Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.08.2013., 11:36   #1041
Quote:
dUbO kaže: Pogledaj post
Ček polako... radi se ili o pretplati na RRIF ili drugo što ti daje pravo pitati i potrošiti određeno vrijeme, ili o PLAĆENOM savjetu. Znaju li ljudi da mogu nazvati naše vrhunske stručnjake (koji također znaju griješiti...) i za nekakve ne previsoke cijene saznati odgovor?? Ima i onaj novi: "mišljenja", ali košta malo previše, ipak daju dosta toga.

Ipak, SVE to, da o forumu ne govorimo, su "rekla kazala", pa tako treba i shvatiti, jedino službeno, oficijelno, obvezujuće jest kada PU odgovori na pitanje, a to je izgleda ravno čudu...
to sam pisala ako ti se savjetnici u poreznoj upravi pri ministarstvu financija ne javljaju na telefon, a ako su mi se i javili svaki put bi dobila odgovor "a gledajte, ne znam"
vejanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2013., 09:42   #1042
Quote:
vejanka kaže: Pogledaj post
to sam pisala ako ti se savjetnici u poreznoj upravi pri ministarstvu financija ne javljaju na telefon, a ako su mi se i javili svaki put bi dobila odgovor "a gledajte, ne znam"
Ja sam ih davno otpisao... i ti ćeš, oni su "kasta" za sebe, napuhani i osorni, jer uz svoj golemi posao ti zajefrkavaš?!? Iako, naišao sam i na dobre, pitome i pristupačne, ali sam prvo upalio feralić i onda zvao. Feralić je čudo!
__________________
Sve gore...
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2013., 22:45   #1043
Quote:
dUbO kaže: Pogledaj post
Iako, naišao sam i na dobre, pitome i pristupačne, ali sam prvo upalio feralić i onda zvao. Feralić je čudo!
A ovo me je stvarno nasmijalo
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2013., 01:01   #1044
Quote:
vlado3 kaže: Pogledaj post
A ovo me je stvarno nasmijalo
Zašto?? Jednom davno kad mi je bila frka i trebao sam pametno i jasno objašnjenje, a nisam ga nalazio, upalio sam feralić i na forumu tražio čoeka il ženu koji bi pomogli. I našo sam tebe! I reko: Diogene, baš si simpa!
__________________
Sve gore...
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2013., 16:25   #1045
Angry Knjiženje zakupnine

Kao početnik molim nekoga za pomoć oko knjiženja zakupnine.
Naime, u 8 mj. ove godine napravili smo Ugovor u kojem svoju privatnu imovinu dajemo u zakup poslovnom prostoru. Ugovor je napravljen od 01.01.2013. godine na rok od 5 godine sa mjesečnom najamninom od 1.100,00 kuna. Dobili smo rješenje porezne uprave za porez također od 1. mj. od kada je Ugovor napravljen. Zanima me dali se može retrogradno proknjižiti obveza za proteklih 7 mjeseci i kako preko kojih konta.
Zahvaljujem na pomoći,
Ljiljan 55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2013., 23:57   #1046
Quote:
Ljiljan 55 kaže: Pogledaj post
Kao početnik molim nekoga za pomoć oko knjiženja zakupnine.
Naime, u 8 mj. ove godine napravili smo Ugovor u kojem svoju privatnu imovinu dajemo u zakup poslovnom prostoru. Ugovor je napravljen od 01.01.2013. godine na rok od 5 godine sa mjesečnom najamninom od 1.100,00 kuna. Dobili smo rješenje porezne uprave za porez također od 1. mj. od kada je Ugovor napravljen. Zanima me dali se može retrogradno proknjižiti obveza za proteklih 7 mjeseci i kako preko kojih konta.
Zahvaljujem na pomoći,
Obračun - 4140 dugovno, 2229 potražno
Isplata - 2229 dugovno, 1000 potražno

RRIF kontni...
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2013., 08:33   #1047
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Obračun - 4140 dugovno, 2229 potražno
Isplata - 2229 dugovno, 1000 potražno

RRIF kontni...
Hvala na pomoći, samo me muči što sa PDV-om. Da li da obvezu napravim u 1 mjesecu ili u 8 mj. i što sa PDV-om za protekle mjesece?
Ljiljan 55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2013., 09:49   #1048
Quote:
Ljiljan 55 kaže: Pogledaj post
Hvala na pomoći, samo me muči što sa PDV-om. Da li da obvezu napravim u 1 mjesecu ili u 8 mj. i što sa PDV-om za protekle mjesece?
Ako nemate račun na firmu za najam gdje je iskazan pdv onda niti ne možete obračunavati pdv. To je po ugovoru o najmu čisti trošak,nema pdv-a. Pdv se priznaje i obračunava samo po računima,a ne po ugovorima.
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2013., 12:15   #1049
Quote:
konto12345 kaže: Pogledaj post
Ako nemate račun na firmu za najam gdje je iskazan pdv onda niti ne možete obračunavati pdv. To je po ugovoru o najmu čisti trošak,nema pdv-a. Pdv se priznaje i obračunava samo po računima,a ne po ugovorima.
Hvala na pomoći!
Ljiljan 55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2013., 18:44   #1050
Quote:
Ljiljan 55 kaže: Pogledaj post
Kao početnik molim nekoga za pomoć oko knjiženja zakupnine.
... Zanima me dali se može retrogradno proknjižiti obveza za proteklih 7 mjeseci i kako preko kojih konta.
Dali ikome smeta pojam RETROGRADNO?? Da se ne radi o retroaktivnom??

retrogradan (lat.), onaj koji stupa unatrag; natražan, nazadan
__________________
Sve gore...
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2013., 21:51   #1051
Quote:
dUbO kaže: Pogledaj post
Dali ikome smeta pojam RETROGRADNO?? Da se ne radi o retroaktivnom??

retrogradan (lat.), onaj koji stupa unatrag; natražan, nazadan
Jesi li razmišljao o lektoriranju tekstova kao dodatnoj zaradi, vidim dobro ti ide,

Da popuniš rupe dok je kriza,
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2013., 05:24   #1052
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Jesi li razmišljao o lektoriranju tekstova kao dodatnoj zaradi, vidim dobro ti ide,

Da popuniš rupe dok je kriza,
Ma jok, njesam ja retrogradan... To sam radio prije cca jednog radnog vijeka, dok sam lovu ubijo na radiju.
__________________
Sve gore...
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2013., 13:15   #1053
kako vi tretirate ulazne račune plaćene gotovinim? mislim, dali vam se djelatnik koji ih je donio potpiše na njih?
znam da takav račun treba likvidirati, dali ga ja mogu likvidirati ili mora direktor? udarate li pečate poduzeća na ove račune?
petra288 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2013., 13:38   #1054
Quote:
petra288 kaže: Pogledaj post
kako vi tretirate ulazne račune plaćene gotovinim? mislim, dali vam se djelatnik koji ih je donio potpiše na njih?
znam da takav račun treba likvidirati, dali ga ja mogu likvidirati ili mora direktor? udarate li pečate poduzeća na ove račune?
Ne, ne, ne i ne, a baš me zanima ako netko zna - što traže?? Pečat u vosku??
__________________
Sve gore...
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2013., 14:11   #1055
ja napravim isplatnicu i djelatnik se potpiše na nju ne lupam nikakve pečate po računu, samo na isplatnici.
vejanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2013., 14:31   #1056
Quote:
vejanka kaže: Pogledaj post
ja napravim isplatnicu i djelatnik se potpiše na nju ne lupam nikakve pečate po računu, samo na isplatnici.
zar ne treba likvidirati račun ili tako nešto?
petra288 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2013., 15:47   #1057
Quote:
petra288 kaže: Pogledaj post
zar ne treba likvidirati račun ili tako nešto?
A ubij ga iz puške, ako ti se ne sviđa... I kako da se snađu svi oni koji NEMAJU modul blagajna, ili ga ne koriste?? Jednostavno, račun ide na 23100 i isplata onome tko je platio račun. Zašto mistificirate svaku stvar?? Jer se uglavnom radi o sitnišu, pa do recimo 300 kn goriva?? Neš ti pljačke...
__________________
Sve gore...
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2013., 15:56   #1058
Quote:
vejanka kaže: Pogledaj post
ja napravim isplatnicu i djelatnik se potpiše na nju ne lupam nikakve pečate po računu, samo na isplatnici.
Ovako i ja. Osim ako se ne radi o nekom ugošćavanju posl. partnera. Onda direktor još na poleđinu napiše podatke o osobama koje je ugostio (ime i prezime, ime tvrtke iz koje dolaze).
Mislim da samo velike firme još nešto posebno likvidiraju račune i na taj način dodatno kontroliraju trošenje službenog novca. U malim firmama se zna tko i za što smije plaćati gotovinom i ne treba dodatna kontrola i odobravanje takvih računa.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2013., 17:21   #1059
Ja sam izradila mali žig na kojem piše kontrolirano/likvidirano kojeg stavim na poleđinu takvih računčića i potpišem se (ja sam likvidator u toj priči, nisam direktor).
I onda napravim isplatnicu uz koju ih priložim prema prirodi troška (npr. 5 računa za poštarinu, zbrojeno u jednoj cifri - računska trakica kao prilog računima).
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2013., 22:03   #1060
Kad je mala firma, ili kad je u firmi samo jedna osoba koja plaća gotovinom, onda se može knjižiti direktno u blagajnu, ili još bolje ovako kako radi Dubo, (i ja tako) preko 2310, obveze za plaćanja u gotovini... ako je više takvih osoba, može se otvoriti analitika za taj konto.... Onda se kad je potrebno ispiše ček i time zatvori 2310, uopće ne mora iči preko blagajne ako npr u blagajni nema novaca...

Koliko ja znam već odavno nema obveze vođenja blagajne, tj ne postoje kaznene odredbe za to, tako da nema potrebe niti za ispisivanjem silnih uplatnica / isplatnica osim ako se radi o velikoj firmi i puno zaposlenih, gdje bi bez takve kontrole začas došlo do zbrke...


Dubo, mislim da je retrogradno ipak ispravnije u onom slučaju nego retroaktivno...
GricGric is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:44.