Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.08.2015., 14:31   #1
Peka - gusena ili kovana?

Može pomoć oko odabira peke... Dakle dvoumim se između gusane i kovane.

Našao sam kovanu 50cm za 300kn s posudom. Cijena gusane je oko 700-800kn iste veličine...

Sad ljudi svako svoju hvale po Internetu, a susjed veli da mu je netko rekao da kovana ne valja i da je to samo za peć krumpiruše, pite, itd. i da nije za meso/lignje/hobotnicu/povrće itd...

Sad ne znam ni sam više što je istina, a što ne? Probao sam radit gusnatu i OK je ispala, mogla je i bolje, al za prvi put je bila OK. Iz kovane sam jeo al nisam nikad radio i bilo je odlično...

Trebam preporuke iz prve ruke i dali je stvarno istina da kovane nisu dobre za meso, pizzu, hobotnicu, itd. nego samo za pite?
lllnuclearlll is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2015., 15:55   #2
Gusana puno bolje drzi i siri toplinu. Kovana moze ic u pecnici, ali ce ti vjerojatno zagorit na zaru ako nisi bas 'u formi'. Ako se navali zere odma uz kovanu peku, zagorice ti meso iznutra na tome mjestu. S gusanom uglavnom nema tih problema.
josko021 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2015., 23:23   #3
Quote:
lllnuclearlll kaže: Pogledaj post
dali je stvarno istina da kovane nisu dobre za meso, pizzu, hobotnicu?
nije, to ponajprije ovisi o iskustvu onoga tko sprema peku
__________________
To die by your side is such a heavenly way to die.
*sara* is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2015., 09:51   #4
Može onda neki savjet ili tajna za spremanje kovane peke? Pretpostavljam da ne smijem u startu staviti puno žara oko nje i na nju??? Također dobio sam onaj tronožac, sad dali peći na njemu pa žar pod njega stavljati ili peći bez njega? Peka je 55cm.

I još nešto. Dobio sam dakle kovanu "tepsiju" koja ide ispod peke. Dali se hrana stavlja direkt u tu "tepsiju" ili ide u posebnu posudu koju moram sam kupiti pa se ta posuda stavlja u "tepsiju"?

I kad poklapam peku, peka naliježe na tu tepsiju, a ne direkt na šamot. Pretpostavljam da je to zbog korištenja tronožca tako, a ako hoću peći direkt na šamotu onda stavim manju tepsiju i poklopim skroz ili mogu isto tako da nije zvono skroz na podu???

Zadnje uređivanje lllnuclearlll : 20.08.2015. at 10:04.
lllnuclearlll is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2015., 10:35   #5
Quote:
lllnuclearlll kaže: Pogledaj post
Može onda neki savjet ili tajna za spremanje kovane peke? Pretpostavljam da ne smijem u startu staviti puno žara oko nje i na nju??? Također dobio sam onaj tronožac, sad dali peći na njemu pa žar pod njega stavljati ili peći bez njega? Peka je 55cm.

Ja nikad nisam radio peku na tronošcu. Zapalim vatru našamotnim ciglama i kad se razgori, razmaknem i na to mejsto stavik peku, zadihtam s pepelom i stavim žar okolo i gore na nju.

Quote:
I još nešto. Dobio sam dakle kovanu "tepsiju" koja ide ispod peke. Dali se hrana stavlja direkt u tu "tepsiju" ili ide u posebnu posudu koju moram sam kupiti pa se ta posuda stavlja u "tepsiju"?
ne treba nikakva posebna tepsija

Quote:
I kad poklapam peku, peka naliježe na tu tepsiju, a ne direkt na šamot. Pretpostavljam da je to zbog korištenja tronožca tako, a ako hoću peći direkt na šamotu onda stavim manju tepsiju i poklopim skroz ili mogu isto tako da nije zvono skroz na podu???
aha, sad kužim zapšto tronožac
niakd nisam pekao na taj način pa ne znam.
MisterNo007 is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2015., 10:46   #6
A u biti tronožac je u ovom slučaju jer je peka velika... 55cm

I rekao nam je čovjek da ako ne radimo s njim da postoji mogućnost da sredina ostane sirova, pa se pod tronožac stavi malo žara na sredinu da se i to peče lijepo. E sad ne znam, probat ću razne varijante pa ćemo vidit... :top

U biti ja bi probao prvo direkt na šamotu, ali ne znam dali je problem što je zvono malo odignuto od šamota ako radim s original tepsijom. Pa ne znam da stavim manju tepsiju i poklopim skroz, ili da radim s originalom.
lllnuclearlll is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2015., 11:39   #7
Quote:
lllnuclearlll kaže: Pogledaj post
A u biti tronožac je u ovom slučaju jer je peka velika... 55cm

I rekao nam je čovjek da ako ne radimo s njim da postoji mogućnost da sredina ostane sirova, pa se pod tronožac stavi malo žara na sredinu da se i to peče lijepo. E sad ne znam, probat ću razne varijante pa ćemo vidit... :top

U biti ja bi probao prvo direkt na šamotu, ali ne znam dali je problem što je zvono malo odignuto od šamota ako radim s original tepsijom. Pa ne znam da stavim manju tepsiju i poklopim skroz, ili da radim s originalom.
Nema veze, peko sam ja i u većoj bez tronošca, pa niš nije bilo sirovo.
Uglavnom pečem tako da jednom otvaram i okrenem , pa se ne prepeče niti ostane sirovo.

Probaj obje varijante pa vidi kak ti je lakše/bolje
MisterNo007 is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2015., 12:09   #8
Znaju neki ljudi(meni je na jednom kominu tako odavno) ostaviti 2 cigle od samota neucvrscene pri sredini komina. Onda kad radis veliku peku izvadis te dvije cigle i bacis malo zara ispod da se bolje ispece.
Nikad to ne radimo jer je uvijek sve u redu i na klasican nacin ali eto, ima i takva opcija.
__________________
we don't like things you do, and we will not remember you
babarej is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2015., 12:31   #9
mi pecemo na samotnim ciglama-na njima nalozim vatru , one se ugriju, razmaknem zar, stavim tepsiju s mesom, poklopim kovanom pekom, zar okolo i pecem 30-40min,
za to vrijeme sa strane imam jos jednu vatricu-radim jos zara
Nakon 30-40min okrenem meso, opet poklopim i stavim jos ovog novog zara
I nakon cca 40min peceno
znaci ukupno pecem 60-80min ovisi koje meso..

huskybucka is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2015., 13:09   #10
Quote:
lllnuclearlll kaže: Pogledaj post
Može onda neki savjet...
moj guru za peku kaže najbolja je žerava od loze, dugo drži i lako se kontrolira.

nevezano za materijal od kojeg je izrađena peka, ako pod nju ide meso, tada pored ulja obavezno staviti i mast.
kruhaste stvari peći direktno na šamotnoj podlozi, ne u protvanu.
__________________
To die by your side is such a heavenly way to die.
*sara* is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2015., 11:55   #11
Evo da javim dojmove. Inače ovo je bila druga peka koju sam radio s kumom.

Prva je bila gusana i naspram ove je bila katastrofa (bila je pretrpana i više kao gulaš nego zapečena peka).

Dakle kovana peka, 55cm...

Prvo smo stavili 3kg mesa (svinjski but i rebrica) u manji pleh, stavili pod peku i stavili za početak malo žara na zvono i oko njega, bojali smo se puno stavit da ne izgori jer je kovana. Dodavali smo malo po malo svakih 10 minuta. Nakon pol sata išli otvorit da vidimo stanje, malo se zapeklo meso, ni blizu da bi nešto gorilo kako su mi ljudi pričali. Okrenuli meso, poklopili peku i pekli još pola sata. Otvorili opet i meso se fino već počelo peći, na više od pola gotovo. E sad smo ga prebacili u veliku tepsiju koja je došla s pekom bez one masti i vode koju smo ostavili u drugoj posudi, dakle samo meso, stavili smo okolo krumpira, mrkve, gljive i paprike. Stavili smo dosta, ali ne previše tako da nije bilo naslagano jedno na drugo i dodali 2 žlice masti, i tak ću raditi i ubuduće. Nakon 35min smo otvorili peku, i imali što vidjet. Meso se fino zapeklo, krumpir se fenomenalno spekao, dolje mekan, a gore korica, paprika fino pečena u masti od pečenja onoj... Malo smo okrenuli krumpir još i držali smo 2-3 minute tak otvoreno da ispari malo vode, zatvorili i zapekli još 10min. Izvadili sve na stol i pojeli sve sa slašću Mogu stvarno reći da je ispalo vrhunski, i kovana peka je stvarno odlična...

Nismo koristili taj tronožac, i nije uopće bitno što zvono peke nije skroz na šamotu jer je dobro poklopljena posuda, a i zabrtvi ju pepel i žar...

Na žalost nemam slike.

U svakom slučaju moji početnički savjeti su:

1. Prvo peći meso sat vremena i onda dodati povrće i izbaciti nakupljenu vodu i mast i peći još cca. sat vremena (ovo vrijedi za prasetinu)
2. Ne pretjerivati s povrćem, bolje je imati zato veću peku tako da povrće ne naslagujete jedno na drugo nego da ima prostora da se može zapeći, a ne da bude kao kuhano.
3. Kupiti vreću drvenog ugljena za 15kn jer je povoljnije i lakše nego cjepat i položit dosta drva.

Na ručku je bilo 7 ljudi i bilo je dosta za sve, nešto malo je i ostalo...

Zadnje uređivanje lllnuclearlll : 26.08.2015. at 12:39.
lllnuclearlll is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 22:49   #12
Podići ću ovu temu, da ne otvaram novu.

Ima netko iskustva sa staklenom pekom? Kako vam se to čini?

Prvo sam mislio da je to neka beskorisna novotarija, no na ovom linku čovjek kaže da je ok.

http://www.volim-meso.hr/drugacija-p...aklenog-zvona/
rossonero is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2018., 16:23   #13
Moji eroanci su oduvijek pekli ma kovanoj. Gusena mi djeluje kao plug and play, nećeš puno fulati kod zagrijavanja.
Najvažnija tajna pečenja pod zvonom (osim samog mesa) je da kreneš polako... mi to radimo 1h + 30 min po kili mesa. Pretci su govorili "prvo meso treba da progrije", a danas je to low and slow, sous vide i ostale fenserarije. I tako... pomalo.

Poslano sa mog SM-A310F koristeći Tapatalk
balzag is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2021., 07:07   #14
Da li netko zna da li su gusene peke limarije sebastijan emajlirane?
Sheshirdzhija is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2021., 15:15   #15
Quote:
Sheshirdzhija kaže: Pogledaj post
Da li netko zna da li su gusene peke limarije sebastijan emajlirane?
Moja nije. Da li sada imaju i emajlirane ne znam.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2021., 20:58   #16
Moja isto nije.
Kupio prije cca 4 godine
__________________
Dođite svi, u Petrovu tri :)
Buraz is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2021., 22:01   #17
Da, nije. Potvrdili su mi iz sebastijana.
U međuvremenu je već i kupljena i odmah je nakon prve upotrebe zahrđala, iako sam osobi rekao više puta da odmah mora osušiti
Sheshirdzhija is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:53.