Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa

Alternativa Noetički pristup stvarnosti.
Podforumi: Astrologija, Na rubu znanosti, Magija i mistika, Alternativno liječenje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.02.2009., 00:44   #101
Quote:
Who am I kaže: Pogledaj post
Samo kornjaču?! A ostale životinje .... ljude ?! Što s tim?

Opet neki religijski nauk?!

__________________
endless
luiz is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2009., 01:04   #102
već sam rekao religija=regule=pravila a time se ne bavim. taoisti nemoraju bit vegetarijanci, sve zavisi od pojedinca šta želi napravit, kad su indijanci lovili životinje i prizivali duhove životinja to kao može a ovo ne. napisat ću vam sutra šta je jeo i radio 900 godina star carev kuhar Pan Cio. kroz new age nemojte ni pokušat shvaćat takve stvari. Lao Ce je rekao da svatko mora pronaći svoj put, svatko ima osobni TAO koi ga vodi u TAO o kojem ovdje pričamo..
migulia9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2009., 10:30   #103
Quote:
luiz kaže: Pogledaj post
umjesto ovog palca draga, ja bih prije potražio malo po netu značenje "kornjače" u Taoizmu, kad ga već nismo dobili od onoga koji ju je spomenuo bez objašnjenja. Pa mi je sve to izgledalo malo neozbiljno.

A druga je stvar što se tu sad počelo tumačiti kako u Tao nema zabrane oko jela i pića (??), pa bi onda bilo zanimljivo saznati iz vjerodostojnijih izvora što je po tom pitanju ispravnije. Nekako sumnjam da osoba može dostići nirvanu ili kako želite nazivati taj doticaj s Tao, punog želuca pa još k tome teškom hranom životinjskog porijekla?!
Ako je tome tako, onda mi se čini da su yogii (koji su ovdje spomenuti s podsmjehom - "kako samo prekriže noge i idu gore") daleko produhovljeniji i bliži Univerzalnoj svijesti od tzv. Taoista, koji jedu sve od reda (osim jasno - kornjača).

Kada sam spomenuo da je to s kornjačom opet neki religijski nauk mislio sam upravo na pogrešna tumačenja i neshaćanja o čemu je zapravo riječ. A to me nedvosmisleno podsjeća na kontroverzu oko tzv. svetosti krave kod Hindusa i datiranja tog "vjeronauka" (iz pre-Vedskog doba) po kome se krava ne smije ubiti ali sve drugo kao može?!

Dakle @migulia9 ako kažeš; religija=regule=pravila - time se ne bavim. - onda to nije točno.
Kad si dobio "naredbu" da ne smiješ ubiti kornjaču, onda je to "regula" i pravilo i religijski nauk. I prihvatio si pa ćeš se i morati baviti, ako želiš, jasno.

Međutim, ja bih to (s "kornjačom") ipak nazvao pravim imenom - praznovjerje.

Evo sad malo o "kornjači";

CHUANG TZU HELD HIS BAMBOO POLE. STILL WATCHING PU RIVER, HE SAID: 'I AM TOLD THERE IS A SACRED TORTOISE OFFERED AND CANONISED THREE THOUSAND YEARS AGO, VENERATED BY THE PRINCE, WRAPPED IN SILK, IN A PRECIOUS SHRINE ON AN ALTAR IN THE TEMPLE.
WHAT DO YOU THINK? IS IT BETTER TO GIVE UP ONE'S LIFE AND LEAVE A SACRED SHELL AS AN OBJECT OF CULT IN A CLOUD OF INCENSE FOR THREE THOUSAND YEARS, OR BETTER TO LIVE AS A PLAIN TURTLE DRAGGING ITS TAIL IN THE MUD?'


'FOR THE TURTLE' SAID THE VICE CHANCELLOR, 'BETTER TO LIVE AND DRAG ITS TAIL IN THE MUD!'

'GO HOME!' SAID CHUANG TZU. 'LEAVE ME HERE TO DRAG MY TAIL IN THE MUD.'
>.....<

That turtle is still there; the turtle is covered with gold and precious stones. In the forbidden city of Peking, the imperial city, which is not open for everybody, it is still there. Now it is almost six thousand years old -- a dead turtle, covered with gold and very precious stones, enshrined, worshipped by the Prince himself.

Asked Chuang Tzu: WHAT DO YOU THINK? IS IT BETTER TO GIVE UP ONE'S LIFE AND LEAVE A SACRED SHELL AS AN OBJECT OF CULT IN A CLOUD OF INCENSE FOR THREE THOUSAND YEARS, OR BETTER TO LIVE AS PLAIN TURTLE DRAGGING ITS TAIL IN THE MUD?

Chuang Tzu asked: What is better -- just to be a plain turtle and live, or to be dead, covered with gold, and be worshipped? This is the problem with everybody, before everbody, and these are the two alternatives. People can worship you but they cannot worship you if you are alive, because life is amoral -- it is neither moral nor immoral. Life does not know any morality, it is amoral; life knows no oughts, it simply lives from the unconscious. If you are simply alive it is very difficult for anybody to worship you. If you simply live plainly, enjoying, you cannot expect incense to be burnt around you, and a temple to arise, and a cult, and a sect, and people to worship you for thousands of years. No!

energyenhancement.org

Zadnje uređivanje Who am I : 04.02.2009. at 10:36.
Who am I is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2009., 13:38   #104
to s kornjačom je više dobar savjet nego zabrana. ima taoista koi ne da ne jedu meso nego uopće nemoraju jest i pit, nema nekog pravila stvari su individualne i pojedinac prirodno konzumira šta mu je potrebno, ma kakve teške vibracije šta pričaš, nije isto kad se naš slavonac najede svinjetine i kad taoist točno uzima dio životinje i njene energije koi mu je potreban. kad smo već kod toga zaboravio sam mami reć da mi kupi kosti, pošto dosta vježbam trebam jest koštanu srž, tetive i hrskavise životinja jer je to potrbno za tai chi. osim toga stvar je i u transformaciji i unutrašnjoj alkemiji. vegetarijanstvo, celibat, mantre, (i taoisti imaju nešto kao mantre i kasnije završe u celibatu al ne svi uglavnom te promjene idu postepeno i prirodno, nisu tako kruti) i ostale stvari koje jogiji ili budisti rade to ti je samo jedan od načina ali ne i jedini! nemam ja ništa protiv joge dapače, nego vidio sam ljude koi briju po toj jogi, dosta su lošeg zdravlja, sexualno isfrustrirani, negativni i da ne nabrajam, kao ono žive ispravn i duhovni život, ljepo se izražavaju a ego im na uši izlazi, pukli bi naj rađe, što više se pokušavaju ispravno pokazat to njihova taština više izlazi van, eto zato se volim našalit al vjeruj mi cjenim ja pravog jogija i više od toga, ma jeste li čitali onu knjigu božanski tibetanski luđak? ja je nisam čitao al su mi je prepričavali šta luđak tamo radi, ili bodidarma kojeg svi u nebesa dižu, pa bodidarmin prvi učenik si je ruku morao odsjeć da bi ga oduševio i da bi ga bodidarma primio za učenika, evo ti budist koi isto oće samo pobjeć negdje gore i odbacuje vlastito tjelo a još majku zemlju nije upoznao, i ko je sad tu lud, uglavnom ako to možete prihvatit nevidim razlog da ne prihvaćate taoiste koji piju crno vino i smiju se jedan drugom dok pjevaju pjesme o oblacima. nemamo oko čega vodit raspravu jer su sad ovo prazna naklapanja, da bi neke stvari mogli shvatit moramo imat određenu praksu a ne dovodit zaključke na temelju ničega. da bi ja shvatio tebe ili ti mene morali bi na neko vrijeme zamjenit praksu, ti bi morao radit vježbe i meditacije i ostale tehnike koje ja radim pa biš shvatio zašto to radim, nekažem da bi ti se svidjelo niti bi se meni svidjela tvoja praksa, al nikad neznaš, različiti smo i zato radimo različite stvari, nema bolje ili gore i nema onog ko što crkva kaže da se samo na njihov način može bogu a svi ostali će đavlu. ako ti je ovo previše šta će tek bit kad pročitaš šta je PAN CIO radio
migulia9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2009., 14:02   #105
taoističke priče su za mene mape ili ti karte puta..
migulia9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2009., 14:44   #106
Quote:
migulia9 kaže: Pogledaj post
taoističke priče su za mene mape ili ti karte puta..
ha, vidiš. ja sam otkrivam put.
nekak imam filing da je moj način more free od tvog. ne znam zašto.
možda jer sam sve samostalno otkrio, a ti čitaš o tome.. a rječi su ograničene.
oboje ćemo moč doč do istog odredišta, samo što sam ja direkt u tome, a ti neposredno..
(bar sam ja tak skužil iz tvojih pisanja)

al opet. ja sam sve sam osjetio i spoznao, ali za neke stvari nikad neću saznati, ali ti ćeš u drugu ruku znati puno stvari, no morat ćeš ih sam svatiti/usvojiti ali preko tuđih rječi i osjećaja (meni se to čini težim).

ugl, sad vam je valda jasno zakaj sam istraživač (:
meni je my way more fun ^^
tebi je tvoj
svatko ima svoj put, no svi idemo do istog odredišta. (više manje ^^)

so.. peace
__________________
▲▲▲
apollo. is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2009., 15:16   #107
pročitao sam ovu temu s velikim guštom

htio bih pitati o poveznici Chi/Ki-ja između disciplina koje se njime bave. Naime, ja sam upravo zbog Ki-ja krenuo na Aikido i to u školu gdje Sensei uči baš Ki-Aikido (pošto u raznim drugim školama razni Sensei uče Aikido kao borilačku disciplinu a ne kao disciplinu življenja). Sve u svemu, u školi nas se uči (ali ne i tjera na učenje) disanja, meditacije, Ki vježbi, aikido vježbi...

Ono što me zanima je da li se tako preko takvog treniranja ki-ja može postići isti učinak kao i da učim recimo Tai Chi? Mislim, da li je bit samo u buđenju Ki/Chi-ja?

Također sam jedno vrijeme mislio krenuti na Tensegrity no nisam se odlučio na to. Ima li tko što reći o toj disciplini i njenoj poveznici s Chi-jem?
Ges is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2009., 15:29   #108
Quote:
Sha kaže: Pogledaj post
kad se promatra presijek ideje/funkcije/rijesenja yin yang je
najprecizniji, sazetiji i naj graficki elegantnan prikaz osnovne
energetske matrice zivota. Ponavljam, gledano odozgo.

Nije poanta u tome koliko je slika "napumpana" vizualnim
"mocima", vec, princip koji je opceprimijenjen kako u mikro
tako u makro kozmosu, kako s minimumom/resursa/
postici maksimalan/energetski/efekt.
Taj princip je poznat
u arhitekturi pod pojmom tensegritet, a u prirodi pod sintagmom
"ocuvanje"
taj "niz", zlatni rez, vidljiv je od kretanja zviježđa u i iz centra galaksije, preko vrtloga "žive vode" o kojem je podučavao Viktor Schauberger pa do energetskih/magnetnih tokova koja okružuju planete. Sve na taj isti princip/niz
Ges is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2009., 17:06   #109
Quote:
migulia9 kaže: Pogledaj post
..nama je učitelj ipak dao jednu zabranu, nesmijemo nikad ubit kornjaču!
Quote:
migulia9 kaže: Pogledaj post
- to s kornjačom je više dobar savjet nego zabrana. ima taoista koi ne da ne jedu meso nego uopće nemoraju jest i pit, nema nekog pravila stvari su individualne i pojedinac prirodno konzumira šta mu je potrebno, ma kakve teške vibracije šta pričaš, nije isto kad se naš slavonac najede svinjetine i kad taoist točno uzima dio životinje i njene energije koi mu je potreban. kad smo već kod toga zaboravio sam mami reć da mi kupi kosti, pošto dosta vježbam trebam jest koštanu srž, tetive i hrskavise životinja jer je to potrbno za tai chi. .....
nemamo oko čega vodit raspravu jer su sad ovo prazna naklapanja, da bi neke stvari mogli shvatit moramo imat određenu praksu a ne dovodit zaključke na temelju ničega. da bi ja shvatio tebe ili ti mene morali bi na neko vrijeme zamjenit praksu, ti bi morao radit vježbe i meditacije i ostale tehnike koje ja radim pa biš shvatio zašto to radim, nekažem da bi ti se svidjelo niti bi se meni svidjela tvoja praksa, al nikad neznaš, različiti smo i zato radimo različite stvari, nema bolje ili gore i nema onog ko što crkva kaže da se samo na njihov način može bogu a svi ostali će đavlu: ako ti je ovo previše šta će tek bit kad pročitaš šta je PAN CIO radio
a čuj zlato (mamino) nisam ja započeo s nekakvom kornjačom, samo sam pitao što s tim. A ako ne želiš da budeš pogrešno shvaćen onda pazi što pišeš. Nisi vjerodostojan. Na žalost.
A onaj tužni odaje dojam da ti je žao što ne možeš ubiti i kornjaču.

I onda, umjesto da si (ste) odgovorili, došlo je do negativnog stava i tvojeg sad sprdanja. A nisi ni sam (još) na čistu što znači ta priča. Nije li tako?! Od tuda i ovako nadmen stav - kao ti sve znaš,- "pa što će tek biti kada vam kažem ovo i ono."
Ja nisam započeo i okrenuo priču oko prehrane. Niti oko indijanaca, niti Slavonaca. Niti sam ovdje spominjao neku crkvu, niti vragove.

I sine dragi, još će tebi mama puno toga morati kupiti kako bi zadovoljila tvoje instant želje koje će te s vremenom proći. Ne brini, to je sve prirodno. I mene to ne smeta. Dapače, uči i traži. Jedi što god te volja i pij što god ti ide niz grlo. Sve je to proces odrastanja i "odrastanja".
Samo bilo bi lijepo i kulturno da se tijekom tog procesa ne "spotičeš" i ne "popuješ". Pogotovo stoga jer si na početku (vidi se) i života i učenja.
Ako si započeo raspru oko nečega što ne razumiješ to nije bed, bed je što te sada nešto u tome smeta pa se "braniš" napadima. Ništa neobično, pogotovo za mladenačku dob.

I ništa s taoizmom nije toliko misteriozno a da ne bi bilo shvaćeno samo kao još jedna religija - raščlanjena i "udrobljena" na sekte, "učenja", vježbe, ...
baš kao i svaka druga sa svojim sektama, drugačijim tumačenjima, izvrtanjima istine u prilog "lokalnih" interesa i interesa pojedinaca, itd.

Pa, sretno učenje, bez naukovanja!
Who am I is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 04.02.2009., 17:17   #110
Apollo, um ti je jako varljiva stvar, svi mi samostalno otkrivamo stvari i put, pa jedini način da shvatiš nekog mudraca je taj da to što on kaže ti pronađeš u sebi, vjerojatno si se krivo izrazio, vjerojatno si mislio na teoretsko i praktično znanje, pa nemože nitko za tebe nešto naučit i shvatit, to što neki učitelj kaže ili pročitaš neki tekst nekog sveca, to ni za tebe ni za mene ništa ne znači ako to još nismo sami otkrili, doživjeli i pronašli u sebi, tek kasnije, kad doživiš bljesak, kroz glavu ti prođe: "aaaaaa, pa na to je učitelj mislio kad je rekao..." zato sam napisao da su to mape puta. samo praksa, praksa, praksa, trening,trening, trening, meditacija, meditacij,meditacija.. neće to niko umjesto nas napravit, znaš, nismo mi baš tako različiti koliko misliš. Ges, samo se ti drži ki aikida ako te ispunjava. te dvije vještine možeš i nemožeš uspoređivat, al to nije bitno. drukčija je to škola tako da tu nemogu pomoć jer nemam iskustva, al ako radiš doma disanje, meditacije i ki vježbe moje mišljenje je da ti niš dodatno netreba, jedino šta ti mogu reć je da još pojačaš trening i ostalu praksu koja ide uz to, pa ćeš sam vidjet. tensegrity je i meni interesantan jer ima neke slične a neke čak i iste pokrete koi su u jednom starom chi kungu kojeg vježbam, pa bi volio vidjet nekog ko to radi da malo usporedimo tehnike..
migulia9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2009., 17:24   #111
Quote:
Who am I kaže: Pogledaj post
a čuj zlato (mamino) nisam ja započeo s nekakvom kornjačom, samo sam pitao što s tim. A ako ne želiš da budeš pogrešno shvaćen onda pazi što pišeš. Nisi vjerodostojan. Na žalost.
A onaj tužni odaje dojam da ti je žao što ne možeš ubiti i kornjaču.

I onda, umjesto da si (ste) odgovorili, došlo je do negativnog stava i tvojeg sad sprdanja. A nisi ni sam (još) na čistu što znači ta priča. Nije li tako?! Od tuda i ovako nadmen stav - kao ti sve znaš,- "pa što će tek biti kada vam kažem ovo i ono."
Ja nisam započeo i okrenuo priču oko prehrane. Niti oko indijanaca, niti Slavonaca. Niti sam ovdje spominjao neku crkvu, niti vragove.

I sine dragi, još će tebi mama puno toga morati kupiti kako bi zadovoljila tvoje instant želje koje će te s vremenom proći. Ne brini, to je sve prirodno. I mene to ne smeta. Dapače, uči i traži. Jedi što god te volja i pij što god ti ide niz grlo. Sve je to proces odrastanja i "odrastanja".
Samo bilo bi lijepo i kulturno da se tijekom tog procesa ne "spotičeš" i ne "popuješ". Pogotovo stoga jer si na početku (vidi se) i života i učenja.
Ako si započeo raspru oko nečega što ne razumiješ to nije bed, bed je što te sada nešto u tome smeta pa se "braniš" napadima. Ništa neobično, pogotovo za mladenačku dob.

I ništa s taoizmom nije toliko misteriozno a da ne bi bilo shvaćeno samo kao još jedna religija - raščlanjena i "udrobljena" na sekte, "učenja", vježbe, ...
baš kao i svaka druga sa svojim sektama, drugačijim tumačenjima, izvrtanjima istine u prilog "lokalnih" interesa i interesa pojedinaca, itd.

Pa, sretno učenje, bez naukovanja!
ko je koga tu napao, i tko je isprovociran
migulia9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2009., 17:39   #112
Quote:
Ges kaže: Pogledaj post
pročitao sam ovu temu s velikim guštom

htio bih pitati o poveznici Chi/Ki-ja između disciplina koje se njime bave. Naime, ja sam upravo zbog Ki-ja krenuo na Aikido i to u školu gdje Sensei uči baš Ki-Aikido (pošto u raznim drugim školama razni Sensei uče Aikido kao borilačku disciplinu a ne kao disciplinu življenja). Sve u svemu, u školi nas se uči (ali ne i tjera na učenje) disanja, meditacije, Ki vježbi, aikido vježbi...

Ono što me zanima je da li se tako preko takvog treniranja ki-ja može postići isti učinak kao i da učim recimo Tai Chi? Mislim, da li je bit samo u buđenju Ki/Chi-ja?

Također sam jedno vrijeme mislio krenuti na Tensegrity no nisam se odlučio na to. Ima li tko što reći o toj disciplini i njenoj poveznici s Chi-jem?

Vidim da ga treniras i steta sto nisi samo malkice vise napisao o samom Aikidou jer se i te kako vide mnoge poveznice sa taoistickim nacinom razmisljanja i djelovanja.
U osnovnoj skoli sam poceo malo trenirati Aikido i ubrzo zbog nekih privatnih razloga prestao,sad razmisljam da se vratim Aikidou i pocnem sa treninzima Kendoa. Zao mi je samo sto sam se toliko kratko zadrzao u vjestini...
Prvo o samoj rijeci AIKIDO sto na japanskom znaci (Put usaglasavanja zivotne energije, DO-Put, AI-usaglasavanje, KI-zivotna energija).

U Aikido sam se zaljubio prvi put kada sam cuo pricu o Ueshibi koji je prvi poceo razvijati tu vjestinu, ne samo kroz okvire ratnickog i borilackog gledanja na svijet vec i kroz moralan,castan i iskren pristup zivotu i ljudima.
Drugi sam se put zaljubio kada sam vidio sto ucitelji rade sa katanama i ostalim hladnim oruzjima te nacin na koji svaki vjezbenik uci kako se postavit u mnogim zivotnim situacijama.

Pridodan DO (Put) u svakoj vjestini ima namjenu distancirati tehniku borbe (jutsu) od duhovnog samorazvoja i prosvijetljenja u umu svakog vjezbenika (borca) te dokazuje da vjestine nisu samo "puko mlacenje" vec imaju za cilj uzdignuti i prosvijetliti svakoga tko se njima bavi, a JUTSU primjeniti samo kao sredstvo ostvarivanja cilja, DO-a. Stoga je Do jednak Taou, a Tai Chi jednak Aikidou jer imaju zajednicki cilj a to je prosvijetljenje i gradenje jakog duha i karaktera. Razlika je u jezicima i tehnikama.

Pohvale i tebi i miguliji za postove...
__________________
...Now, the only thing a rambler needs, is a suitcase and a gun. The only time he's satisfied, is when he's on the run...

Zadnje uređivanje Leonida : 04.02.2009. at 17:53.
Leonida is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2009., 18:03   #113
Quote:
migulia9 kaže: Pogledaj post
ko je koga tu napao, i tko je isprovociran
Vidim da si se hitro požalio teti moderu što si meni pokušao "soliti pamet". A ona u skladu sa svojim ovlastima požurila - da se post ne ohladi - potegnuti crveni.

Pa sretno vam u traženju vaših istina iz Tao. I ne zaboravite na yin i yang
Pardon, shvatite što znači!
Who am I is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2009., 18:39   #114
Quote:
Ges kaže: Pogledaj post
pročitao sam ovu temu s velikim guštom
htio bih pitati o poveznici Chi/Ki-ja između disciplina koje se njime bave. Naime, ja sam upravo zbog Ki-ja krenuo na Aikido i to u školu gdje Sensei uči baš Ki-Aikido (pošto u raznim drugim školama razni Sensei uče Aikido kao borilačku disciplinu a ne kao disciplinu življenja). Sve u svemu, u školi nas se uči (ali ne i tjera na učenje) disanja, meditacije, Ki vježbi, aikido vježbi...

Ono što me zanima je da li se tako preko takvog treniranja ki-ja može postići isti učinak kao i da učim recimo Tai Chi? Mislim, da li je bit samo u buđenju Ki/Chi-ja?

Također sam jedno vrijeme mislio krenuti na Tensegrity no nisam se odlučio na to. Ima li tko što reći o toj disciplini i njenoj poveznici s Chi-jem?
Neznam otkud si i na kakve Aikido skole si naletio, ali Aikido nije iskljucivo borilacka disciplina nego vjestina, isto kao i tai chi...a svako ozbiljnije bavljenje borilackima ti postane s vremenom disciplina zivljenja i neke stvari ti se promijene same po sebi...

...ja sam dosta dugo u borilackima, nisam nikada bas trenirala aikido, ali sam bila na par treninga, imam prijatelje koji su tamo...i nekako ki aikido bas nije bio popularan, previse filozofiranja, novotarija prilagodena zapadnjacima...

Sama tao filozofija, pricice, legende, cuda su mi zanimljivi za procitat, ali nije mi to temelj treniranja, nego kroz samo treniranje ti se otvara jedan novi svijet, spoznaje, savrseno prirodne i logicki objasnjive...

Tako da Ki, spiritus, pneuma, prana, chi... bi bili "energija povezana sa zivotom i svijescu koja moze ostvariti neposredne ucinke i promjene na energetskom i materijalnom nivou"...kad se razvija svjesno vjezbanjem, prvo se pocinje javljati kao toplina u rukama, trnci i otezalost, da s vremenom mozes osjetiti da drzis magnetsko polje izmedu ruku, zivotni magnetizam...s nastavkom treniranja osjetit ces ga u cijelim rukama, nogama, tijelu, cak se i senzibilizirat tolko da primijetis energiju i oko drugih ljudi, izmedu drugih ljudi...izuzetno razvijeni ki bi bila mogucnost snaznog djelovanja na mentalna stanja i tjelesne pokrete, s distance i u vidu telepatije...kao sto postoje visoki i niski napon, tako se i Ki moze manifestirati na vise nacina - kao niski napon, s jacim tjesnim ucincima i kao visoki napon kkoji se povezuje sa cistom svijescu i transcendentalnim iskustvima...vjezbanjem se ki sabire, preraduje, podize njegov napon i uspostavlja veza sa visim nivoima svijesti...

Chi/Ki postoji u pun o vise borilackih nego u ove dvije koje si naveo...puno vaznija stvar je da nades dobrog trenera za pocetak (a ima svega, da te upozorim) i nemoj nasjedat na to da ces osjetit chi nakon 2 treninga jer...neces, ni nakon 3...uzivaj step by step u svojim treninzima, pusti postepeno da ti se pocne otvarat taj jedan novi svijet, zaljubi se u njega kao sto smo se svi mi koji smo duze u tome zaljubili i nikad se necemo tog rijesit bojim se i svaki put ces nesto novo otkrit...samo ozbiljno treniraj, nadi vjestinu u kojoj ces se nac, dobrog trenera, ekipu i nemoj mislit o tom kad ce vise taj ki neg pusti da stvari idu same po sebi

i za kraj malo citata Morihei Ueshibe, jer se njegovom ucenju treba vracati, bez obzira dal treniramo aikido ili ne

"...zato se na pitanje kako se moze prosiriti zgrcen um, procistiti srce i uskladiti sa svim zivim bicima prirode moze odgovoriti : prvo je potrebno prozeti svoje srce bozanskom ljubavi, sveprisutnom u vremenu i prostoru Univerzuma. Nema neskladau ljubavi, nema neprijatelja ljubavi. Tako svijest o neskladu, misao o postojanju neprijatelja nece vise biti dio bozje volje..."

"kao prvo morate imati uvid u svijet prirode. Morate nauciti voljeti dubine njezine stvarnosti. Ako pogled bacite lezerno na stvari ovog zivota, njihovo pravo znacenje ce vam izmaknuti.
Ispitajte uredne cikluse sunca, mjeseca i zvijezda, postupnu promjenu sezona, tok rijeke kroz otvorenu dolinu ili velicanstven pokret vode kad juri izmedu stijena. mozete takoder nauciti razumijeti pokrete unutar vaseg tijela, steci znanje i napredovati prema istinskom shvacanju citajuci drevne textove i proucavajuci mnoga tumacenja ucitelja iz proslosti i sadasnjosti. primijenite znanje koje stestekli u vas svakodnevni zivot. Kako pocinjete dozivljavati stvari na sve dubljoj razini, neprestano preispitujte istinu vaseg shvacanja stvarnosti i prirode. zadatak svakog budoke je da primijeni ono sto je naucio kao sastavni dio sebe. ucenik budoa ne moze gledati samo kroz profinjenu umjetnost ili znanost. Znanje nas okruzuje u beskrajnoj raznpolikosti oblika. Nemojte niti jedan nacin potcjenjivati ili ga uzimati olako..."

"Ovaj svijet je potpuna manifestacija Raja i Zemlje. Mi, kao ljudska bica stvorena u istom bozanskom, univerzalnom imidzu moramo uciniti ovu zemlju istinski rajskim mjestom. Moramo upotpuniti i usavrsiti ljudsko drustvo. vazno je da ljudi koji se treniraju u budou obuhvate svemir unutar samih sebe. Misija Aikida je da se postigne ovaj sklad sa svemirom. Da bi ostvarili taj cilj, on mora postati cijeli vas um i cijelo srce"...eto

...i vidjet ces s vremenom kako se svaki taj pokret moze preslikati na vanjski svijet, kako postoji samo jedan savrsen polozaj kako u kojoj vjezbi trebas drzat ruke/tijelo/noge jer ces sam moc osjetit da je drugo neispravno i puninu i prazninu i yin i yang i noc i dan...i puno toga jos...kakve legende i mitovi...ovo sto te ceka je puno bolje od tog
__________________
The wind of heaven is that which blows between a horse's ears.
SmoothOperatress is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2009., 19:11   #115
hehe...evo pervi citat i kontext Taoa na uovom topiku (a da nije od mene ov gori od Ueshibeka. a kuljko smo se vec kaubojskih prica naslushali?
iako su i apollo i Who am i (slushash Peace Orchestra) na duobrom tragu.

smooth operatress, odlicen post, ov citat je pravi upanishadski bez da ih je Ujeshibek cital; a i vidis da se radi vishe o dozivljavanju, osjecanju, a manje o Aristotelovoj logiki..stvari nisu nuzno jasnije kad ih se more logicki objasniti..al mislim da si i ti to tak mislila.

kornjaca je jaki istocni simbol..tuljko jaki da je neizostavljiv i v japanskom Zen budizmu..
simoblizira njihov istocni fluidni sviet, polu-vodeni, polu-zemljani..povezuje ih z vodom..

inace kornjaca im je iznesla zakone zivljenja, na svojim plocicama, poslje velke poplave..
kaj to tocno znaci i kak; svaki pojam v gornjoj recenici se mora naravno glaboko simbolicki osjetiti i spojiti.

Zadnje uređivanje jimmy jazz : 04.02.2009. at 19:18.
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2009., 19:27   #116
Quote:
jimmy jazz kaže: Pogledaj post
hehe...evo pervi citat i kontext Taoa na uovom topiku (a da nije od mene ov gori od Ueshibeka. a kuljko smo se vec kaubojskih prica naslushali?
iako su i apollo i Who am i (slushash Peace Orchestra) na duobrom tragu.

smooth operatress, odlicen post, ov citat je pravi upanishadski bez da ih je Ujeshibek cital; a i vidis da se radi vishe o dozivljavanju, osjecanju, a manje o Aristotelovoj logiki..stvari nisu nuzno jasnije kad ih se more logicki objasniti..al mislim da si i ti to tak mislila.

kornjaca je jaki istocni simbol..tuljko jaki da je neizostavljiv i v japanskom Zen budizmu..
simoblizira njihov istocni fluidni sviet, polu-vodeni, polu-zemljani..povezuje ih z vodom..

inace kornjaca im je iznesla zakone zivljenja, na svojim plocicama, poslje velke poplave..
kaj to tocno znaci i kak; svaki pojam v gornjoj recenici se mora naravno glaboko simbolicki osjetiti i spojiti.
Hej!
Hvala ti!...pa da, ove stvari ni nisu namijenjene da se shvate aristotelovskom logikom...samo iskustveno...da sjednu polako & temeljito...
__________________
The wind of heaven is that which blows between a horse's ears.
SmoothOperatress is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2009., 19:32   #117


evo malo dashak Taoa iz tvog citata
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2009., 19:33   #118
Quote:
jimmy jazz kaže: Pogledaj post
hehe.....
iako su i apollo i Who am i (slushash Peace Orchestra) na duobrom tragu.
...

kornjaca je jaki istocni simbol..tuljko jaki da je neizostavljiv i v japanskom Zen budizmu..
simoblizira njihov istocni fluidni sviet, polu-vodeni, polu-zemljani..povezuje ih z vodom..

inace kornjaca im je iznesla zakone zivljenja, na svojim plocicama, poslje velke poplave..
kaj to tocno znaci i kak; svaki pojam v gornjoj recenici se mora naravno glaboko simbolicki osjetiti i spojiti.
(Animatrix Edit)

E da, valja to razumijeti! Nije to lako. Zamah mačem je lakši. :chaj:
Who am I is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2009., 19:35   #119
Quote:
mandragora kaže: Pogledaj post
prakrti nije tao.
to što lao Ce kaže da treba osjećati iznutra je ok- ali što treba osjećati?
When you find it, you will know.
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2009., 21:04   #120
Quote:
migulia9 kaže: Pogledaj post
Apollo, um ti je jako varljiva stvar, svi mi samostalno otkrivamo stvari i put, pa jedini način da shvatiš nekog mudraca je taj da to što on kaže ti pronađeš u sebi, vjerojatno si se krivo izrazio, vjerojatno si mislio na teoretsko i praktično znanje, pa nemože nitko za tebe nešto naučit i shvatit, to što neki učitelj kaže ili pročitaš neki tekst nekog sveca, to ni za tebe ni za mene ništa ne znači ako to još nismo sami otkrili, doživjeli i pronašli u sebi, tek kasnije, kad doživiš bljesak, kroz glavu ti prođe: "aaaaaa, pa na to je učitelj mislio kad je rekao..." zato sam napisao da su to mape puta. samo praksa, praksa, praksa, trening,trening, trening, meditacija, meditacij,meditacija.. neće to niko umjesto nas napravit, znaš, nismo mi baš tako različiti koliko misliš.
pa meni je išlo tak da sam prvo skužil nešto, pa to kasnije čital u tim tekstovima starim.. bez brige, dovoljno sam prošo da znam kaj mi se fakat dešava u glavi a kaj je divljanje mašte.

različiti smo po tome kaj ja odmah to znanje tražim i nalazim u sebi, a ti prvo saznaš za njega pa ga tražiš u sebi.
al da. praksa..

@jimmy jazz: ne znam primat pohvale x)

@SmoothOperatress: wow.. lol xD pred pola sata sam "skupljao" energiju i napravio sam si "magnetsko" polje između ruku. prije sam to mogao samo na prstima. pa hvala na objašnjenju kaj to ustvari točno je
fora ^^
jel ima negdje na netu tih poteza da mal proučim i da to prakticiram malo?
jer nikad nisam imal dodira s tim, sam sam onak testiral to..
danas mi je tek prvi put pala napamet ideja da u skupljanje energije uvedem pokrete i to pa sam išel kak sam imal filing da mi tijelo želi ići i zamišljal sam da mi između ruku teče energija cijelo vrijeme.
a ono.. otkrivam.. al kaj se tiče tih vještina, smatram da mogu bolje naučiti takve stvari pošto su to tradicije koje se usavršavaju po više tisuća godina..
__________________
▲▲▲
apollo. is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:12.