Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija > Psihokauč

Psihokauč Prozac Nation

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.02.2013., 20:20   #1
Kada ti se "stari" prijatelji ponovo počnu vraćati u život - kako se postaviti?

u zadnje vrijeme preko fejsbuka su mi se par starih prijatelja ponovo vratili u zivot. to su uglavnom ljudi s kojim sam bila u jednom periodu zivota odlicna, figurativno moze se rec da smo zajedno cuvali ovce, s nekim sam bila manje dobra ali ti ovdje nisu tema. ipak ta sva prijateljstva nisu opstala svako je otisao na svoju stranu. ne vjerujem u one price da su imali puno posla mislim da za pravog prijatelja ces uvijek nace mjesta u svom zivotu. a mi si ocito bili vazni.

i sad se ja pitam dali je to uopce pametno vracat se u proslost jer si ipak kada si se razisao s njima u neku ruku bio povrijeden, tipa s nekima si htjeo odrzati kontakt a oni nisu htjeli. i onda si morao nauciti zivjeti bez tih ljudi koji su te povrijedili. i sad ispada da je to sve bilo za nista.
ja nekako vjerujem u onu da iz case koja jednom pukne se nikad vise neces moci pravo napiti. tako da ne kuzim ljude koji imaju potrebu za ozivljavanjem nekih veza iz proslosti i trazenjem nekih prijateljstva koja su odavno propala?
imala sam slucaj da mi je jedna osoba nakon 10 godina samo tako banula na vrata jer je njoj svanulo.

sta vi mislite o tome? dali je ljude iz proslosti bolje drzati u proslosti jer ima razloga zasto ste se razisli ili kako vi gledate na to?

Zadnje uređivanje kockasta : 05.02.2013. at 20:28.
kockasta is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2013., 21:39   #2
Vuk dlaku mijenja, ćud nikada. Jedno je ćud,drugo je djelovanje. Gledaj im djelovanje i slušaj osjećaje.
Scopum is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2013., 00:42   #3
pa baš da je fejsbuk vraćanje u život..
no komunicirao sa jednom osobom iz mladosti preko fejsa koja mi je bila draga i kad sam shvatio da je komunikacija kao da je vrijeme stalo, a znam da nije, ugasio to.
nema smisla, život je ipak prošao.
alohae is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2013., 13:40   #4
nije samo fejsbuk u pitanju s jednom osobom sam se ponovo pocela vidati nakon 10 godina. ali ni to ne vidim da ide u nekom smjeru, distanca je tu htjeo to ti ili ne.
ustvari u pravu ste, ljudi se tesko mjenjaju, vuk svoju cud ne mijenja tako da je suludo uopce ocekivati od nekoga nakon silnih godina da se promjenio.

probat cu i dalje zadrzati distancu. htjela bih da mogu u takvim situcijama odregirati autenticnije u skladu s svojim emocijama al jebiga slab karakter
kockasta is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2013., 13:56   #5
Meni se prošlo ljeto u život vratio stari prijatelj kojeg nisam vidjela skoro 10 godina. Povrijedio me gadno pred 10 godina. Pružila sam mu drugu šansu. Intenzivno smo se družili nekih mjesec dana. Onda me povrijedio opet, još jače nego prvi put. Pa ti sad vidi
Indigo Girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2013., 17:50   #6
uf to mi je zao za cuti.
ali vidis bas to mislim kako ti ljudi imaju obraza nakon svega se vratiti kao da nista nije bilo. znaci em oni iz svega nisu nista naucili em ne vide ni malo gresku u sebi. znaci nesto s njima ocito generalno ne stima
kockasta is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2013., 17:55   #7
koja je razlika prijateljevanja preko facebooka ili uz kavu?
Weedeemer is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2013., 02:52   #8
Moja je prijateljica prije par godina preko fejsa došla u kontakt s nekom curom iz svoje stare škole. Doslovno se nisu vidjele godinama iako su stanovale u istom kvartu. Da ne duljim i ne idem u detalje, nije dobro završilo. Cura se pokazala kao patološka lažljivica, agresivka, emocionalno nezrela, mutikaša...

Nisu više u nikakvom kontaktu. Žena joj se javila samo zato jer su je svi normalni ljudi otpilili i nema nikoga. Da je bila kvalitetnija osoba, ne bi ni trebale obnavljati odnos, jednostavno bi potrajao sam od sebe.
violent_violet is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2013., 03:31   #9
Mišljenja sam da se nekad putevi raziđu bez obzira koliko ti je neko drag..imam par takvih osoba gdje je kontakt odjednom puknuo bez nekog objašnjenja..pa smo se našli i bilo mi je drago vidjeti ih ponovo pitati kako žive i gdje su sad.
Oni koji su me povrijedili na neki način vremenom te rane izblijede..niti ja niti oni nismo isti judi, odrasli smo..prošli više, teže svari, imamo neke svježije boljke...Neki su mi se čak ispričali..ne zamjeram im ali eto takav je život makneš se, dođu drugi ljudi da popune prazninu, zalječiš se..

Mišljenja sam da sva bol prestane kad očekivanja stanu, kad osjećaji prema toj osobi stanu..očekuješ nešto jer si takav sam, jer je netko tako postavio pravila..na kraju svega vidi se kakav je čiji obraz i ko drži do čega.

Ponekad se sjetim i da sam ja možda negdje burno reagirala zbog nečije pogreške a u biti je to bila dobro osoba i dobar frend.

Hoću reć ako nije neka velika stvar ili ako je rana zarasla zašto da ne obnoviti odnos..ne znači da će bit kao prije ali posložiti i zatvoriti to poglavlje nekim svršetkom.
Nakon nekog vremena uvijek postoje 2 strane priče zašto je došlo do prekida, obnavljanjem odnosa znači da ste prevazišli te prepreke.
__________________
Poput lopova zgrabim trenutak i učinim ga svojim.
''Facta, facta, non verba!''
Mme is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2013., 17:02   #10
Quote:
Mme kaže: Pogledaj post
Mišljenja sam da se nekad putevi raziđu bez obzira koliko ti je neko drag..imam par takvih osoba gdje je kontakt odjednom puknuo bez nekog objašnjenja..pa smo se našli i bilo mi je drago vidjeti ih ponovo pitati kako žive i gdje su sad.

ali sta ti znaci pitati nekoga gdje zivi i sta radi kada s njime ne djelis vise nista, ni dobre ni lose dane, cemu ljudima sluzi ta informacija. da ju stavis ad acta. i sta ces onda s njom?
prijatelji uglavnom sluze da s njima djelis i dobre i lose dane a ne da razmjenjes informacije gdje su i sta su. ne vidim smisla u tome. stvarno ne vidim
da me netko nakon sto godina samo kontaktira da bi izvukao neke informacije iz mene meni bi to cak bilo malo uvrijedlivo.

Quote:
Mme kaže: Pogledaj post
Hoću reć ako nije neka velika stvar ili ako je rana zarasla zašto da ne obnoviti odnos..ne znači da će bit kao prije ali posložiti i zatvoriti to poglavlje nekim svršetkom.
ok ali pitanje je dali ti taj zavrsetak uistinu treba i dali ces ga ti na kraju uopce dobiti
jer zavrsetak godinama si sam konstruirao u glavi, trazeci neko objasnjenje, i da popunis tu neku prazninu koja je nastala.
godina si gradio kulu od karata, koja je godinama funkcionirala i sad ju moras ponovo rusiti
jel kuzis kaj hocu rec?
Quote:
Mme kaže: Pogledaj post
Hoću reć ako nije neka velika stvar ili ako je rana zarasla zašto da ne obnoviti odnos.
.
pa ako te je ranio bas ti i nije prijatelj jer te nebi ranio. pa ni u ratu neces kada te netko rani i rana ponovo zacijeli ici ponovo s tom osobom prijateljiti.
ne kuzim poveznicu bas da ako rana zacijeli da ponovo trebas se vracati na staro, . meni bi to vise bilo kao nekakvo upozorenje


Quote:
Mme kaže: Pogledaj post

Mišljenja sam da sva bol prestane kad očekivanja stanu, kad osjećaji prema toj osobi stanu..
e to mislim, znaci prestao si od te osobe ocekivati nesto. morao si jer si bio razocaran. i sad sta, ponovo ajmo otvorati ranu, jer je osobi svanulo da bi mogli probati ponovo.
nazlost nemam ja vise tu naivnost iz 20esetih a u biti niti hrabrost.

Quote:
Weedeemer kaže: Pogledaj post
koja je razlika prijateljevanja preko facebooka ili uz kavu?
ovi uz kavu su vise real, i guess

Zadnje uređivanje kockasta : 07.02.2013. at 17:30.
kockasta is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2013., 23:32   #11
Ja sam ispočetka fb koristio da pronađem osobe s kojima sam se družio u djetinjstvu.
Našao sam ih nekoliko, ali vremena se mijenjaju, kao i ljudi...
Oni koji su djelovali da se nisu promijenili, ubrzo su obrisali profil kad su vidjeli na šta fb počinje ličiti.
Pomoću fb sam doznao kakvi su ... neki moji poznanici.
Meni je bilo žao što se nisam više družio s nekim osobama, isto kao što mi je žao što sam se s nekima družio.
Kasnije sam probao to ispraviti, ali sam primijetio da su oni iznutra drukčiji.
Ako baš želiš, probaj vidjeti kako se ponašaju u raznim situacijama.
Mogu na prvo izgledati super, ali u današnje vrijeme je to samo fasada.
Nisam ni ja uvijek bio dobar, nekima sam rekao ružne riječi radi gamadi koja mi je isprala mozak i kad bih imao priliku ispričao bih se.
Ja sam nekima (koji su mi se prije nisu činili preloši) dao ponovno priliku za druženje, ali ubrzo sam se razočarao.
Ta druženja su bila samo poznanstva.
"Prijateljima" koji su me ostavili na cjedilu se ne planiram javiti.
Uostalom, da im je stalo mogli bi se i oni meni ispričati.
U današnje vrijeme kao da više nema razlike između umjetnog i stvarnog svijeta.
Loše ljude iz prošlosti, ako se nisu promijenili na bolje (a većinom nisu) je bolje držati u prošlosti.
Neki vole imati puno prijatelja na fb, a nekima je tamo dosadno pa traže nekoga za zajebanciju, možda je to razlog zašto su se vratili.
Staromodan is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2013., 00:44   #12
Quote:
kockasta kaže: Pogledaj post
ovi uz kavu su vise real, i guess
Quote:
Staromodan kaže: Pogledaj post
J
U današnje vrijeme kao da više nema razlike između umjetnog i stvarnog svijeta.
Loše ljude iz prošlosti, ako se nisu promijenili na bolje (a većinom nisu) je bolje držati u prošlosti.
Neki vole imati puno prijatelja na fb, a nekima je tamo dosadno pa traže nekoga za zajebanciju, možda je to razlog zašto su se vratili.
ovo....


zakaj komunicirati i preko fb....?

ozbiljno, koja je razlika? prek fb-a te cak mogu "stalkati"
Weedeemer is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2013., 15:06   #13
[QUOTE]
Quote:
Staromodan kaže: Pogledaj post
Ja sam nekima (koji su mi se prije nisu činili preloši) dao ponovno priliku za druženje, ali ubrzo sam se razočarao.
eto vecinom su te price sve nekako lose.


Quote:
"Prijateljima" koji su me ostavili na cjedilu se ne planiram javiti.
i kako se ti onda postavis prema onima koji su te ostavili na cjedilu i ponove ti se jave?

ma nekako ja sam doslao zakljucka da treba to odraditi s dozom ljubaznosti, ali s unutrasnjom distancom.
a mozda je i to fake


Quote:
Uostalom, da im je stalo mogli bi se i oni meni ispričati.
U današnje vrijeme kao da više nema razlike između umjetnog i stvarnog svijeta.
Loše ljude iz prošlosti, ako se nisu promijenili na bolje (a većinom nisu) je bolje držati u prošlosti.
Neki vole imati puno prijatelja na fb, a nekima je tamo dosadno pa traže nekoga za zajebanciju, možda je to razlog zašto su se vratili.
vjerovatno da, nije los face za procjenu ljudi. brze skuzis tko je egotriper a tko ne.
Quote:
Weedeemer kaže: Pogledaj post
ovo....


zakaj komunicirati i preko fb....?

ozbiljno, koja je razlika? prek fb-a te cak mogu "stalkati"
dobro pitanje, ja sam stavila ljude samo zato jer ne zivimo vise blizu pa kad dodem u grad da se mogu njima preko toga javiti. cista komocija.
ovi koji su se meni javili a nisu mi rekli ni jednom bok sta ima, ne znam koji je njihov smisao u tome. a vjerovatno ljudi pate od tog nekog imidza. danas su svi fake, sta ces.

ovo zakaj komunicirati prek face-a ja sam definitivno za sastanak uzivo. kad se nades oko u oko s cojekom nema ti nista bolje od toga. veca je to satisfikacija nego kad ovak se cujes bezveze tipkas ili cak prek telefona. zato to bas i izbjegavam jjer takvom komunikacijom ne dobijam nista samo me cini jos nesretnijom.

ali eto nisu svi u stimungu uvijek se nac pa ono uzimas to dobijes
kockasta is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2013., 16:56   #14
ne...ništa od toga ako ste ostali na lošem...
tatjana78 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2013., 17:09   #15
Quote:
Indigo Girl kaže: Pogledaj post
Meni se prošlo ljeto u život vratio stari prijatelj kojeg nisam vidjela skoro 10 godina. Povrijedio me gadno pred 10 godina. Pružila sam mu drugu šansu. Intenzivno smo se družili nekih mjesec dana. Onda me povrijedio opet, još jače nego prvi put. Pa ti sad vidi
I moja iskustva su uglavnom ovakva.
Sklona sam davanju ponovnih šansi ali to obično nikada nije dobro završavalo.
I dalje ostajem pri tome da ću šansu pokušati dati nakon što odvagnem kvalitetu cjelokupnog odnosa ali oprez ću zadržati
__________________
"Forumaš ima pravo kad ga ima,
ako ga ima! (no obično ga nikad nema)"
RedSonia is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2013., 13:35   #16
Možda griješim ali mislim da vam obnova odnosa i nije uspjela jer niste oprostili i prešli preko toga..ta doza opreza..ili ti nešto fakat smeta i ne možeš preći preko tog ili prihvatiš to kao nečiji karatker. Licemjerno mi je reć drugoj strani oprošteno ti je ili se praviti da je sve ok a u sebi misliti treće..to samo umara i takav odnos će prije illi kasnije pući.


A preći ili ne..ovisi o čemu je riječ, kakva je osoba, odnos. Meni je bitno da osoba nije zla i podmukla, da mi ne radi iza leđa..a odavno sam naučila da ne računam na nikoga kad sam u govnima.
__________________
Poput lopova zgrabim trenutak i učinim ga svojim.
''Facta, facta, non verba!''
Mme is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2013., 13:43   #17
Ljudi imaju potrebu za oživljavanjem nekih starih veza i prijateljstava, jer jednostavno ne trebaju ponovno u startu ulagati neki trud- za upoznavanje nove osobe i gradnju novog odnosa.
Računaju da sa osobom iz prošlosti u ime "dobrih, starih vremena" mogu nastaviti tamo gdje su stali.

Koliko se isplati obnavljati takve odnose, ovisi od slučaja do slučaja.
Mislim da čovjek treba u prvom redu postaviti pitanje što on želi, da li bi se obnovio neki odnos jer misli da će mu donijeti zadovoljstvo ili tek reda radi, da zadovolji očekivanja drugih osoba.
I uvijek je bitno u kolikoj je mjeri netko bio povrijeđen, pri ocjeni da li nekome pružiti ili ne pružiti drugu šansu.
zoya85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2013., 23:28   #18
Imam i ja "takvog". Povrijedio me pred par godina jako. Lagao mi je i izdao moje povjerenje. No, ja ću sad reći nešto što će vjerojatno ovakvu reakciju izazvati, ali - ja sam sasvim sigurna da on mene voli.

U nekom trenutku sam odlučila oprostiti mu, uz napomenu da leti brzinom svjetosti ako se nešto iole slično ponovi. No, ja počinjem sada lagano, nakon što se valjda "opustio" primjećivati tragove prošlog ponašanja...nije tako kao prije, ali ima tih nekih stvari koje me smetaju.

Ne znam, možda i nisam trebala oprostiti. On meni očito nije, iako kaže da je. (naime i ja sam nešto napravila njemu, prema njegovom viđenju stvari, ali nije bilo laganje, ni iznevjeravanje povjerenja, prije je bilo to da nisam radila nešto što je on htio)

Inače sam sklona brzo prijeći preko prošlosti, smatram da, ako je odnos bio dobar, zaslužuje drugu šansu...ne znam. Imate neki savjet?

Napominjem da se ne radi partneru niti takvoj vrsti ljubavi. Ja sam u vezi i volim svog partnera.
__________________
"Radeći bilo što, postajemo bilo tko.""Be excellent to yourself."
Poruka za svaku debeljucu/debeljka koji ovo čita...
Victora is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2013., 23:48   #19
Kad s nekim odjednom prestanem komunicirati (bez nekog očitog razloga, jednostavno netko me trenutno ne treba u svom životu ili ja ne trebam njega) to u većini slučajeva ostaje zauvijek. Pravi prijatelj će uvijek naći vremena za kavu, cugu ili, ako ste udaljeni, razgovor, e-mail i slično.

Naravno, treba razlikovati prijatelje i poznanike.

Npr. da mi se nakon 10 godina bez najave na vratima pojavi prijateljica s kojom sam jedno vrijeme bila nerazdvojna, kojoj sam se povjerila u teškim situacijama u svom životu, i koja je odjednom prekinula komunikaciju samnom jer sam se eto, preselila u drugi grad ili je ona imala problema sa dečkom/mužem, dočekala bi ju zalupljena vrata pred nosom.

S druge strane, da mi se pojavi poznanica s kojom sam eto, svake pete pa desete ošla na neku kavu ili cugu, koja mi je uskočila u pomoć u nekim situacijama, ali nismo imale nekakav odnos pun povjerenja i slično, dočekala bi ju kavica i ugodan razgovor.

U onom trenutku kad vidim da bi poznanik/poznanica mogla potencijalno ući u krug mojih prijatelja, dobro razmislim da li sam spremna to prihvatiti. Jer nema smisla s nekim uspostavljati nekakav dublji odnos, povjeravati mu se, ako ćeš jednog dana bez riječi sve to prekinuti.

Gade mi se svi ti masovni prijatelji na društvenim stranicama. Upravo zato i nemam Facebook, Twitter i slično, forum je i više nego dovoljan.
__________________
"Alright, everything is alright, since you came along - ...."
Hopery is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2013., 23:54   #20
Why not, ako nisu nešto žešće zajebli u prošlosti?
__________________
There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.
Human beings are a disease, a cancer of this planet. You’re a plague and we… are the cure.”
Gingerina is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:14.