Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dječje zdravlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.01.2009., 19:53   #61
Joj, i ja sam ga pročitala prije sto godina, kasnije sam tražila na dohrani i nisam uspjela naći (možda sam trebala kucati sezam). Ma uglavnom se poprži, istuca, daje.
Manch is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2009., 20:38   #62
bitno je reći - što ja nisam znala kad sam sezam savjetovala - da je sezam alergen pa oprezno ispočetka..prvo malo i pratite reakcije...
sezam treba oprati, mokrog staviti na tavu, kad počne dobivati boju gotovo je. zamiriši, nemreš fulat takav v3ući izgnječiš s nečim (ja imam mužar, ali i drška od strganog čekića za meso dobro dođe) i spremiš u staklenku. cca jednu žličicu posipaš po povrtnim i mesnim kašicama.
kaže knjiga da treba napravit novi svakih tjedan dana, nije da se pokvari nego počne gubiti vrijednost. ja to, iskreno, ne radim, kol'ko napravim potrošim pa onda radim novi. odnosno MM, da ne preuzimam zasluge
sezam je jako bogat i kalcijem.

istu stvar radim i za nas, samo se sezam prži sa malo soli. posipa se po juhi, riži, tjestenini, salati....
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2009., 21:03   #63
hvala Lali
mi smo veliki..24 mjeseca..
__________________
...ja bih tako rado opet....
šiljo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2009., 01:48   #64
Sjemenke su opcenito dobre za probavu.....ne zatvaraju!
oraščić is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2009., 02:45   #65
pitanje za Lali - jel joj daješ meso? koje? koliko?

pitam jer sam ja više pro bio, vege tip (vjerujem ayurvedi i takoc..)... pa nekako pokušavam to sve uskladiti, a da joj ničega ne fali, pa me zanima kako drugi to rješavaju....
uglavnom, ja dajem ribu, nekad janjetinu (domaća, skroz provjerena, i "bezstresa" koknuta ), često domaća jaja.... a osim toga pazim na unos zelja (raštike), brokule, sezama, od nedavno quinoe...pazim na unos c vitamina zbog apsorpcije....i takoc.... ipak meso/ribu ne jede svaki dan.
i pitanje, jel ima neko iskustva sa kurkumom, koja je navodno jako ljekovita, zdrava za odrasle... da daje maloj djeci i u kojim jelima?
__________________
Čuda ne postoje.
Postoji samo ljudsko neznanje.
Precious X is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2009., 08:06   #66
jel vrijede sjemenke u kruhu?

Mi pečemo kruh u pekaču i 80% pečemo sa sjemenkama (lan, sezam, suncokret)
__________________
relax - nothing is in control
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2009., 08:12   #67
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
bitno je reći - što ja nisam znala kad sam sezam savjetovala - da je sezam alergen pa oprezno ispočetka..prvo malo i pratite reakcije...
sezam treba oprati, mokrog staviti na tavu, kad počne dobivati boju gotovo je. zamiriši, nemreš fulat takav v3ući izgnječiš s nečim (ja imam mužar, ali i drška od strganog čekića za meso dobro dođe) i spremiš u staklenku. cca jednu žličicu posipaš po povrtnim i mesnim kašicama.
kaže knjiga da treba napravit novi svakih tjedan dana, nije da se pokvari nego počne gubiti vrijednost. ja to, iskreno, ne radim, kol'ko napravim potrošim pa onda radim novi. odnosno MM, da ne preuzimam zasluge
sezam je jako bogat i kalcijem.

istu stvar radim i za nas, samo se sezam prži sa malo soli. posipa se po juhi, riži, tjestenini, salati....
da li se baš mora pržiti i mljeti ili je to opcionalno?
zoro007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2009., 10:23   #68
Quote:
oraščić kaže: Pogledaj post
Sjemenke su opcenito dobre za probavu.....ne zatvaraju!
Koliko znam sjemenke pojačavaju i vjetrove.
Rado bi ih dala mojoj S. ali ima problema sa prdenjem, tj. stalno prdi i budi se po noći zbog toga, pa ću još jedno vrijeme pričekat da joj probava "sazrije". Tek se navikava na kašice...
__________________
Fuck it!
8472 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2009., 10:50   #69
Quote:
Precious X kaže: Pogledaj post
pitanje za Lali - jel joj daješ meso? koje? koliko?

pitam jer sam ja više pro bio, vege tip (vjerujem ayurvedi i takoc..)... pa nekako pokušavam to sve uskladiti, a da joj ničega ne fali, pa me zanima kako drugi to rješavaju....
ja sam isti tip, ali me previše frka da joj ne usfali željeza pa dajem meso
obično se kaže 'ima cijeli život za jest to i to, ne treba joj k'o bebi', a u ovom slučaju mislim da ima cijeli život za NE jest meso, a sad kad ima ograničen broj i vrstu namirnica koje smije jesti ne usudim se izbaciti meso.

meso ili ribu jede svaki drugi dan, ali više ribu jer mi je jednostavno nju lakše nabaviti. od mesa jede domaću teletinu i piletinu kad je se uspijem dočepati, a ponekad i hipp mesnu kašicu (odlučujem vjerovati da je meso iz bio uzgoja i zažmiriti na činjenicu da ima soli jer ju jede cca dvaput mjesečno)

moja knjiga o zdravoj hrani beba je skroz bezmesna. ali, u toj knjizi su zati mahunarke među namirnicama koje se daju u dobi od 8 do 10 mjeseci. one lako probavljive - crvena leća, azuki grah, slanutak i sl., ali moja je imala osjetljivu probavu, ne usudim se dat joj.
a da bi nadomjestila proteine iz mesa trebala bi jest svaki dan kombinaciju mahunarke i žitarice.
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2009., 12:21   #70
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
ja sam isti tip, ali me previše frka da joj ne usfali željeza pa dajem meso
obično se kaže 'ima cijeli život za jest to i to, ne treba joj k'o bebi', a u ovom slučaju mislim da ima cijeli život za NE jest meso, a sad kad ima ograničen broj i vrstu namirnica koje smije jesti ne usudim se izbaciti meso.

ovo mogu potpisat milijon posto...a inače, "nanjušila" sam to kod tebe, zato te i pitam
ja joj pokušavam domaća jaja često (razni oblici, pa i griz knedlice...ovih dana ću joj ispeć neku pogaču na tavi (hladno prešano suncokretovo ), od crnog brašna i jaja... inače mi ayurveda skroz pozdravlja jaja kao jednu o najzdravijih namirnica krcatu svega...
danas će dobit i malo janjetine (uf, nahebala sam od smrada, kuhat ću u juhici- iako za nju imam najbolje komade spremljene..)
najmirnija sam u stvari kad joj skuham neku juhu u koju stavim raznog povrća (mrkve, zelja, peršina, kapule, mladih mahuna itd....), bitno je da ima mahunarki zbog željeza, a sa griz noklicama rješim i ta jaja, i žitarice (kakve, takve)....

da, mi smo 1+, pa već mogu i više experimentirati..
__________________
Čuda ne postoje.
Postoji samo ljudsko neznanje.

Zadnje uređivanje Precious X : 07.01.2009. at 12:28.
Precious X is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2009., 12:58   #71
i mene zanima da li sezam treba pržiti?
ja samoj ga dans samo posula po tjestenini, šalši i parmezanu i jela je...
cvijetić is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2009., 13:24   #72
ne znam jel se moraju, ali okus je neusporedivo bolji kad je pržen
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2009., 21:30   #73
sad ću ispast tudum al kaj me briga
taj sezam, to prženje i sve nešto...jel mogu kupit u dućanu sezam, koji bi inače kupovala za kiflice za posipat npr i dam joj takvog u nekoj kašici ili nešto?
a ako hoću onda ga nekad malo i prepržim
__________________
neću potpis
m@m@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2009., 21:50   #74
Quote:
m@m@ kaže: Pogledaj post
sad ću ispast tudum al kaj me briga
taj sezam, to prženje i sve nešto...jel mogu kupit u dućanu sezam, koji bi inače kupovala za kiflice za posipat npr i dam joj takvog u nekoj kašici ili nešto?
a ako hoću onda ga nekad malo i prepržim
upravo taj ja njoj dajem
cvijetić is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2009., 22:11   #75
Quote:
cvijetić kaže: Pogledaj post
upravo taj ja njoj dajem
hvala
__________________
neću potpis
m@m@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2009., 00:37   #76
Quote:
8472 kaže: Pogledaj post
Koliko znam sjemenke pojačavaju i vjetrove.
Rado bi ih dala mojoj S. ali ima problema sa prdenjem, tj. stalno prdi i budi se po noći zbog toga, pa ću još jedno vrijeme pričekat da joj probava "sazrije". Tek se navikava na kašice...
Ne znam koliko je beba stara,ali ako ima vjetrove,bolje pricekati....ja sam cula u Klaicevoj za sjemenke,sto se tice crijeva i stolice.Reci cu jos nesto sto je i mene zacudilo,dr.kaze za vecu djecu kod zatvora je dobro jesti cips,ja sam bila frapirana,ali valjda ima nesto.....
oraščić is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2009., 21:19   #77
Quote:
oraščić kaže: Pogledaj post
Ne znam koliko je beba stara,ali ako ima vjetrove,bolje pricekati....ja sam cula u Klaicevoj za sjemenke,sto se tice crijeva i stolice.Reci cu jos nesto sto je i mene zacudilo,dr.kaze za vecu djecu kod zatvora je dobro jesti cips,ja sam bila frapirana,ali valjda ima nesto.....
Bez uvrede ikome, ali veće dijete može pojesti i suhih šljiva, smokava, kompot od toga ili jabuka i još puno drugih kvalitetnijih stvari od čipsa koje rješavaju zatvor. Druga je priča ako je mislila na čips od jabuke.....
__________________
Princeza 6.11.2007. Princ 19.09.2011.
Cattleya is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2009., 02:22   #78
Nije ni meni jasno,iskreno,naravno da ima zdravijih stvari,valjda su mislili zato sto je mastan.....kazem,bas me zacudilo.
oraščić is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2009., 08:26   #79
Moja žaba ima 3 mjeseca i igrom slučaja se prije mj i pol vidjelo da je anemična (vadili su joj krv) i dobili smo Legofer,2 puta dnevno po 2,5ml. Osim muke kako joj dati (odurno je) skužila sam i da joj ne sjeda baš dobro, tj nakon toga obaezno urla ili se frče. Kako je 2 mjeseca imala kolike, prvo sam mislila da sam zabrijala ali sad sam joj prestala davati na par dana (kolike su prestale) vidim da joj je bolje, znači od željeza je. Jel postoji neka zamjena, možda nešto lakše (nemojte se sad smijati), ne vidim smisao da joj to dajem a ona urla nakon toga a znam da joj treba željezo. Kad počnemo s kuhanom hranom, ok ali kaj do onda?
ptica_dodo7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2009., 12:52   #80
Quote:
ptica_dodo7 kaže: Pogledaj post
Moja žaba ima 3 mjeseca i igrom slučaja se prije mj i pol vidjelo da je anemična (vadili su joj krv) i dobili smo Legofer,2 puta dnevno po 2,5ml. Osim muke kako joj dati (odurno je) skužila sam i da joj ne sjeda baš dobro, tj nakon toga obaezno urla ili se frče. Kako je 2 mjeseca imala kolike, prvo sam mislila da sam zabrijala ali sad sam joj prestala davati na par dana (kolike su prestale) vidim da joj je bolje, znači od željeza je. Jel postoji neka zamjena, možda nešto lakše (nemojte se sad smijati), ne vidim smisao da joj to dajem a ona urla nakon toga a znam da joj treba željezo. Kad počnemo s kuhanom hranom, ok ali kaj do onda?
Osim Legofer-a postoji i Ferrum Lek sirup ( kojeg isto propisuje pedijatar i daje recept). Pitaj pedijatra za zamjenu, nuspojave se javljaju i zbog nekih, kao u vašem slučaju, treba zamijeniti lijek. Nemoj očekivati da će beba odmah zavoljeti Ferrum Lek, ali bar ne bi trebala imati grčeve. I još nešto, daje se manji volumen
__________________
Princeza 6.11.2007. Princ 19.09.2011.
Cattleya is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:13.