Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.09.2011., 11:48   #1
spajanje žarulja na isti vodić

meni treba na isti kabel da spojim 4 žarulje po 74-100w, koji bi palio na produžni kabel, e sada me zanima da li je to moguće spojiti na isti kabel ili mora biti svaka žarulja svoj kabel, te koja debiljina kabela mi treba os produžnog na dalje 1,5mm2 ili može i 0,75mm2 ili jači
skica u privitku


hvala
fifi30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2011., 13:22   #2
moguće je spojit na isti, ako hoćeš po ps-u onda na svaki spoj staviš razvodnu kutiju kak spada, koristi 1,5mm2
__________________
Sve ima svoju cijenu...
WTF is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2011., 13:35   #3
postoji orginal kabel i grla za takvo nešto. kabel je plosnat a grla su napravljena tako da se samo nataknu na kabel. ima za kiput u svim bolje opskrbljenim trg el matejiralom
sfar is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2011., 15:10   #4
Quote:
sfar kaže: Pogledaj post
postoji orginal kabel i grla za takvo nešto. kabel je plosnat a grla su napravljena tako da se samo nataknu na kabel. ima za kiput u svim bolje opskrbljenim trg el matejiralom
ili to
__________________
Sve ima svoju cijenu...
WTF is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2011., 21:43   #5
Quote:
WTF kaže: Pogledaj post
ili to
hvala na odgovoru, a da li netko zna koja je oznaka tog kabela i kao možda zna okvirno cijenu..
fifi30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2011., 22:30   #6
Ne kužim zakaj bi kupoval kabel sa grlima (na kojem ti možda neće ni pasati razmak između rasvjetnih tijela), kad to možeš napraviti sam za 10 - 15 minuta. Uzmeš x metara kabla (struja koja ti bude tekla vodičem je cca 2 Ampera, znači dosta ti je i 0,75 mm2 - iako bih ja stavio 1,5 kvadrata), odrežeš kabel na mjere, odnosno predviđene razmake između žarulja, skineš izolacije na krajevima i grla paralelno spojiš, na kraju još spojiš utikač i to je to.
totejapitam is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2011., 06:28   #7
Quote:
totejapitam kaže: Pogledaj post
Ne kužim zakaj bi kupoval kabel sa grlima (na kojem ti možda neće ni pasati razmak između rasvjetnih tijela), kad to možeš napraviti sam za 10 - 15 minuta. Uzmeš x metara kabla (struja koja ti bude tekla vodičem je cca 2 Ampera, znači dosta ti je i 0,75 mm2 - iako bih ja stavio 1,5 kvadrata), odrežeš kabel na mjere, odnosno predviđene razmake između žarulja, skineš izolacije na krajevima i grla paralelno spojiš, na kraju još spojiš utikač i to je to.
a da li ste takvim spajanjem gubi struja, tj. da li sve žarulje isto svijetle.
fifi30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2011., 07:59   #8
Svjetle. Premali su to gubitci da bi žarulje osjetile na malu dužinu kabla. Iako je ovo sa gotovim kablom bolje. Totejapitam nije skužio o čemu je riječ. Koliko kužim to je plosnati kabel koji se navuće u grla na dužinu koju hoćeš i samo stegne. Mislim da su to oni igličasti kontakti koji kad se stegnu probuše ili zasjeku kabel i tako se spoje na žice direktno tako da je za amatera to puno jednostavnije i brže za složiti.
__________________
Volim sve komade koje vole mladi.
Kupujem minsko polje radi ugodne šetnje s punicom.
link
kerbi is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2011., 12:22   #9
Quote:
fifi30 kaže: Pogledaj post
a da li ste takvim spajanjem gubi struja, tj. da li sve žarulje isto svijetle.
Tu i je razlika između serijskog i paralelnog spajanja više trošila.
Kod serijskog se otpor na trošilima zbraja - povećava što rezultira padom napona, odnosno žarulje slabije svijetle.
Kod paralelnog, napon na svakom trošilu bude isti, a struje dobiju koliko im treba (ovisno o otporu svakog trošila posebno)

shema paralelnog i serijskog spoja
totejapitam is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2011., 12:28   #10
Quote:
kerbi kaže: Pogledaj post
Svjetle. Premali su to gubitci da bi žarulje osjetile na malu dužinu kabla. Iako je ovo sa gotovim kablom bolje. Totejapitam nije skužio o čemu je riječ. Koliko kužim to je plosnati kabel koji se navuće u grla na dužinu koju hoćeš i samo stegne. Mislim da su to oni igličasti kontakti koji kad se stegnu probuše ili zasjeku kabel i tako se spoje na žice direktno tako da je za amatera to puno jednostavnije i brže za složiti.
ma bravo kerbi ili bolje ibrek to je u redu jer ne znam zašto neki na ovim stranicama kompliciraju. postoji kabel orignal i orginal grla koja se samo stisnu na kabel .totejapitam malo komilpcira a sve je jednostavno riješeno.
sfar is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2011., 12:46   #11
Quote:
sfar kaže: Pogledaj post
...
Ne znam da li si primjetio da je ovo pdf "sam svoj majstor" a ne odi u dućan, kupi kaj ti treba i ostani tutlek do kraja života
Plus toga odgovor nije bio namijenjen samo jednoj osobi, ima tu i puno više onih koji čitaju teme a ne uključuju se u rasprave, a nekima od njih bi možda bilo zgodno znati kaj je paralelni a kaj serijski spoj.
totejapitam is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2011., 12:57   #12
totejapitam, sve to što kažeš stoji, ali čovjek je samo htjeo spojiti par žarulja na najjednostavniji način. Misliš da je bitno da za par žarulja svladava osnove elektrotehnike? Ovo s plosnatim kablom i ubodnim (stežućim grlima) mu je em najjednostavnije rješenje, em je estetski puno ljepše os spajanja komadića kabla od grla do grla. Da ne govorim o sigurnosti visenja grla sa žaruljama na žicama koje se drže samo na tim stezaljkama i to nagurane dvije žice u jednu stezaljku.
Sad ima dva rješenja pa neka bira.
Sfar, jel imaš nekakav link kako se to točno zove i gdje za kupiti?
__________________
Volim sve komade koje vole mladi.
Kupujem minsko polje radi ugodne šetnje s punicom.
link
kerbi is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2011., 14:49   #13
Quote:
kerbi kaže: Pogledaj post
Sfar, jel imaš nekakav link kako se to točno zove i gdje za kupiti?
Taj materijal inače je predviđen za izradu dekorativne rasvjete, kabel je 2x1,5 mm2, a grla su predviđena za žarulje do 40 W. Ako se dobro spoje ta grla na kabel, vjerojatno će izdržati i jače žarulje, inače postoji i šansa da nagore kontakti na mjestu spoja... Po meni bi bilo pametnije staviti više slabijih žarulja, nego par jačih, upravo zbog tih kontakta.

http://docs.google.com/viewer?a=v&q=...HZ2PfrqQ&pli=1
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2011., 08:46   #14
Quote:
totejapitam kaže: Pogledaj post
Ne znam da li si primjetio da je ovo pdf "sam svoj majstor" a ne odi u dućan, kupi kaj ti treba i ostani tutlek do kraja života
Plus toga odgovor nije bio namijenjen samo jednoj osobi, ima tu i puno više onih koji čitaju teme a ne uključuju se u rasprave, a nekima od njih bi možda bilo zgodno znati kaj je paralelni a kaj serijski spoj.
da ali zato ti u isto vrijeme gospođi koja pita za pik traku u boji šalješ link i
tu te baš ne zanima neko drugo rješenje , a u temi o spajanju žarulja radimo nauku ko da radimo neboder . samo ćemo ljude zbuniti.
sfar is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2011., 12:13   #15
Gospodine Sfar,
mislim da je apsolutno nepotrebno opterećivati temu postovima koji nisu vezani za nju.
Ipak, po zadnji puta ću pokazati dobru volju i ukazati Vam na dvije stvari:
1. na pitanje "a da li ste takvim spajanjem gubi struja, tj. da li sve žarulje isto svijetle" sam objasnio u kojem slučaju žarulje svijetle slabije, a u kojem ne.
2.na pitanje iz druge teme (što je inače flagrantni offtopic) "Zna li itko gdje ima toga? Postoji li to uopće?" sam isto tako odgovorio što je to i gdje toga ima.
Stoga Vas molim, ako budete i ubuduće imali nekih nedoumica ili problema vezanih uz moje postove, malo pažljivije i s razumijevanjem čitajte iste ili obratite moderatorima, jer nemam namjeru dalje zagađivati temu offtopic-om.
Hvala.
totejapitam is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2011., 09:08   #16
ok kad na jednom postu ideš do krajnosti , jasno da me zasmetalo kad na drugom odgovoriš površno, i onda kritiziraš one koji su stvar prezentirali na najednostavniji način .
Ok svačam da smo tu da bi jedni drugima pomogli ,i mišljenja sam da to napravimo na što jednostavniji način. naime postoje profesionalne stranice gdje se ide u dubinu teme.ajd i ne ljuti se lijep pozdrav,,,,,,
sfar is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2011., 16:53   #17
Ako može netko pomoći bio bih vrlo zahvalan. Radi se o jednom starom lusteru koji jako lijepo izgleda i drveni je. Kroz sredinu je daska na koju mogu pričvrstiti kablove, 4 luster kleme sa po 2 segmenta i ušarafiti grla za plafonjere (njih 8 po 4 sa svake strane). Luster kleme bi pošarafio jednu pored svaka dva grla tako da jedna žica ulazi a tri žice izlaze iz kleme (kako za fazu tako i za nulu) Na šemi se vidi raspored žarulja. Totalni sam neznalica što se struje tiče i ovo mi je prvi puta u životu da nešto radim sa strujom. Može li mi netko reći koju žicu da uzmem, kako se spaja više žica koje idu u jednu klemu (treba li žicu zavrtat savijati ili kvačiti oko šarafa u klemi molio bih što detaljnije), Treba li mi tu uzemlenje??? Na šemi sam stavio maximalnu snagu žarulja 30 W iako mislim da neću nikada staviti jaču žarulju od 25 W.

Jobenty is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2011., 16:54   #18


neznam zašto se šema ne vidi
Jobenty is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2012., 15:57   #19
zanima me automat relej koji pali i gasi svjetlo i ventilatoru wc-u koji nema prozora.
ima neki KOPP i ima za podesiti vrijeme i još za nešto podesiti a ne znam za što je , na na tom drugom gumbiču se može isključiti da ga tipkalo opče ne uključuje.


također me zanima zašto se povremeno ne želi isključiti, radi dok se ne isključi struja a onda opet radi ok.
tj. da li je to kvar što povremeno zašteka ili je to boljka?
hvala
fifi30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2012., 18:58   #20
Question Struja: FID sklopka ne izbacuje

Pozdrav forumasima!
Ne mogu otvoriti novu temu pa evo lijepim post ovdje u nadi da ce netko od dobrih elektricara vidjeti i odgovoriti mi!

Kratki opis situacije:
Iz kuce je do radione doveden kabel sa 4 zice og bar 6 kvadrata u kojem nema zuto zelene za uzemljenje. Uzemljenje u kuci je radilo ispravno i FID sklopka je izbacivala nakon pritiska na tipku T.
Nakon 2 godine odlucio sam dovesti uzemljenje do radionice i direktno sam spojio zicu od 2.5mm^2 na glavno uzemljenje kuce u temelju te spojio sa ostatkom instalacije u radionici. Prije toga sam gurnuo tu novu zicu uzemljenja u uticnicu i FID je izbacio. Nakon spajanja pokusao sam ponovno napraviti kratki spoj izmedju uzemlj i faze i/ili nule ali FID vise ne izbacuje, a niti kada pritisnem tipku T.
Zanima me da li sam mogao unistiti FID sklopku svojim kratko spajanjem i da li znaci 100% da je FID sklopka neispravna ako ne izbacije na tipki T??

Hvala na odgovoru! Lijep pozdrav
DJMrva is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:14.