Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.11.2010., 18:49   #81
Quote:
miamarki kaže: Pogledaj post
.....lijep pozzz!!!!!

Molila bih za savjet:
....dakle, otvorila sam trgov-proizvodni obrt koji ce raditi 6mj, jer na taj period je zakupljen poslovni prostor...cisto iz objektivnih razloga - zimi nema kupaca....1.svibnja slijedece godine ponovo pocinjem sa radom na 6mj u istom prostoru ako se prilike-neprilike u mom mjestu ne promjene, u tom slucaju bih radila, naravno, cijele godine...za sada je situacija takva - radi se 6 mj, a 6 mj "spava"....sto da napravim :
1- staviti obrt u mirovanje i placati mirovinsko , zdravstveno i HOK?
Nemam odakle jer nisam zaradila dovoljno.

2- zatvoriti obrt, platiti te obveze za 6mj koliko sam radila i ponovo otvoriti novi obrt na proljece 2011.god?
Koja me jos iznenadjenja cekaju u smislu placanja drzavi u ovom slucaju? Nisam u sustavu PDV-a, dio robe ce mi ostati neprodan i dio repromaterijala.

....thanks
Ne...

Dovoljno je na Uredu za gospodarstvo prijaviti sezonsko poslovanje obrta ili navesti tocno od kada do kada u godini je obrt aktivan tako da to bude vidljivo na rjesenju o pocetku poslovanja. Jedino u tome slucaju doprinose placas samo za one mjesece u kojima radis. U svim drugim opcijama doprinose placas za sve mjesece neovisno da li je obrt u stanju mirovanja ili ne...
Robert01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2010., 14:32   #82
Zatvaranje obrta

Ja sam zatvorio obrt, i sad mi treba dokument o Zatvaranju obrta, naime jedini primjerak sam dau u zavodu za zaposlavanje, sad mi treba još jedan. Di da to izvadim i koji dokumenti mi trebaju
LjuboSB is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2011., 21:21   #83
Zatvaranje obrta koji je u blokadi

Žiro račun obrta mi je blokiran već više od godinu dana. Blokiran je od 3 dobavljača i PU.
Da li mogu u ovoj sitaciji zatvoriti obrt? Posla nema već 2 godine i pitanje je kada će ga biti. A dug prema PU svaki je mjesec sve veći i veći. Čula sam da se obrt ne može zatvoriti ako ima duga prema PU. Da li me netko može detaljno o tome informirati?
Hvala!
talija2511 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2011., 21:36   #84
Quote:
talija2511 kaže: Pogledaj post
Žiro račun obrta mi je blokiran već više od godinu dana. Blokiran je od 3 dobavljača i PU.
Da li mogu u ovoj sitaciji zatvoriti obrt? Posla nema već 2 godine i pitanje je kada će ga biti. A dug prema PU svaki je mjesec sve veći i veći. Čula sam da se obrt ne može zatvoriti ako ima duga prema PU. Da li me netko može detaljno o tome informirati?
Hvala!
može se zatvoriti...
VTi underhood is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2011., 11:07   #85
Naplata računa nakon zatvaranja obrta

Moram zatvoriti obrt, a ostao mi je jedan račun i ne vjerujem da ću ga uspjeti naplatiti. Kako to vodim u knjigama?
A što ako firma ipak odluči platiti nakon zatvaranja obrta?

Hvala
rusofilka is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2011., 13:49   #86
Quote:
rusofilka kaže: Pogledaj post
Moram zatvoriti obrt, a ostao mi je jedan račun i ne vjerujem da ću ga uspjeti naplatiti. Kako to vodim u knjigama?
A što ako firma ipak odluči platiti nakon zatvaranja obrta?

Hvala
Zna li netko?
rusofilka is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2011., 13:52   #87
Quote:
rusofilka kaže: Pogledaj post
Zna li netko?
moraš ga kod zatvaranja obrta prikazati kao da je plaćen i platiti PDV nažalost (ukoliko si u sustavu PDV-a)... i također će se za iznos osnovice povećati prihodi (povećava se osnovica za obračun poreza na dohodak)...

Također ako imaš ulaznih računa koji nisu plaćeni, također ih prikazuješ kao da su plaćeni i po njima odbijaš PDV i povećavaju se rashodi (smanjuje se osnovica za obračun poreza na dohodak)
VTi underhood is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2011., 14:02   #88
Quote:
VTi underhood kaže: Pogledaj post
moraš ga kod zatvaranja obrta prikazati kao da je plaćen i platiti PDV nažalost (ukoliko si u sustavu PDV-a)... i također će se za iznos osnovice povećati prihodi (povećava se osnovica za obračun poreza na dohodak)...

Također ako imaš ulaznih računa koji nisu plaćeni, također ih prikazuješ kao da su plaćeni i po njima odbijaš PDV i povećavaju se rashodi (smanjuje se osnovica za obračun poreza na dohodak)
Super, hvala!

A što ako firma nakon zatvaranja obrta odluči platiti? Ako im kažem da je obrt zatvoren oni će to iskoristiti i ne platiti.
rusofilka is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2011., 14:55   #89
Quote:
rusofilka kaže: Pogledaj post
Super, hvala!

A što ako firma nakon zatvaranja obrta odluči platiti? Ako im kažem da je obrt zatvoren oni će to iskoristiti i ne platiti.
ne, ostavi žiro račun otvoren, i sjest će ti lova na njega... firmu koja ti je dužna se ne tiče jel obrt otvoren il zatvoren... jedino što će banka uzimat proviziju za vođenje računa svaki mjesec...
VTi underhood is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2011., 18:20   #90
Quote:
VTi underhood kaže: Pogledaj post
ne, ostavi žiro račun otvoren, i sjest će ti lova na njega... firmu koja ti je dužna se ne tiče jel obrt otvoren il zatvoren... jedino što će banka uzimat proviziju za vođenje računa svaki mjesec...
A što ako ga zatvorim? Iznos i nije toliko velik pa mi se ne isplati držati ga otvorenim samo zbog toga.
rusofilka is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2011., 23:49   #91
amortizirani automobil u obrtu koji se zatvara

Molim Vas za pomoć kako se evidentira u knjigama i koji je porezni tretman vozila koje je amortizirano, ali ima neku tržišnu vrijednost u trenutku zataranja obrta?
Hvala!
vitoana is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2011., 01:17   #92
Quote:
vitoana kaže: Pogledaj post
Molim Vas za pomoć kako se evidentira u knjigama i koji je porezni tretman vozila koje je amortizirano, ali ima neku tržišnu vrijednost u trenutku zataranja obrta?
Hvala!
mora se izuzeti po tržišnoj vrijednosti i platiti pdv
VTi underhood is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2011., 09:51   #93
otpisani automobil

Quote:
VTi underhood kaže: Pogledaj post
mora se izuzeti po tržišnoj vrijednosti i platiti pdv
toga sam se i bojala
vitoana is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2011., 09:59   #94
Ili procjenjenoj vrijednosti ako smatraš da bi ti bolje odgovarala. Pitaj vještaka za mišljenje
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2011., 15:08   #95
Quote:
lili p. kaže: Pogledaj post
Ili procjenjenoj vrijednosti ako smatraš da bi ti bolje odgovarala. Pitaj vještaka za mišljenje
I mene zanima kako odrediti tržišnu vrijednost auta, npr. auto star 10 god, nab.vr. mu je bila 100.000,00 kn. Gdje se mogu naći takve informacije?
lady G is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2011., 15:15   #96
Ideš na oglasnike i vidiš za koliko se prodaje. Isprintaš par oglasa i priložiš u knjige kao dokaz trenutne tržišne vrijednosti.
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2011., 15:28   #97
Quote:
lili p. kaže: Pogledaj post
Ideš na oglasnike i vidiš za koliko se prodaje. Isprintaš par oglasa i priložiš u knjige kao dokaz trenutne tržišne vrijednosti.
Što reći... hvala i
lady G is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2011., 12:23   #98
zatvaranje obrta

U popisu dugotrajne imovine obrta unešeno je greškom nekoliko sredstava veće vrijednosti (više od 1000,00 kn) koji su zapravo potrošni dijelovi stroja. Kako ih isknjižiti kod zatvaranja obrta?
veco009 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2011., 13:14   #99
Napiši zapisnik s obrazloženjem i izbaci iz inventara
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2012., 16:30   #100
molim Vas odgovorite:
Ukoliko se zatvara obrt, a u opisu DI je unešena vlastita imovina(putem zapisnika) i ona je amortizirana(davno) da li je moram prodati "sam sebi" i to staviti u prihode po nekoj trž. cijeni ili nemoram.Isto pitanje za vlastitu imovinu unešenu koja nije amortizirana u cijelosti.
xsmas is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:15.