Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dječje zdravlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.03.2009., 20:20   #61
Quote:
yasmine kaže: Pogledaj post
Koja strahota. Ja sam mislila da je malecki možda išao u jaslice. Pa kako se to djetešce razbolilo??
Prvi put kada budem išla kod pedice, ovih dana raspitat ću se malo o cjepivu.
a to možeš pokupiti bilo gdje isto kao i gripu, u busu, u parku, na igralištu ako netko kihne ili kašlje - ne mora biti u kolektivu
__________________
H. 29.08.2007. - L. 12.03.2011.
blond lady is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2009., 20:23   #62
Mene je stvarno strah te sepse. A zadnje vrijeme svako malo pročitaš, čuješ da je netko umro. I što je najžalosnije tu su u pitanju sati.
__________________
Noa & Borna, 15.02.2008.
yasmine is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2009., 20:25   #63
Da, to je cijepivo protiv jednog tipa meningokoka. A kaze mi jedna frendica da je citala da se cak moze desiti da bas dobijes taj opasni tip, jer si imun na ovaj manje opasan. Tako nekako...
Uglavnom, ja nisam sigurna da cu je cijepiti, jos cu se dobro raspitati o tom cjepivu, s obzirom da je reativno novo kod nas.
__________________
mama po zanimanju
Ani4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2009., 20:25   #64
jednom kad je F imao osip po pišulincu,nisam mu natezala kožicu jer sam sve nekako mislila ako je to iziritano ne bi mu dirala da se ne raskrvari. Logički sam zaključila što ako ima bakteriju u mokraći,pa ta bakerija uđe kroz tu ranicu ako do ranice dođe.
Kad sam ga odvela pedijatru da vidi tu kožicu,ispraičala mu zašto nisam navlačila,rekao da ne može tu doći do ničeg opasnog. Rekao je to je kad da isisavate nos pumpicom i nosić se malo raskrvari,to je sve normalno rekao je
Mada se meni čini logičnijim da je opasno ako se ranica otvori na mjestu na kojem je bakterija jer čim uđe u krv,to je sepsa

Strašno od čega djeca umiru,strah me više svega
Gregore



našla sam neki link gdje piše da menigokok nije sve više prisutan,nego se prije nije stavljalo u medije kad bi netko umro od m.s http://www.zdravlje.hr/clanak.php?id=12791
pink5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2009., 20:28   #65
Mene je isto strah, nisam pametna sta bi trebalo raditi. temperatura moze biti od sta razlicitih stvari, zubica, bezopasne prehlade,... I sta sada za svaku temperaturu ici na zaraznu? A opet ako ne odes, pa nesto zaista bude... Jedino treba paziti na osip. A opet kada se vec pojavio osip, znaci da bakterija vec radi sr... u organizmu. Zbilja neznam...
__________________
mama po zanimanju
Ani4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2009., 20:32   #66
Quote:
blond lady kaže: Pogledaj post
jel znate dali se može cijepiti dijete protiv meningokoka ..

mislim da je naša pedijatrica rekla da se može cijepiti ....potrebno je dva puta se cijepiti, jedno cijepljenje košta 500 kn

ani 4 - javi se, ti si se o tome raspitivala kod pedijatrice
Protiv ovog tipa ne (meningokokne sepse...),protiv pneumokoka da (al nasa pedica nije za to ne znam zasto),pitala sam pedicu u petak.
lopticica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2009., 20:33   #67
ja sam u petak pričala sa mojom pedicom jer smo sa Gregijem često bili u kantaktu...
Ona tvrdi da menigoko ne može živjeti u tjelu (kako sam ja bila uvjerena i negdje već tako napisala) poput napr HPV-a (ja sam to s tim usporedila jer većina nas zna šta je HPV i kako i šta radi), nego kada dođe u roku 48 sati radi urnebes... ako do tada ne napravi niti neće...
Dakle postoje kliconoše koji imaju meningokok i oni se super nose s tom gubom, ali nekad,nekako (vjerojatno) kapljično oni zaraze nekoga poput našeg Gregice, samo mi nije jasno zašto onda ne zaražuju sve što vide?????
Epidemiološki zavod (centar ili kako se zove ta ustanova) odmah zaprima vijest o oboljelome, anketira bližu obitelj i svi koji su bili u kantaktu sa oboljelim u zadnje vrijeme dobiju jak "protuotrov" tzv. profilaksa, neke ljekove koji se piju kada imaš tuberkulozu... da sam ja npr. morala popiti taj lijek, moja beba u buši vjerojatno ne bi preživjela....
U vrtiću u našem kvartu prošle je godine bio jedan slučaj meningokoksne sepse (hvala Bogu, djetešce je dobro), ali svi iz vrtića morali su dobiti taj jaki lijek...
malo mi puno oko toga nije jasno...


Npr. Gregijev tata je rekao da je Gregica u ponedjeljak iz nekog, bilo kojeg razloga popio bilo koji antibiotik, on bi ubio meningokok... zašto onda ta profilaksa nije bilo koji antibiotik????
__________________
I,M i F ja sam na ovoj planeti da sretne Vas učinim......
Mijaja is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2009., 20:38   #68
ponukana raznim pitanjima na "starci, zbor" - ovih dana raspitah se više o samoj bolesti i moram reći da sam naišla na jako puno straha kod roditelja i liječnika s kojima sam razmijenila mišljenja i zatražila informacije

meningokok je bakterija koja se pojavljuje nenadano, u razno doba godine, ali može biti i sezonskog karaktera s vrhuncem pojavnosti u ožujku i travnju i ne mora uvijek napraviti nepopravljivu štetu.
strah od nje postoji, rekao mi je jedan liječnik, kao što postoji i trajan strah od prometne nezgode za one koji su stalno za volanom (mala digresija na mene u vrijeme pitanja) pa ipak se i dalje voze - misleći - pa neće baš mene..

uglavnom, kod sumnje na meningokok - namah se javlja vrlo visoka temperatura koja se teško skida, dijete vrlo brzo malaksa, razdražljivo je, tjeskobno, tužit će se na glavobolje i povraćati. posebno treba paziti na petehije - točkasta krvarenja na koži nastala zbog upale žila. kasnijii simptomi su opće loše stanje, promjena svijesti, šok, velike površine krvarenja. liječenje obuhvaća intravensko davanje antibiotika i transfuziju trombocita.

meningokok nastanjuje gornje dišne putove (sluznicu nosa i ždrijela) čovjeka, a s osobe na osobu se najčešće prenosi kapljičnim putem pri govoru, kašljanju i kihanju ili preko poljupca. važno je naglasiti kako uzročnik meningokokne sepse nije toliko zarazan poput uzročnika gripe i prehlade (ali kada zaraza nastupi je vrlo brz u stvaranju štete te treba promptno, neizostavno i brzo djelovati) i za prijenos meningokoka potreban je izrazito bliski kontakt - kontakta koji postoji u obitelji, zatim kontakt s drugim osobama s kojima postoji bliskost kao u obitelji (poput kontakta djece iste vrtićke grupe). službeni kontakt u školi ili na poslu najčešće nije dostatan za prijenos infekcije. iako će vas epidemiolozi pitati koga ste sve sretali i gdje ste sve bili u posljednjih pet dana od pojavljivanja simtoma..

izvor zaraze mogu biti zdrave osobe koji su kliconoše jer meningokok nose na sluznici nosa i ždrijela, a pri tom ne obolijevaju od meningokokne bolesti. kliconoštvo je prolazno. infekcija meningokokom, nakon što se naseli na sluznici nosnog dijela ždrijela tako kod jednog dijela bolesnika ostaje tiha, latentna, dok se kod drugih očituje upalom ždrijela. kod malog broja bolesnika meningokok prijeđe u krv i dolazi do bakterijemije. ona se može sama od sebe povući ili može dovesti do pojave simptoma meningokokne sepse.
nažalost, od meningokokne bolesti najčešće obolijevaju djeca u dobi od 2 do 5 godina, kažu da je i pubertet opasan, rjeđe se pojavljuje poslije 25. godine života, a vrlo rijetko nakon pedesete. odrasli većinom imaju protutijela na meningokok, koja su stekli tijekom života. treba istaknuti kako rizik obolijevanja povećava prethodni virusni infekt, boravak u pretrpanim prostorima te iscrpljujuća fizička aktivnost ili pak oslabljen imunosustav...

sepsa se može razvijati postupno kao upala gornjih dišnih putova, ili naglo s visokom temperaturom, poremećajima svijesti, konvulzijama i drugim simptomima upale mozga i vrlo brzim pogoršanjem općeg stanja bolesnika. takvu - fulminantnu meningokoknu sepsu karakteriziraju opsežna krvarenja u koži i sluznicama te kolapsa kardiovaskularnog sustava (ubrzan i malen puls, pad tlaka, ubrzano površno disanje i plavičasta boja kože) što se naziva Waterhouse-Friderichsenovim sindromom. radi se o izrazito teškoj bolesti sa zatajivanjem gotovo svih organskih sustava i, u pravilu, smrtnim ishodom, unutar prva tri dana bolesti, kao što smo nažalost na bliskom primjeru mogli doživjeti.
__________________
ljubim jana rasplakana, nasmijana, srcu odabrana
Tashi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2009., 20:42   #69
glede cjepiva, nađoh članak -star - 3 godine
__________________
ljubim jana rasplakana, nasmijana, srcu odabrana
Tashi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2009., 20:44   #70
Quote:
Ani4 kaže: Pogledaj post
Mene je isto strah, nisam pametna sta bi trebalo raditi. temperatura moze biti od sta razlicitih stvari, zubica, bezopasne prehlade,... I sta sada za svaku temperaturu ici na zaraznu? A opet ako ne odes, pa nesto zaista bude... Jedino treba paziti na osip. A opet kada se vec pojavio osip, znaci da bakterija vec radi sr... u organizmu. Zbilja neznam...
Kod ovog temperatura naglo raste, kao kod gripe, a nije blaza kao kod prehlade ili eventualno zubeka. Ako je temp naglo porasla i tesko se spusta, doktoru! Za svaki slucaj.
Cuska Frntifljuska is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2009., 20:44   #71
I kod nas u vrticu , grupa do grupe moga maloga, se pojavila meningokokna sepsa. Dvije sestre, na srecu, sve je proslo dobro. I sva dijeca koja su na tom dijelu vrtica ( tri grupe) su isti dan dobila profilaksu. Nitko se vise nije razbolio, ali je vladala panika neko vrijeme i samo se gledalo jel netko fali u grupi.
__________________
mama po zanimanju
Ani4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2009., 20:44   #72
ajd da j asad vidim jesam li dobro shvatila?
Budući da klinci sve stavljaju u usta, tako ni mi nismo branile Marti da grize Gregorovu igračku ili obratno (jer samo bi to radile).... dakel možda je moja Marta kliconoša??
(sva sreća nismo se viđali zadnjih mjesec dana)
__________________
I,M i F ja sam na ovoj planeti da sretne Vas učinim......
Mijaja is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2009., 20:45   #73
čini mi se da i u ovom članku ima podosta toga opisanog o raznim oblicima i vidovima bolesti uzročnika meningokoka
__________________
ljubim jana rasplakana, nasmijana, srcu odabrana
Tashi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2009., 20:47   #74
Quote:
Mijaja kaže: Pogledaj post
ajd da j asad vidim jesam li dobro shvatila?
Budući da klinci sve stavljaju u usta, tako ni mi nismo branile Marti da grize Gregorovu igračku ili obratno (jer samo bi to radile).... dakel možda je moja Marta kliconoša??
(sva sreća nismo se viđali zadnjih mjesec dana)
mislim da nisi. simtomi se javljaju unutar pet dana od zaraze, i meningokok se isključivo prenosi kapljičnim putem. i mora postojati način da meningokok uđe u krv
__________________
ljubim jana rasplakana, nasmijana, srcu odabrana
Tashi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2009., 20:49   #75
moja šogorica se, recimo, žali na vrtić u koji ide moj nećak. pojavio se slučaj meningokokne sepse - a roditelji su treći dan otkako se curica razboljela - dobili listić - koji lijek moraju naći i dati djetetu..našli su ga tek u šestoj ljekarni
__________________
ljubim jana rasplakana, nasmijana, srcu odabrana
Tashi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2009., 20:49   #76
Quote:
Tashi kaže: Pogledaj post
mislim da nisi. simtomi se javljaju unutar pet dana od zaraze, i meningokok se isključivo prenosi kapljičnim putem. i mora postojati način da meningokok uđe u krv
a kliconoša ne može biti kliconoša dugo?
kapljično je recimo ono griženje igračaka...

O Gospode, stvarno mi je jasno da ovu bolest zovu bad luck, jer toliko stvari se mora poklopiti da dođe do katastrofe....
__________________
I,M i F ja sam na ovoj planeti da sretne Vas učinim......
Mijaja is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2009., 20:52   #77
Quote:
Tashi kaže: Pogledaj post
moja šogorica se, recimo, žali na vrtić u koji ide moj nećak. pojavio se slučaj meningokokne sepse - a roditelji su treći dan otkako se curica razboljela - dobili listić - koji lijek moraju naći i dati djetetu..našli su ga tek u šestoj ljekarni
a moja pedica veli da su na grame mjerili taj neki ljek (ako hoćete pokazat ću vam fasciklu - veli ona meni, mislim si , sve 5 stara, nema potrebe)

to je jako bezobrazno od roditelja (opet da citirim moju pedicu - kriminalno djelo)....
općenito dovoditi bolesno djete u vrtić...
__________________
I,M i F ja sam na ovoj planeti da sretne Vas učinim......
Mijaja is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2009., 20:53   #78
Meningokokna sepsa je nešto što me užasava...Tako mi je neizrecivo žao malenog Gregora i njegovih roditelja...Još se sjećam slučaja iz Splita od prije 2 godine, umro je maleni Dino iz Solina, mislim da mu nije bilo niti 9 mjeseci....I njegove hrabre majke koja nikoga nije krivila, iako su ih vratili iz bolnice ...Poslije je bilo kasno...
Još mi je gore što se još uvijek točno ne zna zašto kod nekih ljudi prodre u krvotok...i učini to što učini.
simon3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2009., 20:53   #79
Joj, ljudi moji, kako je to strasno. U roku od dva dana iz punog zdravlja...i gotovo. Pa kako je to moguce? I jos je tako tesko na vrijeme razaznati.
Cuska Frntifljuska is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2009., 20:56   #80
evo članka doktora božinovića iz zarazne bolnice..nije toliko zapetljan i težak za shvatiti jer obično sve što sam dosad čitala o meningokoku je toliko zapetljano, nerazumljivo, složeno..očaj..

i čini mi se sveobuhvatnim člankom..
__________________
ljubim jana rasplakana, nasmijana, srcu odabrana
Tashi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:01.