Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.12.2013., 11:53   #6081
Quote:
Honcherous kaže: Pogledaj post
Molim Vas odgovor ako znate...

Kotao centrometal pelet set mi gori od 06:00 - 22:00 .

temperatura u kuci je ugodnih 22 C. Sad me zanima da li ce se potrosnja smanjiti ako stavim kotao da gori od 06:00 - 11:00 i od 17:00-22:00.

Da li ce potrositi manje peleta da ugrije cijeli sustav. tj pitanje je da li je bolje da kotao stalno gori ili ovako u dva puta ?

Hvala....
Gledaj odgovor na to pitanje ćeš ti nama dati , a ne mi tebi , i zato lijepo vagu u ruke i važi , iskoristi ove stabilne dane dok nema vjetra i oborina i u dva dana ćeš znati , to sve jako ovisi od izolacije propuha i mase zidova .
ramzay is offline  
Old 21.12.2013., 12:15   #6082
Quote:
ramzay kaže: Pogledaj post
Gledaj odgovor na to pitanje ćeš ti nama dati , a ne mi tebi , i zato lijepo vagu u ruke i važi , iskoristi ove stabilne dane dok nema vjetra i oborina i u dva dana ćeš znati , to sve jako ovisi od izolacije propuha i mase zidova .
da li je to jedno od onih pitanja na koji nitko ne zna odgovor vjerojatno ?

u 5 dana mi je potrosilo 17 vreca (15kg) na 200 kvadrata, stiropor 3cm, Dalmacija ....a gorilo je grijanje od 6:00 - 22:00 .

mislim da je to malo puno ha ?

kakca su tvoja iskustva ramzay ?
Honcherous is offline  
Old 21.12.2013., 12:59   #6083
Dobar dan!
Potrebna mi je Vaša pomoć!
Više puta sam se javljao sa problemom sa centrometalovom peći 40kw i pelet setom 40-50 u kojem mi je spaljena rešetka koju je serviser zamjenio.
Poslije zamjene ostaje talog pepela na sredini rešetke.
Serviser već nekoliko puta dolazi da to poštela međutim to njemu nešto neide.
Prošle godine potrošio sam 12 tona peleta a ove za ovu sezonu do sada 5 tona, (grijem stvarno 180 metera kvadratnih prostora).
Stolarija PVC, kuća ožbukana.

Molim Vas za pomoć je serviser kaže da mi ne može smanjiti potrošnju!

[B]Jučer od 11h do danas u 11h potrošio sam 80 kg peleta! [/B

Temperatura: +9 stupnjeva preko dana a ujutro oko nule (u Banjaluci)!
miroslav555 is offline  
Old 21.12.2013., 13:18   #6084
Wink

Quote:
miroslav555 kaže: Pogledaj post
Dobar dan!
Potrebna mi je Vaša pomoć!
Više puta sam se javljao sa problemom sa centrometalovom peći 40kw i pelet setom 40-50 u kojem mi je spaljena rešetka koju je serviser zamjenio.
Poslije zamjene ostaje talog pepela na sredini rešetke.
Serviser već nekoliko puta dolazi da to poštela međutim to njemu nešto neide.
Prošle godine potrošio sam 12 tona peleta a ove za ovu sezonu do sada 5 tona, (grijem stvarno 180 metera kvadratnih prostora).
Stolarija PVC, kuća ožbukana.

Molim Vas za pomoć je serviser kaže da mi ne može smanjiti potrošnju!

[B]Jučer od 11h do danas u 11h potrošio sam 80 kg peleta! [/B

Temperatura: +9 stupnjeva preko dana a ujutro oko nule (u Banjaluci)!
Previše potrošnja za manji peč,poslao sam vam prije 6 dana,o svemu -savjete i postova i sliku za manju potrošnju peleta,niste još shvatio za poboljšanje rada plamenika,,ok,samo brojite vrečiće peleta do kraja sezone.poz iz Posušja,vani 7 stupnja,noću oko 1 stupnja,potrošim 4 vreče od 7-22 sati.
dadoposušje is offline  
Old 21.12.2013., 14:23   #6085
nabavka peleta

Pozdrav forumašima,

dosad sam većinom samo lurkao ovu temu, skupljao informacije. Uskoro bi nam trebala doći peć na pelet, toplozračna za dnevnu sobu.

Zanima me vi koji već ložite na pelete gdje ih uzimate, po kojoj cijeni i kave su kvalitete. Živim u okolici Varaždina.

Hvala unaprijed na korisnim odgovorima.
tfrlin is offline  
Old 21.12.2013., 14:40   #6086
Quote:
kolman kaže: Pogledaj post
Ako ti dimnjak prejako vuće to možeš najlakše vidjeti na plameniku kad skineš masku dali ti se vrti ventilator dok je plamenik na off. Ako se vrti onda možeš na plamenik nadograditi automatsku loputu koja se nadogradi na postojeći plamenik.
Isto tako ti nebi bilo na odmet da umjesto na P5 staviš P4 ako ti se brzo diže temperatura kotla . To učestalo paljenje i gašenje samo stvara nepotrebne gubitke.
Kao prvo hvala na savjetu, evo baš sam provjerio ventilator kad je peć na off i ventilator mi se lagano okreće znači ipak postoji neko suvišno strujanje, kako nejlakše da nabavim tu automatsku loputu i dali bi i uz sve to bilo dobro ugradit u cijev dimnjaka onu metalnu klapnu pa otvoriti ili zatvoriti po potrebi, a dali je bolje da plamenik brže podiže temperaturu na P5 ili sporije na P4, koja opcije je ekonomičnije i štedljivija....?
kobra1 is offline  
Old 21.12.2013., 14:43   #6087
Quote:
dadoposušje kaže: Pogledaj post
Previše potrošnja za manji peč,poslao sam vam prije 6 dana,o svemu -savjete i postova i sliku za manju potrošnju peleta,niste još shvatio za poboljšanje rada plamenika,,ok,samo brojite vrečiće peleta do kraja sezone.poz iz Posušja,vani 7 stupnja,noću oko 1 stupnja,potrošim 4 vreče od 7-22 sati.
Ovdje previše peleta koji se troši u toku jednog dana. Možda se isplati prodati tu peć i kupiti drugu.
Evo moje potrošnje:
Juče vanjska temperatura ispod nule, zadata temperatura kotla 73*C na snazi P5 (od P10), prema kući ide 40*C ( automatska regulacija), u kući 23*C, trenutno se grije 130 mkv, grije od 07-22 sata ( bez pauze, izolacija 10 cm, PVC), potrošnja manja od 30 kg ( oko 27 kg) ili po satu 1,9 kg, peć 25 kw ECO termoflux peling, pelet iz vlastite proizvodnje
__________________
www.medenko.com.ba
Karabaja is offline  
Old 21.12.2013., 14:57   #6088
Quote:
Karabaja kaže: Pogledaj post
Ovdje previše peleta koji se troši u toku jednog dana. Možda se isplati prodati tu peć i kupiti drugu.
Evo moje potrošnje:
Juče vanjska temperatura ispod nule, zadata temperatura kotla 73*C, prema kući ide 40*C ( automatska regulacija), u kući 23*C, trenutno se grije 130 mkv, grije od 07-22 sata ( bez pauze, izolacija 10 cm, PVC), potrošnja manja od 30 kg ( oko 27 kg) ili po satu 1,9 kg, peć 25 kw ECO termoflux peling, pelet iz vlastite proizvodnje
Karabaja pratim tvoje postove jer nam je kotao istog proizvođača samo što je moja pelling 30 kw.Zanima me par stvari?
Ako ti je zadato 73 kolika ti je temperatura vode u kotlu tijekom rada?Sumnjam da sa 2 kg/H peleta možeš brzo postići tih 73 u kotlu (Preko 70 poželjno uvijek u kotlu)
Drugo pitanje mi je usmjereno na polaz od 40.Na ovim temp -5-0 koliko vremena prođe da ti se zagrije prostor na tih 23.Razumio bi da se može održavat temp sa tih 40 polaza ali zagrijati sa 19 na 23 sigurno treba dosta sati rada sa tih 40 polaza
jole05 is online now  
Old 21.12.2013., 15:22   #6089
Quote:
jole05 kaže: Pogledaj post
Karabaja pratim tvoje postove jer nam je kotao istog proizvođača samo što je moja pelling 30 kw.Zanima me par stvari?
Ako ti je zadato 73 kolika ti je temperatura vode u kotlu tijekom rada?Sumnjam da sa 2 kg/H peleta možeš brzo postići tih 73 u kotlu (Preko 70 poželjno uvijek u kotlu)
Odgovor na prvo pitanje:
Treba joj do 30 minuta da se postigne temperatura od 63*C na P5,kada otvara pumpa i šalje vodu u sistem, radi par minutai onda isključi pumpu pa onda 20 minuta ponovo nabija do 63*C i tako dok ne ustabili rad treba joj neka 2.5 sata, kada to postigne održava temperaturu od 73* do 75* bez problema ostatak dana i obično radi na P1, tj ovih 12 sati do gašenja
Drugo pitanje mi je usmjereno na polaz od 40.Na ovim temp -5-0 koliko vremena prođe da ti se zagrije prostor na tih 23.Razumio bi da se može održavat temp sa tih 40 polaza ali zagrijati sa 19 na 23 sigurno treba dosta sati rada sa tih 40 polaza
Odgovor na drugo pitanje:
Imam odlično izolovanu kuću u kojoj temperatura ne ide ispod 21 stepen preko noći npr. uveče 22 h temperatura 24*C u dnevnom boravku , ujutro 7 h temperatura 22*C ako je baš žestok minus zna pasti na 21*C.. Imam sobni trmostat ali koji služi samo da očitam temperaturu . Evo kakva mi je izolacija po etažama:
- prizemlje kameni zid debljine 55 cm + 5 cm stiropora s vana, + 3 cm s unutrašnje strane djelimično , u podu od 3-5 cm stiropora ispod estriha.
-prvi sprat zid betonski blok 25 cm + 10 cm stiropor, u podu 4-5 cm stiropora ispod estriha. Ovde imam podno grijanje i radijatore sa termoglavama.
-potkrovlje cigla blok 25 cm + 10 cm stiropor, u podu 4-5 cm stiropor ispod estriha, u potkrovlju 4 cm stiropor + 10 cm staklena vuna.
__________________
www.medenko.com.ba
Karabaja is offline  
Old 21.12.2013., 15:28   #6090
Thumbs up

Quote:
kobra1 kaže: Pogledaj post
Nisam neki stručnjak ali zanima me par sitnica ako se netko bolje razumije, imam centrometalov pelet set kotao 30kw i plamenik 30 kw. za grijanje cca 170-200 kvadrata potrošim oko 40-ak kg.peleta s tim da peć radi oko 11-13 sati dnevno, plamenik je na programu P5, po mom mišljenju je dimnjak možda malo prevelik zidan od gotovih elemenata po mom mišljenu barem promjera 200, dok je cijev od peći do domnjaka 160 i nema nikakvu klapnu za prigušivanje. Zadana temperatura u kotlu je na 70 c. i kad plamenik postigne tu temperaturu i kad se ugasi treba proći 9-10 minuta da padne na 64 i da se opet upali plamenik, zanima me dali se sistem prebrzo hladi s tim da su mi možda samo 5-6 radijatora otvoreni pri tome, dali bi s klapnom na dimnjaku uspio usporiti hlađenje sistema, da još napomenem plamenik kad počne rad od P1, znači kad počne učestalija dobava peleta treba 8-10 minuta da postigne zadanu temp od 70c. zanima me dali ugraditi klapnu na dimnjak....hvala na komentarima..
Za poboljšanje rada u grij.peletom potrebno je izmjeriti temperaturu dim.plinova na izlazu,koristeći digit.termometar VOLTCRAFT,kupljen u CONRAD,tako bi znao koliki je gubitak u temperaturi ,uz ili bez klapna na dimnjak,poželjno je ugraditi četveroput.miš ventil ,kako bi postigao temperaturu u kotla do 90 c,diferenca je 15 c ,od 60-75 c,za vrijeme gašenja postiže se temperatura do 90 c! voda u kotla,,a miš ventil namješten na 60 c do radijatora,time bi postigao duže vrijeme paljenje i gašenja u odnosu na tvoje prijašnje vrijeme,čak duplo ili više..,uštedivši oko 10-20 % u potrošnji peleta..,za moj slušaj sam ugradio klapna,dodatni turbulator u registar kotla i šamote u ložišta,zugbegrenzer u dimnjak,vidi u moje postove i slike.
dadoposušje is offline  
Old 21.12.2013., 16:29   #6091
Quote:
ramzay kaže: Pogledaj post
Svaka ti dala Miloše , lijepo i jasno si to napisao , i treba se toga držati , dimnjak ipak treba...
Sad da netko ne pomisli da treba dimnjak od nekih x fifi i y metara. Dovoljno je cijev provesti samo ispod stropa van i to će zadovoljiti.
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Old 21.12.2013., 17:04   #6092
dado posušje hvala na odgovoru!
reci mi na kojoj su stranici vaši postovi i od koga datuma!
miroslav555 is offline  
Old 21.12.2013., 18:11   #6093
Wink

Quote:
miroslav555 kaže: Pogledaj post
dado posušje hvala na odgovoru!
reci mi na kojoj su stranici vaši postovi i od koga datuma!
Lakše je pratiti,kad pritisnete na moje ime dadoposušje,tako ćete naći sve postove i slike od 2.04 .2012,za vrijeme od početka veljače-februaru, pa dalje,kad sam počeo pratiti sve postove o grijanju peletom,na sreču sam shvatio nedostatak predimenzioniranosti kotla u odnosu na površine stanova,bolje ikad nego ništa,najbolje je za početak kupiti dig.termometar za mjerenje temperaturu dimn.plinova za dimnjak..,pa dalje čete lakše štelovati ili preinačiti kotao i dimnjak.potrebno je volja i trud za smanjenje potrošnje peleta,stalnim pračenjem u mjrenju temperaturi i štelovanjem plamenika,skoro u tvorničkim mjerama,tek 10-30 večim brojem obrtaja,zanemarljivo..,redovnim čišćenjem svakih 7 dana za kotao i svakodnevnim za rešetku plamenika od šljake ili taloga..

Zadnje uređivanje dadoposušje : 21.12.2013. at 18:20. Reason: dopuna
dadoposušje is offline  
Old 22.12.2013., 00:33   #6094
Quote:
ramzay kaže: Pogledaj post

Statistički gledano jedna ko ni jedna , premal je uzorak , da bi se moglo reći je ta i ta peć može furati sedam dana pouzdano bez otvaranja i čišćenja , imam loše mišljenje o tim pečicama i svakog dana dobijam sve više razloga protiv njih.
Istina je da jedna peć nije nikakav pokazatelj! No imamo pod servisom oko 300tinjak sobnih peći i na zrak i na vodu ( Istra,PGŽ i Slovenija ) i iz iskustva mogu reći da velik broj peći mogu izdržati tjedan dana bez čišćenja uz dobru podešenost ( i odgovarajući dimnjak) i malo kvalitetniji pelet. Nažalost po korisnike ( a meni na ruku ) servisom i montažom tih peći su se počeli baviti svakakvi ljudi bez imalo iskustva kojima je cilj samo zarada ( "puštanja u pogon" koja se svode na paljenje peći i doviđenja,itd... ) a to onda vodi do lošeg rada peći,povećane potrošnje,nezadovoljnih korisnika,loših mišljenja o pećima i proizvođačima,itd. Ne znam koji je razlog da Vi,g.ramzay, imate loše mišljenje o tim pećima,ali ja smatram da su one za manje stambene jedinice ( stanove i male kućice ) odlično rješenje,a uz to ima se i pogled na vatricu u DB.
@anamala
Mislim da bi najpametnije bilo provjeriti u okolici vikendice da li ima serviser nekih peći na pelete te onda pitati za savjet njega. Tako ćete biti sigurniji, ukoliko bude bilo kakvih problema, da će serviser biti blizu a on vam može preporučiti što bi bilo najbolje napraviti.
bmwmilos is offline  
Old 22.12.2013., 00:51   #6095
@anamala
Mislim da bi najpametnije bilo provjeriti u okolici vikendice da li ima serviser nekih peći na pelete te onda pitati za savjet njega. Tako ćete biti sigurniji, ukoliko bude bilo kakvih problema, da će serviser biti blizu a on vam može preporučiti što bi bilo najbolje napraviti.[/QUOTE]

Ma rekoh ja treba tu neki drvosječa , kakvi poletarci .

šala mala

anamala oprosti na ovom predblagdanskom zezanju, ali vjeruj mi da sam ja u istom dreku kao i ti , imam " vikendicu " i punicu u njoj , a i ja sam jednom nogom u grobu , a tek ona , i sad realno razmišljam sa kojom pečkom zamijeniti punicu.
ramzay is offline  
Old 22.12.2013., 03:52   #6096
Quote:
Karabaja kaže: Pogledaj post
Ovdje previše peleta koji se troši u toku jednog dana. Možda se isplati prodati tu peć i kupiti drugu.
Evo moje potrošnje:
Juče vanjska temperatura ispod nule, zadata temperatura kotla 73*C na snazi P5 (od P10), prema kući ide 40*C ( automatska regulacija), u kući 23*C, trenutno se grije 130 mkv, grije od 07-22 sata ( bez pauze, izolacija 10 cm, PVC), potrošnja manja od 30 kg ( oko 27 kg) ili po satu 1,9 kg, peć 25 kw ECO termoflux peling, pelet iz vlastite proizvodnje
Pa iskreno i nije to neka potrošnja, ako se dobro sjećam ugrađivali ste i dva seltrona za regulaciju polaznog voda prema kući. Moja potrošnja je max oko 30kg peleta za 24 sata, grije se oko 115 mkv, slaba stolarija, žbukana fasada, grije se 24 sata dnevno, noćna je oko 21,5 stupanj, dnevna oko 23 stupnja, viševica peleti. Vruća voda iz kotla ide ravno u radijatore, ne stalno naravno, pumpu pali jedna elektronika koju sam sam skelpao. U principu najveću uštedu pridodajem Boschovom 2000B kotlu koji radi besprijekorno u kombinaciji s ferrolijem i što sam praktički prigušio dimnjak (vukao je nenormalno).

Važno je pridodati puno pažnje dimnjaku ako se želi uštedjeti koji kg peleta. Ako je dimnjak prejak, smanjivanje broja okretaja ventilatora neće previše pomoći. Kao što je ramzay rekao, zug dimnjak u principu nadjača ventilator bez obzira što smo smanjili značajno okretaje. Potrebno je prvo stavit dimnjak pod kontrolu, ja sam to napravio tako što sam praktički stavio klapnu na izlazu iz peći na skoro zatvorenu i opet sam morao smanjivati broj okretaja ventilatora skoro za 50% da dobijem normalan plamen, eto događa se, stari je zidao taj dimnjak po onom bosanskom principu, što šire i više, to bolje -.-
skyman is offline  
Old 22.12.2013., 11:46   #6097
Kao što je ramzay rekao, zug dimnjak u principu nadjača ventilator bez obzira što smo smanjili značajno okretaje.
Za to postoji ZUGBEGRENZER-REGULATOR TLAKA ZA DIMNJAK,reagira kad bude jak cug,tako se otvara zugbegrenzer da smanjuje i poboljšava protok u ložišta,vidi u YOUTUBE-ZUGBEGRENZER HOFFMAN.,može se praviti u kučnoj radionici od dijelova rozete rostfrej, 2 najmanje ležajeve i šipke i .vidi slike u str.228. za male pare.
dadoposušje is offline  
Old 22.12.2013., 16:43   #6098
Quote:
dadoposušje kaže: Pogledaj post
Kao što je ramzay rekao, zug dimnjak u principu nadjača ventilator bez obzira što smo smanjili značajno okretaje.
Za to postoji ZUGBEGRENZER-REGULATOR TLAKA ZA DIMNJAK,reagira kad bude jak cug,tako se otvara zugbegrenzer da smanjuje i poboljšava protok u ložišta,vidi u YOUTUBE-ZUGBEGRENZER HOFFMAN.,može se praviti u kučnoj radionici od dijelova rozete rostfrej, 2 najmanje ležajeve i šipke i .vidi slike u str.228. za male pare.
Da tako je zugbegrenzer pomaže u tom slučaju, gledao sam da ga kupim tu kod nas, ali nisam ništa našao, najbliže ima u sloveniji, ali nikako da se nađem na toj relaciji.

Evo baš ću probat to sam napraviti, tko zna na šta će ličiti
skyman is offline  
Old 22.12.2013., 19:07   #6099
Thumbs up

Quote:
skyman kaže: Pogledaj post
Da tako je zugbegrenzer pomaže u tom slučaju, gledao sam da ga kupim tu kod nas, ali nisam ništa našao, najbliže ima u sloveniji, ali nikako da se nađem na toj relaciji.

Evo baš ću probat to sam napraviti, tko zna na šta će ličiti
Htio sam kupiti tvornički zugbegrenzer,ali za dimenz.promjerom od 200mm kao dimnjak,nigdje nema ,več maksimum je prom.160 mm,moglo bi to koristiti ,medjutim sam našao gotovu rozeta i okvir ,prom. 200 mm za zatvaranje rupe u zidani dimnjak,za čišćenje od čadja ili pepela,izrezao poklopac po mjeri otvora,barem 2 mm manje za ventiliranje,zavarivši s šipkom za trečini visine,ležajom izdubiti na okvir barem da nosač šipke bude iznad mm od okvira,nalijepiti tvrdim papirom,zbog lakšeg težine, 2 strane izrezane ploče,radi zatvaranje propuha ,kad se zatvori zugbegrenzer.ugraditi protuteg-šaraf u ploči,dodavanjem maticom po potrebi manjeg otpora za otvaranje..
dadoposušje is offline  
Old 23.12.2013., 11:13   #6100
Znam, trebao sam držati jezik za zubima i uživati u toplini svog doma, ali nečastivi mi nije dao mira, te sam se drznuo i pred nekih 15-tak dana pohvalio CM-ov pelet set koji radi bez greške (i radio je....).

E pa sad se ispričavam svima na dezinformaciji koju sam tako bezobzirno proširio na ovom forumu.

Peleti isti, postavke iste, ja isti, kuća ista, a rešetka se tako zasere, svaka tri dana da ju jedva izvadim iz surle van!!!

dep is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:08.