Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.02.2013., 19:50   #361
Pozrav svima! Dakle, mom muzu baka zeli pokloniti stan u sklopu obiteljske kuce, bili smo u javnog biljeznika i receno nam je da je najjeftiniji nacin da kupimo sami ugovor i da ga ispunimo. Problem je u tome sto mi ne znamo kako ga ispunit i koja nam sve dokumentacija za to treba.. Molim vas pomagajte
zabranjena is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2013., 19:57   #362
Je li ta obiteljska kuća etažirana u zemljišnim knjigama po stanovima?

Ako nije, onda baka može eventualno pokloniti neki suvlasnički dio na kući kao cjelini , koji bi odgovarao tome stanu. Inaće ugovor neće bit podoban za uknjižbu.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2013., 20:06   #363
Quote:
File kaže: Pogledaj post
Je li ta obiteljska kuća etažirana u zemljišnim knjigama po stanovima?

Ako nije, onda baka može eventualno pokloniti neki suvlasnički dio na kući kao cjelini , koji bi odgovarao tome stanu. Inaće ugovor neće bit podoban za uknjižbu.
Etazirana je.. Imamo i hrpu papira samo neznamo sta s njima
zabranjena is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2013., 20:43   #364
Quote:
zabranjena kaže: Pogledaj post
Pozrav svima! Dakle, mom muzu baka zeli pokloniti stan u sklopu obiteljske kuce, bili smo u javnog biljeznika i receno nam je da je najjeftiniji nacin da kupimo sami ugovor i da ga ispunimo. Problem je u tome sto mi ne znamo kako ga ispunit i koja nam sve dokumentacija za to treba.. Molim vas pomagajte
sto imas kupovati ugovor
sam ga sastavi u wordu, isprintaj, neka baka i i tvoj muz potpisu i odu u javnog biljeznika ovjeriti skupa (moze to baka napraviti i bez njega ali on bez nje ne moze jer baka mora dati svoju osobnu na uvid i potpisati u javnobiljeznicke knjige) i to je to. Primjere kako izgledaju darovni ugovori imas na netu.
Ja sam to napravila prije par mjeseci (osoba kojoj sam darovala zivi u drugom gradu pa sam isla sama) za jednu zemlju koju sam darovala.

Nikakva ti dokumentacija ne treba osim papira koji dokazuje da je baka vlasnik stana- ili je to vlasnicki list ili je to ugovor o nasljedjivanju s kojim je postala vlasnik ili neki drugi ugovor (kupoprodajni, ugovor o dozivotnom uzdrzavanju ili pak darovnica) u kojem pise tocna cestica zemlje na kojoj se nalazi stan odredjene kvadrature i adrese. Taj papir dokaza vlasnistva se inace ne prilaze i ne nosi u javnog biljeznika uz ugovor vec se s njega samo prepisu podaci u ugovor.
Potvrda kod javnog biljeznika dodje oko 70 kuna, vise manje i to je sva mudrost
Stegovnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2013., 21:02   #365
Znaci samo trebam naci vlasnicki list i s njega prepisati sve sto treba.. Mozda je glupo pitanje ali sta znace one kratice s ugovora?
zabranjena is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2013., 21:12   #366
Quote:
zabranjena kaže: Pogledaj post
Znaci samo trebam naci vlasnicki list i s njega prepisati sve sto treba.. Mozda je glupo pitanje ali sta znace one kratice s ugovora?
da, morate napisati temeljem cega je baka vlasnik....znaci ovako....Darovatelj daruje nekretninu "cestica ta i ta na adresi toj i toj, kvadrature te i te"" koji joj je pripao temeljem ugovora "tog i tog- napisati naziv i broj ugovora"
Stegovnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2013., 21:29   #367
Quote:
Stegovnica kaže: Pogledaj post
da, morate napisati temeljem cega je baka vlasnik....znaci ovako....Darovatelj daruje nekretninu "cestica ta i ta na adresi toj i toj, kvadrature te i te"" koji joj je pripao temeljem ugovora "tog i tog- napisati naziv i broj ugovora"
Super, puno hvala na pomoci
zabranjena is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2013., 17:06   #368
Evo nasli smo dokument o nasljedivanju u kojem je njoj dodjeljen cijelokupni posjed.. Ne navodi se pojedinacno sta. S obzirom da nama pripada stan na 1 katu.. Ne znamo sta nam je dalje ciniti..
zabranjena is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2013., 17:02   #369
Pozdrav svima. Da li se plaća porez ako se kuća prenese sa bake na unuka? Da li treba prvo ona na svog sina pa moj stari na mene?
__________________
Posljednji kapitalist kojeg ćemo objesiti je onaj koji nam je prodao uže!
mmmatija is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2013., 16:23   #370
pozdrav svima!
imam jedno pitanje: da li sinovi nakon očeve smrti mogu osporiti darovni ugovor, a radi se o apartmanu koji je djed još za života prepisao na unuka bez ikakvih obaveza (uzdržavanje i sl)? sinovi nasljeđuju ostatak imovine (nekretnine i zemljišta) koja i nije zanemariva, tak da ne mogu reći da su ostali bez ičega.

edit: nekretnina je prenesena na unuka i glasi na njega.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2013., 20:37   #371
Ekipa,
dok kojim se uvjetima može raskinuti darovni ugovor za nekretninu?
sharky_cro is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2013., 22:29   #372
molim vas savjet...

Radi .se o prijenosu vlasnistva s oca.na.sina darovnim ugovorom, stana u zgradi u zagrebu koji je zakoomplicirao nerjesena.situacija.u zemljisnim.knjigama

znaci kolko znam zgrada nije etazirana, stan ima 55m2 i jedini dokaz o vlasnistvu su kupoprodajni i darovni ugovori. Naknadno je stan pregradjen tj. zazidana su vrata koja su vodila iz dijela od 40m2 u dio od 20m2 (govorim povrsine neumanjene za koeficjenta potkrovlja i loggiekoji koji su u prvospomenutoj povrsini od 55m2), taj dio od 20m2 je onda prodan i ilegalno mu je napravljen.izlaz na hodnik.

Nista od tih gradjevinskih promjena nije uneseno u nijedne zemljisne knjige i evidentirane su samo iznosom kvadrata u kupoprodajnom ugovoru (ne znam dali je polozen u knjigu ugovora)

sada otac sinu zeli pokloniti preostali dio stana (40m2) ali posto bi sin to zelio prodati dolazi do problema jer ne postoji dokaz o vlasnistvu tih 40m2. Tj. postoje kupoprodajni i darovni ugovori u kojima su evidentirane povrsine od 55m2 i 20m2 ali u niti jednom nije tih 40m2 u pitanju.


Dobro bi mi dosla i preporuka odvjetnickog ureda specijaliziranog za ovakve situacije

hvala
rudislav is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2013., 20:33   #373
Raskidanje darovnog ugovora

Baka stara 80 godina je vlasnica pola kuce u kojoj zivi sa svojim sinom,snahom i unukom. Druga polovica kuce je u vlasnistvu bakina sina. Jednog dana unuk odluci na mjestu gospodarske zgrade sagraditi sebi kucu i pita baku: "Baka jel ces mi potpisat da si na mjestu gospodarske zgrade sagradim kucu"? Baka je naivno pristala i potpisala darovni ugovor u kojem mu daruje sve svoje nekretnine. Moze li se i na koji nacin taj ugovor ponistiti?
mladizg is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2013., 12:39   #374
Darovni ugovor za nekretninu

Htjela bih darovati svoj dio kuće i dio vrta svojoj nećakinji. Što bih trebala učiniti da platim što manje poreza?
anna12344 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2013., 12:20   #375
Otac bi poklonio sinu zemljište uz uvjet da otac ima na tom zemljištu pravo prolaza (služni put) do njegove smrti. Da li se za to popunjava ugovor o darovanju sa nametom ili nešto drugo? I otac želi da se nakon prijenosa nekretnine, u vlasnički list stavi teretovnica (odnosno da da služnost bude evidentirana)

Hvala!
a.n.i.t.a is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2013., 21:36   #376
Quote:
a.n.i.t.a kaže: Pogledaj post
Otac bi poklonio sinu zemljište uz uvjet da otac ima na tom zemljištu pravo prolaza (služni put) do njegove smrti. Da li se za to popunjava ugovor o darovanju sa nametom ili nešto drugo? I otac želi da se nakon prijenosa nekretnine, u vlasnički list stavi teretovnica (odnosno da da služnost bude evidentirana)

Hvala!
1. tekst darovnog ugovora ,

2, tekst da se preko darovane čestice ugovara služnost puta u korist vlasnika - broj parcele do koje želite ugovoriti služnost .

Ugovor može sastaviti odvjetnik ili neki od geodeta koji se u to razumiju .

Zadnje uređivanje posavac55 : 13.04.2013. at 21:46.
posavac55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2013., 12:50   #377
imam problem....ispunila sam ugovor o darovanju nekretnine....(otac na kćer) kad sam se pojavila u gruntovnici oni ga ne prihvaćaju jer nigdje nije naznačeno da on dariuje SVOJU polovicu...kako sam radila 24 h pa sam umorna i nikako nisam mogla skužit šta trebam i što fali u tome ugovoru....znam samo da moram napisati aneks ugovora....a ja nemam pojma kako bi to napravila....može li pomoć
mirjankas is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2013., 14:40   #378
trojica

Mozete li reci dali je moguc darovni ugovor mojim sinovima koji nemaju hrvatsko drzavljanstvo (ja sam Hrvat);
Ako nije, sta treba uciniti da bi se taj ugovor omogucio ?
Sa troje njih, dali treba svaki posebam ugovor ili jedan za tri je dovoljan?
Hvala
chobanko is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2013., 12:49   #379
može li se ispraviti darovni ugovor?

u ugovoru iz 70-ete nekretnina je darovana mojoj mami i teti svakoj u 1/2 diijela, ali je prilikom sastavljanja ugovora krivo upisana površina, pa stoji umjesto 1 ral i 15 hvati samo 1 ral.

Ugovor je sastavljen kod suda.

Da li ga je moguće ispraviti i na koji način?
ivka pivka is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2013., 22:41   #380
"jednim udarcem , sve muhe..."

Može li se u jednom darovnom ugovoru navesti više katastarskih čestica ili samo jedna?
raykec is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:07.