Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.04.2009., 23:22   #61
Quote:
bilokoje kaže: Pogledaj post
Uh, rijetko pišem ovdje, ali tema je prezanimljiva i mislim da nešto mogu i pridonijeti. Evo, ja sam državni službenik i mislim da za hr uvjete imam preveliku plaću....
jako je zanimljivo ovo što si napisala

jel vidiš Vojky kako mlada dama prizna, a tko prizna pola mu se prašta
__________________
Ronald Reagan

“Recession is when your neighbor loses his job. Depression is when you lose yours. And recovery is when Jimmy Carter loses his.”
Sh@dow is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2009., 23:34   #62
Ne znam spadaju li ovi u državne i javne službe, ali meni se totalno sviđa njihova neefikasnost i raspolaganje novcima
Calvin is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2009., 01:27   #63
Quote:
bilokoje kaže: Pogledaj post
Uh, rijetko pišem ovdje, ali tema je prezanimljiva i mislim da nešto mogu i pridonijeti.

Evo, ja sam državni službenik i mislim da za hr uvjete imam preveliku plaću. Nemojte me krivo shvatiti, plaća nije prevelika za zvanje i odgovornost, ali je za posao koji odradim. Sad, moja je priča malo komplicirana pa ću malo izvrnuti činjenice da kraće traje priča, ali samo da shvatite poantu.
Radim kao specijalist u jednoj bolnici van Zg. 2 specijalista moje vrste bila bi dovoljna da opskrbljuju cijeli taj grad i okolicu, plus da svaki ima po jednu sestru. Nas je 7, plus 30-tak sestara. Mora nas biti toliko da popunimo dežurstva u kojima nemamo što raditi, jer jednostavno nema toliko pacijenata u gradu.
Odokativna procjena kaže da se na naše bruto plaće mjesečno troši oko 475000 kuna. Mjesečno! Samo za moj odjel! Ako vam se čini da sam pretjerala s cifrom, upitajte me kolika mi je bruto plaća na pm, a moja je najniža na odjelu.
A takvih nepotrebnih odjela u toj bolnici je 10-tak. A takvih nepotrebnih bolnica u Hr je 10-tak.

To čak ne bi bio ni nekakav problem riješiti, samo bi se ljude moralo malo dislocirati, jer bi svi našli posao - znamo da je manjak zdravstvenih radnika. Ali bi posao izgubile stotine bolničkih administativaca. I u tom grmu leži zec.

Mislim da nikad nećemo na zelenu granu.
Za iskrenost

Rekoh ja prije da je jedan od problema hrvatskog zdravstva neefikasnost, a ne manjak kadrova. Imamo više zdravstvenih radnika u odnosu na broj stanovnika od susjedne Slovenije (da ne spominjem druge zemlje), koja nema manjak zdravstvenih radnika.
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2009., 03:03   #64
Quote:
Sh@dow kaže: Pogledaj post
jel vidiš Vojky kako mlada dama prizna, a tko prizna pola mu se prašta
A čuješ, ti i dalje možeš inzistirati da te liječe, da ti djecu uče i da ti državom upravljaju oni koji nigdje drugdje ne mogu naći posao... No, koliko god ti "principijelno" nastupao, kvalitetni će otići. Onima koji znaju radit, priče da će za nekoliko godina biti bolje ne znače puno. Privatni sektor će ih rado uzeti.

Ovaj gore primjer je nešto što se inače događa u manjim mjestima - potrebno je održati javnu uslugu, ali jednostavno nema dovoljno posla za sve. Isto ćeš imati i u kakvoj područjnoj školi, razrede s 10-tak učenika. Bitno lakše radit nego s razredom od 35. A plaća veća jer je obično u pitanju područje posebne državne skrbi. Bolnice su posebna priča, jer one ovise o puno toga, od potreba radi prometne izoliranosti do političkih lobiranja.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2009., 03:04   #65
Quote:
Calvin kaže: Pogledaj post
Ne znam spadaju li ovi u državne i javne službe, ali meni se totalno sviđa njihova neefikasnost i raspolaganje novcima
To su javne službe, od toga čak i ne sve na proračunu (one koje nisu imaju plaće često i duplo veće u odnosu na proračunske korisnike). Toliki broj raznih agencija je jednostavno zahtjev EU, ne može se tu nešto napraviti.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2009., 07:02   #66
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Ovaj gore primjer je nešto što se inače događa u manjim mjestima - potrebno je održati javnu uslugu, ali jednostavno nema dovoljno posla za sve. Bolnice su posebna priča, jer one ovise o puno toga, od potreba radi prometne izoliranosti do političkih lobiranja.
Nije područje od posebne državne skrbi, a ja živim u Zg pa plaćam i ohoho prireza. A bolnica je 20 minuta vožnje pod sirenama udaljena od slijedeće najbliže, za zlu ne trebalo.
Nisi naime u pravu, Banderas je dobro rekao, problem je neefikasnost. I neimanje muda, jer onaj ko bolnicu zatvori, što je već godinama jasno da se mora desiti, gubi slijedeće izbore.
I mislim da onda ne bi bilo rasprave da li je plaća od 4600 prevelika. Jer nije. Najveći problem i izazov je svesti državne službe na pravu mjeru.
bilokoje is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2009., 09:24   #67
Quote:
Edgar kaže: Pogledaj post
kojih crnih 8 sati radi dakltilografkinja na sudu???

bio neki dan na županijskom sudu - svjedok. popnem se na drugi kat - nigdje nikoga. više (živih) ljudi valjda ima i na seoskom groblju. nigdje nikoga. rasprava zakazana, vrata zaključana. na cijelom katu živog čovjeka nema.

potom, evo dolazi sutkinja, sva uspuhana, skoro ju infarkt trefio dok se popela na drugi kat, kasni dobrih 10 minuta. Za par minuta eto i famozne daktilografkinje. pozovu me unutra, dam iskaz, sutkinja diktira daktilografkinji sveukupno tri minute - i rasprava gotova

naravno, zar valja posebno navoditi da ured svega, sutkinja uzme telefon i obavlja privatni razgovor - usred rasprave. zato vrijeme daktilografkinja kopa nos.

i šta b mi sad trebali - dodijeliti im i beneficirnai radni satž - a je ti posao, stres kažete? za popizdit od silnoga stresa...............

koliko rade, imaju i prevelike plaće. ako prek dana kod njih uspijete nakupiti 4 efektivno odrađena radna sata...svaka vam čast. Po toj logici onda joj plaća više nije 4600 nego 9200.

Mala plaća, kažete? Jadni, žalim ih.



krajnje je vrijeme da im dodijelimo i dodatak na plaću za psihičku bol, jel 1500 kn dosta?





Tako što plaćam Vaš nerad. Vaše plaće dolaze iz proračuna koji se punim našim novcima. da te efikansiji, ne bi nam nameti na plaće bili 60-80%, nego upola manji, pa bi naše plaće bili još veće, ali i Vaše.

Ak privatni sektor više zarađuje od javnoga, onda valjda i više troši - znači plati više PDV-a, koji je pak glavni prihod proračuna. Znači pored poreza, prireza i doprinosa na i iz plaća, tu je pdv...da nepričamo dalje....tko više zarađuje kupuje skuplje stvari koje su pterečene dodatno i trošarinama koje opet završe u proračunu...bla bla

jesam bio dovoljno konkretan?
Ne nisi,nisu sve državne firme na proračunu,pa tako nije ni moja
fire is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2009., 09:26   #68
Osim toga, ne postoji nikakav sustav kontrole efikasnosti u državnim službama.
Evo primjer, sa malom sam bio u bolnisi neki dan, ništa ozbiljno, ali na šalteru sam čekao 10 minuta, a unutra su bile niti više niti manje 5 sestara, a najsmiješnije je bilo kada je nestalo papira u printeru, tako teta mene gleda nema papira da isprinta nalaz, druga sestra odlazi njoj iza leđa , uzima papir, preko nje stavlja papir u printer na stolu.
Ja izvalim ko iz topa: ako treba pomoć, samo recite ...
Ostale tete su se lijepo nasmijale, nisu niti shvatile da sam bio sarkastičan ili ih je bolio ...
dante-1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2009., 10:34   #69
Ja radim u državnom poduzeću i toliko mi je dobro da mislim ić kod privatnika. Problem uopće nisu plaće nego broj ljudi koji rade u firmi. Pa u mojoj firmi od nas 60, petnaest nas je viška. A da nas je manje mogli bi imat i nešto veće plaće.

da ne govorim da bi trebali imati neke bonuse za dobro obavljen posao. ista ti je plaća uštedija firmi milju kuna ili poskupija investiciju za milju.
problem je u organizaciji firme ne u plaćama.

a ono da je puno 4500 kn je idiotarija. a kad će se ta osamostalit od staraca. pa s tim ni podstanarstvo ne može plaćat, a kamo li imat neki pristojan život. a oni šta imaju manje od toga su u još većoj banani. njihovi šefovi (privatnici) sigurno potroše tu plaću za jedan izlazak. a država to dopušta, zapravo daje im poticaje za to.

država vode debili koji mare samo za sebe, nemajući nikakav osjećaj da naprave dostojan zivot za malog čovjeka. naša država je tko bogata i malo nas ima da bi mogli živjeti bolje od ijedne zemlje na svijetu uz samo malo rada jer mi ništa ne radimo (proizvodimo). Pogledajte samo što imamo vodu i hidroelektrane, prirodna bogatstva i turizam, šume, plin, nešto nafte...

ovo je još i dobro kako će biti bojim se.
stavros is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2009., 19:03   #70
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
To su javne službe, od toga čak i ne sve na proračunu (one koje nisu imaju plaće često i duplo veće u odnosu na proračunske korisnike). Toliki broj raznih agencija je jednostavno zahtjev EU, ne može se tu nešto napraviti.
Daj me nemoj ...
Jessi ti uopće pročital taj članak? Mislim da nije tužno bilo bi za valjat se po podu od smijeha. A sav taj nerad mi plačamo.
__________________
You live and learn. At any rate, you live.
Ultimativno Zlo is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2009., 21:13   #71
Quote:
Ultimativno Zlo kaže: Pogledaj post
Daj me nemoj ...
Jessi ti uopće pročital taj članak? Mislim da nije tužno bilo bi za valjat se po podu od smijeha. A sav taj nerad mi plačamo.
Agencije su osnovane zato što je to traženo u procesu pregovaranja. Jasno je da će neke od njih imati realno nedovoljno posla, jer relativno isti broj agencija i regulatora mora imati i jedna Njemačka i jedna Hrvatska i jedna Malta. Ne vidim što tu treba emotivno procijenjivati. Npr. Agencija za zaštitu osobnih podataka je jedno od važnijih tijela u svakoj državi Europske unije.

Naravno da je i njihov rad podložan kritici, ali članak je pisan vrlo površno.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2009., 21:20   #72
hahaha - vaznije tijelo...a istovremeno na g20 ta ista EU trazi da se ukine tajnost bankovnih racuna svugdje i zauvjek ..... - znaci, ti mi velis sakci na glavu s treceg kata i ja skacem (a u put jos nabacim smjesak i sumanuto pljescem).....dadada....kaj mi ostaje za zastitit - broj cipela i kolko imam karijesa....
hrexpat is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2009., 21:42   #73
Quote:
hrexpat kaže: Pogledaj post
hahaha - vaznije tijelo...a istovremeno na g20 ta ista EU trazi da se ukine tajnost bankovnih racuna svugdje i zauvjek ..... - znaci, ti mi velis sakci na glavu s treceg kata i ja skacem (a u put jos nabacim smjesak i sumanuto pljescem).....dadada....kaj mi ostaje za zastitit - broj cipela i kolko imam karijesa....
Tajnost podataka ne znači da nitko nema prisup njima, već da postoji postupak tko i kako ima pristup.

Svojevremeno su mi pričali kako je Malta morala implementirati cjelokupnu regulativu vezanu za željeznice, a kada s rekli da nemaju ni metra pruge, odgovor je bio: Možda ćete gradit...

No, mislim da je skretnanje pažnje na ove male agencije, u biti skretanje pažnje s problema. Tipa da dva grada jednake veličine znaju imati uvelike različit broj zaposlenih.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2009., 00:48   #74
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Tipa da dva grada jednake veličine znaju imati uvelike različit broj zaposlenih.
A to su ?
__________________
Our best hope is that the enemy kills so many of us that they become slightly depressed.
leafar is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2009., 08:53   #75
[QUOTE=Renata;19781231]ne mijenja tip prijevoza i realni troškovi su 200 kuna. mislila sam da sam tu bila jasna.
ne znam zašto bi zapisničar postao invalid. halo??????
QUOTE]

pa ja ti mogu objasniti kako zaspisničar vrlo lako može postati invalid jer to je moja mama
sa više od 30 god radnog staža kao sudski zapisničar / daktilograf ona je invalid i to invalid rada i na to ima i dodatak na plaću
a invalid je jer ima problema sa kralježnicom i rukama, jer iako većini vas taj posao izgleda vrlo jednostavan i lagan i bez veze on zahtijeva dosta fizičkog naprezanja, a pogotovo ranije prije doba računala , samo sa pisaćim mašinama a još i prije toga samo sa mehaničkim pisaćim mašinama i pisanjem preko indiga u više kopija.

i nakon takvog posla došla je do stadija da nije mogla ništa sa rukama, a kamoli nastaviti raditi taj posao

i ne znam o kojem ti sudu govoriš gdje šakom i bradom dijele putne troškove , ali putni troškovi se dijele na osnovu prijavljenog prebivališta i realnih putni troškova do radnog mjesta, i moja mama ne dobije lipu više od onoga koliko joj košta mjesečna karta za prijevoz na posao

a to da ima ljudi koji prijavljuju prebivalište na vikendici i sl. kako bi dobili više novaca za prijevoz, toga ima
ali kako u državnim tako i u privatnim firmama
cilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2009., 21:38   #76
Quote:
fire kaže: Pogledaj post
Ne nisi,nisu sve državne firme na proračunu,pa tako nije ni moja
ok, ali isto tako nisu sve državne firme profitabilne, čak dapače većina njih su gubitaši, eto od prošle godine i HEP.

državne firme su firme koje obavljaju neku bitnu javnu djelatnost, za onu za koju nije baš mudro da bude u privatnim rukama

kako je gotovo nemoguće (mission impossible) da su bilo javne/državne službe bilo pak državne firme efikasne, sve to plaćamo mi građani kroz skuplje usluge.
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2009., 12:19   #77
problem HEP-ova gubitka nije u lošim cijenama već u lopovluku i parasponzorstvima kroz koje lova izvlači iz državnih firmi.
Samo idiot (direktor) može voditi monopolista i biti na gubitku.
Ono što nam je potrebno je racionalnije upravljanje resursima i povećana efikasnost državnih službenika, od učitelja preko doktor(ica) do direktora velikih državnih firmi.
Zvači kao utopija, znam.

P.S. lokalna razina je veliki problem. U općini od 7000 ljudi na budgetu sjedi 2-3 osobi direktno-indirekto x broj općina. Slično vrijedi i za gradove gdje imamo višak administracije koja je neproduktivna, a generira veliki trošak.

P.P.S. radila sam u administraciji jedne županije. Pa to je zločin, a ne posao. Ak su kolege radile 2-3 sata to je bilo zakon. Uglavnom pripreme materijal za župana, on iskenja 2-3 rečenice, a u međuvremenu sređujemo privatne poslove i častimo se od stranaka koje su na županijskom proračunu.

Zadnje uređivanje alter ego blagajnice : 08.04.2009. at 12:26.
alter ego blagajnice is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2009., 12:22   #78
Quote:
prolaznica- kaže: Pogledaj post
Evo dat ću ti ja svoj primjer: Suprug radi za 4000 kn, 1000 nam ode za stanarinu, 750 za kredit, 500 za visu, 800 za režije + hrana koja nas košta barem 500 kn sa kruhom i duvanom=3550 kn.

Nama ostane mjesečno 450 kn da preživimo... pa te ja pitam koliku ženska treba imati plaću ako radi 8 sati minimalno na dan te kako ti vidiš taj život sa 450 kn mjesečno? Da li si ikad to doživjela, jer da jesi ne bi vjerovatno tako razmišljala?!
750 je kredit za što?
500 je rata za karticu kojom ste kupili što?
A cigarete jasno, morate pušiti.

Hajdemo ovako. Zamisli da živiš u Etiopiji ili Čadu npr., i da se ljutiš što država tebi ne može osigurati pristojan život. Apsurdno, zar ne? Shvati da smo mi iznimno siromašna zemlja, da je rat koštao puste milijarde, da se puno toga pogubilo u privatizaciji itd. To što mnogi mogu priuštiti auto i slično je samo posljedica ogromnog zaduženja. Ne možemo se uspoređivati s Austrijom, Njemačkom i nećemo to moći bar još 50-100 godina.

Naš problem je što možda slijedi glad, kao kod apokaliptičnih scena iz Velike depresije 1930-ih, redovi za javnu kuhinju, ljudi koji prose po ulicama. Kakvi auti, kakve cigarete!
__________________
Nisam lingvist! • daj Pravu šapuMa sigurno!
Daniel.N is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2009., 12:32   #79
Iluzije...

Quote:
stavros kaže: Pogledaj post
a ono da je puno 4500 kn je idiotarija. a kad će se ta osamostalit od staraca. pa s tim ni podstanarstvo ne može plaćat, a kamo li imat neki pristojan život. a oni šta imaju manje od toga su u još većoj banani. njihovi šefovi (privatnici) sigurno potroše tu plaću za jedan izlazak. a država to dopušta, zapravo daje im poticaje za to.
ovo je još i dobro kako će biti bojim se.
4500 kn je oko 1250 bivših njemačkih maraka. Pogledaj deset-petnaest godina unatrag i sjeti se kako je to bio san snova, plaća bogova. Kako to da se sada tako malo može s njom? Probaj malo razmisliti.

Osim toga, ako Sanader proda i sve svoje satove za milijun kuna (nije da sam ljubitelj Sanadera, samo ilustracija) to ti je jedna kuna svakom penziću jedan mjesec i to je to. Iluzija da bogati troše na pijanke i slično je samo iluzija. Svatko tko je bogat ulaže lovu u posao da bi bio još bogatiji, da troši sve na jahte i provode ubrzo bi posao propao.

Inače je nejednakost u Hrvatskoj otprilike na razini Njemačke, dakle manje od Amerike, Britanije i sličnih zemalja (da ne pričamo o Južnoj Americi, Kini...)

Quote:
naša država je tko bogata i malo nas ima da bi mogli živjeti bolje od ijedne zemlje na svijetu uz samo malo rada jer mi ništa ne radimo (proizvodimo). Pogledajte samo što imamo vodu i hidroelektrane, prirodna bogatstva i turizam, šume, plin, nešto nafte...
Imamo isto bogatstvo kao npr. Bolivija ili Paragvaj, za razliku od Japana koji nema nikakvo prirodno "bogatstvo". Iluzija da smo "bogati" jer imamo "bogatstva" je tako je tako duboko u našoj psihologiji da će trebati dvije generacije da se riješimo te zablude.

Baci malo pogled na kartu Europe (predlažem pogled prema sjeveru i istoku), da vidiš što su šume, rijeke i vode. Naša prednost je transportni koridor i to je to.
__________________
Nisam lingvist! • daj Pravu šapuMa sigurno!
Daniel.N is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2009., 12:37   #80
Yep Daniel...

http://en.wikipedia.org/wiki/Cognitive_dissonance
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:26.