Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija > Psihokauč

Psihokauč Prozac Nation

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.10.2010., 13:38   #21
Po toj logici bi svaki nadrealist vjerojatno bio shizofreničar A da ne spominjem naivce, ti su vjerojatno imali i teže dijagnoze
SuperCow is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2010., 13:56   #22
U psihijatriji piše da su shizofreničari u djetinjstvu bili "dobra i povučena djeca koja su se najčešće sama igrala" pa sad si ti misli
__________________
Wristcutter
Ryuuza is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2010., 16:05   #23
ja se nalazim u svemu navedenom i
__________________
B612
alapača is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2010., 16:19   #24
Čitala sam neki tekst o shizofreniji na internetu i stekla dojam kao da imam skoro sve simptome.
Ali ponekad čitam enciklopediju o zdravlju pa isto tako pomislim da imam baš rak primjerice pluća. Tako da...

Kako se utvrđuju shizofrenije? Može li se utvrditi prije nego čovjek ima halucinacije i psihoze? Može li se otkriti potencijalni shizofrenik? Može li se dati na preispitivanje DNA čovjeka i onda otkriti ima li netko taj gen ili ne, tj. je li nositelj tog gena ili ne??

Molim vas odgovore...

Zadnje uređivanje ŽabaKrastačaKre : 27.10.2010. at 16:50.
ŽabaKrastačaKre is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2010., 16:30   #25
Quote:
ŽabaKrastačaKre kaže: Pogledaj post
Čitam neku knjigu i slučajno sam naletjela na citat:

''Oduvijek sam se bojao ludila. Ono je za mene oduvijek bilo najstrašnija od svih bolesti i Ahilova peta moderne medicine. A pomišljao sam da sam ja tome možda posebno sklon. Muči me tjeskoba i lako se uplašim, i zato me strah možda može slomiti. A slabo i shvaćam zašto drugi ljudi čine to što čine, i zbog toga se počesto osjećam izoliran u upravo nepodnošljivoj mjeri. - A nosim, osim toga, i sve tjelesne znakove potencijalnog šizofrenika: imam preveliku glavu, spljoštene uši, kuštravu sivkastoplavu kosu, a koštani su mi hrptovi obrva i nosa slabo srašteni. Sve su to znakovi za kojima se povode liječnici.''

Boldani dio baš i nisam razumjela.

Osim toga, kažu da se psihički poremećaj može prepoznati po crtežima bolesnika.

Po čemu još? Mislite li da je ovo točno? Povode li se liječnici za ovakvim znakovima?

Znate li neku literaturu koja se bavi ovakvom tematikom?

Ispričavam se ako već postoji ovakva tema.
Kraniologija se danas smatra pseudoznanošću. Usput sklonost mizantropiji i introvertirana ličnost ne znače automatski i prisutnost psihičkog poremećaja
ofca is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2010., 16:37   #26
P.S. Dostupnost informacija samo potiče hipohondriju. Ja sam godinama mislila da imam tuberkolozu jer mi je na studentskom testiranju reakcija bila preslaba
ofca is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2010., 17:24   #27
Quote:
ŽabaKrastačaKre kaže: Pogledaj post
Čitala sam neki tekst o shizofreniji na internetu i stekla dojam kao da imam skoro sve simptome.
Ali ponekad čitam enciklopediju o zdravlju pa isto tako pomislim da imam baš rak primjerice pluća. Tako da...

Kako se utvrđuju shizofrenije? Može li se utvrditi prije nego čovjek ima halucinacije i psihoze? Može li se otkriti potencijalni shizofrenik? Može li se dati na preispitivanje DNA čovjeka i onda otkriti ima li netko taj gen ili ne, tj. je li nositelj tog gena ili ne??

Molim vas odgovore...

Ako te brinu samo oni kraniometrijski razlozi iz prvog posta, onda si samo ružnjikava.

Šizofrenija ima donekle nasljedan karakter. Povijest šizofrenije ili paranoje u obitelji povećava rizik. Nije poznat gen koji bi uzrokovao šizofreniju.
__________________
Nije svaki žabac žaba! Recimo Kermit je bičva.
Frogger is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2010., 17:40   #28
Quote:
Frogger kaže: Pogledaj post
Ako te brinu samo oni kraniometrijski razlozi iz prvog posta, onda si samo ružnjikava.

Šizofrenija ima donekle nasljedan karakter. Povijest šizofrenije ili paranoje u obitelji povećava rizik. Nije poznat gen koji bi uzrokovao šizofreniju.
Čitala sam neke tekstove s interneta. Pa kažu:

''Simptomi u početku mogu biti neprimjetni poput teškoća pri koncentriranju i povlačenju iz društvenih odnosa. Okolina doživljava da je bolesnik drukčiji, drukčije izgleda, povlači se od društva ili ne uspijeva u školovanju ili na poslu. ''

''Oboljeli od shizofrenije često, u razdobljima između psihotičnih epizoda, imaju izražene simptome depresije. Otprilike dva od deset bolesnika pokuša počiniti samoubojstvo, a približno ih polovica u tome i uspije. Samoubojstvo je glavni uzrok smrti shizofrenih bolesnika, većinom mladih.''

uz to sve crtanje nekih slika, bezizražajnost lica i izbjegavanje kontakta očima.

Prepoznala sam se u nekim stvarima - onako malo. Ni jedna od stvari nije pretjerano izražena. Ali se opet plašim jer majka mi je šizofreničar.

Piše, osim toga da se bolest javlja između 18 i 25 - e. A ja imam 21 g.
ŽabaKrastačaKre is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2010., 18:02   #29
A gledaj, na forumu ne možeš dobit dobar odgovor po pitanju dijagnoze, čak ni ako bi ti se javio stručnjak. Šizofreniju se može dijagnosticirat tek nakon višemjesečnog promatranja, a pogotovo ju je teško ulovit u ranoj fazi. Počinje zaista u toj životnoj dobi, razvijaju se simptomi oko 18 mjeseci dok ne uhvati zamah. Jednom kad se razvije bolest, više nema povratka. Postoje lijekovi koji ju mogu držat u šahu, ali ako je takva situacija da šizofrena osoba štetno i opasno djeluje na sebe i okolinu, potrebna je usto i hospitalizacija. Bolest je doživotna i neizlječiva.
Ja sam laik. Mogu ti jedino predložit da se odeš konzultirat sa psihologom ili psihijatrom ako se bojiš šizofrenije, i ne vjerujem da bolji savjet od toga možeš dobit putem foruma.

Sad kad smo to usvojili, ako i dalje želiš pričati o tome, možda da kažeš nešto o tome kako su izgledale psihotične epizode ako si ih imala. Također si citirala rečenicu o pokušaju samoubojstva - možda nešto o tome?
Ne znam koliko se pametnih stvari tu može čuti na topicu, ali ako iskreno i konkretno izneseš stvari koje te brinu, možda će te neko od stručnijih forumaša kontaktirati putem PM-a.
__________________
Nije svaki žabac žaba! Recimo Kermit je bičva.
Frogger is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2010., 18:30   #30
U redu. Hvala za duži post.

Ovako: izbjegavam kontakt očima s ljudima, ali uglavnom jer mi oči izgledaju potišteno pa ne želim deprimirati ljude oko sebe. Uvijek sam bila nesigurna u sebe i povučena. Čak i sada kada sam se oslobodila onih tipičnih tinejđerskih strahova često puta mi se ne da pričati, družiti s ljudima. Ponekad zato jer su mi ljudi nezanimljivi (neki zbilja jesu), a ponekad jer si umislim kako nisam dovoljno dobar sugovornik. Znam biti zamišljena, misli mi odlutaju vrlo daleko, ali nemam problem s time kada treba biti usredotočen na nešto. Odnosno, u situacijama gdje nije poželjno biti zamišljen.

Što se tiče depresije i samoubojstva: tu i tamo kada sam zbog nečega jako tužna (svađa s dečkom, mojima doma) znam zamišljati scene u kojima me pobere neki auto ili tome slično. Kada sanjam obično to budu vrlo bizarni snovi. Zadnji put sam sanjala kako držim punu šalicu kokaina i srčem u nos svako malo samo zato jer sam gledala dokumentarac o problemima u Kolumbiji.

Volim slikati (kada mi se da), ali kada mi se ne da onda išaram stvarno ružne pa čak i bizarne crteže. Kada mi se da crtati onda mi drugi obično pohvale slikariju tako da se ne brinem oko toga jer nije da nekontrolirano crtam. Zapravo ne znam oko čega se plašim, ali onda opet - ja zaista imam problema sa svojim društvenim životom. Čak sam nedavno primila 'kompliment' kako sam neobična. Sljedeća stvar je - pomislim si kako se ne uklapam u društvo, a zatim kako sam poput moje majke, a potom slijedi misao već znate - kako imam shizofreniju. Čini mi se također i da mijenjam raspoloženja jako brzo. Jedna pjesma me može natjerati u plač, a zatim se smirim.

Čini mi se da nekad i normalne stvari koje se svima događaju poistovjećujem sa simptomima te bolesti. Mislim to je strašno koliko se zapravo bojim.
ŽabaKrastačaKre is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2010., 18:42   #31
Pa tu nema ni jednog simptoma koji bi ukazivao na šizofreniju niti išta drugo
Ali opet, ja sam laik
__________________
Nije svaki žabac žaba! Recimo Kermit je bičva.
Frogger is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2010., 18:52   #32
Nema tu nikakve shizofrenije, ali lagane hipohondrije ima, a kud si pobogu našla baš psihičke boleštine da se u njima nalaziš, kaj nisi mogla nekaj benignije izabrati?

Shizofrenija nema veze s izgledom, usamljenošću u djetinjstvu, shizogenom majkom, cijepanjem ličnosti i inim pizdarijama koje slušam i čitam, fiziognomija i kraniologija su po meni zastarjele i nikako ne bi smjele biti oslonac kod psihijatrijske procjene čovjeka, ja sam sva divna, mala, plavuša, plave oči, frčkave kosice, a imala sam tešku depresivnu epizodu, s pokušajem suicida i izrazitom suicidalnom komponentom, ne bi čovjek nikad rek'o, a? Nit' imam buljave oči, nit' spojene obrve, nit' kromanjonski nisko čelo.
GiRL is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2010., 19:34   #33
Ja imam koleginicu, s posla, kojoj je stari shizo, ali ona nije!
Mislim da shizofrenichari, pored nabrojenih imaju druge osobenosti koje chine klinichku sliku, kao shto su audio i vizuelni halucinacija, za koje sami ne znaju dali je to stvarno ili ne. Zato, da otstranish dilemu, idi poprichaj sa psihijatrom, nishta nechesh izgubiti, a vrati ce ti se samopouzdanje.
nektarija is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2010., 19:42   #34
Quote:
nektarija kaže: Pogledaj post
Ja imam koleginicu, s posla, kojoj je stari shizo, ali ona nije!
Mislim da shizofrenichari, pored nabrojenih imaju druge osobenosti koje chine klinichku sliku, kao shto su audio i vizuelni halucinacija, za koje sami ne znaju dali je to stvarno ili ne. Zato, da otstranish dilemu, idi poprichaj sa psihijatrom, nishta nechesh izgubiti, a vrati ce ti se samopouzdanje.
ot

nektarija, kako si, nije te dugo bilo
ray of light is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2010., 20:08   #35
Quote:
GiRL kaže: Pogledaj post
Nema tu nikakve shizofrenije, ali lagane hipohondrije ima, a kud si pobogu našla baš psihičke boleštine da se u njima nalaziš, kaj nisi mogla nekaj benignije izabrati?

Shizofrenija nema veze s izgledom, usamljenošću u djetinjstvu, shizogenom majkom, cijepanjem ličnosti i inim pizdarijama koje slušam i čitam, fiziognomija i kraniologija su po meni zastarjele i nikako ne bi smjele biti oslonac kod psihijatrijske procjene čovjeka, ja sam sva divna, mala, plavuša, plave oči, frčkave kosice, a imala sam tešku depresivnu epizodu, s pokušajem suicida i izrazitom suicidalnom komponentom, ne bi čovjek nikad rek'o, a? Nit' imam buljave oči, nit' spojene obrve, nit' kromanjonski nisko čelo.
Osobe koje imaju jednog shizofrenog roditelja imaju 15 % šanse da i same dobiju tu bolest. Shizofrenija je genetski prenosiva, još uvijek se ne zna što ju točno uzrokuje, a stres i nepovoljna okolina mogu biti okidač.

U ovoj temi mene zanimaju 'predznaci', predsimptomi i sl. što bi moglo razotkriti potencijalnog šizofreničara. Nisi pročitala dobro uvodni post.
ŽabaKrastačaKre is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2010., 20:30   #36
Quote:
ŽabaKrastačaKre kaže: Pogledaj post
Ovako... sljedi vlasititi opis ŽabeKrastače
Žao mi je što ću te razočarati , ali iz svega opisanog činiš se sasvim prosječna i obična.

Majčina bolest ti je očito emotivni teret i ono što možeš učiniti za sebe kako bi se rasteretila je da porazgovaraš o tome sa stručnom osobom koja se bavi dijagnostikom duševnih bolesti (psihijatrom). Što su ti već i savjetovali. On/ona će ti odgovoriti na sva pitanja koja te zanimaju kvalitetnije nego to itko ovdje može.

Postoje suptilni znakovi i u ponašanju i u fizičkom izgledu prema kojima se može prepoznati osobu koja boluje od sch kada je bolest u nekoj latentnoj fazi, ali to definitivno nije ovo:
Quote:
A nosim, osim toga, i sve tjelesne znakove potencijalnog šizofrenika: imam preveliku glavu, spljoštene uši, kuštravu sivkastoplavu kosu, a koštani su mi hrptovi obrva i nosa slabo srašteni. Sve su to znakovi za kojima se povode liječnici.
Imam blisku osobu koja boluje od sch, i moram priznati da u niti jednoj knjizi iz područja psihijatrije nisam naišla na istraživanja koja su se bavila vezom duševnih bolesti i crtama lica jer fiziognomija nema veze sa suvremenom medicinom, kao što su ti već i napisali.
Ali se zato bave nekim drugim poveznicama. Npr snalaženjem u prostoru, mogućnošću memoriranja, načinom govora, načinom odijevanja, načinom na koji osoba smješta crtež na papir,... itd. I uvijek se naglašava da je određena stvar samo primjećena u većem broju kod sch bolesnika, ali nikako nije temelj za dijagnostiku.
Pringles is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2010., 20:35   #37
Hvala Mr. Pringles.
ŽabaKrastačaKre is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2010., 21:50   #38
Prije dvije godine ili tako nešto je u onoj emisiji na novoj tv sa robertom valdecom gdje on istrazuje slučajeve bila priča u dečku koji je obolio od shizofrenije i na kraju je raskomadao svoju majku. Da ne ispricam odmah kraj prica pocinje tako da je dečko imao roditelje koji su se ponasali zastiticki i sve su mu branili. Bavio se sportom, morao zivjeti sportski, hraniti se sportski bla bla al on od toga nista nije volio, prezirao je...poslje skole odmah doma, zadaca, spavanje itd itd...a on je htio samo biti normalan, međutim starci ko starci...moras ovo moras ono...tako je on zivio do jedno 20-e godine i bio uspjesan u sportu ali i dalje nije volio to sto radi...

Nakon smrti starog, na ulici ga je počela "pratit" neka žena u bijelom i on je se nikako nije mogao rijesiti. Ona je jednostavno "bila tamo" i nekad je znala sjedit i doma s njim dok je mama peglala. Jednog dana mu je ta zena rekla da je u mami vrag i da ju mora ubiti nakon cega je on uzeo sjekiru i raskomadao je. Dan danas leži u vrapču, a s tim da je to bilo negdje oko 2000-e kolko se sjecam.

Poanta je u tome da shizofrenija prvenstveno nastaje o STRESA osim ako nije genetski predoređena ali u 90 posto slucajeva STRES igra ulogu. Naravno da kad radis ono sto ne volis i kad te to zivcira i kad to traje dugo vremensko razdoblje naravno da ces biti ljut i svi ce ti smetat i brijat ces svakakve misli po glavi tipa kaj me sad ovaj gleda on si nešto brije bla bla oce me ubit i onda covjek postane agresivan (naravno ima i onih neagresivnih)...

Problem je taj sto je stres nemoguce izbjec i po tim nekim znakovima bi mi svi imali shizofreniju.Njemu je sve istina. Samo jos jedna stvar, shizofrenicar nezna da ima shizofreniju. Ti mozes skuzit da si u depresiji i da se lose osjecas, ali kad mislis da imas shizu onda ju sigurno nemas, a pogoto u ranom stadiju. Samo treba ljeciti stres i sve ce bit u redu
bezsmisla is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2010., 21:56   #39
STRES nije jedini i isključivi uzrok za shizofreniju, može biti samo okidač za nekoga tko je psihički labilniji, kaj je nekome prdac na rosu, drugome je katastrofa i krah!

Sch itekako znaju da žive u pomaknutom svijetu, misle da su zdravi kad su u maničnim fazama, ili u pauzama između dviju akutnih, onda odbijaju lijekove, budu hiperaktivni, agresivni...

Ovaj slučaj koji opisuješ i teorija sa stresogenim uzrokom naprosto ne drže vodu, sch jest jednim dijelom genetski prenosiva, ali ne postoje tzv. shizogeni roditelji koji ni iz čega odgoje i naprave takvu djecu, vjerojatnije je da je negdje u obitelji bio prisutan taj gen i okidač za tu bolest.
GiRL is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2010., 22:01   #40
Quote:
bezsmisla kaže: Pogledaj post
Problem je taj sto je stres nemoguce izbjec i po tim nekim znakovima bi mi svi imali shizofreniju.Njemu je sve istina. Samo jos jedna stvar, shizofrenicar nezna da ima shizofreniju. Ti mozes skuzit da si u depresiji i da se lose osjecas, ali kad mislis da imas shizu onda ju sigurno nemas, a pogoto u ranom stadiju. Samo treba ljeciti stres i sve ce bit u redu
Ne znam
Bio je film o briljantnom matematičkom umu koji je mislio da mora raskrinkati neku zavjeru. Glumi ga Russell Crowe. Koliko sam shvatila on je tek puno kasnije shvatio da određene osobe nisu zaista prisutne nego su plod njegove mašte. Saznalo se da ima shizofreniju, liječio se, a kada bi se halucinacije pojavile on ih je jednostavno ignorirao. Za to, čini mi se, bolesnik mora biti svjestan da su neke stvari halucinacije, a samim time je onda svjestan i prihvaća da ima bolest shizofreniju.

Ugl. film je prema istinitom događaju.

Ja se bojim da će mi se jednog dana dogoditi nešto što se ne događa baš prečesto (primjerice dobitak na lotu xD ), a ja ću ovako prestrašena pomisliti da imam shizofreniju.
Quote:
GiRL kaže: Pogledaj post
STRES nije jedini i isključivi uzrok za shizofreniju, može biti samo okidač za nekoga tko je psihički labilniji, kaj je nekome prdac na rosu, drugome je katastrofa i krah!

Sch itekako znaju da žive u pomaknutom svijetu, misle da su zdravi kad su u maničnim fazama, ili u pauzama između dviju akutnih, onda odbijaju lijekove, budu hiperaktivni, agresivni...

Ovaj slučaj koji opisuješ i teorija sa stresogenim uzrokom naprosto ne drže vodu, sch jest jednim dijelom genetski prenosiva, ali ne postoje tzv. shizogeni roditelji koji ni iz čega odgoje i naprave takvu djecu, vjerojatnije je da je negdje u obitelji bio prisutan taj gen i okidač za tu bolest.
Ne razumijemo se.
Ovog podebljanog se bojim. Bojim se da će taj gen 'proraditi' jednog dana.
ŽabaKrastačaKre is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:18.