Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.08.2003., 10:52   #21
Tezej je ubio Minotaura. Perzej, sin Danaje i Zeusa zlatne kiše sredio je Meduzu Gorgonu.
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2003., 11:03   #22
Da u pravu ste.
Radi se o Tezeju , Posejdonovom i Atrinom sinu.
Da bi izbjegao daljnje greske ubuduce cu koristiti literaturu no i vi ste naravno pozvani da napisete po koju rijec.
el_mariachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2003., 11:20   #23
evo, da objasnim na nekoliko primjera koliko su mitovi složena stvar.

zbog čega je hefest hrom? ovo pitanje ubrzo prerasta u pitanje zbog čega su kovači obično hromi.
priča kaže da se hefest jednom prilikom suprotstavio ocu zeusu, a ovaj ga je u nastupu bijesa za osvetu survao s olimpa. otad hefest hramlje.
ova priča objašnjava jednu sasvim prozaičnu pojavu. naime, kovači obično rade s teškim metalima, ima ih mnogo u željeznoj rudi. oni imaju veliku specifičnu masu, tako da se po unošenju u organizam ubrzo počinju taložiti u donjim udovima. posljedica je da uništavaju živčane završetke i uzrokuju atrofiju mišića.

ili, zbog čega je orao kljuvao baš prometejevu jetru? pa jasno, to je jedini organ koji se gotovo u potpunosti može regenerirati!

itd...
manwe is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2003., 12:15   #24
Quote:
manwe kaže:
evo, svima toplo preporučujem "grčke mitove" roberta grevsa (žalim, imam samo srpski prijevod, ne znam točno kako se piše prezime), te "edipovu braću i sinove" milivoja solara (ako nekog zanima mit kao takav.

el mariachi je pokrenuo odličnu temu.
Istina, istina... Zaboravio si Schwaba... On je takodjer lijepo to napisao (prepisao, sakupio)...
Postoji nas prijevod...
wyrm is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2003., 12:50   #25
P.S. Manwe, pun ti je inbox...
wyrm is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2003., 12:53   #26
Quote:
wyrm kaže:
Istina, istina... Zaboravio si Schwaba... On je takodjer lijepo to napisao (prepisao, sakupio)...
Postoji nas prijevod...
ha, schwab. i mene je on zapalio za grčku mitologiju.

trebaš vidjeti koliko ju je on uljepšao... grevs je bio grubo trežnjenje, ali i razvijanje ljubavi prema istini.

grevs je pisao studiju grčkih mitova kojom je pokušao dokazati da se oni uglavnom odnose na vrijeme prodora indoeuropljana i potiskivanja pelazgičkih naroda, tj. smjene matrijarhata patrijarhatom. dosta zastarjela knjiga, ali uvijek se navodi kao legendaran rad.
manwe is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2003., 13:02   #27
manwe zna znanje. ajde manwe, možeš ti to. zašto jedan hromi gadni tip ima za ženu najljepšu od svih boginja?

glede minotaura. primjetili ste da ga je ubio Tezej..
mariachi, atena je plaćala danak svakih 9 godina, dobro si mislio.

Quote:
el_mariachi kaže:
Da u pravu ste.
Radi se o Tezeju , Posejdonovom i Atrinom sinu.
Da bi izbjegao daljnje greske ubuduce cu koristiti literaturu no i vi ste naravno pozvani da napisete po koju rijec.
u mitovima se spominje i Egej kao Tezejev otac... to mi je uvijek bilo najluđe kod tih grka. svi se karaju sa svima, pa ti sad znaj ko je čiji... ali bar znamo da je Egej brijao da je Tezejev otac. ako ništa drugo, hitio se sa stijene kad je vidio crna jedra na njegovom brodu koji je dolazio s Krete. nisam siguran da bi Posejdonu to pošlo za rukom.
__________________
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."
slafko is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2003., 13:10   #28
Quote:
slafko kaže:
manwe zna znanje. ajde manwe, možeš ti to. zašto jedan hromi gadni tip ima za ženu najljepšu od svih boginja?

glede minotaura. primjetili ste da ga je ubio Tezej..
mariachi, atena je plaćala danak svakih 9 godina, dobro si mislio.
morao bih provjeriti, ali čini mi se da ju je zeus prisilno udao za hefesta jer se, khm, razbacivala svojom ljepotom. ševila sa s aresom, a to se starome nikako nije svidjelo. plus, hefest je jedini bio na zeusovoj strani za vrijeme pobune bogova, pozvao je titana brijareja koji je razriješio čvorove kojima je zeus bio vezan. nije mu bilo teško budući da je imao sto ruku...

mislim da je atena plaćala danak svakih sedam godina, pa je i broj mladića i djevojaka koje su slali minosu bio odgovarajući - 2 X 7.
manwe is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2003., 13:31   #29
9 godina. provjerio sam jer sam i ja mislio da je 7.

brak hefesta i afrodite ima prozaično objašnjenje. u staro doba kovači su bili cijenjeni i poštovani, te uživali velik ugled u društvu. sve zbog vrlo teškog i vrlo smrtonosnog posla. kako si rekao, trovanje teškim metalima je uzrokovalo šepavost.. udisanje tih para i plinova je uništavalo pluća. a cijenili su ih zbog njihove vještine, grci su obožavali dobar komad oružja ili opreme. uvijek na kovačima ležala opskrba vojske i uvođenje inovacija... jedna od najvećih (i meni osobno najljepših) inovacija je bila korintska kaciga. zbog oružja neprijatelja koje je probijalo grčke kacige dizajnirane za primanje udaraca, stvorili su ovu novu koja je bila namjenjena deflektiranju udaraca. i još k tome tako lijepa i skladna... (to vam je ona na koju pomislite kad netko kaže "grčki vojnik".. ona s perjanicom.)
__________________
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."
slafko is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2003., 13:36   #30
Quote:
slafko kaže:
9 godina. provjerio sam jer sam i ja mislio da je 7.

brak hefesta i afrodite ima prozaično objašnjenje. u staro doba kovači su bili cijenjeni i poštovani, te uživali velik ugled u društvu. sve zbog vrlo teškog i vrlo smrtonosnog posla. kako si rekao, trovanje teškim metalima je uzrokovalo šepavost.. udisanje tih para i plinova je uništavalo pluća. a cijenili su ih zbog njihove vještine, grci su obožavali dobar komad oružja ili opreme. uvijek na kovačima ležala opskrba vojske i uvođenje inovacija... jedna od najvećih (i meni osobno najljepših) inovacija je bila korintska kaciga. zbog oružja neprijatelja koje je probijalo grčke kacige dizajnirane za primanje udaraca, stvorili su ovu novu koja je bila namjenjena deflektiranju udaraca. i još k tome tako lijepa i skladna... (to vam je ona na koju pomislite kad netko kaže "grčki vojnik".. ona s perjanicom.)

svaka čast!

mislio sam da misliš na priču, a ne na mitološku pozadinu iste.

da, u pravu si. dobar kovač je bio od vitalne važnosti za svaku vojsku, jako cijenjen i poštovan pripadnik svakog sela. normalna stvar da je bila čast udati kćer za takvog frajera! pa je onda još normalnije da frajer dobije najljepšu curu u selu.

što se tiče kacige: maleni offtopic. elfovi ih nose u lotr, kad je prikazana bitka na dagorladu...
manwe is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2003., 14:58   #31
Quote:
manwe kazˇe:

ili, zbog cˇega je orao kljuvao basˇ prometejevu jetru? pa jasno, to je jedini organ koji se gotovo u potpunosti mozˇe regenerirati!

itd...
Ovisno o vrsti. U covjeka - ne (inace alkoholicari ne bi imali nikakvih problema u zivotu ).
Pallas is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2003., 15:01   #32
Mozda nije lose da je ova tema na znanosti...

Ima nesto, vezano uz mitove, o cemu nikad nisam procitao misljenje strucnih ljudi. Bilo bi mi drago cuti sto znate/mislite.

Postoje motivi koji se javljaju u mitovima mnogih civilizacija. Npr. potop. Imaju ga Grci, javlja se u mitu o Gilgamesu, pojavljuje se u Bibliji, opisuju ga Egipcani... Kao da je rijec o prijenosu prica prvih ljudi o potpu koji je uslijedio nakon ledenog doba.
Pallas is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2003., 15:02   #33
Quote:
Pallas kaže:
Ovisno o vrsti. U covjeka - ne (inace alkoholicari ne bi imali nikakvih problema u zivotu ).

khm... gotovo u potpunosti...
manwe is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2003., 15:16   #34
Quote:
manwe kazˇe:
khm... gotovo u potpunosti...
ne razumijem...
Pallas is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2003., 15:22   #35
Quote:
Pallas kaže:
ne razumijem...

nisam liječnik, ali mislim da jetra ima visoku mogućnost regeneracije, što je i logično ako pogledamo kakva joj je funkcija...sad, ne kažem da od komadića jetre može izrasti nova jetra, ali da se brzo obnavlja, to je valjda istina. ili sam ja zabludio? jesi li ti liječnik?
manwe is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2003., 20:41   #36
Quote:
manwe kazˇe:
nisam lijecˇnik, ali mislim da jetra ima visoku moguc´nost regeneracije, sˇto je i logicˇno ako pogledamo kakva joj je funkcija...sad, ne kazˇem da od komadic´a jetre mozˇe izrasti nova jetra, ali da se brzo obnavlja, to je valjda istina. ili sam ja zabludio? jesi li ti lijecˇnik?
Nadjimo se na pola puta, moze?

Ima jetra visoku mogucnost regeneracije, pogotovo ako ju usporedimo s drugim organima. Primjerice, mozgom ili gusteracom.
Koliko ce regeneracija uspjeti obnoviti funkciju i gradju jetre, ovisi o osobitostima stetnog cimbenika (njegovoj prirodi, njegovoj dozi/kolicni te o brzini kojom je djelovao, trajanju djelovanja i tome slicno). Npr., za alkoholnu cirozu jetre su tipicna zarista regeneracije jetrenog tkiva.
Koliki je doprinos mogucnosti jetrenog tkiva da se regenerira vazan za odrzanje naseg zdravlja je, nazalost, dosta tesko istraziti. Do neke mjere se tkivo moze "nositi" sa stetnim cimbenikom.

Eto!

Ali, jako je zanimljivo tvoje opazanje za Prometeja. Drago mi je da si mi skrenuo pozornost na to!

(btw, svratio Morgot do mene na kavu popodne... pita za tebe. kao, nigdje te nema...?)
Pallas is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2003., 22:43   #37
Quote:
Pallas kaže:
Mozda nije lose da je ova tema na znanosti...

Ima nesto, vezano uz mitove, o cemu nikad nisam procitao misljenje strucnih ljudi. Bilo bi mi drago cuti sto znate/mislite.

Postoje motivi koji se javljaju u mitovima mnogih civilizacija. Npr. potop. Imaju ga Grci, javlja se u mitu o Gilgamesu, pojavljuje se u Bibliji, opisuju ga Egipcani... Kao da je rijec o prijenosu prica prvih ljudi o potpu koji je uslijedio nakon ledenog doba.
Ja ti to ne bi znao objasniti, ali mislim da to nazivaju relig. arhetipovima...
wyrm is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2003., 22:56   #38
Quote:
Pallas kaže:


Ima jetra visoku mogucnost regeneracije, pogotovo ako ju usporedimo s drugim organima.
Laicki posmatrano pitam se koliko su stari Grci znali o antroetwas i o poznavanju organa i regeneraciji istih. Mozda je to sve koincidencija.
__________________
Izvukla si ciglu
el_mariachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2003., 00:10   #39
Filmovani mitovi

Snimljeno je nekoliko odličnih filmova na temu grčkih mitova.
Neznam zašto ih ne repriziraju?

Samo da se sjetim šta sam gledao:

-Herkules
-Jelena trojanska
-Zlatno runo (o Argonautima)
-Odisej
-Herkules i kraljica Lidije

Mislim da ih je bilo još ali se ne mogu sjetiti , pa molim ako neko
zna neka nastavi ovaj spisak.
__________________
--!--
zzzz is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2003., 06:43   #40
offtopic:

ne repriziraju ih jer su vjerojatno sranja iz 60ih u kojima se i pjeva svako malo. a danas, sva sreća ne snimaju filmove po mitovima. sva sreća. rade serije "bazirane" na mitovima. pa dobijete herkulesa i xenu. i hrpu gluposti i američke propagande zatupljenosti.
Quote:
manwe kaže:
što se tiče kacige: maleni offtopic. elfovi ih nose u lotr, kad je prikazana bitka na dagorladu...
elfovi imaju nekakve kacige koje su nastale na temeljima korintske. ovo kaj oni nose je neka današnja umjetnička vizija.. fantasy... cijela elf vojska meni osobno izgleda previše paradno. korintske su kacige bile prvenstveno napravljene zbog funkcionalnosti. manji dio je bio svečanih odora, oklopa od mjedi, bronce, zlata, srebra, koječega sve ne.
__________________
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."
slafko is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:27.