš paziti da ti ne vršiš mobbing na
svoje podčinjene djelatnike. Zamisli sebe sa ovom konfuzijom u glavi koju sad imaš, šefuješ X broju djelatnika, da li ćeš biti sposobna za sve to.
Vrlo lako bi se moglo dogoditi da svoje frustracije iskališ na njima.
mobberzg is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2011., 14:49   #76
Quote:
piligrami kaže: Pogledaj post
Jel ti to mene zezaš ili ne? Zna li još netko je li to nekakav mobbing?


O bože mili, ti stvarno ne odustaješ. Temu su ti s psihologije obrisali, mjesecima prije si pisala o tome kako goriš od želje da se poseksaš s tim istim šefom, kako želiš s njim avanturu "sa strane" i kako ne možeš više čekati da se to konačno dogodi. Svatko tko baci oko na tvoje nedavne postove će vidjeti isto. I gdje god dođeš kopiraš isti post i postavljaš ista pitanja. Znači da rezimiramo - htjela si seks i izvanbračnu avanturu bez obaveza, aktivno si sudjelovala u tome, prihvaćanjem odlazaka na kavu i njegovih komentara... nije se dogodilo, sad si ljubomorna što ide na kavu s drugom kolegicom i pitaš se je li to mobbing.

Je li ŠTO mobbing? To što se NISTE poseksali, iako si, citiram - "gorjela od želje"?
femmelatin is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2011., 15:03   #77
Hvala za ovo, femme. Autorica ce malo odmoriti, ostale molim da ne odgovaraju na njene postove.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2011., 16:14   #78
Lažna prijava za prijetnju ubojstvom

U poduzeću u kojem sam zaposlen već duže vrijeme sam šikaniran od strane neposredno nadređene osobe, što je kulminiralo njenom lažnom prijavom policiji da sam joj prijetio ubojstvom, a što je ona navodno čula preko druge osobe. Prvu prijavu je podnijela neposredno nadređena, nakon koje sam pozvan u policiju, te je prijava odbačena kao provokacija, da bi zatim iza toga neposredno nadređena nagovorila još jednu osobu iz mog radnog okruženja da podnese lažnu prijavu kako sam i njoj navodno rekao da ću se obračunati sa svojom neposredno nadređenom, te sam ponovo pozvan u policiju na razgovor. Nakon ove druge prijave doživio sam živčani slom i sproveden sam s policije na liječenje u psihijatrijsku bolnicu. U strahu sam kako se vratiti na radno mjesto nakon liječenja, jer te osobe ne misle odustati od progona i šikaniranja. Podnio sam privatnu tužbu za klevetu protiv neposredno nadređene. Može li neko pomoći savjetom što dalje poduzeti, bojim se da bi u ovoj situaciji mogao dobiti i otkaz, premda sam preko 20 godina redovno zaposlen u tom poduzeću i uzoran sam radnik.
mrakludilo is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2012., 10:03   #79
Mobbing vs studenski posao

Radila sam u jednom "uredu" vise od 6mj preko student servisa. U posljednjih 4 mj trpila sam konstane promjene raspolozenja starijeg kolege koji je tamo zaposlen za stalno. Znao bi me stalno optuzivati za nesto sto uopce nisam napravila, vikao bi na mene, zivcanio i sad kad sam dala otkaz jer nisam to vise mogla trpiti, poceo mi se prijetit da mi nece napisat preporuku, da ce svi saznat da ja nisam nista radila itd... Naravno sve te optuzbe nisu istinite, uz mene je radilo jos nekoliko studenata a ponekad sam imala osjecaj da ja jedina tamo radim jer sam radila i njihove zaostatke...
Zanima me sto ja mogu uciniti da tom covjeku se stane na kraj? Nitko ga ne zeli tuziti, jer ga se svi boje i samo daju otkaz i odlaze il jednostavno mu se nasmijese, a kad zatvore vrata od ureda onda il placu il ga psuju, al trpe jer znaju da nece moc nac drugi posao, a meni se cini da je i on sam je toga svijestan i zato si takve stvari dopusta.
Hvala
pi-pikachu is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2012., 09:42   #80
Radim u privatnoj firmi, gdje su uvjeti za rad u najmanju ruku opasni i štetni po zdravlje. Neću puno o detaljima.

Bar 70-80% radnika tvornice izloženo je svakodnevnom psihičkom maltretitrnju.
Dakle direktorica po cijele dane hoda tvornicom i prijeti otkazima iako se nikada nije dogodilo da niti ja niti bilo tko drugi nismo odbili odraditi dobiveni posao. Nikada tvornica nije stala sa radom a da nismo svi dali 100% svojih mogućnosti da se problemi riješe. Ukoliko se dogodi da uđeš u bilo kakav razgovor sa direktorima naiđeš na njihov monolog u kojem se nalaze samo prijetnje, izderavanje i izrugivanje. Meni osobno se dogodilo u već dvije situacije da mi se direktor unosi u lice, prijeti i izderava se. Što napraviti i kako reagirati u takvoj situaciji?
mario00 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:39.