Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dječje zdravlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.04.2012., 02:48   #61
Moja A danas je primila 4.-tu dozu 5u1 cjepiva; dosad je Pediacel dobivala, danas Pentaxim. Ima 26 mjeseci i nuspojava prethodnih cijepljenja bila je lagano povisena temperatura, maloprije pak dijete kuri 40!!!! Sve je bilo ok do nakon poslijepodnevnog spavanja kad je pocela histericno plakati i zalit se na bol u nogici i sepati, oteceno nije nista, samo se tockica vidi od uboda, temp je bila 37,7, dobila je lupocet cepic i nakon cca 2h malo se činilo kao da ju ne boli vise. Međutim, prije odlaska na spavanje, oko 22h temp je bila 38,8, pa sam joj opet cepic lupocet dala- maloprije pak idem ju provjeriti i imam kaj za vidjeti... Dali smo joj nurofen, cekam sad da vidim jel pada temp..poludjet cu( Ima li sličnih iskustava s tim Pentaximom? Inace, nije jos ni priorix dobila, danas sam dogovorila s pedicom da ga jos malo odgodimo jer sam ja trudna, pa ona smatra da je ipak bolje pricekati malo kad smo vec čekali dosad (dijete mi je nedonosce plus jos sumnjalo se na alergiju na jaje). Sad sam ljuta ko pas sama na sebe kud joj nisam infanrix kupila...
__________________
26.02.2010. stigla je moja ljubav, moja curica žurilica Anja
vexy315 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2012., 06:55   #62
Pa kaj vam nisu preporučili da daš čepić odmah kad dođete doma?

Nakon 4. i 5. cijepljenja su reakcije najgore.

I ja se slažem da je grozno kaj ne procijepljuju djecu s cjepivima kojima se cijepe svugdje u Europi.

Ako ti se ikaj učini sumnjivim trči na zaraznu da ne bi bilo većih sranja.
http://www.vecernji.hr/zivot/pomozim...-clanak-343064
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=bMdeg-WKt1U

Zadnje uređivanje soks : 25.04.2012. at 07:27.
soks is online now  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2012., 16:26   #63
Quote:
soks kaže: Pogledaj post
Pa kaj vam nisu preporučili da daš čepić odmah kad dođete doma?

Nakon 4. i 5. cijepljenja su reakcije najgore.

I ja se slažem da je grozno kaj ne procijepljuju djecu s cjepivima kojima se cijepe svugdje u Europi.

Ako ti se ikaj učini sumnjivim trči na zaraznu da ne bi bilo većih sranja.
http://www.vecernji.hr/zivot/pomozim...-clanak-343064
Ma nisu mi rekli da dam odmah cepic, samo da pratim temp, sto sam i radila. Dva sata nam je nocas trebalo da joj spustimo tempicu, potom je bila ok do oko 10 ujutro kad se probudila sa 38,8 sto sam skinula lupocetom bez problema. Vise ne sepa hvala Bogu, vesela je, jedino kaj nije bas papala nesto, a inace je mala izjelica...sad oko 3 prije spavanja, opet je krenula temperatura rasti, 38.2, pa je dobila lupocet opet... A ovaj link koji si stavila; pa to je prestrasno Muka mi je kad pomislim sto je sve moguce...Samo nek sad sve bude ok, a za malenu koju cekamo definitivno cu kupovati cjepivo
__________________
26.02.2010. stigla je moja ljubav, moja curica žurilica Anja
vexy315 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2012., 16:30   #64
I sad ju slusam dok spava i cini mi se kao da je nosic malo smrkav, pa nije valjda jos neku virozu sad bas skupila.. Od rujna to dijete nije zasmrcalo niti jedanput, savrseno zdrava je cijelu zimu bila i eto ga sad...
__________________
26.02.2010. stigla je moja ljubav, moja curica žurilica Anja
vexy315 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2012., 20:02   #65
glede kupovanja cjepiva... ovaj šrot od pediacela, je zamijenio još veći šrot- pentaxim.. kontaktirala sam ljekarne i hzzo jer sam htjela nabavit infanrix sa 5 komponenti, a kažu mi da su ga makli iz hrvatske i kod nas ga se više ne može naći.. trenutno je ostao samo pentaxim hexa koji ima 6 komponenti (znači, onih 5 kojih ima u onom "5u1" od pediacela/pentaxima + hepB) koji je trenutno na sniženjima od 35% jer i njega izgleda povlače.. a i da ga ne povlače, opet ne bih davala nepotrebno ovih 6 komponenti koje nisu potrebne(posebno jer cjepivo za hep B isto ima očajne nuspojave )

tako da.. izgleda da su nam onemogućili izbor kupnje kvalitetnijeg cjepiva, već je ostao samo ovaj pentaxim (za usporedbu, pentaxim državu košta oko 140 kn, dok je isto to infanrixovo cjepivo- oko 260 kn)

Zadnje uređivanje extreme : 26.04.2012. at 20:13.
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2012., 20:14   #66


A da li i dalje postoji onaj Infanrix hexa (6 u 1), mislim da je to GSK ?

Nisam uopće gledala što je nama dalje u kalendaru, naručena je s 3, 5 godina, ako je taj Pentaxim i hepatitis ja bih opet kupila taj kojim je već cijepljena
Mirotta is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2012., 20:38   #67
Quote:
MIROTTA kaže: Pogledaj post


A da li i dalje postoji onaj Infanrix hexa (6 u 1), mislim da je to GSK ?

Nisam uopće gledala što je nama dalje u kalendaru, naručena je s 3, 5 godina, ako je taj Pentaxim i hepatitis ja bih opet kupila taj kojim je već cijepljena
sa 3 godine (ako ste sve drugo obavili po kalendaru) mislim ide di-te-per, znači 3 komponente , a ne kao do tad- 5 komponenti..

koliko čujem, trenutno je dostupan samo infanrix hexa sa 6 komponenti, a to vam ne treba. a i taj izgleda izlazi iz prodaje u hrvatskoj.
poslala sam još mail epid. službi, vidjet ću šta će mi odgovoriti
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2012., 20:44   #68
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
glede kupovanja cjepiva... ovaj šrot od pediacela, je zamijenio još veći šrot- pentaxim.. kontaktirala sam ljekarne i hzzo jer sam htjela nabavit infanrix sa 5 komponenti, a kažu mi da su ga makli iz hrvatske i kod nas ga se više ne može naći.. trenutno je ostao samo pentaxim hexa koji ima 6 komponenti (znači, onih 5 kojih ima u onom "5u1" od pediacela/pentaxima + hepB) koji je trenutno na sniženjima od 35% jer i njega izgleda povlače.. a i da ga ne povlače, opet ne bih davala nepotrebno ovih 6 komponenti koje nisu potrebne(posebno jer cjepivo za hep B isto ima očajne nuspojave )

tako da.. izgleda da su nam onemogućili izbor kupnje kvalitetnijeg cjepiva, već je ostao samo ovaj pentaxim (za usporedbu, pentaxim državu košta oko 140 kn, dok je isto to infanrixovo cjepivo- oko 260 kn)
a koliko košta cjepivo za hepatitis b? pitam jer se to cjepivo za hepatits isto dodatno plaća, obzirom da ne postoji pentaxim hexa.

I zašto zaboga povlače infanrix?
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=bMdeg-WKt1U
soks is online now  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2012., 20:58   #69
Quote:
soks kaže: Pogledaj post
a koliko košta cjepivo za hepatitis b? pitam jer se to cjepivo za hepatits isto dodatno plaća, obzirom da ne postoji pentaxim hexa.

I zašto zaboga povlače infanrix?
e, ne znam koliko košta cjepivo samo za hepB.. mi smo odradili taj dio kad je išlo 6 komponenti, sad imamo 5 komponenti za odraditi, a ovo što spominje mirotta je cijepljenje sa 3 komponente.

znači, sa 2mj i mislim 6 ide 6 komponenti (znači, hepB+nekadašnji pediacel), sa 4 mj je išlo 5u1, sa 6 mj ide 5u1 (pediacel, ili sada pentaxima) , sa 18 mj- 5u1,,u 4. godini života ide di-te-per

ako imaš za odraditi još to hep.b cjepivo-vjerovatno će ići ono od energixa kao i do sad..

dakle- 6 u 1 ili 5+1__difterija,tetanus,pertusis,hemofilusB, poliomijelitis i hep B
5u1-sve isto bez hep B
u 4. godini života- cjepivo Di-Te-Per- tj samo za difteriju, tetanus,pertusis..(mislim da je to pod nazivom Tripacel)


i stvarno ne znam zašto povlače Infanrix, kao što ne znam zašto su makli pediacel (poslala sam mail). iako, oni kažu da je pentaxim zamjena za pediacel od iste firme-ista stvar, ali nije, jer se ipak malo razlikuju u sastavu (pediacel-174 kn, pentaxim 142kn)
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2012., 03:22   #70
Krivo sam se odrazila htjel sam samo reci da je usteda na cjepivu =infanrix - pentaxim + engerix.

Mislim da po toj racunici ustede s pediacelom nije ni bilo jer se jos dodatno morao kupovati engerix X 3 ( obzirom da se engerixom procjepljuju 3 puta do 6. mjeseca starosti.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=bMdeg-WKt1U
soks is online now  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2012., 12:33   #71
Quote:
soks kaže: Pogledaj post
Krivo sam se odrazila htjel sam samo reci da je usteda na cjepivu =infanrix - pentaxim + engerix.

Mislim da po toj racunici ustede s pediacelom nije ni bilo jer se jos dodatno morao kupovati engerix X 3 ( obzirom da se engerixom procjepljuju 3 puta do 6. mjeseca starosti.
kome nije bilo uštede? tebi ili državi? pa, nisi ti kupovala engerix....
nećeš ga ni sad kupovati, tj, neće ni sad kupovati roditelji kojima će se djeca od sad pa na dalje cjepiti Pentaximom, jer će svejedno uz njega dobiti engerix..
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2012., 20:35   #72
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
kome nije bilo uštede? tebi ili državi? pa, nisi ti kupovala engerix....
nećeš ga ni sad kupovati, tj, neće ni sad kupovati roditelji kojima će se djeca od sad pa na dalje cjepiti Pentaximom, jer će svejedno uz njega dobiti engerix..
pa državi. dakle, izabrali su pediacel umjesto infanrixa jer je jeftiniji, ali su zbog toga morali kupovati i 3 doze engerixa po djetetu. s druge strane, da su kupovali samo infanrix, ne bi se dijete moralo procjepljivati još i s engerixom, jer infanrix hexa sadrži u sebi i komponentu za hepatitis b.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=bMdeg-WKt1U
soks is online now  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2012., 21:16   #73
Quote:
soks kaže: Pogledaj post
pa državi. dakle, izabrali su pediacel umjesto infanrixa jer je jeftiniji, ali su zbog toga morali kupovati i 3 doze engerixa po djetetu. s druge strane, da su kupovali samo infanrix, ne bi se dijete moralo procjepljivati još i s engerixom, jer infanrix hexa sadrži u sebi i komponentu za hepatitis b.
je, ok, ali bi osim infanrix hexa morali kupovati i obični infanrix sa 5 komponenti jer ne uključuje svaka doza i komponentu za hepB.
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2012., 21:22   #74
evo što sam saznala od epid. službe (dijelovi maila dok sam se dopisivala sa liječnikom od tamo)

*Pediacel je prošle godine zamijenjen Pentaximom jer je tada HZZO prvi put odlučio ignorirati preporuku HZJZ-a za odabir cjepiva prema osobinama cjepiva (HZJZ je predložio da se nastavi primjenjivati Pediacel) i proveo natječaj kao da su sva „5u1“ cjepiva jednaka. Putem natječaja je odabran Pentaxim na temelju cijene.

Naime, iako Pentaxim nije cjepivo za koje se HZJZ zalagao (jer doista nisu sva „5u1“ jednaka), Pentaxim ipak nije loše cjepivo.

Inače, Infanrix Hexa nije loša alternativa. Ima roditelja koji se odlučuju dojenčad cijepiti Infanrix Hexa cjepivom. Ako dijete dobije tri doze Infanrix Hexa cjepiva prema kalendaru u prvoj godini života, dobit će time jednu dozu hepatitis B cjepiva više nego što je predviđeno, ali to nije problematično. Neke zemlje koje cijepe prvu dozu hepatitisa B u novorođenačkoj dobi daju još tri doze tijekom prve godine života.

Jedino je besmisleno dati Infanrix Hexa za docjepljivanje u u drugoj godini života nakon toga, jer peta doza hepatitis B cjepiva stvarno nije potrebna.


**Razlog zbog kojeg smo mi tražili Pediacel se nalazi u njegovoj nešto većoj djelotvornosti od Pentaxima, a u vezi sigurnosti primjene nema praktički nikakve razlike.

***S obzirom da se radi o docjepljivanju, Pentaxim je sasvim u redu. Svrha docjepljivanja je samo dodatno potaknuti već stvoren imunitet i tu će Pentaxim sasvim sigurno dobro odraditi svoj posao.

****Nije istina da je Pentaxim namijenjen samo hrvatskom i srpskom tržištu.

Velik dio europskih zemalja koriste Pentaxim. I Njemačka i Slovenija, Francuska, Švedska itd.... S tim da imaju različite sustave, tako da u nekima od njih svatko kupi cjepivo koje hoće, u nekima dio zemlje koristi jedno, a dio koristi drugo cjepivo, a u npr. Sloveniji, država jedne godine kupi Pentaxim, a druge godine kupi Infanrix-IPV/Hib, pa tako naizmjence.

Pediacel je cjepivo koje se malo koristilo u Europi, a razlog je taj što ga se malo proizvede, pa je bio prvenstveno namijenjen Kanadi, a u Europi smo ga koristili samo mi, Portugal i Engleska.


*****Što se tiče nuspojava koje su češće udocjepljivanju nego u primarnom cijepljenju, to vrijedi jednako za sva cjepiva koja sadrže acelularnu pertusis komponentu. A li radi se o opsežnim lokalnim reakcijama – oteklini ekstremiteta u koji je cjepivo primijenjeno.

Ta nuspojava može dramatično izgledati, ali je posve bezopasna i prolazi bez ikakvih posljedica u roku od 2-5 dana, Čak i bez terapije. Druge nuspojave se ne javljaju češće u docjepljivanju.

Cjepivo ne sadrži tiomersal. Formaldehid ostaje kao posljedica proizvodnje u tragovima. Sudbina tog formaldehida u organizmu je ta da se razgradi na jednak način kao i formaldehid koji organizam ponekad i prirodno proizvede u još većim količinama (npr. u metabolizmu metanola). Naravno, bili bismo sretniji da ga nema ni u tragovima, jer nije potreban, ali desetljeća korištenja cjepiva u kojima se formaldehid nalazi u tragovima je pokazalo da ne uzrokuje nikakvu štetu u tim količinama. A ako želite izbjeći primjenu formaldehida i u najmanjim količinama, upotreba drugog cjepiva neće pomoći, jer sva „5u1“ i „6u1“ cjepiva imaju u tragovima formaldehid, koji se koristi u inaktivaciji poliovirusa. Samo neki deklariraju tvari u tragovima, a neki ne


******Aluminijeve soli, na žalost imaju sva cjepiva koja sadrže difteriju i tetanus (DTP, 5u1, 6u1).

*******Moguce je zasebno cijepiti DTP, Hib I IPV. Dakle u tri odvojene injekcije. To nema apsolutno nikakvu prednost. Ranije, dok je postojao domavi cjelostanicni DTP, prednost bi bila u davanju toga jer je taj DTP bio bolji od svih postojeciha acelularnih. Medjutim, sad nista od toga.


eto, par informacija, ako vam to šta znači..
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2012., 10:06   #75
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
Cjepivo ne sadrži tiomersal.
eto, par informacija, ako vam to šta znači..
Zašto onda u uputama za lijek za Pentaxim pod KONTRAINDIKACIJE uredno piše da cjepivo sadrži tiomersal?

http://www.medoka.hr/PDF/PENTAXIM%20SPC%20.pdf

Quote:
PENTAXIM sadržava glutaraldehid, tiomersal, neomicin, streptomicin i polimiksin B te se ne smije primjenjivati u osoba sa već poznatom preosjetljivošću na neku od tih tvari.
Valjda su ti iz epidemiološke službe pogledali samo tamo di piše sastav i budući da pod tim nije navedeno da ima tiomersala, dalje nisu ni čitali.

Molim te, ako ti se da, pošalji im link na pdf, istakni taj dio di pišu kontraindikacije, a gdje je navedeno da cjepivo sadrži tiomersal i neka objasne.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=bMdeg-WKt1U

Zadnje uređivanje soks : 28.04.2012. at 10:14.
soks is online now  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2012., 10:17   #76
Bome da, u Sloveniji se isto koristi pentaxim. http://radostdoma.ru/forum/m_42143/m.../printable.htm

http://med.over.net/forum5/read.php?37,6477303
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=bMdeg-WKt1U

Zadnje uređivanje soks : 28.04.2012. at 10:25.
soks is online now  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2012., 12:10   #77
poslala sam mail opet.. iako ne očekujem da će mi se javiti prije srijede zbog produženog vikenda.
Al svakako ću ti javiti odgovor koji sam dobila
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2012., 12:17   #78
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
poslala sam mail opet.. iako ne očekujem da će mi se javiti prije srijede zbog produženog vikenda.
Al svakako ću ti javiti odgovor koji sam dobila
Nadm se da će ti odgovoriti.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=bMdeg-WKt1U
soks is online now  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2012., 13:26   #79
Quote:
soks kaže: Pogledaj post
Nadm se da će ti odgovoriti.
ma hoće.. jučer je odgovorio na 6-7 mojih mailova i to vrlo brzo.
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2012., 14:50   #80
Ako ja ovo više kužim , ajte mala pomoć..

Mala će sad 4god, i sad ide po programu cijepljenje sa Di-Te-Pr cjepivom
http://www.hzjz.hr/epidemiologija/cijepljenje.htm


Do sad je po tom pitanju cjepljena sa:

- Ono sve u rodilištu što ide... BSŽ + Engerix B (Hep B)

-3x Infanrix IPV+Hib
-1x Infanrix Hexa

I sad kaže da ide Di-Te-Per, što bi bio obični Infanrix, ali vidim da Hep B ide 3x, znači ako ju cjepim samo sa Infanrix , moram još i sa Engerix B, ili da ju cjepim sa Infanrix Hexa, pa da ima jedno cjepljenje sa H.infl. viška

Ili s čim uopće da ju cjepim ako toga nema na tržištu?
__________________
"Slova su mi šljokava"
WandaTheFamous is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:17.