Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.01.2010., 21:38   #21
Quote:
batik kaže: Pogledaj post
I nije se radilo o Mi-8 već o Gazelle Soko SA-341.
iznad ljubljane, da
Trotoar is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2010., 21:39   #22
Quote:
mivioni01 kaže: Pogledaj post
nego čime je Gazela bila naoružana? Spominju se Maljutke,po tome ispada da je gazela 1991 bila smiješno naoružana,jel bilo kakvih drugih raketa? Mitraljezi,topovi? i što je to saćasti lanser?

samo maljutke, po dvije sa svake strane.
i ništa više.
Trotoar is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2010., 22:14   #23
Quote:
Trotoar kaže: Pogledaj post
samo maljutke, po dvije sa svake strane.
i ništa više.
nema mitraljeze/topove
mivioni01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2010., 04:06   #24
Quote:
mivioni01 kaže: Pogledaj post
nema mitraljeze/topove
Verovatno si i ti gledao film plavi grom u kome se pojavlje gazela operemljena infracrvenim kamerama, koja je zasticena oklopom i naoruzana sa 6 cevnim topom kalibra 20 mm koji prati pokrete glave pilota ali to je samo film prava gazela je daleko slabije opremljena i naoruzana nego sto je to prikazano u filmu.

http://img198.imageshack.us/img198/8608/bluethunder.jpg
Domace gazele ne poseduju topove dok francuske gazele nose top kalibra 20 mm. Srbija je nabavila jednu francusku gazelu za potrebe specijalnih jedinica koja je pre par godina dejstvovala sa topom i nevodjenim raketnim zrnima. Sto se tice mitraljeza i visecevnih lansera raketa na gazelama JNA ispitivani su ali nisu usli u operativnu upotrebu.

http://translate.googleusercontent.c...AcgvS8yWKbBFpA
http://translate.googleusercontent.c...yNE9gNu3qgh1hA
Quote:
Trotoar kaže: Pogledaj post
samo maljutke, po dvije sa svake strane.
i ništa više.
Plus 2 rakete strela-2M. Naoruzana verzija gazele nosi naziv GAMA. Postoje dve varijante gama koje se razlikuju po snazi motora od kojih su obe naoruzane sa po 4 rakete Maljutka i 2 rakete Strela-2M.
1979 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2010., 08:31   #25
Quote:
1979 kaže: Pogledaj post
Verovatno si i ti gledao film plavi grom u kome se pojavlje gazela operemljena infracrvenim kamerama, koja je zasticena oklopom i naoruzana sa 6 cevnim topom kalibra 20 mm koji prati pokrete glave pilota ali to je samo film prava gazela je daleko slabije opremljena i naoruzana nego sto je to prikazano u filmu.

http://img198.imageshack.us/img198/8608/bluethunder.jpg
Domace gazele ne poseduju topove dok francuske gazele nose top kalibra 20 mm. Srbija je nabavila jednu francusku gazelu za potrebe specijalnih jedinica koja je pre par godina dejstvovala sa topom i nevodjenim raketnim zrnima. Sto se tice mitraljeza i visecevnih lansera raketa na gazelama JNA ispitivani su ali nisu usli u operativnu upotrebu.

http://translate.googleusercontent.c...AcgvS8yWKbBFpA
http://translate.googleusercontent.c...yNE9gNu3qgh1hA


Plus 2 rakete strela-2M. Naoruzana verzija gazele nosi naziv GAMA. Postoje dve varijante gama koje se razlikuju po snazi motora od kojih su obe naoruzane sa po 4 rakete Maljutka i 2 rakete Strela-2M.
ovo nisam znao, hvala na informaciji
Trotoar is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2010., 11:08   #26
Francuske također nose PZ rakete Mistral.
Gurevich is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2010., 18:20   #27
sinoć sam gledao ovaj dokumentarac. lynx naoružan tow-om, kako jadno. a sad zamislite gazelu sa maljutkom . bila je neka priča da su naši uzeli bell-47 iz tehničkog muzeja. šta li su tek oni s njim radili? a u nekoj staroj areni je bio članak o hrvatu koji je u sloveniji sastavljao rotorway iz kita, pa mu je navodno slovenska vojska zaplijenila helikopter za ratne potrebe
dk1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2010., 15:28   #28
Quote:
batik kaže: Pogledaj post
Radi se o oborenom Mi-8. Svi su izginuli u njemu a drugi helić je bio proprešetan ali se dočepao sigurnosti.
Molim za malo veću konzistentnost na ovom dijelu foruma.

Na južnom bojištu je Gazela odgovorna za smrt četvorice metkovčana koji se poginuli dok su se vozili na svoju liniju bojišnice u neumskom zaleđe u automobilu Renault 4.
Poznata je i snimka Ka- dal' 25 ili 27 (velika daljina spriječava potpunu točnost kod identifikacije) kako vrši korekciju topničke vatre po Dubrovniku
Mislim da su oni poginuli od raketiranja aviona (Galeb ili Jastreb). Bar tako svi kažu kod nas u Metkoviću, a čitao sam i u knjizi o tome

Zbog toga se puno pričalo o nekakvim dojavama, izdajama i slično jer kao kako su oni mogli znati da baš u tom trenutku idu 4 inžinjera tom rutom.
Neretvanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2010., 01:44   #29
Quote:
batik kaže: Pogledaj post
Radi se o oborenom Mi-8. Svi su izginuli u njemu a drugi helić je bio proprešetan ali se dočepao sigurnosti.
Molim za malo veću konzistentnost na ovom dijelu foruma.

Na južnom bojištu je Gazela odgovorna za smrt četvorice metkovčana koji se poginuli dok su se vozili na svoju liniju bojišnice u neumskom zaleđe u automobilu Renault 4.
Poznata je i snimka Ka- dal' 25 ili 27 (velika daljina spriječava potpunu točnost kod identifikacije) kako vrši korekciju topničke vatre po Dubrovniku
Dečko priča o srušenoj Gazeli kod Slavonskog Broda, točnije Oprisavcima. Poslije žestoke borbe 108 SB HV i tzv. jna , u bjegu sa radara Degman - Dilj - oficiri su bili u heliću i srušeni su pri preletu u BiH, opisano na drugoj temi.
__________________
Ludi Konj * Akcija Za Bolju Hrvatsku
ivan.ridjan is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2010., 00:50   #30
Quote:
asmodeus kaže: Pogledaj post
Korištene su i kod zadra a jedna je sigurno i srušena jer je rep jedne sa zvijezdom bio vidljiv u moru kod puntamike sve do nedavno. mislim da su ga ili odnili valovi ili neki "kolekcionar". mislio sam ja ali mi se nije dalo s tim...
Ja samo znam da je 1989. ili 1990. zbog kvara na motoru pao jedan helikopter JRV kod Puntamike i taj je odmah i izvađen. Dakle, to je bilo prije rata. Ali za tu Gazelu da je oborena tamo u Domovinskom ratu nikada nisam čuo.
zdfil is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2013., 01:51   #31
10 mj 91-stari grabovac-korištena gazela s oznakom crvenog križa i u vjek smo dobili precizno po pi..i nakon njihovih preleta
vorda sg is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2013., 13:17   #32
Jedna je Gazela srušena kod Stare Gradiške, točnije između sela Novi Varoš i sela Pivare u šumi Prašnik. Gdje su poslije nađeni ostaci koji su uklonjeni unazad par godina. Nadam se da mi nitko neće zamjeriti ako dodam da su u istoj toj šumi Prašnik pronađeni i neki dijelovi našeg pilota Rudolfa Perišina koji je srušen u Bljesku.
glinac is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2013., 22:58   #33
Quote:
glinac kaže: Pogledaj post
Jedna je Gazela srušena kod Stare Gradiške, točnije između sela Novi Varoš i sela Pivare u šumi Prašnik. Gdje su poslije nađeni ostaci koji su uklonjeni unazad par godina. Nadam se da mi nitko neće zamjeriti ako dodam da su u istoj toj šumi Prašnik pronađeni i neki dijelovi našeg pilota Rudolfa Perišina koji je srušen u Bljesku.
Avion pok. Perešina nije pao u šumu Prašnik već u šumu Podložje koja
je istočno od sela Pivare . Prašnik je zapadno od sela .

Helikopteri su na tom području djelovali u nekoliko navrata i to tako
da bi bi letjeli iznad Bosanske obale i pucali na Slavonsku .
13. 12 . 91 .helikopter je na taj način napao Slavonsko selo Mačkovac i
taj helikopter je po pričanju očevidaca srušen . Nemogu tvrditi jer nisam
taj dan tu bio i vidio . Helikopter je po pričama pao u selo Bosanski Mačkovac u predjelu Barišića kuća .
Taj helikopter koji se spominje da je srušen između sela Novi Varoš i Pivare
je napadao na istovjetan način . Varoš je bio njihov a Pivare naše .
Dođe iznad njihovih linija ili njihove obale i puca prema nama . Uglavnom za slučajeve da preletali iznad dijela koji je bio pod našom kontrolom neznam .
đeram is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2013., 00:15   #34
Quote:
bana002 kaže: Pogledaj post
knjiga 'Pakleni kontrapunkt' sudionik obrane Starog Grabovca navodi da je JRV Mi-8 letio u blizini prve crte sa križom (ako se dobro sječam) - nakon nekog vremena neprijatelj artiljerijom djelovao po položajima naših
točno.. ali doletjali su i južno od Novske , iz Bosne prema Jasenovcu , ali sam helikopter nije borbeno djelovao .
The Worm is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:32.