Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.04.2008., 13:50   #101
Quote:
Hoya kaže: Pogledaj post
Molila bih vas koji znate mogu li ja diči sa računa pričuve neki novac? Mora li biti neko obrazloženje zašto se diže ili mora neka firma koja bi eventualno nešto radila na kući ili kako? Ne razumijem...
Naime skupio se neki iznos a ja u biti sama radim po kući radove bez da sam dizala ili nešto intervenirala preko pričuve, pa bih rado digla neki iznos da mogu recimo otplatiti račune najamnine, komunalija i tako....

I molim vas pošto je iznos na računu pričuve , a ja sam obnovila sve u kuči i na kući i zaista ne znam šta bih još popravljala ili obnavljala šta se događa sa tim iznosom na računu?
Za početak, pričuva služi za održavanje ZAJEDNIČKIH DIJELOVA ZGRADE, u slučaju da pod "kuća" misliš na svoj stan. Definitivno ne možeš novcima od pričuve plaćat svoje režije.

Ako se ne radi o tvom stanu nego o zgradi, onda odeš u firmu koja vam je upravitelj i s njima to raspraviš. Ja npr. kao predstavnik zgrade mogu otići i kupiti neke sitnice tipa žarulje pa upravitelju odnesem račun i oni mi refundiraju na tekući, ali to vrijedi za manje iznose i stvari koje kupim trebaju biti za zgradu, ne za moje privatne potrebe. Teško bih im progurao mp3 mini-liniju ili svoj Internet račun pod takvo nešto Za veće stvari mi prodavač dade predračun, ja ga odnesem upravitelju, oni provjere da je stvar u svrhu održavanja zaj.dijelova zgrade i plate direktno prodavaču na njegov žiro, a on onda isporuči stvar.

Pretpostavljam ako ti je upravitelj firma od nekog "rođe", da bi se tu dalo svašta smuljat. Međutim, upravitelj mora jednom godišnje SVAKOM suvlasniku ispostavit detaljni izvještaj u kojem je prikazan svaki odljev s računa. Pa ne vjerujem da bi riskirao sudsku tužbu zbog nenamjenskog odobravanja love. Zato je dobro za upravitelja imat neku koliko-toliko solidnu firmu koja se neće upuštat u muljaže sa sitnišem od pričuve, a ne nekakav one-man-band s kojim nikad ne znaš.

S novcima na računu koji nisu potrošeni neće biti ništa, i dalje će bit na računu
Bankei is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2008., 15:48   #102
Jaoj ma ne...mislim da sam ranije pisala o tome ali evo da ponovim:
dakle ja živim sa svojom obitelji u obiteljskoj kući sa dvorištem.
Ranije - u doba tamo 45 mislim u gornji dio kuće tavanski gdje su samo dvije sobe i ništa više su ubacili jednog srbina koji je dijete palog borca.
I to su nam razdvojili nekako. Od tada ja pošto je moja majka donji dio otkupila a ja kasnije i naslijedila , a taj čovijek koji je gore u te dvije sobe živio umro je i meni su - grad - ustupio korištenje taj tavanski dio. Oni to i dalje vode pod zasebni stan i to je od grada.
Dakle to već godinama imam tako odvojeno premda samo ja i moja obitelj koristimo cijelu kuću.
eto o tome se radi. Dakle plačam i pričuvu i zaštićenu najamninu za ovo gore. Ali kažem problem je u tome što dobivam x uplatnica i za gore i za dolje pa plačam i neki prolazni prihod sudionika gradu uz pričuvu , najamninu, komunalije i svašta nešta. I uslijed tog plačanja novac je zapravo sjeo na pričuvu gdje je sad ogromni iznos a za najamninu je dug.
zato sam mislila da li se može diči iznos neki od te pričuve....
Hoya is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2008., 16:11   #103
Quote:
Hoya kaže: Pogledaj post
Jaoj ma ne...mislim da sam ranije pisala o tome ali evo da ponovim:
dakle ja živim sa svojom obitelji u obiteljskoj kući sa dvorištem.
Ranije - u doba tamo 45 mislim u gornji dio kuće tavanski gdje su samo dvije sobe i ništa više su ubacili jednog srbina koji je dijete palog borca.
I to su nam razdvojili nekako. Od tada ja pošto je moja majka donji dio otkupila a ja kasnije i naslijedila , a taj čovijek koji je gore u te dvije sobe živio umro je i meni su - grad - ustupio korištenje taj tavanski dio. Oni to i dalje vode pod zasebni stan i to je od grada.
Dakle to već godinama imam tako odvojeno premda samo ja i moja obitelj koristimo cijelu kuću.
eto o tome se radi. Dakle plačam i pričuvu i zaštićenu najamninu za ovo gore. Ali kažem problem je u tome što dobivam x uplatnica i za gore i za dolje pa plačam i neki prolazni prihod sudionika gradu uz pričuvu , najamninu, komunalije i svašta nešta. I uslijed tog plačanja novac je zapravo sjeo na pričuvu gdje je sad ogromni iznos a za najamninu je dug.
zato sam mislila da li se može diči iznos neki od te pričuve....

hmmm ! vrlo zanimljiva situacija ...ali, evo daje za razmisliti

po mojem - ti kao suvlasnik večine kvadrata u objektu (na stranu sad kako je došlo do toga da vlastiti tavan bude državni i hoćeš li podnjeti zahtjev za denacionalizaciju) možeš sama sa sobom izglasati večinom glasova da ne želiš više surađivati sa Upraviteljem (GSKG ako se o Zagrebu radi) i odeš ljepo tamo da bi ti raskinula ugovor o upravljanju zgradom. Kod raskida ugovora oni su ti dužni isplatiti sva neiskorištena uplaćena sredstva koja su se akomulirala na računu.
E sad, oni će tebe odma i pitat a koga bi ti za upravitelja, jer normalno , imaju i oni pravo glasa ( ali istinito, ako je vlasnički tako kako ti opisuješ) , a ti izjaviš da ćeš se sama brinuti za sve - još će oni tebi morati plaćati
__________________
Normal human, skilled in art of stage magic and illusion; skilled in genuine magic
ja i bash ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2008., 16:23   #104
ma da to je cijeli haos kažem i zbog silnih uplatnica , svi se pogubiše i oni i ja..
Upravo zato kažem ja dobivam godišnje izvješće o zgradi. a i da prinudni mi je upravitelj to je vjerojatno grad tko če drugi. Bila sam tamo i kažu da ja moram plačati i dalje pošto je odvojeno - tavanski dio je od grada, a donji dio je moj i prema tome moram plačati pričuvu jer me vode pod zgradu. Eto. A ja platila još ho ho godina ovlaštenog sudskog vještaka koji je napravio elaborat o tome da je to jedinstvena i nedjeljiva građevinska cjelina, jer uostalom i jedan je priključak i vode i struje, u biti, grad to zna po tome sam ja i pok. majka i dobili prvo pravo korištenja za tavanski dio. A grad valjda upravitelj sebi uzme čini mi se po izvješću nekih 80 kn mislim da je to osiguranje.

to bi trebala po meni izači komisija van iz grada i vidjeti i da mi to lijepo spoje pod jedno a ne da se mi tu tako zezamo.
a drugo morala sam nakon smrti majke poonovo sve papire vaditi i domovnice, rodne listove sve živo i za dolje i za gore da mi samo obnove taj ugovor za taj tavanski dio t.j da sam sada ja kao gore u najmu a ranije sam bila uz majku i ja i ostali u obitelji. Dakle - samo promjena mjesta....
Da ne kažem da sam sve prozore stavila pvc, fasadu novu, asfaltirala dvorište, novu ogradu, novu kanalizacijsku mrežu - veči promjer, novu vodovodnu mrežu, sve novo jer je kuća kažem izgrađena 42. g to je naselje sve kuče iste i vani i unutra, svi imaju istu površinu kvadrature i kuče i dvorišta.
Eto- i kako sad da ja dalje da izvadim te novce i poplatim ovo što je krivo sjelo zvala sam ali kažu da ne mogu oni prebacivati, znači onda moram izvaditi ...a kako ?
Hoya is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2008., 19:18   #105
Lightbulb

Quote:
Hobby kaže: Pogledaj post
Ja nikada naknadno ne dižem stanarinu.
Do sada mi se nitko nije bunio na cijenu, jer određujem cijenu koja je fer i u skladu s trenutnim cijenama na tržištu.

Samo što je moj stan, za razliku od raznoraznih rupčaga koje ljudi iznajmljuju za iste pare uvijek friško okrečen, sanitarije uvijek dezinficirane, ako i kuhinja, svaka sitnica popravljena, namještaj se ne raspada... itd.

Tako da ja imam navalu i mogu birati podstanara, jer su do sada stanom svi bili oduševljeni, a cijena je i više nego razumna.
Zbog toga smatram da uopće nisam pokvarena, a podstanari mi trenutno plaćaju pričuvu iz jednostavno praktičnog razloga - da se ne razmjenjujemo s plaćenim i neplaćenim računima, a najamninu sam spustila za taj iznos pričuve (kada je bio prethodni podstanar, ja sam plaćala pričuvu, ali je najamnina bila veća).
Ako to nije fer, onda ne znam što je.


Prvo, sama si napisala da kalkuliraš i ispipavaš situaciju prije nego što kažeš cijenu. Ja tebe nisam ni za što optužila, samo sam rekla da odmah pitam za cijenu i osnovne detalje o stanu, tak da znam isplati li mi se uopće dolazit.

Drugo, ne kužim zakaj misliš da samo ti iznajmljuješ pristojan stan, a svi ostali "rupe". Pa baš je ponuda novih i super-uređenih stanova na tržištu velika, jer puno ljudi ulaže u nekretnine i iznajmljuje ih. Ja sam dosad promijenila nekoliko stanova, i svaki je bio ili potpuno nov, ili potpuno obnovljen, s novim namještajem (ja doduše preferiram stanove u kojima je samo kuhinja namještena). Trenutno sam u potpuno obnovljenom, super sređenom stanu, s potpuno novim namještajem i svaka je sitnica dotjerana do savršenstva. Lokacija je također super, mirno, stan gleda na park, od buke ni b (a stan nije u pripizdini, da se razmemo). Pričuvu ne plaćam, a cijenu sam čak uspjela i smanjit. Imam ugovor i sve plaćam prek računa u banci, tak da "gazdu" uopće nisam vidla još od primopredaje stana.
__________________
"Drže se jarani, drže se zemljaci, opet su u igri osobeni znaci." # "Don't marry her, fuck me!"#
Dijete Cvijeća is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2008., 19:41   #106
Nisam ja rekla da me optužuješ, niti da samo ja iznajmljujem uređeni stan.
Samo sam htjela naglasiti da ima džubradi koja iznajmljuje rupčage za astronomske cijene (jako puno podstanara mi se žalilo na to) i još se ponašaju kao da se radi o ekskluzivnom hotelu.
Upadaju u stan kada podstanara nema doma, seru za svaku sitnicu i slično.
Nažalost, takvih ima jako puno.

Bilo bi svima bolje i jednostavnije (i podstanarima i najmodavcima) da se to nekako zakonski regulira na način da se najmodavce potakne na ulaganje u stanove koje iznajmljuju, a mislim da bi već samo to da se mogu efikasnije zaštititi od uništavanja i dugova polučilo rezultate.

Ja se osobno trudim, jer računam da, ako je podstanaru udobno u mom stanu, zadovoljan je i cijena mu je prihvatljiva, da će to znati cijeniti i ostati dulje u mom stanu (bivši podstanar mi je bio u stanu dok nije kupio vlastiti).
Međutim, unatoč tome, razočarala sam se nebrojeno puta i živim u neprestanom strahu što će mi iduće prirediti.
Meni nije bitno par tisuća kuna koje ću uložiti u svoj stan, samo da imam kakav-takav osjećaj sigurnosti.
Hobby is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2008., 19:49   #107
Quote:
Dijete Cvijeća kaže: Pogledaj post
Prvo, sama si napisala da kalkuliraš i ispipavaš situaciju prije nego što kažeš cijenu.
To bi bilo bezobrazno da određuješ cijenu prema, npr. prihodima podstanara.
Na primjer, ako podstanar kaže da se bavi nekim bolje plaćenim poslom, kažeš mu veću cijenu (a i to neki rade).
Kod mene je stanarina za sve ista.
Da preformuliram.
Stanarina je, npr. 2000 kn + režije (osim pričuve), a ako se dogovorimo da će podstanari plaćati pričuvu, ja stanarinu smanjim u iznosu pričuve.

A situaciju ispipavam jer ima podstanara koji se, unatoč sasvim fer cijeni, đibere za svaku kunu, pa im onda rađe kažem: stanarina je 2000 kn, a ja plaćam pričuvu.
Jer ih užasava sama pomisao na to da oni tu pričuvu plaćaju, a to što sam im ja smanjila stanarinu uopće im nije relevantno.
Znam to iz iskustva.
Nakon nekog vremena se počnu praviti blesavi i očekuju da ja plaćam pričuvu i ostavim im tu manju stanarinu, koju sam upravo radi pričuve i smanjila.
Hobby is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2008., 21:03   #108
Quote:
Dijete Cvijeća kaže: Pogledaj post
Trenutno sam u potpuno obnovljenom, super sređenom stanu, s potpuno novim namještajem i svaka je sitnica dotjerana do savršenstva. Lokacija je također super, mirno, stan gleda na park, od buke ni b (a stan nije u pripizdini, da se razmemo). Pričuvu ne plaćam, a cijenu sam čak uspjela i smanjit. Imam ugovor i sve plaćam prek računa u banci, tak da "gazdu" uopće nisam vidla još od primopredaje stana.
evo, da se ja pridružim sa pozitivnim iskustvom (unajmiteljskim) :

već 3 godine sam u stanu koji u potpunosti odgovara mojim potrebama, kod stanodavca sa kojim nemam i ne očekujem spor (osobno - vjerujem da su ugovori tu samo i jedino zbog zaštite obiju strana u slućaju spora, dok dobre poslovne odnose ne treba uređivati tako dugo dok obije strane ulaze u dogovor sa dobrim namjerama i istog se pridržavaju)
kada sam stan odabirala imala sam vremena i drugih prilika (tak da nit sam bila u cajtnotu, nit mi je ovo bilo baš zadnje), što stanodavac itekako namiriši na razgovoru , a suprotne situacije se deeeebelo iskorištavaju, pa čak i od najnevinijih dušica
stan je prije mojeg useljenja bio, nazovomo to tako, higijeniziran ...čist, obijeljen i uredan
sama sam tražila da se neki komadi namještaja izbace (demode, neadekvatno, višak) i nadomjestila ih svojim ...u međuvremenu se ukazala prilika pa je stanodavac sam izbacio i kauč iz dnevne sobe i nadomjestio ga novim (u stvari, modernijim i manje rabljenim, a više u skladu sa ukupnim dojmom)
neke sitne zamjene i popravke snosila sam u troškovima sama tokom godina, ali to bih i da je moj stan (zar ne ?)
ovog ljeta mi je nekakvi "civilizacijski" deadline za maljanje zidova (3 godine) i to ću učiniti o vlastitom trošku (jer, da je moj stan i opet mi nitko sa strane nebi platio, zar ne ?), ali s punim pravom i slobodom mogu odrediti boje po prostorijama, a ne nužno ići u najjeftiniju bijelu
slike po zidovima vješam kako me volja - sljedeće maljanje će pokriti rupe ako bude potrebe

a sad oko ugovorenog :
- stanarinu i obavezne režije plačam putem internet-bankinga, a zbrojeno mi čine ukupni mjesečni trošak na kojeg sam pristala, pridržavam se rokova u pristojnom limitu (3 dana +/- ) ...sasvim je relativno smatram li ja da je pričuva dio stanarine ili dio režija - dok sam ja korisnik tog stana, meni je stalo da portafon radi, da su brave na ulaznim vratima ispravne, da dimnjačar dolazi 4 puta godišnje, da se tavan deratizira, da zajednička antena prima 23 kanala, da ima svjetla na stubištu i na katovima, da lift radi i redovno se servisira, da eventualno puknuće cijevi kod susjeda ne procuri u moj stan niti ono kod mene k susjedima ...

- kad ja odem iz tog stana, bilo vlasnik ili novi stanoprimac preuzet će na sebe sve te troškove, jednako kao i uživanje u beneficijama toga što je do sada bilo brinuto za to (zar ne ? )
__________________
Normal human, skilled in art of stage magic and illusion; skilled in genuine magic
ja i bash ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2008., 18:01   #109
Quote:
Dijete Cvijeća kaže: Pogledaj post
puno je veća ponuda nego potražnja i takve kao ti odjebem u samom startu, bez puno natezanja.
Moje je pak iskustvo da je potražnja puno veća nego ponuda. Nijednom mi se nije dogodilo da stan nisam iznajmio već nakon prvog oglasa. Stanare biram (i stvarno sam u situaciji da biram) po tome da ne želim znati za njih (vjerojatno ne žele ni oni znati za mene) i da stan drže uredan. Vidimo se svakog 1.-5. u mjesecu, pokupim račune, zavirim malo po stanu jel sve uredno i doviđenja. Sad više ni ne gledam stan jer je stvarno okej.
__________________

Japan mi je tek na trećem mjestu . . .
štemajzl is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2008., 21:49   #110
rad na crno???

Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Mislim da se to zove rad na crno i kažnjivo je...

Možeš dignuti novac uz račune za npr. žarulje na stubištu i ostale manje stvari koje obično sam napravi predstavnik stanara.
Ako je rad na crno ono što čovjek radi sam, a što je tek s čistaćicama diljem lijepe naše? Pa sve rade na crno! Naša ima za svaki dan u tjednu po jedan neboder, kaže da je najbolje. Puno stanara, a malo se prlja jer ljudi se liftom voze, pa si misli! Ajde neka. Meni ne smeta.
A što je s molerima, piturima? Pa opet, svi rade na crno. I to mi ne smeta.
A što je krojačicama?
A što je s čuvanjem djece?
A što s vodoinstalaterima, kad ti pukne cijev?
Sve je to rad na crno, ali bez njega ne možemo jer drukčije nije ni organizirano.
Nedavno sam platila 150 kuna za zamjenu gume u perilici! Na crno, naravno jer servis mi je tražio 150 kuna samo za prijevoz i to gradski!
Taj (ne)sretni rad na crno ostaje potreban i koristan, a kako vidimo izgleda da mu se gleda "kroz prste". Neznam kako bismo bez crnjaka.
A kako je ovo tema famozne pričuve, koja je sve samo ne poštena i dobro stoji u naslovu da je samo zamjena za stanarinu, bilo bi OK da upravitelj za sve obrtničke poslove u kući vodi brigu i to što treba popraviti da popravi po normalnim cijenama. Kako sad stvari stoje, ako se posal da obrtniku koji izdaje račun, cijene su astronomske. Dođe skuplji rad cjevara nego liječnika.
Mi kao da smo osuđeni na lov u mutnome, na snalaženje na sve načine, samo kako bismo preživjeli.
ljudevita is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2008., 22:00   #111
Quote:
ljudevita kaže: Pogledaj post
Ako je rad na crno ono što čovjek radi sam, a što je tek s čistaćicama diljem lijepe naše? Pa sve rade na crno! Naša ima za svaki dan u tjednu po jedan neboder, kaže da je najbolje. Puno stanara, a malo se prlja jer ljudi se liftom voze, pa si misli! Ajde neka. Meni ne smeta.
U pitanju je definitivno ilegalna djelatnost, ali eto država to tolerira iz socijalnih razloga. Trebalo bi plaćati preko ugovora o djelu, i platiti porez.

Quote:
ljudevita kaže: Pogledaj post
A što je s molerima, piturima? Pa opet, svi rade na crno. I to mi ne smeta.
A što je krojačicama?
A što je s čuvanjem djece?
A što s vodoinstalaterima, kad ti pukne cijev?
Svi bi oni morali platiti porez. A da ga plaćaju, onda bi i porezi bili manji, bolnice bolje, vrtića više i tako... Ovako plaćaju samo naivci i oni koji to moraju. Posebno se primjedba odnosi na obrtnike i "majstore", a imaš i na pravu tema o onima koji sada kukaju jer su uzeli majstora ili još bolje "majstora" na crno. A mogli su uredno uzeti legalno i račun odbiti od poreza, kao infrastrukturu.

Quote:
ljudevita kaže: Pogledaj post
Sve je to rad na crno, ali bez njega ne možemo jer drukčije nije ni organizirano.
Nedavno sam platila 150 kuna za zamjenu gume u perilici! Na crno, naravno jer servis mi je tražio 150 kuna samo za prijevoz i to gradski!
Isto tako je puno lakše uzeti vreću novca od zaštitara nego je zaraditi.

Quote:
ljudevita kaže: Pogledaj post
Mi kao da smo osuđeni na lov u mutnome, na snalaženje na sve načine, samo kako bismo preživjeli.
To nije pitanje preživljavanja, nego varanja. A kao nacija očigledno ne stojimo baš dobro po pitanju nacionalnog poštenja. U Americi je onaj tko ne plaća porez odjeb.. karijeru, jer ljudi tu osobu smatraju čovjekom koji je oduzeo novac drugima, oduzeo novac obrani, javnim potrebama i svime što se tim novcem plaća. Ovdje se još i hvališ time što si prevarila državu.

No, da se vratim na temu: naravno da majstori moraju izdavati račune kako bi se mogli pravdati troškovi iz pričuve.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2009., 13:25   #112
Ako propustiš jednu uplatu, slijedećom uplatom Upravitelj pokriva propuštenu. Tako da ti je takav dug uvijek star samo mjesec dana.

Tek ako skupiš 37 propuštenih uplata, možeš za jednu od njih reći da je starija od 3 godine. Ali do tada će ako išta vrijedi predstavnik odavno piliti Upravitelja da te tuži i odnese ti iz kuće sve što vrijedi na ime duga.
ZloPrase is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2009., 10:25   #113
Poštovani,
nisam znala da li treba otvarati novu temu pa pišem ovdje. Trebam savjet. Živim na Jarunu u zgradi koja nije etažirana, ima tri ulaza. Uz redovite račune plaćamo mjesečno kod nadstojnice i komunalije(nekih 40-tak kuna po stanu mjesečno). Oduvijek postoji par ljudi po ulazu koji su neredovite platiše. I sad ono glavno - jučer nam je u ulazu na oglasnoj ploči osvanula poruka nadstojnice da nam je iskopčano grijanje do daljnjeg zbog dugova u svezi struje za pogon kotlovnice. Hep je iskopčao struju u kotlovnici, pa samim time nema grijanja.
Koja su prava nas sustanara koji redovito plaćamo te komunalije, plus račune hep-u za grijanje(preko onih rozih uplatnica) svaki mjesec?
Večeras je sastanak sustanara, ali što će se desiti ako se nekako sustanari dogovore da plate taj dug koji su napravili drugi, a oni nastave stvarati najnormalnije dugove i dalje? Da li ih se može tužiti, kako, kome se obratiti...molim za bilo kakve savjete jer sam u situaciji da sam uredni platiša i računa za grijanje i tih komunalija zbog kojih smo iskopčani s grijanja, i grozno se osjećam što ispaštam zbog drugih niti kriva niti dužna.
afra is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2009., 10:57   #114
Quote:
afra kaže: Pogledaj post
Poštovani,
nisam znala da li treba otvarati novu temu pa pišem ovdje. Trebam savjet. Živim na Jarunu u zgradi koja nije etažirana, ima tri ulaza. Uz redovite račune plaćamo mjesečno kod nadstojnice i komunalije(nekih 40-tak kuna po stanu mjesečno). Oduvijek postoji par ljudi po ulazu koji su neredovite platiše. I sad ono glavno - jučer nam je u ulazu na oglasnoj ploči osvanula poruka nadstojnice da nam je iskopčano grijanje do daljnjeg zbog dugova u svezi struje za pogon kotlovnice. Hep je iskopčao struju u kotlovnici, pa samim time nema grijanja.
Koja su prava nas sustanara koji redovito plaćamo te komunalije, plus račune hep-u za grijanje(preko onih rozih uplatnica) svaki mjesec?
Večeras je sastanak sustanara, ali što će se desiti ako se nekako sustanari dogovore da plate taj dug koji su napravili drugi, a oni nastave stvarati najnormalnije dugove i dalje? Da li ih se može tužiti, kako, kome se obratiti...molim za bilo kakve savjete jer sam u situaciji da sam uredni platiša i računa za grijanje i tih komunalija zbog kojih smo iskopčani s grijanja, i grozno se osjećam što ispaštam zbog drugih niti kriva niti dužna.
U principu je na Upravitelju zgrade da brine o plaćanju svih dugova zgrade, utjerivanju dugova od neplatiša, i eventualnom povisivanje pričuve ukoliko se ne uspijeva prikupiti dovoljno novca. Ne biste smjeli doći u ovakvu situaciju.

Najčešće se novci "prelijevaju", skuplja se pričuva po jednom principu a komunalije po drugom, ali sve ide na isti kup iz kojega Upravitelj namiruje potraživanja. Nema dosta podataka da bi se reklo radi li se kod vas o tjeranju maka na konac (tipa baš svi MORAJU platiti struju inače se isključuje, pričuvu ne diramo za plaćanje struje), nekom nesporazumu i zanemarenom računiu, ili je zgrada "bankrotirala" zbog preniske pričuve/prevelikih troškova.
ZloPrase is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2010., 12:09   #115
KOliko je vremena potrebno da nastupi zastara za potraživanje pričuve?
I što učiniti kad je zastara nastupila (prošlo je više od 5 godina pa mislim da je zastara nastupila), a u moju firmu je stigla ovrha od odvjetnika ?
Ja mislim da je zastara nastupila, ali u firmi su mi spremni vršiti plaću ukoliko ne platim?
Molim da mi netko odgovori , hitno je!
zdenka27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2010., 23:06   #116
Quote:
zdenka27 kaže: Pogledaj post
KOliko je vremena potrebno da nastupi zastara za potraživanje pričuve?
I što učiniti kad je zastara nastupila (prošlo je više od 5 godina pa mislim da je zastara nastupila), a u moju firmu je stigla ovrha od odvjetnika ?
Ja mislim da je zastara nastupila, ali u firmi su mi spremni vršiti plaću ukoliko ne platim?Molim da mi netko odgovori , hitno je!
Ako ti je u firmu u kojoj radiš stigla ovrha od odvjetnika, radi se o fazi izvršenja pravomoćnog rješenja o ovrsi, pa ti je posve nebitno je li nastupila zastara, jer za pričuvu ne postoji apsolutna zastara, a ako je potraživanje eventualno i bilo zastarilo po ZOO-u, time što nisi dala prigovor na rješenje o ovrsi, pa je ono postalo pravomoćno, ta obveza je prestala biti naturalna, jer se sada temelji na pravomoćnoj odluci.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2010., 13:14   #117
Svi plaćaju pričuvu, a kamo idu ti novci?

Na što se sve može trošiti novac iz pričuve stambenih zgrada, često je pitanje koje suvlasnici stanova preko svoga predstavnika postavljaju svojim upraviteljima. Najkraći odgovor glasi - na sve što je zajedničko. Pogledajte koji su to dijelovi zgrade.

Zajednički konstruktivni i vanjski dijelovi zgrade su temelji, nosivi konstruktivni zidovi, međukatna konstrukcija, dimnjaci, krovna konstrukcija s pokrovom, krovna i druga vanjska limarija, fasada, vanjska stolarija i bravarija i balkoni.

Dakle, ukoliko su na nekom stanu oštećeni prozori, u dogovoru s predstavnikom i upraviteljem zgrade mogu se zamijeniti o zajedničkom trošku, savjetuje Pametna kuna.

Zajedničko je i ulazno predvorje, stubište i površine izvan stanova i poslovnog prostora sa svim vratima, prozorima i instalacijama, podrum, sklonište, sušiona, praona rublja, potkrovlje (tavan), nadstojnički stan (ako postoji), prostorije za smeće sa svim uređajima te zajedničke društvene prostorije.

Što se tiče instalacija u zajednički dio pripada vodovodna instalacija, od vodomjernog brojila zgrade do ventila prije izljevnog mjesta u stanu, odvodne instalacije od priključka na javnu kanalizaciju do priključnih sifona u stanu, uključujući i podni sifon.

Zajedničke su i električne instalacije jake struje od kućnog priključka do brojila u stanu, kao i sve instalacije zajedničke potrošnje (stubišna rasvjeta, rasvjeta podruma i tavana), instalacija nužne i panične rasvjete, instalacije zvonca i portafona (osim govornog aparata u stanu), instalacije gromobrana, uređaji i instalacije zajedničke radio i TV antene (osim antenskih priključnica u stanu), instalacije telefona (osim instalacije u stanu), te instalacije plina u zgradi od glavnog ventila do brojila u stanu.

Što kada nastanu problemi i potreba za hitnom intervencijom, a na računu pričuve nema dovoljno novaca?

"Tada upravitelj sam riješava hitnu intervenciju i naplaćuje se kad bude novca na računu", objašnjava dipl. ing. Dražen Serdar, direktor Zagreb zgrade d.o.o., tvrtke koja održava stotinjak zgrada u Zagrebu.

Upravitelj će biti od pomoći i ako suvlasnici zgrade planiraju veći zahvat na njezinim zajedničkim dijelovima, a nemaju dovoljno novaca na računu. Tada je moguć dogovor s izvođačem radova za obročnu otplatu ili podizanje kredita kod poslovne banke koja vodi račun pričuve.

U oba slučaja, objašnjava Serdar, treba podići visinu uplata u pričuvu. Kod prve opcije treba dići pričuvu naglo na kraći rok, jer izvođači nisu banke da će čekati godinama svoj novac, a kod druge opcije treba pričuvu dići manje, na duži rok, jer treba platiti kamate banci.

Koliko predstavnik stanara u tome profitira?
http://danas.net.hr/novac/page/2010/...06.html?pos=n0
COMMONWEALTH is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2010., 18:51   #118
Pitanje glede zastare... jučer mi od Gradskog stambenog gospodarstva stigla opomena za dug koji je nastao prije cca 5 godina, a koji je tada nekada i podmiren ali ne mogu pronaći potvrdu o tome. U proteklih 5 godina uredno podmirujem svoje obaveze, pa me ovo sada iznenadilo. No, da ne bludim dalje zanima me - kada nastupa zastara vezana za plaćanje Gradskom stambenom?

Zahvaljujem na odgovoru.
Makenna is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2010., 13:32   #119
Novac se troši na ono što je dogovoreno međuvlasničkim ugovorom. Uostalom postoji evidencija mjesečnih isplata koje upravitelji dostavljaju predstavniku na mjesečnoj razini,a predstavniki je dužan o tome upoznati ostale suvlasnike putem oglasne ploče.

Quote:
COMMONWEALTH kaže: Pogledaj post
Koliko predstavnik stanara u tome profitira?
http://danas.net.hr/novac/page/2010/...06.html?pos=n0
Što predstavnik ima s time? On ima svoju naknadu

Zadnje uređivanje Katrin : 12.12.2010. at 12:41.
Sonora is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2010., 09:17   #120
Kaj vi svi brijete? Klasican primjer zastarno roka od godinu dana, dakle ako ovrhovoditelj nije u roku godine dana od dospijeca racuna podnio ovrsni prijedlog...dovidenja...
sasa80 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:21.