Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.02.2015., 22:00   #1
Otvaranje Mobi Shopa

Lijep pozdrav svim forumašima, novi sam ovdje pa se nadam da je prava tema.

Trebalo bi mi par informacija, a i pokoji savjet ne bi bio za odbacit.
Imam priliku otvoriti malu radnju sa mobitelima u kojoj bi prodavao nove mobitele, maske, futrole i ujedno bi i vršio servis mobitela i laptopa, s time da bi zaposlio momka koji je dobar po pitanju servisa mobitela, jer ja imam ogromno iskustvo u servisiranju laptopa.
Karakteristična situacija je jer u gradu nemamo nijedan shop mobitelima a ni pošten servis laptopa i to što bi mi radnja bila u strogom centru grada.
Ima parking uz cestu ali naglasak je na to da je to najprometnija ulica u gradu i svi pješaci manje-vise moraju proci tuda.
Prostor je mali, nekih 10-15kvadrata, ima vec namještaja, a i ja bi još ulozio, kirija je nekih 1200KN.
Zanima me da li je to pametna ideja, da li ima posla u toj branši? Od koga nabavljati telefone, koliko se može dobiti po telefonu?
Grad je sa oko 30 000 stanovnika i ljudi vole mjenjati telefone.
Hvala Vam unaprijed, nadam se da netko ima iskustva u ovome.
curaizmaloggrad is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2015., 08:03   #2
Same potrebe grada, nažalost, ćeš sam najbolje morati procjeniti.

Ja ti mogu reć iskustva koja imam od kolega što se tiče informatičke branše i za područje grada Rijeke. U današnje doba, pa i sa velikim dobavljačem s dobrim rabatom, je gotovo samoubojstvo upuštati se isključivo u prodaju elektronike široke potrošnje (informatička oprema, mobitel itd.) i ništa drugo. Zarade su premale. Plus imaš konkurenciju od mobilnih operatere koji nude mobitele po niskim cijenama na X rata.

Sam servis će ti donijeti puno više novaca nego prodaja novih uređaja.
__________________
"Jack of all trades, master of none,
Often times better than a master of one."
Antomon is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2015., 14:40   #3
Quote:
curaizmaloggrad kaže: Pogledaj post
Lijep pozdrav svim forumašima, novi sam ovdje pa se nadam da je prava tema.

Trebalo bi mi par informacija, a i pokoji savjet ne bi bio za odbacit.
Imam priliku otvoriti malu radnju sa mobitelima u kojoj bi prodavao nove mobitele, maske, futrole i ujedno bi i vršio servis mobitela i laptopa, s time da bi zaposlio momka koji je dobar po pitanju servisa mobitela, jer ja imam ogromno iskustvo u servisiranju laptopa.
Karakteristična situacija je jer u gradu nemamo nijedan shop mobitelima a ni pošten servis laptopa i to što bi mi radnja bila u strogom centru grada.
Ima parking uz cestu ali naglasak je na to da je to najprometnija ulica u gradu i svi pješaci manje-vise moraju proci tuda.
Prostor je mali, nekih 10-15kvadrata, ima vec namještaja, a i ja bi još ulozio, kirija je nekih 1200KN.
Zanima me da li je to pametna ideja, da li ima posla u toj branši? Od koga nabavljati telefone, koliko se može dobiti po telefonu?
Grad je sa oko 30 000 stanovnika i ljudi vole mjenjati telefone.
Hvala Vam unaprijed, nadam se da netko ima iskustva u ovome.
osim ako se ne dogovoriš s nekim kinezom. i otvoriš firmu u njemačkoj i cariniš robu na aerodromu a distributiraš je iz hrvatske.stranice moraju biti na njemačkom registru.a prepakiranje radiš u zagrebu.
ili kupiš kuću oko passau 20000 -80000 eura
http://www.immowelt.de/immobilien/im...1&prima=100000
i od tamo radiš
more is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2015., 17:42   #4
Quote:
curaizmaloggrad kaže: Pogledaj post
Lijep pozdrav svim forumašima, novi sam ovdje pa se nadam da je prava tema.

Trebalo bi mi par informacija, a i pokoji savjet ne bi bio za odbacit.
Imam priliku otvoriti malu radnju sa mobitelima u kojoj bi prodavao nove mobitele, maske, futrole i ujedno bi i vršio servis mobitela i laptopa, s time da bi zaposlio momka koji je dobar po pitanju servisa mobitela, jer ja imam ogromno iskustvo u servisiranju laptopa.
Karakteristična situacija je jer u gradu nemamo nijedan shop mobitelima a ni pošten servis laptopa i to što bi mi radnja bila u strogom centru grada.
Ima parking uz cestu ali naglasak je na to da je to najprometnija ulica u gradu i svi pješaci manje-vise moraju proci tuda.
Prostor je mali, nekih 10-15kvadrata, ima vec namještaja, a i ja bi još ulozio, kirija je nekih 1200KN.
Zanima me da li je to pametna ideja, da li ima posla u toj branši? Od koga nabavljati telefone, koliko se može dobiti po telefonu?
Grad je sa oko 30 000 stanovnika i ljudi vole mjenjati telefone.
Hvala Vam unaprijed, nadam se da netko ima iskustva u ovome.
Mjesto u Hrvatskoj od 30 000 stanovnika bez ducana s mobitelima?
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2015., 18:00   #5
Poznanik je otvorio nešto tako prije godinu dana, slični uvijeti

Mogu samo reći

Ako si kvalitetan, brzo će se pročuti i nećeš moći disati od posla, tako je bar ovdje
KoViCa123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2015., 12:49   #6
A ima tu puno stvari za pogledati.. npr. je li populacija starija ili mlađa. Iz nekog mog iskustva (radio sam u sličnoj trgovni/servisu), ovi stariji će te većinom gnjaviti nekim glupostima (tipa nema mi imenika, ne šalje mi poruke), pa ti dođu sa Nokiom 3310 koja izgleda ko da ju je pregazio traktor i nakon toga krava prožvakala i pitaju može li se to popraviti i zašto ne. Pa ti dođu sa novim "touchscreen" mobitelom (kojeg naravno nisu kupili kod tebe), pa im ti moraš držat instrukcije kako se to koristi. Naravno za 0kn.

Dalje - moraš znati i imati alat za otključati sve žive mobitele.

Treće - mobitele moraš rješavati jako brzo - ljudi žele da to bude gotovo u pola sata ako je moguće. Tako da je važno da imaš nekoga tko će ti djelove poslati brzo i po poštenoj cijeni, i tko će naravno imati sve te dijelove.
Po servisu mobitela ne možeš baš puno zaraditi - 100 do 200kn možda, tako da ti treba dosta mobitela mjesečno da bi se to isplatilo.

Što se tiče prodaje mobitela... koliko sam skužio skoro svi "pate" na poznate marke (Samsung, Sony, LG...), pa čak i oni koji se ne razumiju (jebiga, reklame su odradile svoje). I prije će ih kupiti kod nekog operatera na pretplatu nego kod tebe jer su tako navikli kupovati mobitele. Tako da IMO tu i nema neke zarade velike, držat par modela u izlogu pa ako prođe prođe.

Što se tiče laptopa tu je situacija (po meni) već malo bolja jer možeš više naplatiti servis i konkretnije je. Najćešći problemi su: začepljen pa se pregrijava, konektor labav ili punjač ne radi, HDD otišao kvragu zbog bad sectora. Još dosta često grafika otiđe, a tu bi bilo dobro da znaš raditi reball (dosta skupa oprema treba) ili barem reflow grafičkog čipa. Tu se već da i ok zaraditi, pogotvo ako si uz to vješt sa lemilicom i multimetrom, pa znaš otkriti recimo kvarove na matičnoj ploči i srediti ih. Laptopi su još uvijek skupi (relativno) i ljudima se više isplati platiti 600kn za popravak nego kupiti novi, pogotovo ako je laptop u ok stanju.

Sve u svemu valja probati, pokušaj par mjeseci pa vidi kako ide. Samo treba puno strpljenja i živaca s ljudima.
Tiki is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2015., 23:14   #7
Možda da se radije baciš na prodaju kineskih mobitela. Jeftiniji su i sve popularniji, a imaju iste specifikacije i kvalitetu.
__________________
Ne.
Yuna is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2015., 12:01   #8
Quote:
Yuna kaže: Pogledaj post
Možda da se radije baciš na prodaju kineskih mobitela. Jeftiniji su i sve popularniji, a imaju iste specifikacije i kvalitetu.
I nemaju servisnu podršku, te će ga reklamacije "ubit".
__________________
Sve životinje su jednake, ali neke životinje su jednakije od drugih.
GlupiNick is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2015., 20:14   #9
Mislim da nije dužan baš on sve popravljat džabe ako je samo posrednik u prodaji.
__________________
Ne.
Yuna is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2015., 22:19   #10
Quote:
Yuna kaže: Pogledaj post
Mislim da nije dužan baš on sve popravljat džabe ako je samo posrednik u prodaji.
I što će kad se pokvari uređaj koji je prodao?

Quote:
curaizmaloggrad kaže: Pogledaj post
Lijep pozdrav svim forumašima, novi sam ovdje pa se nadam da je prava tema.

Trebalo bi mi par informacija, a i pokoji savjet ne bi bio za odbacit.
Imam priliku otvoriti malu radnju sa mobitelima u kojoj bi prodavao nove mobitele, maske, futrole i ujedno bi i vršio servis mobitela i laptopa, s time da bi zaposlio momka koji je dobar po pitanju servisa mobitela, jer ja imam ogromno iskustvo u servisiranju laptopa.
Karakteristična situacija je jer u gradu nemamo nijedan shop mobitelima a ni pošten servis laptopa i to što bi mi radnja bila u strogom centru grada.
Ima parking uz cestu ali naglasak je na to da je to najprometnija ulica u gradu i svi pješaci manje-vise moraju proci tuda.
Prostor je mali, nekih 10-15kvadrata, ima vec namještaja, a i ja bi još ulozio, kirija je nekih 1200KN.
Zanima me da li je to pametna ideja, da li ima posla u toj branši? Od koga nabavljati telefone, koliko se može dobiti po telefonu?
Grad je sa oko 30 000 stanovnika i ljudi vole mjenjati telefone.
Hvala Vam unaprijed, nadam se da netko ima iskustva u ovome.
Po mom mišljenju, više se baziraj na servis nego na prodaju. Mobitela je milijun modela i vrlo brzo se mijenjaju, ako se natrpaš torbicama i (posebno) maskicama, imat ćeš hrpu nekurentne robe i uvijek će netko pitati "a šta nemaš maskicu s jabukama/pesima/jednorozima". Punjače, kabele, memorijske kartice i slične stvari već da. Što se tiče uređaja, skuplji modeli mahom idu kroz pretplate. Svi operateri danas nude i povoljnije ugovore od oglašenih i posebne ponude za dugoročne korisnike ili one koji bi prešli drugom operateru i time ubijaju prodaju skupljih uređaja kroz retail. Ako ne dogovoriš komisiju, bilo bi opasno trpati lager s tim. Jedino s jeftinim "dumb" mobitelim i onim s velikim brojevima za starije ljude.
__________________
Sve životinje su jednake, ali neke životinje su jednakije od drugih.

Zadnje uređivanje GlupiNick : 20.02.2015. at 22:37. Reason: dodatno
GlupiNick is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2015., 23:52   #11
Quote:
GlupiNick kaže: Pogledaj post
I što će kad se pokvari uređaj koji je prodao?
Kaj ne šalje distributeru ili od koga je već nabavio ako nema ovlaštenog servisa? Tak sam načula da to ide.
__________________
Ne.
Yuna is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2015., 08:50   #12
Quote:
Yuna kaže: Pogledaj post
Mislim da nije dužan baš on sve popravljat džabe ako je samo posrednik u prodaji.

Nije, ali kao prodavač ima obavezu osigurati servisnu podršku.

Da ne zaboravimo veliki postotak povrata neispravne robe...
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2015., 11:06   #13
Quote:
Yuna kaže: Pogledaj post
Kaj ne šalje distributeru ili od koga je već nabavio ako nema ovlaštenog servisa? Tak sam načula da to ide.
Ako će slat u Kinu telefone na popravak, ubit će ga trošak transporta, a i kupac jer će biti bez telefona barem mjesec dana.
Rad s takvim B brendovima je uvijek ćorav posao. Zarada je premala da bi od nje morao osigurati kvalitetnu postprodajnu podršku.
__________________
Sve životinje su jednake, ali neke životinje su jednakije od drugih.
GlupiNick is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2015., 17:19   #14
Bit svega je da je mjesto posla manji gradić. Lokacija je danas pola posla.
Isti ovakav biznis u Zagrebu je financijsko samoubojstvo jer se jednostavno kao mali ne možeš mjeriti sa većim distributerima i ovlaštenim servisima za pojedine marke.
Ako si pak u gradiću koji je od Zagreba, Rijeke, Splita, Zadra i Osijeka udaljen bar sat vremena vožnje autom onda stvar postaje bitno drugačija. Ljudi prije sve ga vole blizinu nečega pa bi jedini servis za mobitele i laptope u gradiću od 30000 ljudi imao posla. Ljudima se jednostavno ne da i veliki im je trošak vremena i novca ići u velika gradska središta.
Ako si još k tome stručan u popravku laptopa mislim da bi to bilo itekako dobar posao jer ljudima konstantno nešto treba popraviti oko kompjutora i hardwerski i softwerski.
Moj savjet bi ti bio otvoriti nešto za početak sa malim ulaganjima, znači prventsveno servis mobitela i kompjutora te eventualno u ponudu staviti sitnariju tipa maskice za mobitele, univerzalne punjače te jeftinu periferiju za kompjutore (razne kabele, opremu za uspostavljanje kućnih mreža tipa rutere, switcheve, kablove i slično).
Tek kasnije ko posao krene ubaciti ponudu mobitela, tableta i kompjutora.
Ideja bi ti zaista mogla upaliti pošto znam iz iskustva moje rodbine u malom gradiću kako je problematično nešto servisirati a Zagreb predaleko.
Kerefek76 is online now  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2015., 08:44   #15
Čisto da se osvrnem i na dio servisiranja mobitela.

Dok je servis informatičke opreme (laptopa i računala) donekle isplativ, servis mobitela se zapravo danas ne može više zvati servisom, ako govorimo o hardwareu samih mobitela. Na današnjim mobitelima možeš zamjeniti jednu od 2 stvari; matičnu ploču ili ekran. U rijetki slučajevima pojedine module kao što je kamera, antene i sl. Ako ćeš servisirati modele mobitela koji ćeš i prodavati, to bi moglo biti još ok, jer možeš planirati zalihu dijelova i sl. Ali ako ćeš općenito servisirati mobitele, moraš imati jako dobrog distributera zamjenskih dijelova jer ćeš inače preko eBaya čekati da ti stvari dođu za 2-3 tjedna i imat ćeš nezadovoljnog kupca.

Najbolja zarada kod servisa mobitela su zapravo softwareski poslovi kao zamjena ROMova, otključavanje mobitela na druge mreže, odbrikavanje mobitela ako je to moguće itd.
__________________
"Jack of all trades, master of none,
Often times better than a master of one."
Antomon is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:33.