Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.01.2018., 14:19   #1
62. gastronomski natječaj - Jabuke, slatke i slane

Prva ideja za temu je bilo nešto morsko, no kako je Ben shvatila da more neće baš surađivati neko slijedeće vrijeme, odlučili smo se za nešto potpuno drugačije i izabrali jabuke kao temu novog natječaja.

Prije 4 godine smo već imali takav natječaj, koji je imao lijep broj kandidata, a mi se nadamo da će ih na ovom biti još i više, pogotovo slanih I link je tu, da se podsjetite, možda i inspirirate za nešto novo

Uživajte u kuhanju i klopanju
__________________
"Do I wanna know?"
L3go is offline  
Old 03.01.2018., 14:21   #2
62. gastronomski natječaj - Jabuke, slatke i slane - Jela izvan natječaja

A evo i teme za sve one koji imaju više ideja, pa požele još više toga napraviti
__________________
"Do I wanna know?"
L3go is offline  
Old 03.01.2018., 14:31   #3
Natječaj:
- natječaj traje od postavljanja do petka 2.2.2018.; jela stavljena nakon toga neće biti u konkurenciji za glasanje
- natjecati se može sa samo jednim jelom
- za jelo koje se prijavljuje na natječaj potrebno je navesti (ispisati) sastojke i objasniti način izrade te ga prezentirati s minimalno 1 i maksimalno 5 fotografija
- jedna od fotografija mora na sebi imati cedulju (komad papira, listić) s natpisom "forum.hr"; jelo bez takve fotografije neće biti u konkurenciji za glasanje
- fotografije uploadajte preko https://postimages.org/
- dozvoljene dimenzije fotografije su 800x600
- teme natječaja smiju se ponavljati, ali jelo koje se prezentira ne smije biti već viđeno na natječajima
- popis nekadašnjih natječaja, zajedno s receptima s kojima su forumaši sudjelovali nalazi se ovdje: https://www.forum.hr/showthread.php?t=784348

- glasati na temi za glasanje mogu samo oni forumaši koji su u proteklih godinu dana na pdf-u Gastronomija ostavili minimalno 50 postova ili sudjeluju u natječaju bez obzira na broj postova

Izvannatječajna tema:
- jela koja želite prikazati u sklopu određene teme, ali s kojima se ne natječete, postajte na temi za izvannatječajna jela
- izvannatječajna jela trebaju također biti još neprikazana na forumu, spremana na temu natječaja od početka postavljanja natječaja pa sve do završetka glasanja, ali se ne natječu po izboru forumaša-kuhara
- izvannatječajna jela također treba prikazati fotografijama (minimalno 1, maksimalno 5) i detaljnim receptom s opisom izrade
- i na izvannatječajnoj fotografiji mora biti ceduljica s natpisom "forum.hr"

Tema za komentiranje:
- u svrhu komentiranja jela otvorena je posebna tema
- teme s natječajnim i izvannatječajnim jelima sadrže samo upise s receptima i fotografijama

Nagrada:
- pobjednik natječaja zadaje temu idućeg natječaja

Moderiranje:
- naknadne intervencije moderatora moguće su samo u slučaju da se neki detalj recepta zaboravio ili pogrešno napisao, potrebno je prilagoditi dimenzije fotografije ili je potrebno ponoviti njezin upload na https://postimages.org/
__________________
"Do I wanna know?"
L3go is offline  
Old 07.01.2018., 18:38   #4
Zimski džem

Vidim da mi je pripala čast da objavim prvo jelo na ovom natječaju Jelo je slatko, iako bi ga se s malo drukčijom kombinacijom začina vjerojatno dalo koristiti i u slanoj varijanti.

Prije početka dobro operete i posušite staklenke i složite ih u dublji protivan pa stavite u pećnicu.
Jedan mali stakleni ili porcelanski tanjurić stavite u duboko smrzavanje.

Pripremite:
  • 200 g suhih šljiva, dio se može zamijeniti smokvama
  • 2 žlice javorovog sirupa (ili tekućeg meda)
  • 150 ml soka od krušaka
  • jabuke, kruške, kivi
  • đumbir
  • želirni šećer
  • začini: cimet, kardamom, limunska trava, klinčići, kurkuma, piment

Nasjeckajte suho voće pa pristavite s javorovim sirupom i sokom da prokuha.
Kad zavrije smanjite vatru i kuhajte uz povremeno miješanje 10 min.


Očistite voće i đumbir i sve grubo sameljite, izvažite i stavite u veliki emajlirani lonac.


Pospite želirnim šećerom, promiješajte, poklopite i pustite da stoji 2 sata.

Upalite pećnicu na 120 da se staklenke i poklopci dobro zgriju.
Lonac stavite na vatru da zakuha.


Stalno miješajte, ili bar vrlo često.
Kad zakuha dodamo začine, promiješamo i kuhamo 8-10 minuta (meni je granica kad počne špricati naokolo ).
Napravite test želiranja - malo džema stavite na smrznuti tanjurić, trebalo bi odmah želirati.
Džem stavimte u vruće flašice, dobro ih zatvorite i zamotate u ručnik ili deku da se polako hlade.





Danas sam imala malo manje od 2 kg očišćenog voća, od toga je na jabuke otpala dobra polovica. Na to sam dodala oko 1 kg 1:1 želirnog šećera.

Sve skupa se može i ispasirati štapnim ali ja volim komadiće voća, a ne smeta me ni kora od jabuka, pa ostavim tako malo grublje

Džem je jako fin s heljdinim palačinkama ili heljdinim kruhom, a posebno mi je dobra kombinacija s pincom.

Dobar tek!
__________________
Ne budi supak, nosi masku (u zatvorenom i u guzvi). Dezinficiraj ruke. I ne pizdekaj. (c) Lady Guga
Cats is offline  
Old 12.01.2018., 18:01   #5
PEČENE JABUKE S UMAKOM OD VANILIJE

2 malo veće aromatične jabuke
2 žlice marcipana
2 žlice nasjeckanih blanširanih badema
2 žlice nasjeckanih neslanih pistacija
2 žlice ruma
malo maslaca
nekoliko žlica finog bijelog vina

umak:
1/2 mahune vanilije
40g šećera
5 žlica mlijeka
5 žlica slatkog vrhnja
1 žutanjak
1 jaje

pjenasto umutiti jaje, žutanjak i šećer sa dvije žlice mlijeka. ostalu tekućinu sa vanilijom staviti u posudu, pa zagrijati do vrenja. maknuti sa vatre i uz stalno miješanje polagano dodavati jaja. kuhati uz miješanje na laganoj vatri dok se umak ne zgusne, pa ga staviti na hlađenje.
jabuke izdubiti, izvaditi im koštice i oguliti ih. marcipan, orašaste plodove i rum pomiješati i sa smjesom napuniti jabuke. složiti ih u posudu za pečenje, na vrh poslagati par listića maslaca i peći na 180° oko 25-30min. za vrijeme pečenja 3-4x svaku jabuku zaliti sa žlicom vina. kada su gotove servirati ih sa prethodno ohlađenim umakom od vanilije.



gargamišamel is offline  
Old 16.01.2018., 12:22   #6
Thumbs up Ružice

Sastojci:

JABUKE, očišćene iznutra, izrezane na tanke listiće
LISNATO tijesto
3 žlice DŽEMA od smokve + 2 žlice vode
sok polovice LIMUNA + voda
sitni ŠEĆER za posip




Postupak:

Tanko narezane kriškice jabuke u posudi s vodom i limunovim sokom tri minute prokuhati u mikrovalnoj da omekšaju.
Ocijediti i posušiti.
Razvaljati lisnato tijesto, narezati trake i premazati džemom pomiješanim s vodom.
Na polovicu trake, uzdužno, stavljati kriškice jabuke, jednu preko druge, s korom okrenutom van. Zarolati i malo pritisnuti prstima, staviti u kalup za muffine.
Peći na 180 stupnjeva oko 45 minuta.



Tople posuti sitnim šećerom.


Zadnje uređivanje Eyecandy : 16.01.2018. at 12:40.
Eyecandy is offline  
Old 19.01.2018., 20:01   #7
Rižoto od zelenih jabuka

Evo jedan recept s jabukama ,slani od Ane Ugarković(ja sam njen veliki fan)
Za rižoto vam treba
60g maslaca
2 žlice maslinjaka
2 glavice crvenog luka
1 rebro lisnatog celera
2 granny jabuke,oguljene i narezane na ploške
250 g riže (arborio ja sam koristila)
150 ml bijelog vina(pinot Ilok ja sam koristila)
1 l pilećeg temeljca (ja sam koristila juhu od dan ranije skuhane koke međimurske)
parmezan nariban(jedan od tvrdih sireva Tomaić sam koristila)
peršin,sol i papar


Postupak je isti za sve rižote: luk i celer se dinstaju na maslacu i maslinjaku i kad omekša doda se riža i jabuke. Podlije se vinom i pusti da ispari i zatim zagrijanim temeljcem a on se dodaje malo pomalo(ne poklopiti jer morate biti uvijek "in"-tu se uvijek posvađam s mužem jer on tresne tekućinu u rižoto i poklopi!).Kad je riža gotova dodati još malo maslaca,sir i peršin te papar.
Jesti!
Sad malo hinta: jabuke su bile slatke i to se osjetilo odmah i tukli su se okusi ljubičastog luka i jabuka...ali.. kako je ostalo za drugi dan ja sam si spakirala na posao u maloj padelici i kako bila gladna pojela bez zagrijavanja: mogu reći da se ona floskula da se rižoto ne može jesti drugi dan ne odnosi na ovaj. Bilo je izvrsno,svi sastojci su se proželi i nisu se više "tukli" ljubičasti luk i jabuke.

Ali za drugi put upotrijebit ću nježniji luk i kiselije jabuke!

Foto je naravno krasna kao i uvijek!

ben2010 is offline  
Old 21.01.2018., 11:59   #8
Pizza s jabukama, lukom i sirom

Zadnji put nisam stigla skuhati za natjecaj, al evo ovaj put jesam

Ovo nije trebala biti bas pizza vec vise neka pita, tart, nesto tipa galette itd...al u skrinji je bilo tijesto za pizzu pa je ono posluzilo

Sastojci
Tijesto za pizzu (ovo mi je vec bilo napravljeno od mojih i smrznuto, tako da recept prepustam kakav tko vec ima jer ja to inace ne radim )

Vrhnje za kuhanje
Kiselo vrhnje
Jabuke (kiselkastije)
Luk
Mozzarela (naribana)
Sir s plavom plijesni
Luk
Secer
Aceto
Ulje


Luk se prvo karamelizira , tj na ulju se lagano przi, a kad je vec omeksao doda mu se malo secera i malo aceta da karamelizira
Na tijesto se namaze mix kiselog vrhnja i vrhnja za kuhanje. Vrhnje za kuhanje sam malo dodala da bude tekucije i lakse za razmazat po tijestu
Poslozi se jabuka naribana na tanke snite, i po tome komadici pljesnivog sira, karamelizirani luk i pospe sa malo naribanog sira i stavi se peci u vrucu pecnicu


Fino je ispalo, i to kazem ja koja uvije jede istu pizzu






__________________
mi ti u kroejši rijetko imamo kante za separirane otpatke.. nama je svako smeće jednakovrijedno (c) sunček
cilla is offline  
Old 21.01.2018., 22:11   #9
Lijena pita s jabukama

Za sve sladokusce koje s vremena na vrijeme uhvati lijenost, a ipak bi voljeli omastiti brk nečim slatkim, tu je Lijena pita s jabukama.
Vrlo je jednostavna za izradu sa sastojcima koje uvijek imamo u kuhinji. Ukratko Lijena pita se brzo napravi, a još brže pojede jer je jako ukusna.




Za mjeru sam koristila čašu od 2 dcl.

Suhi sastojci:
2 čaše brašna po izboru, ja sam koristila integralno
2 čaše pšeničnog griza
¾ čaše šećera
1 prašak za pecivo

Voćni dio:
1-1,5kg jabuka
2 vanilin šećera
cimet
¾ čaše ulja
¾ čaše šećera

Priprema:
Izmješajte suhe sastojke u jednoj posudi. U drugoj naribajte oguljene jabuke, dodajte vanilin šećer, cimet, ulje i šećer.Dobro izmješajte.
Na lim za pečenje cca 20*30 stavite papir za pečenje.Suhu smjesu podijelite na tri djela, a jabuke na dva.
Prvo na lim isipajte prvi dio suhe smjese, poravnajte da svugdje bude jednaka, zatim na nju rasporedite pola jabuka, opet poravnajte, pa isipajte drugi dio suhe smjese.
Ponovo poravnajte, zatim rasporedite ostatak jabuka, i na kraju završite sa zadnjim dijelom suhe smjese.
Preko prelijte sok od jabuka koji vam je ostao i stavite u pećnicu peći 40 minuta na 180°C.
Kad je pita pečena, ostavite ju da se malo ohladi pa ju izrežite na komade, pospite šećerom u prahu i poslužite uz kavu ili čaj.




Bon appetit!
__________________
Love, as if there was nothing more important in your life.
Louise Hay is offline  
Old 22.01.2018., 19:19   #10
Statlerova&Waldorfova salata

Malo drugačija Waldorfska salata.

Sastojci:

1/2 šalice jogurta
2 žlice jabučnog octa
1 žličica senfa
1 žličica meda
sol, papar

1 konzerva slanutka
2 rebra celera
1 srednja jabuka
1 šalica grožda
1/2 luka
1/2 šalice oraha
peršin



Dresing: pomiješajte jogurt, ocat,med, senf, sol i papar.

Narežite celer, jabuku, orahe (krupno), luk, peršin i grožđe. Pomiješajte narezano sa slanutkom, dodajte dresing.
(Poslužite na posteljici od potočarke ili špinata.)
Hladiti u frižideru pola sata prije posluživanja.

__________________
If we bring a little joy into your humdrum lives, it makes us feel as though our hard work ain't been in vain for nothin'. Bless you all.
Lina Lamont is offline  
Old 22.01.2018., 19:32   #11
Salata s kus kusom

Sastojci:

250 grama kus kusa
1 Pink Lady jabuka (otkriće recepta, vrlo aromatična)
1 Granny Smith jabuka (fina kisela)
3 kocke feta sira
šaka tostiranih pinjola
menta
ljutika
papar, sol






Skuhajte kus kus prema uputama. Narežite jabuke i ljutiku, pomiješajte s 2 zlice limunovog soka, kus kusom, i feta sirom. Pospite pinjolima.

Dresing: Mentu narezite, pomijesajte s ostatkom limunovog soka, dodajte 3 žlice maslinovog ulja, popaprite. Pomiješajte s ostalim sastojcima.

[/url]
__________________
If we bring a little joy into your humdrum lives, it makes us feel as though our hard work ain't been in vain for nothin'. Bless you all.
Lina Lamont is offline  
Old 27.01.2018., 23:58   #12
Medjimurska sous vide tufahija

ili Jabuke nadjevene mousseline kremom od maka u umaku od oraha i krusaka

Mousseline krema od maka

Mak
150 gr mljevenog maka
150 gr mlijeka
50 gr secera
Pomijesati sve sastojke i kuhati 1-2 minute.

Slasticarska krema
3 zumanjka
65 gr mlijeka
40 gr gustina
350 gr mlijeka
Pomijesati gustin i secer, dodati u zumanjke, pa pjenjacom umiksati sve zajedno. Ako je pregusto
doati par zlica hladnog mlijeka (od ovih 350 gr).Prokuhano mlijeko pomalo dodavati u zumanjke uz neprestano
mijesanje pjenjacom. Preliti smjesu nazad u posudu za kuhanje te kuhati 1-2 minute. Cim se skine s vatre,
pjenjacom umijesati 30 gr maslaca.


Mousseline krema
Kad se slasticarska krema ohladi mikserom umijsati 70 gr maslaca i 150 gr kuhanog maka.

Jabuke
Jabuke oguliti, izdubiti, natopiti sokom od nekog citrusa (yuzu u ovom slucaju) i vakumirati. Kuhati na 80 stupnjeva oko sat vremena.


Umak od oraha (Iz The French Laundry Cookbook)

150 gr isjeckanih oraha
250 gr vrhnja
70 gr mlijeka
Peci orahe u pecnici 10-15 minuta na 150 stupnjeva. Prokuhati mlijeko i vrhnje, dodati orahe pa kuhati 15-20 minuta na
najmanjoj mogucoj vatri. Procijedit kroz gusto sito, da ne bi bilo zabune, sacuvati vrhnje i mlijeko.


1 velika kruska
150 gr bijelog vina
150 gr vode
70 gr secera
sok od pola limuna
Prokuhati vino, vodu i secer, dodati ocicsenu i na 8 dijelova isjecenu krusku i sok od limuna. Kuhati 10 - 15 minuta ili dok kruska na omeksa.
Izmiksati kruske i oko 100 gr tekucine u kojoj su se kuhale u blenderu. Pomijesati ovaj pire od krusaka s vrhnjem i mlijekom iz
prethodnog koraka. Sve zajedno procijediti kroz gusto sito ili cijediljku.











Zadnje uređivanje Justin Thyme : 28.01.2018. at 00:30.
Justin Thyme is offline  
Old 29.01.2018., 09:37   #13
Beluga leća s jabukom i gorgonzolom




Sastojci:

-20 dag crne Beluga leće
-15dag Gorgonzole picante
-1 veća Granny Smith jabuka
-5 dag miksanog ili sitno ribanog pastrnjaka
-2 čena češnjaka
-1 list lovora
-jušna žlica kosanog lišća peršuna
-2 jušne žlica maslinovog ulja
-30 g maslaca
-papar
-sol

Leću namočimo u vodi 6-8 sati kako bismo je što kraće kuhali i time sačuvali više okusa, a dobili ćemo i finiju teksturu. Namakanje leće nije obvezno kao kod nekih drugih grahorica nego je samo moja preporuka. Nenamočenu crnu leću kuhamo 30-35 minuta u omjeru 2,5:1, a namočenu 20-25 minuta u omjeru 2:1.



Namočenu leću stavimo kuhati u hladnu, nesoljenu vodu kojoj smo dodali maslinovo ulje, miksani ili fino ribani pastrnjak i lovor. Ukoliko je nakon kuhanja preostalo još vode, leću ocijedimo, a lovorov list bacimo.

Jabuku ogulimo, i narežemo na male kockice. Gorgonzolu također narežemo na manje komadiće.



Na tavi, na laganoj vatri, rastopimo maslac i dodamo sitno kosani češnjak. Uz naprestano miješanje dodamo leću i Gorgonzolu. Čim se Gorgonzola počne topiti dodamo kockice jabuke i kosani peršun. Miješamo još 1-2 minute da se sve poveže ali nikako duže jer kockice jabuke moraju ostati hrskave. Kušamo i oprezno posolimo jer Gorgonzola picante sadrži oko 3% soli. Odmah maknemo sa štednjaka i popaprimo svježe mljevenim paprom. Ukalupimo, serviramo na prethodno zagrijanom tanjuru i garniramo tankim kriškama jabuke koje smo kratko sotirali na maslacu.

Ovako pripravljenu Beluga leću možete poslužiti kao toplo predjelo, kao zasebno vegetarijansko jelo, no meni je najdraže kao prilog uz grilanog lososa.



Dobar tek!
Pelle
Pellaprat is offline  
Old 30.01.2018., 17:30   #14
Cokoladna torta s jabukama

Malo mi je lijeno tipkati, ali na nagovor nekih koji vole jednostavne kolace, u'vatih se i tog posla.
Torta je testirana na 10oro ljudi i svima je bila
Pa ide ovako:

Sastojci:

Za tijesto:
340g bademovog brasna
50g nezasladjenog kakaa
70g nerafiniranog kokosovog secera
1 cajna zlicica cimeta
1 cajna zlicica muskatnog orascica
1/2 zlicice soli
1 cajna zlicica praska za pecivo
3 jaja (sobna temperatura)
100g otopljenog kokosovog ulja
120g nezasladjenog pirea od jabuke
50g meda
2 cajne zlicice ekstrakta vanilije (ja sam stavila u prahu)
175g jabuka, tanko narezanih

Za preljev:
200g tamne cokolade
180ml slatkog vrhnja (ili kokosovog, za one koji zele da je bez laktoze)


Muckanje:
Uzeti dvije zdjele i u jednu ubaciti sve "suhe" sastojke (bademovo brasno, kakao, kokosov secer, cimet, muskatni orascic, vaniliju, sol i prasak za pecivo) a u drugu sve "mokre" (izmiksati jaja pa dodati rastopljeno kokosovo ulje, pire od jabuke i med).
Kuhacom ili necim slicnim spojiti sve u jednoj posudi i dodati narezane jabuke.




Pecnicu prethodno zagrijati na 175C. Uliti smjesu u kalup oblozen papirom za pecenje i peci cca 30min (moze i 5 min manje, onda je torta vlaznija). Ohladiti.
Za preljev rastopiti cokoladu i pomijesati sa slatkim vrhnjem. Preliti preko torte i frknuti u fridz preko noci.





Dobar tek!


Anida is offline  
Old 01.02.2018., 09:36   #15
Jelenji file u umaku od jabuke i whiskyja




Sastojci:

-slabinski dio hrpta mladog jelena lopatara težine 1,80-2,20 kg
-15 dag ljutike
-1 veća Granny Smith jabuka
-10 dag pancete narezane na vrlo tanke trakice
-0,6 dcl Single Malt Scotch Whiskya (moja preporuka: Glenlivet,Talisker,Glenfiddich)
-2 dcl temeljca od jelenjih kostiju i obrezaka
-2 jušne žlice maslinovog ulja
-20 g maslaca
-svježe mljeveni papar
-sol

Sastojci za temeljac:

-obresci i kosti jelenjeg hrpta nasiječene na male komade
-25 dag korjenastog povrća za juhu
-desetak prignječenih zrna borovice
-3-4 grančice svježeg timijana

Sastojci za mariniranje:

-75 dag slađih jabuka
-75 dag luka
-3 čena češnjaka
-2 dcl mineralne vode



Hrbat potopimo u veću količinu hladne vode kojoj obilno dodamo velike komade leda i ostavimo 3-4 sata da hladna voda izvuče što više krvi. Iz hrpta, s vanjske strane izrežemo leđni, a s unutarnje pravi file. Kost nasiječemo na male komade, a s filea odstranimo sve opne, žilice i loj. Od kostiju, obrezaka, korjenastog povrća uz dodatak zgnječenih zrna borovice i svježeg timijana skuhamo oko pola litre jakog temeljca. Procijedimo ga kroz gusto žičano cjedilo.
Jabuke, luk, češnjak i mineralnu vodu u mikseru pretvorimo u gustu kašu. Ovom smjesom potpuno prekrijemo jelenje filee da ih marinada obloži sa svih strana i to treba izgledati ovako. Odložimo ih u hladnjak preko noći. Nakon mariniranja filee izvadimo iz smjese, dobro ih obrišemo mokrom krpom kako bi skinuli sve ostatke marinade i zamotamo ih u kuhinjski ručnik da ih dobro posušimo. Posušene posolimo i premažemo maslinovim uljem. Ostatke marinade bacimo.



Na kombinaciji maslinovog ulja i maslaca lagano pečemo na kriškice narezanu Granny Smith jabuku i male, nenarezane ljutike dok ne izgube vodu i počnu se pržiti. Pojačamo vatru i dodamo jelenje filee. Sve popaprimo i pržimo ih 5-6 minuta sa svake strane tako da u sredini ostanu blago ružičasti i sočni. Za to vrijeme, jabuka i ljutika početi će se karamelizirati. Prelijemo whiskyjem i flambiramo. Čim alkohol izgori izvadimo filee, zamotamo ih u foliju, prekrijemo krpom i odložimo sa strane.



Flambirane i karamelizirane jabuke i ljutiku podlijemo s 2,5 dcl vrelog, prethodno skuhanog temeljca. Prokuhamo 1-2 minute i sve štapnim mikserom pretvorimo u gusti umak.

U maloj tavi ispržimo pancetu narezanu na vrlo tanke trakice dok ne postane hrskava.

Jelenje filee narežemo na medaljone, posložimo ih na umak i sve pospemo hrskavo prženom pancetom. Serviramo uz tirolske knedle od kruha.




Dobar tek!
Pelle
Pellaprat is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:09.