Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente > Fakulteti i visoka učilišta

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.07.2014., 22:07   #1841
klasicno ili urbano sumarstvo? vise me privlaci klasicno, ali mislim da je s urbanim lakse zaposljavanje. kakva je razlika i kakva su vasa iskustva?
Hamas45 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2014., 22:23   #1842
Bit će na kraju Klasično šumarstvo, gotovo sam siguran.
Kako vi ostali stojite? Upadate sigurno, na rubu..?
Trendkill 34 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2014., 04:25   #1843
pozor forumasi, govori vam bivsi sumar ( smjer drvna tehnologija ) . ukoliko zelite saznat nesto korisno i konkretno o svom buducem faksu predlazem da procitate ostatak ovog poduzeg teksta. krenimo od pocetka, faks je na ravnicama, preko puta krasa, ak zivite na savi trebat ce vam cca sat vremena do faksa tramvajem, nekad vise nekad manje, ovisi o guzvi. u sklopu sumarskog fakulteta se nalaze 2 zgrade. nova i stara, na prvoj godini vecinu vremena cete provodit u staroj zgradi koja nije u najboljem stanju al nije ni katastrofalna. u prvih par tjedana faksa na svakom predavanju ce vam profesor reci da ce od vas 250-300 koji ste upali, jedno 170 odustat poslje prve godine, sto je i istina ( ja sam jedan od tih koji je odusto). faks sam po sebi je za mene bio tezak ( djelomicno zbog toga sam i odusto ) jer ima puno tehnickih predmeta na drvnoj tehnologiji konrektno - fizika,kemija,matematika,dendrologija,tehnicka grafika,elektrotehnika,strojarstvo, ako ste bili osrednji ucenik koji nije briljirao iz matematike imat cete jako puno problema i morat cete se jako jako jako puno uznojit da bi polozili strojarstvo,fiziku i matematiku. profesori su vise manje korektni, osim segoticke ( matematika na prvoj godini za sve smjerove) koja glumi nekog diktatora al ako znate matematiku to vas ne mora brinit. menza je katastrofa, premala, nema signala na mobitelima,bolje jedite na ekonomiji koja je 2 stanice od sumarskog, tete su ok. uglavnom, ako idete na sumarski jer ste jedino tamo upali al to vas zapravo ne zanima bolje nemojte ni upisivat jer cete samo potrosit godinu bezveze. drvna tehnologija je najtezi uvjerljivo od sva tri smjera, ostali nisu tolko teski al svejedno morate puno ucit kao i na svakom faksu. ako vas nesto jos zanima slobodno pitajte na pm
chole is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2014., 11:34   #1844
Quote:
Hamas45 kaže: Pogledaj post
klasicno ili urbano sumarstvo? vise me privlaci klasicno, ali mislim da je s urbanim lakse zaposljavanje. kakva je razlika i kakva su vasa iskustva?
Quote:
Trendkill 34 kaže: Pogledaj post
Bit će na kraju Klasično šumarstvo, gotovo sam siguran.
Kako vi ostali stojite? Upadate sigurno, na rubu..?
ako imate nešto drugo na pameti bolje upišite to, izbjegnite šumarstvo... previše nas je trenutno bez posla,a tržište nema neke velike potrebe za inženjerima šumarstva. upisne kvote na faksu su nerealne. svake godine je sve teže i teže naci posao jer nam je struka jako ograničena.... no vaš izbor....
Makyme is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2014., 16:46   #1845
suma summarum : nemojte upisivat faks osim ako vam neki rodjak nema neku firmu koja se bavi preradom drva i da vam je zagarantiran posao jer cete u protivnom po eventualnom zavrsetku faksa lagano na biro ili ako cete radit to ce bit kao konobar
chole is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2014., 15:38   #1846
jel ima sumarski fakultet studomat??
khaldrogo is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2014., 08:16   #1847
Quote:
chole kaže: Pogledaj post
suma summarum : nemojte upisivat faks osim ako vam neki rodjak nema neku firmu koja se bavi preradom drva i da vam je zagarantiran posao jer cete u protivnom po eventualnom zavrsetku faksa lagano na biro ili ako cete radit to ce bit kao konobar
nažalost točno.
__________________
"neidem gore po pečat ali to nazivam planinarskim orgazmom, kad ga lupim u hpo il svoj dnevnik" by osbourne
C71 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2014., 10:25   #1848
Quote:
khaldrogo kaže: Pogledaj post
jel ima sumarski fakultet studomat??
ima...
Makyme is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2014., 01:02   #1849
Ma izgleda da svi znaju da je stanje opcenito sa sumarstvom ocajno i tuzno, samo se premalo iznosi stvarno stanje. Ovo je svima poznata Hrvatska, a ne Europa, tako da i ono sto zvuci perspektivno i trebalo bi imat svjetlu buducnost ovdje to nije tak niti ce uskoro bit cini mi se (govorim u smislu urbanog sumarstva), a nije bolje niti sa klasicnim sumarstvom niti drvnom tehnologijom kao sto ste vec vise puta napisali, a to se i zna.
S druge strane, upisat sumarski fakultet (u mom slucaju urbano sumasrstvo) i izgubit volju za to studirat skoro pa u potpunosti nije nikako dobro kad se tak stvari posloze, onda je pravo mucenje studirat na ovom faksu. Kad sam upisivo to sam htio, mislio sam kak je to za mene, kak ce me zanimat i kak ce mi ic pa se s vremenom dogodilo suprotno. I sad cu se morat dobro namucit da zavrsim te tri godine, ak i to uspijem. Inace kad te to lijepo zanima, kad znas da je to za tebe i kad se vidis u tome nije nikakav veliki problem studirat i polagat ispite, a to vidim prema ostalima kojima dobro ide. Zaj*bavam se i mucim muku s ovim fakultetom, sve na neku silu, i kad jos znam da nema neke svijetle buducnosti sa zavrsetkom ovog faksa, stvarno sam "sretan sta tu studiram". J*bem ti urbano sumarstvo i koncept smjera kad je generalno skoro pa isti kao na klasicnom, prakticki bi taj poso za koji nas obucavaju uz malo teorije i prakse mogo bez vecih problema radit i klasicni sumar. Sad su prosli upisi, ali tko nije zarko zainteresiran za ovo studirat, onda je sve to kilavo i nikakvo kad se upise i krene studirat, a i buducnost posla je takva kakva je, isto jadna i bijedna.

@ maky, posto si napiso u par navrata kak je stanje sa zaposlenjem i radnim mjestima lose, jel mozes ukratko napisat kakve statistike oko toga sta mislis da je bitno, ako su ti poznate. Npr. kakvo je stanje s tvojom generacijom, od ljudi koji su zavrsili u poslijednjih 5-10 godina koliko ih nije naslo poso, koliko treba u prosjeku vremena da nades poso, kakve su neke prosjecne place? Naso bi podataka i na googleu, ali htio bi cut nekih informacija iz prve ruke.
__________________
The Truth Is Out There
Aeternus is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2014., 08:38   #1850
Quote:
Aeternus kaže: Pogledaj post
@ maky, posto si napiso u par navrata kak je stanje sa zaposlenjem i radnim mjestima lose, jel mozes ukratko napisat kakve statistike oko toga sta mislis da je bitno, ako su ti poznate. Npr. kakvo je stanje s tvojom generacijom, od ljudi koji su zavrsili u poslijednjih 5-10 godina koliko ih nije naslo poso, koliko treba u prosjeku vremena da nades poso, kakve su neke prosjecne place? Naso bi podataka i na googleu, ali htio bi cut nekih informacija iz prve ruke.
odgovorit ću ti ja na to pitanje.
ja sam pripravnički dobila prije 13 - 14 godina, nije bilo problema samo sam morala pričekati nekoliko mjeseci. nakon pripravničkog bila sam skoro godinu dana na zamjeni za porodiljski, pa opet malo doma i dobila posao za stalno.

dvije godine ranije bio je raspisan natječaj za tri pripravnika ing. a javila su se samo dva, koja su nakon odrađenog pripravničkog odmah dobila posao. nakon toga je išlo sve teže i teže, a sad u restrukuiranju ne ide nikako.
smanjuje se broj zaposlenih, neki su otišli u redovnu mirovinu, mnogi u prijevremenu. još ima nešto viška radnika. još nije napravljena nova sistematizacija poslova i radnih zadataka. nakon toga će se vidjeti što će biti.
nema samo viška tehničara, već i ing.

ne znam koliko je studenata ove godine upisalo šumarstvo, škola u karlovcu je upisala samo jedan razred tehničara, koji će visiti na burzi i pitanje je da li će ikada raditi u struci.
tko voli kretanje i prirodu to je lijep posao, ma savršen, ali situacija je takva kakva je. uostalom, cija država nam je, da ne kažem gdje pa ni u struci nije bolje.
__________________
"neidem gore po pečat ali to nazivam planinarskim orgazmom, kad ga lupim u hpo il svoj dnevnik" by osbourne
C71 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2014., 11:57   #1851
Quote:
C71 kaže: Pogledaj post
odgovorit ću ti ja na to pitanje.
ja sam pripravnički dobila prije 13 - 14 godina, nije bilo problema samo sam morala pričekati nekoliko mjeseci. nakon pripravničkog bila sam skoro godinu dana na zamjeni za porodiljski, pa opet malo doma i dobila posao za stalno.

dvije godine ranije bio je raspisan natječaj za tri pripravnika ing. a javila su se samo dva, koja su nakon odrađenog pripravničkog odmah dobila posao. nakon toga je išlo sve teže i teže, a sad u restrukuiranju ne ide nikako.
smanjuje se broj zaposlenih, neki su otišli u redovnu mirovinu, mnogi u prijevremenu. još ima nešto viška radnika. još nije napravljena nova sistematizacija poslova i radnih zadataka. nakon toga će se vidjeti što će biti.
nema samo viška tehničara, već i ing.

ne znam koliko je studenata ove godine upisalo šumarstvo, škola u karlovcu je upisala samo jedan razred tehničara, koji će visiti na burzi i pitanje je da li će ikada raditi u struci.
tko voli kretanje i prirodu to je lijep posao, ma savršen, ali situacija je takva kakva je. uostalom, cija država nam je, da ne kažem gdje pa ni u struci nije bolje.
mali dodatak , zna se koliko treba revirnika, to je već utvrđeno , a time i broj tehničara. broj stručnih suradnika također se zna, barem za uprave gdje sam bio. kad se sve podvuče , nema nikakvog viška nego eventualno neravnomjerno raspoređenog kadra. e sad ide ono pitanje, hoće li ljudi htjeti odlaziti raditi u druge uprave ,par sto km dalje ili ne...

@aeternus

plaća pripravnika ing. ti je oko 4000, a revirnika negdje oko 6000( pričam o početnicima)većinom je do 6000.. sve ti ovisi ,koliko terena, dana u mjesecu, staža... kao što vidiš nikakvo preplaćeno zanimanje kao što mnogi tvrde i misle..zna se dogoditi da poslovođe imaju veće plaće od inženjera za određeni mjesec..tad se zapitaš zašto si se mučio na faksu. nekad mi krivo što sam upisao ovaj faks jer nas ograničava po pitanju posla. što se tiče ljudi s godine, jako malo ih radi u hr šumama. ništa što bi nas ohrabrilo... imali kakvih priča na faksu oko prevelikog broja upisanih?

Zadnje uređivanje Makyme : 26.07.2014. at 12:19.
Makyme is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2014., 14:36   #1852
Quote:
maky3685 kaže: Pogledaj post
mali dodatak , zna se koliko treba revirnika, to je već utvrđeno , a time i broj tehničara. broj stručnih suradnika također se zna, barem za uprave gdje sam bio. kad se sve podvuče , nema nikakvog viška nego eventualno neravnomjerno raspoređenog kadra. e sad ide ono pitanje, hoće li ljudi htjeti odlaziti raditi u druge uprave ,par sto km dalje ili ne...
zadnji dopis, ne sjećam se od kada, bio je da ima još nešto malo manje od 400 radnika viška. dosta ih je otišlo u redovnu i prijevremenu mirovinu. eto, ženi s mog odjela jučer je bio zadnji dan rada. otišla u prijevremenu, a ima još onih s uvijetima, ali ne žele još ići, ali mislim da će se taj mali višak u konačnici namiriti na taj način.

khm, potpisani ugovor nas sve "tjera" na rad na području cijele države, ovisno o potrebi. posve jasno, nelogično je da u "gradskim" šumarijama gužva kadar, a u bogu iza hozentregera neće nitko.
ja se ne zamaram s nečime na što ne mogu utjecati.
__________________
"neidem gore po pečat ali to nazivam planinarskim orgazmom, kad ga lupim u hpo il svoj dnevnik" by osbourne
C71 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2014., 20:09   #1853
Sve je to tak nikak, kak sam i mislio, hvala na odgovorima. Ti C71 i tvoja generacija u svoje vrijeme jos niste mozda imali toliko problema s pronalazenjem posla, sad je to potpuno drugacija slika, sto ste i sami oboje rekli. Kakve su tebi trenutno sanse Maky da pronades poso u struci, bilo da je to javno ili privatno poduzece? Da, vidim prosjecne place zbilja nisu nista posebno za ljude koji su zavrsili fakultet, tuzno. Sad kad to s vremenom i restrukturiraju znat ce se kolika je stvarna potreba za radnom snagom i nece se bas otvarat puno radnih mjesta, a vjerojatno, pa i sigurno ce iz fakulteta proizlazit puno vise studenata nego sto ce ih nac poso. Mozda su neka svjetlija tocka privatne firme, makar sumnjam da je i tamo puno bolje, a opet nece niti njih bit ne znam koliko da bi se svi ti ljudi zaposlili. Ako se ovakav trend nastavi ne znam gdje ce sve to i kak zavrsit. Urbano sumarstvo u sadasnjim prilikama mozda zvuci kao dobra opcija, al lako se zavarat oko toga jer nije nista bolje, ja tokom ove dvije godine studiranja na zalost nisam dobio nikakav poseban dojam da mi ova struka moze pruzit nesto sto bi bilo realno za ocekivat zavrsetkom faksa, sve je to jos na niskoj razini ovdje kod nas. A ti Maky sto pitas za prevelik broj upisanih, ja osobno na faksu nisam cuo niti jednog profesora da je o tome progovorio, svi oni dobro znaju kakvo je stanje s radnim mjestima i da nakon zavrsetka faksa tu nema mjesta za sve te ljude, al i dalje upisuju po 80-ak do 100-tinjak ljudi po smjeru. Naravno da ih diplomira puno manje po godini, ali ocito da se ti svi ljudi nemaju gdje zaposlit. Sve je to s razlogom jer sve je u novcu, mislim da nije njih puno briga jel ce se ljudi poslije zaposlit ili ne, vazno da imaju dobar izvor financija tom velikom brojkom studenata.
__________________
The Truth Is Out There
Aeternus is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2014., 20:50   #1854
Quote:
maky3685 kaže: Pogledaj post
@aeternus

plaća pripravnika ing. ti je oko 4000, a revirnika negdje oko 6000( pričam o početnicima)većinom je do 6000.. sve ti ovisi ,koliko terena, dana u mjesecu, staža... kao što vidiš nikakvo preplaćeno zanimanje kao što mnogi tvrde i misle..zna se dogoditi da poslovođe imaju veće plaće od inženjera za određeni mjesec..tad se zapitaš zašto si se mučio na faksu. nekad mi krivo što sam upisao ovaj faks jer nas ograničava po pitanju posla. što se tiče ljudi s godine, jako malo ih radi u hr šumama. ništa što bi nas ohrabrilo... imali kakvih priča na faksu oko prevelikog broja upisanih?
nije to neobično, svake godine za pola posto veća plaća - mladi ing to ne dobiva. porezne olakšice zbog djece, mladi ing većinom još nije osnovao obitelj, neki imaju i veće putne troškove, tehničar je više na terenu od ing pa se i tu da nabrati s toga nije čudno da katkad imaju veću plaću od ing.
ne sjećam se koliko, ali pripravnik ne dobiva 100% plaće. barem prije nije dobivao, tako da su mnogi tehničari imali veću plaću od mene.
ja se uvijek nasmijem, i prije i sada, kada netko kaže da je nama super jer su nam plaće velike.
da, jesu za one koji su na burzi ili rade za minimalac.
__________________
"neidem gore po pečat ali to nazivam planinarskim orgazmom, kad ga lupim u hpo il svoj dnevnik" by osbourne
C71 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2014., 11:14   #1855
Quote:
C71 kaže: Pogledaj post
nije to neobično, svake godine za pola posto veća plaća - mladi ing to ne dobiva. porezne olakšice zbog djece, mladi ing većinom još nije osnovao obitelj, neki imaju i veće putne troškove, tehničar je više na terenu od ing pa se i tu da nabrati s toga nije čudno da katkad imaju veću plaću od ing.
ne sjećam se koliko, ali pripravnik ne dobiva 100% plaće. barem prije nije dobivao, tako da su mnogi tehničari imali veću plaću od mene.
ja se uvijek nasmijem, i prije i sada, kada netko kaže da je nama super jer su nam plaće velike.
da, jesu za one koji su na burzi ili rade za minimalac.
vidim da nije čudno. završimo faks i ispada da smo bacili trud i novac uzalud. potrošeno za studiranje vratimo nakon godina i godina rada ako usporedimo s plaćama sss. stvarno mi dođe da se upucam što sam ovaj faks završio....
Makyme is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2014., 14:50   #1856
Quote:
maky3685 kaže: Pogledaj post
vidim da nije čudno. završimo faks i ispada da smo bacili trud i novac uzalud. potrošeno za studiranje vratimo nakon godina i godina rada ako usporedimo s plaćama sss. stvarno mi dođe da se upucam što sam ovaj faks završio....
E da, eto nam jos jednog cistog apsurda.
__________________
The Truth Is Out There
Aeternus is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2014., 02:49   #1857
Quote:
Makyme kaže: Pogledaj post
vidim da nije čudno. završimo faks i ispada da smo bacili trud i novac uzalud. potrošeno za studiranje vratimo nakon godina i godina rada ako usporedimo s plaćama sss. stvarno mi dođe da se upucam što sam ovaj faks završio....
nisi ga jos zavrsio moram te malo cimnit ja sam pobjego poslje jednog semestra, bio sam pametan i skuzio na vrijeme da nema kruha od toga. bilo je zanimljivo na prvoj godini 2012/2013 da prvih jedno mjesec ipo dana nismo imali faks sve skupa 10 dana jer su bili sve neki praznici, pa dan faksa, pa profesori na nekim seminarima pa svasta nesto. tolko sam los/nezainteresiran bio da nisam polozio iz anatomije drva onaj mikroskopski/makroskopski kolokvij kojeg mos polagat kolko god oces puta .. stvarno me boli srce kad vidim da se svake godine upise novih 300 ljudi na taj faks,a nisu ni svjesni da ce ih jedno 280 odustat poslje prve 2 godine, ah ta hrvatska...zemlja mogucnosti zato sam ja oso studirat vani i sve super
chole is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2014., 10:08   #1858
Quote:
chole kaže: Pogledaj post
nisi ga jos zavrsio moram te malo cimnit ja sam pobjego poslje jednog semestra, bio sam pametan i skuzio na vrijeme da nema kruha od toga. bilo je zanimljivo na prvoj godini 2012/2013 da prvih jedno mjesec ipo dana nismo imali faks sve skupa 10 dana jer su bili sve neki praznici, pa dan faksa, pa profesori na nekim seminarima pa svasta nesto. tolko sam los/nezainteresiran bio da nisam polozio iz anatomije drva onaj mikroskopski/makroskopski kolokvij kojeg mos polagat kolko god oces puta .. stvarno me boli srce kad vidim da se svake godine upise novih 300 ljudi na taj faks,a nisu ni svjesni da ce ih jedno 280 odustat poslje prve 2 godine, ah ta hrvatska...zemlja mogucnosti zato sam ja oso studirat vani i sve super
Kvalitetan potez, pametno si napravio vjerojatno ces radi toga i najbolje proc jer tebi je sad puno mogucnosti otvoreno
__________________
The Truth Is Out There
Aeternus is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2014., 17:33   #1859
Quote:
Aeternus kaže: Pogledaj post
Kvalitetan potez, pametno si napravio vjerojatno ces radi toga i najbolje proc jer tebi je sad puno mogucnosti otvoreno
cant tell if you are being really sarcastic or really supportive ugl, sretno svim sumarima sa predstojecim akademskim izazovima
chole is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2014., 22:03   #1860
evo da se i ja malo javim.Nisam zavrsila sumarski fakultet ali jesam srednju skolu. Dosad sam radila u struci kao tehnicar u hrv sumama naravno na odredjeno,ugovor na 6 mj nekad i vise ali nista za stalno u prosjeku radila bi 9 mj u godini. Da bi nam danas dosao papir iz zg kako oni nama prekidaju ugovore.. Bez ikakvog razloga. Izgleda se radi ona netko je napisao tu da negdje ima visak tehnicara te da ce te tehnicare slati vamo u ova mjesta gdje ih fali.Tako da mi otpadamo. Iako smo Bogu iza nogu vidjet cemo dali ce netko htjeti doci ovamo.
grandcontrol21 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:10.