Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.12.2015., 22:57   #1
sustav PDV-a

neznalica sam i zbunjena sam kada firma mora ući u sustav pdv-a... znam da moze dobrovoljno ili po sili zakona

ali ne kuzim da li ulazim u sustav pdv-a na temelju zarade ili prometa. npr, ako se bavim trgovinom. molim pojašnjenje.
Lindelia is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2015., 10:02   #2
Obavezan ulazak ide po prihodima. Zarada nema veze. Gleda se iznos izdanih računa i ako je preko 230.000,00 kn ima obvezu od 01.01. naredne godine ući u sustav PDV-a po sili zakona.
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2015., 11:54   #3
znaci trgovina vrlo brzo ulazi u sustav pdv-a... ako mjesečno izda račune u iznosu cca 20 000 kn, to je to...ako firma započne radom 1.2.2015., 1.1.2016. ulazi u sustav pdv-a čak i ako ranije dostigne 230 000 kn izdanih računa?
Lindelia is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2015., 12:24   #4
Ulaz po sili zakonau sustav PDV-a uvijek ide sa 01.01.
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2015., 21:58   #5
Poz, imam jedno pitanje vezano uz PDV broj. Kupujem neke domene na internetu i ako upišem PDV broj, konačna cijena mi se umanji za 25% poreza. Sad, prijatelj mi ima firmu i ima taj PDV broj. Ukoliko ja koristim taj njegov broj, da li će njegova firma imati ikakvih obveza poreza naknadno? Zašto uopće služi taj broj?

Zahvaljujem unaprijed na odgovoru
gut is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2015., 12:35   #6
Quote:
gut kaže: Pogledaj post
Poz, imam jedno pitanje vezano uz PDV broj. Kupujem neke domene na internetu i ako upišem PDV broj, konačna cijena mi se umanji za 25% poreza. Sad, prijatelj mi ima firmu i ima taj PDV broj. Ukoliko ja koristim taj njegov broj, da li će njegova firma imati ikakvih obveza poreza naknadno? Zašto uopće služi taj broj?

Zahvaljujem unaprijed na odgovoru
Ako je prijateljeva firma u sustavu pdva nema nikakva obveze naknadno, mozete uzeti racun na njegovu firmu - dati dobvljacu pdv id broj i podatke od firme i u tom slucaju nema placanja pdva, knjigovodja njegova bi trebala znati kako postupiti. Medjutim, ako mu firma nije u sustavu pdva( bez obzira sto ima pdv id broj) duzan je obracunati i platiti pdv, i onda ustvari niste nista napravili.
Provjeri da li je obveznik pdv u RH.
__________________
I'm an accountant... What's your super power? :D
mala-vidra is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2015., 13:59   #7
@mala-vidra Hvala puno na odgovoru. Da, u sustavu PDV-a je. Ali ipak znači ima neke procedure što se tiče knjiženja tog računa? Isto tako, taj račun je samo mjesečni što znači da će svaki sljedeći mjesec biti opet naplaćivan račun u jednakom iznosu pa me malo brine to knjiženje - mislim, malo mi je tlaka čovjeka gnjavit svaki mjesec da to sredi u knjigovodstvu.
gut is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2015., 15:47   #8
Quote:
gut kaže: Pogledaj post
@mala-vidra Hvala puno na odgovoru. Da, u sustavu PDV-a je. Ali ipak znači ima neke procedure što se tiče knjiženja tog računa? Isto tako, taj račun je samo mjesečni što znači da će svaki sljedeći mjesec biti opet naplaćivan račun u jednakom iznosu pa me malo brine to knjiženje - mislim, malo mi je tlaka čovjeka gnjavit svaki mjesec da to sredi u knjigovodstvu.
oprosti, nisam te pitala, a shvatila sam da se radi o uslugama iz zemlje clanice EU. Jesam u pravu? Ako je tako, onda je potrebno svaki mjesec kad dodje do stjecanja usluge iz EU to priakazati u pdv obrascu i podnijeti obrazac PDV-S
__________________
I'm an accountant... What's your super power? :D
mala-vidra is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2015., 23:32   #9
Quote:
lili p. kaže: Pogledaj post
Obavezan ulazak ide po prihodima. Zarada nema veze. Gleda se iznos izdanih računa i ako je preko 230.000,00 kn ima obvezu od 01.01. naredne godine ući u sustav PDV-a po sili zakona.
Ako u prvoj osnivanja jdoo ima vise od 230k prometa da li se onda naplati pdv ili to vrijedi tek za 2. godinu poslovanja?
Rajeshkoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2015., 23:45   #10
Quote:
Rajeshkoo kaže: Pogledaj post
Ako u prvoj osnivanja jdoo ima vise od 230k prometa da li se onda naplati pdv ili to vrijedi tek za 2. godinu poslovanja?
Od 01.01. naredne godine izdaje račune s PDV-om te do 20.01. predaje zahtjev poreznoj za ulazak u registar po sili zakona.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2016., 14:02   #11
a da li se promet svodi na godinu?
imam jednog koji je poslovao svega par mjeseci u prošloj godini ali je napravio promet 207.000,00kn po toj logici svođenjem na godišnji promet išao bi u sustav po sili zakona od 01.01.2016. ali ako ne svodim - ne ulazi!!!
knjigovodcica is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2016., 14:27   #12
Quote:
knjigovodcica kaže: Pogledaj post
a da li se promet svodi na godinu?
imam jednog koji je poslovao svega par mjeseci u prošloj godini ali je napravio promet 207.000,00kn po toj logici svođenjem na godišnji promet išao bi u sustav po sili zakona od 01.01.2016. ali ako ne svodim - ne ulazi!!!
https://burza.com.hr/portal/tko-je-o...6-godini/10806

Zadnja rečenica kaže da ide izračun prema godišnjoj razini,a u slijedećem linku kaže da ne ide prema godišnjoj razini. Meni je negdje ostalo u pamćenju da se to mijenjalo i da nije više po godišnjoj razini...

https://misljenja.hr/novosti/ulazak-...va-pdv-a/2217/



Našla još oko toga i izgleda da se gleda samo ukupan promet bez ikakvog preračunavanja na godišnju razinu:

"Za ulazak u sustav (registar) obveznika PDV-a prag prometa nije se promijenio u odnosu na prethodnu godinu i dalje je 230.000,00 kn bez PDV-a za mjesečne obveznike PDV-a i 800.000,00 kn s PDV-om za tromjesečne obveznike PDV-a. No, ima bitnih razlika u odnosu na prošlu godinu.

Prag prometa je 230.000,00 kn, matematički se ne preračunava na godišnju razinu-NOVO."

Ne znam otkad je točno to počelo jer nisam imala prelaske,pa se ne sjećam sad više.
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2016., 22:59   #13
Hmmm meni je ovo promaklo o baš sad guglam i vidim da stvarno nema preračunavanja, a baš imam slučaj gdje je tvrtka sredinom prošle godine počela s radom i nije prešla 230 tisuća, ali kad bi se preračunavalo tada bi bila obvezna ući u sustav...
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2016., 23:04   #14
Da..to preracunavanje na godisnju razinu je vec koju godinu izbaceno iz uporabe.

A sto kad firma koja je van sustava izda racun sa jednim artiklom na kojem je greskom ostao Pdv.
Racun je gotovinski, otisao u poreznu.
Ako idemo platit pdv, trebao bi obrazac?
Jer ako posaljem obrazac ubacit cu ih u sustav pdv-a.
ladak is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2016., 14:46   #15
Pozdrav, trebam pomoć. Firma ušla u PDV (po naplati) od 01.01.2016. Sad imam povrat robe koja je isporučena prošle godine, naravno bez pdv-a jer nismo bili u sustavu. Kupcu moram izdati odobrenje bez pdv-a jer bi u suprotnom sebi odbila pdv koji nisam platila. Malo sam se pogubila..
nadana1401 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2016., 20:33   #16
Quote:
ladak kaže: Pogledaj post
Da..to preracunavanje na godisnju razinu je vec koju godinu izbaceno iz uporabe.

A sto kad firma koja je van sustava izda racun sa jednim artiklom na kojem je greskom ostao Pdv.
Racun je gotovinski, otisao u poreznu.
Ako idemo platit pdv, trebao bi obrazac?
Jer ako posaljem obrazac ubacit cu ih u sustav pdv-a.
Nećeš ih ubaciti time u sustav, to nema veze s tim. Samo prijavi i neka pdv taj plate i to je sve. Drugi put više opreza i ok.
Stela27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2016., 12:00   #17
Nisam dugo radio ulaz obrtnika koji nije bio u PDV-u, a sad po sili zakona ulazi u PDV, pa imam jedno pitanje.
Oni računi koji su s datumom iz prošle godine, a nisu plaćeni u prošloj godini, već u ovoj godini, da li se iz njih koristi pretporez u ovoj godini?
Hvala.
duksy is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2016., 14:35   #18
Quote:
duksy kaže: Pogledaj post
Nisam dugo radio ulaz obrtnika koji nije bio u PDV-u, a sad po sili zakona ulazi u PDV, pa imam jedno pitanje.
Oni računi koji su s datumom iz prošle godine, a nisu plaćeni u prošloj godini, već u ovoj godini, da li se iz njih koristi pretporez u ovoj godini?
Hvala.
Koliko se sjećam ne. Jer pod neplaćene račune prenosiš račune koji su bili unijeti bez pdv-a u knjigu ura u 2015 i prenijet će se pod 01.01. bez pdv-a. Ali provjerim još,pa potvrdim.

Da nadopunim odgovor. Kažu da se ne odbija pdv po tim računima koji su iz razdoblja kad je obrtnik bio van sustava. To je i logično jer koliko bi onda obrtnika pričekalo sa nekim recimo velikim iznosima u plaćanju,pa ih plaćali tek kad uđu u sustav pdv-a samo da si odbiju po tim starim računima. Znači,knjižiš u izdatke samo cijeli iznos po tom računu,pdv ne.
Isto tako račune koji se plate obrtniku (ire) ,a odnose se na 2015. knjiže se kao primici,ne plaća se pdv po tim računima.

Zadnje uređivanje konto12345 : 27.01.2016. at 14:45.
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2016., 14:56   #19
Quote:
Stela27 kaže: Pogledaj post
Nećeš ih ubaciti time u sustav, to nema veze s tim. Samo prijavi i neka pdv taj plate i to je sve. Drugi put više opreza i ok.
Nisam sigurna da necu jer kad uplatis stvoris obvezu za pdv i vec ti visi pretplata na 1201 i onda te zove teta da bi trebalo poslat pdv obrazac. Kolegica mo je rekla da su njoj odma rekli da zanemari osim u slucaju da ga zeli ubacit u pdv
ladak is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2016., 14:57   #20
Quote:
konto12345 kaže: Pogledaj post
Koliko se sjećam ne. Jer pod neplaćene račune prenosiš račune koji su bili unijeti bez pdv-a u knjigu ura u 2015 i prenijet će se pod 01.01. bez pdv-a. Ali provjerim još,pa potvrdim.

Da nadopunim odgovor. Kažu da se ne odbija pdv po tim računima koji su iz razdoblja kad je obrtnik bio van sustava. To je i logično jer koliko bi onda obrtnika pričekalo sa nekim recimo velikim iznosima u plaćanju,pa ih plaćali tek kad uđu u sustav pdv-a samo da si odbiju po tim starim računima. Znači,knjižiš u izdatke samo cijeli iznos po tom računu,pdv ne.
Isto tako račune koji se plate obrtniku (ire) ,a odnose se na 2015. knjiže se kao primici,ne plaća se pdv po tim računima.
Hvala.
Znam da kada obrtnik izlazi iz sustava PDV-a, onda mu se neplaćeni računi sa 31.12. stavljaju kao da su plaćeni i koristi se PDV odmah u toj godini.
Nekako bi mi logično bilo da se isto to događa i u slučaju kad se ulazi u PDV, pa da svi neplaćeni računi se pišu u knjigu kao da su plaćeni i ulaze u trošak od prethodne godine.

Ali nisam 100% siguran
duksy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:38.