Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.11.2016., 23:08   #201
@isabele:
Tocno imate uvjete za prijevremenu starosnu mirovinu prema prijelaznom razdoblju za zene s time da ce vam mirovina biti penalizirana sa 0,34% po mjesecu za svaki mjesec ranijeg ostvarivanja prava na mirovinu prije navršenih godina života osiguranika propisanih za stjecanje prava na starosnu mirovinu a to je u vasem slucaju 61 godina i 6 mjeseci u 2016 god., a u 2017 god 61 godina i 9 mjeseci, znaci ako odete krajem 2016 za manji postotak ce vas penalizirati nego da idete pocetkom 2017 god.

Drugo zavisi kolika cete ukupna primanja imati u 2016. god., ako su ista ili manja od prosle 2015 godine onda je bolje da idete sa 30 ili 31.12.2016.god.
Placa ostvarena za godinu u kojoj se ostvaruje pravo na mirovinu ne uzima za utvrdjivanje vrijednosnih bodova, već se za tu godinu uzimaju prosjecni vrijednosni bodovi razmjerno stazu osiguranja u toj godini.
Ako su ukupna primanja u 2016 god. puno veca nego u prosloj 2015. godini onda bi mozda bilo dobro da idete pocetkom 2017. god. jer bi se u tom slucaju place iz 2016. god uzimala za utvrdjivanje vrijednosnih bodova prilikom izracuna mirovine.

Ako se usporedjuju razlozi iz prvog dijela teksta sa drugim dijelom teksta mislim da je bolje krajem 2016 god.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!

Zadnje uređivanje Cilim : 24.11.2016. at 23:18.
Cilim is online now  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2016., 23:17   #202
Quote:
mokry kaže: Pogledaj post
Molio bih odgovor onih koji znaju. Zanima me kada bi mojoj mami bilo (financijski) najpovoljnije otići u mirovinu. U radnom je odnosu, ima 57 godina i za tri dana će imati točno 38 godina staža.

Samo da napomenem, ona bi htjela što duže raditi.
Prema sadasnjem mirovnskom zakonu ZOMO-u, tocno za tri godine i tri dana kad bude imala 60 godina zivota i 41 godinu radnoga staza.
Imat ce pravo na "starosnu mirovinu za dugogodišnjeg osiguranika" to jest mirovina joj nece biti penalizirana, znaci kao da ide u punu starosnu mirovinu.

Ako bude htjela i mogla raditi moze ici sa 65 godina zivota, prije tih 65 godina zivota niko ju nemoze poslati u mirovinu ako ona ne zeli.
Prema onome sto se pise sto duze radi mirovina bi joj trebala biti bolja (makar u praksi ispadne drugacije).
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is online now  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2016., 15:07   #203
Smile

Quote:
Cilim kaže: Pogledaj post
@isabele:
Tocno imate uvjete za prijevremenu starosnu mirovinu prema prijelaznom razdoblju za zene s time da ce vam mirovina biti penalizirana sa 0,34% po mjesecu za svaki mjesec ranijeg ostvarivanja prava na mirovinu prije navršenih godina života osiguranika propisanih za stjecanje prava na starosnu mirovinu a to je u vasem slucaju 61 godina i 6 mjeseci u 2016 god., a u 2017 god 61 godina i 9 mjeseci, znaci ako odete krajem 2016 za manji postotak ce vas penalizirati nego da idete pocetkom 2017 god.

Drugo zavisi kolika cete ukupna primanja imati u 2016. god., ako su ista ili manja od prosle 2015 godine onda je bolje da idete sa 30 ili 31.12.2016.god.
Placa ostvarena za godinu u kojoj se ostvaruje pravo na mirovinu ne uzima za utvrdjivanje vrijednosnih bodova, već se za tu godinu uzimaju prosjecni vrijednosni bodovi razmjerno stazu osiguranja u toj godini.
Ako su ukupna primanja u 2016 god. puno veca nego u prosloj 2015. godini onda bi mozda bilo dobro da idete pocetkom 2017. god. jer bi se u tom slucaju place iz 2016. god uzimala za utvrdjivanje vrijednosnih bodova prilikom izracuna mirovine.

Ako se usporedjuju razlozi iz prvog dijela teksta sa drugim dijelom teksta mislim da je bolje krajem 2016 god.


Zahvaljujem, vrlo stručan i iscrpan odgovor, imala sam neke trileme ali sad je sve jasno
isabele is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2016., 21:51   #204
Quote:
Cilim kaže: Pogledaj post
Prema sadasnjem mirovnskom zakonu ZOMO-u, tocno za tri godine i tri dana kad bude imala 60 godina zivota i 41 godinu radnoga staza.
Imat ce pravo na "starosnu mirovinu za dugogodišnjeg osiguranika" to jest mirovina joj nece biti penalizirana, znaci kao da ide u punu starosnu mirovinu.

Ako bude htjela i mogla raditi moze ici sa 65 godina zivota, prije tih 65 godina zivota niko ju nemoze poslati u mirovinu ako ona ne zeli.
Prema onome sto se pise sto duze radi mirovina bi joj trebala biti bolja (makar u praksi ispadne drugacije).
Hvala!
mokry is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2016., 23:19   #205
Quote:
Cilim kaže: Pogledaj post
Postovani,
da bi ti moga tocnije odgovoriti trebalo bi mi jos podataka (poput sadasnjih godina starosti, sadasnjeg ukupnog radnog staza, i.t.d.), prema ovome sad mogu vam odgovoriti sljedece, zbog malih uplata u ovih 15 godina a vjerojatno i malih sljedecih uplata:
- Osiguraniku koji ostvaruje mirovinu samo prema Zakonu o mirovinskom osiguranju, a mirovina određena na osnovi navršenog mirovinskog staža i ostvarenih plaća je manja od najniže mirovine, određuje se po službenoj dužnosti najniža mirovina bez obzira na prihode korisnika mirovine.
- Visina najniže mirovine računa se tako da se svaka puna godina mirovinskog staža pomnoži s vrijednošću najniže mirovine u trenutku priznanja prava na mirovinu, uz primjenu odgovarajućeg polaznog faktora i mirovinskog faktora te se može odrediti kao starosna mirovina, prijevremena starosna mirovina, invalidska i obiteljska mirovina.

Vrijednost najniže mirovine u ovom trenutku iznosi 59,71 kn.
ispričavam se, nisam sigurna da sam shvatila.
iznos od 59,71 je što? s čime se to množi, po danu, godini rada....čime?
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2016., 14:55   #206
Quote:
Kladi kaže: Pogledaj post
ispričavam se, nisam sigurna da sam shvatila.
iznos od 59,71 je što? s čime se to množi, po danu, godini rada....čime?
"Upravno vijeće Zavoda utvrđuje vrijednost najniže mirovine svake kalendarske godine od 1. siječnja i 1. srpnja.
Od 1. srpnja 2016. vrijednost najniže mirovine za jednu godinu mirovinskog staža iznosi 59,71 kn."

Znaci 59,71 kn je vrijednost najnize mirovine, a mnozi se sa ukupnim punim godinama radnog staza (bez mjeseci i dana). Takva izracunata najniza mirovina umanjuje se za polazni faktor koji ovisi o mirovinskom stažu i broju mjeseci ranijeg stjecanja te mirovine u odnosu na propisanu dob za starosnu mirovinu. Najveće je umanjenje 20,4%, a najmanje 6% i to za one koji ostvaruju prijevremenu mirovinu 5 godina prije dobi za starosnu mirovinu.

Znaci prilikom izracuna mirovine, ako je iznos izracunate mirovina manji nego sto bi mu bio izracun najnize mirovine, osiguraniku ce biti isplacena najniza mirovina.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is online now  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2016., 15:50   #207
Hvala, Ćilimice, sad je sve jasno!
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2016., 11:30   #208
Quote:
Cilim kaže: Pogledaj post
Prema sadasnjem mirovnskom zakonu ZOMO-u, tocno za tri godine i tri dana kad bude imala 60 godina zivota i 41 godinu radnoga staza.
Imat ce pravo na "starosnu mirovinu za dugogodišnjeg osiguranika" to jest mirovina joj nece biti penalizirana, znaci kao da ide u punu starosnu mirovinu.
Ovo da se ne penalizira mirovina nisam znala, tj. nije mi nitko rekao kad sam pitala u mirovinskom. Bilo bi lijepo da se ne promijeni.

Zna li tko kako će se sada računati mirovina kad se plaća na autorske honorare? Ako se računa 1 mjesec staža za zarađenih 7700 bruto, nekako se nadam da se neće računati kao da se uplaćuje minimalac? Ili ipak da, s obzirom da se plaća samo 10%? I da li se za to nekamo treba prijaviti ili jednostavno početi uplaćivati?

Imam 47 godina, 27 godina staža, 2 godine sam nezaposlena i nisam si uplaćivala mirovinsko (jer mi je rečeno u HZMO da ću si samo pokvariti prosjek). Sada kada budem uplaćivala 10% na autorske honorare i ako uspijem dobiti svih 12 mjeseci staža svake godine, to bi isto onda značilo da mogu sa 61 godinu u prijevremenu mirovinu, je li tako?
Pennelopa is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2016., 17:06   #209
Prema sadasnjem ZOMO-u clank 35, stavak 1, pravo na starosnu mirovinu za dugogodišnjeg osiguranika ima osiguranik kada navrši 60 godina života i 41 godinu staža osiguranja (starosna mirovina se ne penalizira, samo prijevremena starosna mirovina).

Ako se ZOMO ne promjeni u prijevremenu starosnu mirovinu mogli bi u 2029 god. kad navrsite 59 godina i 9 mjeseci starosti ali morate imati 34 godine i 9 mjeseci mirovinskog staza, s time da ce vam mirovina biti penalizirana sa 0,34% po mjesecu za svaki mjesec ranijeg ostvarivanja prava na mirovinu prije navršenih godina života osiguranika propisanih za stjecanje prava na starosnu mirovinu, u ovom slucaju to bi bilo 5 godina i penalizacija bi iznosila ukupno 20,4 %.

Prema sadasnjim dostupnim podacima nova vlada ima "Prijedlog Nacionalnog programa reformi" gdje je u dijelu za "Poboljšanje održivosti mirovinskog sustava" navedeno:

- "izmjenama vezano uz starosnu mirovinu za dugogodišnjeg osiguranika (čl. 35. ZOMO) kojima bi se propisali novi uvjeti: 61 godina života i 41 godina staža osiguranja u efektivnom trajanju".
- većom penalizacijom prijevremenog umirovljenja izjednačavanjem postotka prijevremenog postotka umanjenja prijevremene starosne mirovine na 0,30%. Umjesto dosadašnjih umanjenja koja su ovisila od mirovinskog staža i bila u rasponu od 0,10% do 0,34% za svaki mjesec prije navršenih godina osiguranika propisanih za stjecanje prava na starosnu mirovinu, uvelo bi se linearno umanjenje od 0,34% za svaki mjesec prije navršenih godina osiguranika propisanih za stjecanje prava na starosnu mirovinu neovisno o godinama navršenog mirovinskog staža, odnosno 4,08% po godini ranijeg odlaska u mirovinu.
- ubrzanjem izjednačavanja dobi za odlazak u prijevremenu starosnu i starosnu mirovinu za žene i muškarce. Ženama bi se starosna dob povećavala za 6 mj. godišnje do 2023. godine (umjesto po 3 mjeseca do 2030.). Od 2024. do 2027. dob bi se povećavala po 6 mjeseci godišnje, na 62 godine za prijevremenu starosnu mirovinu i 67 godina za starosnu mirovinu (umjesto po 3 mjeseca do 2038. godine).

Mozemo samo nagadjeti ali vjerojatno bi te promjene u ZOMO-u stupile na snagu u 2017. god.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is online now  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2016., 20:23   #210
Aha, površno sam prije pročitala, pa mislila da se ta mirovina sa 60 godina starosti i 41 godina staža računa kao prijevremena. Dobro, znači i po novom zakonu to ostaje skoro isto, samo se mijenja na 61 godinu starosti. S obzirom na ostale promjene i penalizacije, to će mi se očito najviše isplatiti. No, do onda tko zna tko će još što novog izmisliti... Hvala u svakom slučaju.
Pennelopa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2016., 23:08   #211
Pozdrav,

Pokusavam izracunati koliko ce mi prijevremena mirovina biti umanjena pa molim za pomoc.

Ako u 2017. u 5 mjesecu imam 61god i 40god staza, da li to znaci da mi fali 12 mjeseci do pune mirovine pa onda racunam 0.10 * 12, sto na kraju ispadne 1.2% umanjena mirovina?

Pitam jer sam negdje procitao na stranicama mirovinskog da mirovina moze biti smanjena za najmanje 6% i najvise za 20.4% pa mi onda nije jasno ovih 1.2% dobivenih.

Hvala puno na pomoci.
Sretni blagdani!
panthor is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2016., 17:14   #212
Krivo racunate, uvijet za starosnu mirovinu je 65 godina starosti i minimalno 15 godina radnog staza, vi vec sad imate uvjete za prijevremenu starosnu mirovinu ( uvjet 60 godina starosti i 35 godina radnog staza).
Visina prijevremene starosne mirovine trajno se smanjuje za svaki mjesec ranijeg ostvarivanja prava na mirovinu prije navršenih godina života osiguranika propisanih za stjecanje prava na starosnu mirovinu, znaci u 5 mj. 2017 god. kad cete imati 61 god starosti i punih 40 godina radnog staza biti cete penalizirani za 4 godine jer ce vam toliko faliti do pune starosne mirovine (65 godina starosti).
48 mjeseci (4 god.) x 0,10% po mjesecu (za 40 godina rada) = umanjenje-penalizacija iznosi 4,8%, dozivotno.

Pretpostavljam da ste ovo "da li to znaci da mi fali 12 mjeseci do pune mirovine" pomjesali sa "starosnom mirovinom za dugogodišnjeg osiguranika" za koju treba sljedeci uvijet 60 godina starosti i 41 godinu efektivnog uplacenog staza.
Ako je moguce moj vam je savjet da pokusate odraditi jos tih godinu dana do 41 godine radnoga staza i steknete uvjete za starosnu mirovinu za dugogodišnjeg osiguranika jer se takva mirovina ne umanjuje-penalizira.

Sto se tice ovoga dijela pitanja "mirovina moze biti smanjena za najmanje 6% i najvise za 20.4%", radi se o 5 godina (60 mjeseci) prijevremenog odlaska u mirovinu (60 godina starosti za prijevremenu mirovinu u odnosu na 65 godina starosti za punu starosnu mirovinu) a mnozi se sa postotkom penalizacije za 35 godina staza - 0,34% a za 40 godina staza- 0,10%

60 mjeseci x 0,10% = 6%
60 mjeseci x 0,34% = 20,4%
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!

Zadnje uređivanje Cilim : 28.12.2016. at 17:34.
Cilim is online now  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2016., 18:29   #213
Cilim, hvala ti na odogovoru. Jednostavno i razumljivo objasnjeno.

Isprika sto nisam bio dovoljno jasan ali ti si ipak dobro pretpostavio. Ja sam mislio na "starosnu mirovinu za dugogodišnjeg osiguranika", misleci da mogu biti 12 mjeseci "kratak" i da mi se to umanji/penalizira. Naravno, sada vidim da je takvo nesto nemoguce.

Puno hvala.
panthor is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2017., 01:39   #214
Quote:
Cilim kaže: Pogledaj post
"Upravno vijeće Zavoda utvrđuje vrijednost najniže mirovine svake kalendarske godine od 1. siječnja i 1. srpnja.
Od 1. srpnja 2016. vrijednost najniže mirovine za jednu godinu mirovinskog staža iznosi 59,71 kn."

Znaci 59,71 kn je vrijednost najnize mirovine, a mnozi se sa ukupnim punim godinama radnog staza (bez mjeseci i dana). Takva izracunata najniza mirovina umanjuje se za polazni faktor koji ovisi o mirovinskom stažu i broju mjeseci ranijeg stjecanja te mirovine u odnosu na propisanu dob za starosnu mirovinu. Najveće je umanjenje 20,4%, a najmanje 6% i to za one koji ostvaruju prijevremenu mirovinu 5 godina prije dobi za starosnu mirovinu.

Znaci prilikom izracuna mirovine, ako je iznos izracunate mirovina manji nego sto bi mu bio izracun najnize mirovine, osiguraniku ce biti isplacena najniza mirovina.
Zahvaljujem se za ovo pojašnjenje koje me je jako razveselilo jer dosta dugo tražim podatak minimalne mirovine... a to je budućnost velikom broja ljudi koji rade za minimalne plaće.
komar is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2017., 16:37   #215
Quote:
komar kaže: Pogledaj post
Zahvaljujem se za ovo pojašnjenje koje me je jako razveselilo jer dosta dugo tražim podatak minimalne mirovine... a to je budućnost velikom broja ljudi koji rade za minimalne plaće.
Osim ako ste sudjelovali eventualno u domovinskom ratu sa najmanje 100 dana u borbenom sektoru, mozda ce te imati pravo na najnizu braniteljsku mirovinu koja je nesto vislja nego ova civilna najniza mirovina.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is online now  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2017., 21:37   #216
Cilim, je li istina da se ovo stvarno događa? http://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvat...oplatu/382855/

piše za j.d.o.o., odnosi li se i na d.o.o. koji jedva da rade?

pa ovo je ništa drugo nego legalni državni reket, harač, pljačka....
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2017., 12:50   #217
Nazalost, sve pise crno na bijelom, balkanska posla, a mi bi htjeli biti dio Europske unije, sa nikakvom zaposlenoscu, malim primanjima a velikim haracem.

http://www.virtualni-ured.net/hr/rac...direktora.html

I ti sad budi pametan:
http://www.jdoo.info/p/najcesca-pitanja.html

Ovo pitanje bilo bi prikladnije za temu o doprinosima i porezima a ne za prijevremenu mirovinu.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!

Zadnje uređivanje Cilim : 17.01.2017. at 13:03.
Cilim is online now  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2017., 13:03   #218
Quote:
Cilim kaže: Pogledaj post
Nazalost, sve pise crno na bijelom, balkanska posla, a mi bi htjeli biti dio Europske unije, sa nikakvom zaposlenoscu, malim primanjima a velikim haracem.

http://www.virtualni-ured.net/hr/rac...direktora.html

I ti sad budi pametan:
http://www.jdoo.info/p/najcesca-pitanja.html
zanima me 2014.g. čitam ovo
http://narodne-novine.nn.hr/clanci/s..._157_3297.html
ok, sve tu piše

ali me zanima može li se ikako izbjeći, zapravo umanjiti ta obveza s činjenicom, dokumentiranom činjenicom da je firma bila gubitaš i nije ni zarađivala toliko da bi mogla isplatiti brutto od gotovo 8tk???

pa nisu sve firme "one man show" T-comi, Agrokori, Ine...i da ne nabrajam dalje!
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2017., 13:30   #219
Quote:
Cilim kaže: Pogledaj post
"Upravno vijeće Zavoda utvrđuje vrijednost najniže mirovine svake kalendarske godine od 1. siječnja i 1. srpnja.
Od 1. srpnja 2016. vrijednost najniže mirovine za jednu godinu mirovinskog staža iznosi 59,71 kn."

Znaci 59,71 kn je vrijednost najnize mirovine, a mnozi se sa ukupnim punim godinama radnog staza (bez mjeseci i dana). Takva izracunata najniza mirovina umanjuje se za polazni faktor koji ovisi o mirovinskom stažu i broju mjeseci ranijeg stjecanja te mirovine u odnosu na propisanu dob za starosnu mirovinu. Najveće je umanjenje 20,4%, a najmanje 6% i to za one koji ostvaruju prijevremenu mirovinu 5 godina prije dobi za starosnu mirovinu.

Znaci prilikom izracuna mirovine, ako je iznos izracunate mirovina manji nego sto bi mu bio izracun najnize mirovine, osiguraniku ce biti isplacena najniza mirovina.
Da li to znači da će ženska osoba koja se ove godine umorovi sa 61 god. i 9. mj. a muška sa 65 godina , a imaju točno 15 godina staža imati mirovine nešto ispod 900 kuna ?? ( 59,71 x 15 ) ??
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2017., 15:07   #220
Nemora znaciti zavisi od njihovih bruto primanja u tih 15 godina staza iz kojih se dobivaju "prosjecni vrjednosni bodovi" koji se koriste u formuli za izracun mirovine. Ako ce ima izracun mirovine biti manji nego sto je izracun za najnizu mirovinu, da, dobit ce najnizu mirovinu od 895,65 kn.
U 3 mjesecu 2017. ce se uskladjivati mirovine i ako ce doci do povecanja mirovina od 01.01.2017. automatski ce za isti postotak doci do povecanja "vrijednost najniže mirovine za jednu godinu mirovinskog staža".
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:15.