Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.02.2013., 22:19   #41
Thumbs down Batat!

U knjizi nad knjigama «BEZ STARENJA U ZONI» od Dr. Barry Sears, izvornik; The Anti-Aging Zone 1999., za sve koji su malo obrazovaniji i žele imati kontrolu nad svojim zdravljem, na str. 386 piše; citiram;

«Druga stvar koju treba izbjegavati je svaki proizvod koji sadrži ekstrakte meksičke batate (slatkog krumpira). Kao što se sjećate, Russell Marker napravio je revoluciju u kemiji steroida koristeći meksičku batatu kao početni matrijal. I dok u laboratoriju možete taj početni materijal pretvoriti u preteče steroidnih hormona, u vašem je tijelu to nemoguće učiniti.»

U istoj knjizi spominju se i drugi primjeri hrane na koju treba paziti.
__________________
Istina je, tako lijepa..
Haludovo is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2013., 16:08   #42
Ima li razlike između narančastog i bijelog batata u okusu? Probala sam samo narančasti Prije 10 dana sam stavila 2 kg na klijanje, i danas skužim da je bijeli
jjadra is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2013., 18:44   #43
Quote:
jjadra kaže: Pogledaj post
Ima li razlike između narančastog i bijelog batata u okusu? Probala sam samo narančasti Prije 10 dana sam stavila 2 kg na klijanje, i danas skužim da je bijeli
Kažu da je isti okus
koka36 is online now  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2013., 11:01   #44
Možda okus jest isti, ali je navodno taj narančasti najzdraviji. Ja ga nisam probala niti jednog, ali mislim da ću ga i ja pokušati probati uzgojiti....
__________________
Da je život lijep, ne bismo na ovaj svijet došli plačući!
Betty12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2013., 12:14   #45
Quote:
Betty12 kaže: Pogledaj post
Možda okus jest isti, ali je navodno taj narančasti najzdraviji. Ja ga nisam probala niti jednog, ali mislim da ću ga i ja pokušati probati uzgojiti....
Krajnje ti je vrijeme, jer treba 2 mjeseca da stasa (pročitah tako), i to pri dosta visokoj temperaturi. Ja svoje držim u posudi sa zemljom na radijatoru, u vrećici, i pokazuje se kao dobro. Pri kupnji obrati pozornost koje mu je boje meso.
jjadra is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2013., 12:40   #46
Ne znam gdje da ga nađem.... Kod nas ga nekad zna biti u Kauflandu, nekad negdje u tim svim većim trgovačkim centrima, no sad dugo nisam vidila da ga imaju u prodaji.. Ako je tako kako kažeš da treba visoku temperaturu, onda se ne trebam bojati,s početkom sezone u mojem plasteniku početna temperatura prelazi laganih 20°C, a kasnije bude i negdje oko 50°C. Tako da mislim da bi to bili idealni uvjeti za batat..
__________________
Da je život lijep, ne bismo na ovaj svijet došli plačući!
Betty12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2013., 12:59   #47
Quote:
Betty12 kaže: Pogledaj post
Ne znam gdje da ga nađem.... Kod nas ga nekad zna biti u Kauflandu, nekad negdje u tim svim većim trgovačkim centrima, no sad dugo nisam vidila da ga imaju u prodaji.. Ako je tako kako kažeš da treba visoku temperaturu, onda se ne trebam bojati,s početkom sezone u mojem plasteniku početna temperatura prelazi laganih 20°C, a kasnije bude i negdje oko 50°C. Tako da mislim da bi to bili idealni uvjeti za batat..
U praktički svakom trgovačkom centru u Zg ga ima.
jjadra is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2013., 14:32   #48
Jjadra, Hvala ti! Nisam iz Zg, ali MM radi svaki dan u Zg, pa ću vidjeti može li mi ga negdje kupiti.
__________________
Da je život lijep, ne bismo na ovaj svijet došli plačući!
Betty12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2013., 16:25   #49
Quote:
Betty12 kaže: Pogledaj post
Možda okus jest isti, ali je navodno taj narančasti najzdraviji. Ja ga nisam probala niti jednog, ali mislim da ću ga i ja pokušati probati uzgojiti....
Meni ti je okus kao pečene tikve...
koka36 is online now  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2013., 17:30   #50
Ooo, onda i nije tako loš..Volim pečene tikve tj. bundeve ( Turkinje) naročito ako su slatke,ako nisu napravim puding ili krem juhu od njih...
__________________
Da je život lijep, ne bismo na ovaj svijet došli plačući!
Betty12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2013., 19:54   #51
svi pišete o batatu
a koliko dobijete po kg-u kojeg prodate?
darkripper is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2013., 16:02   #52
Mene zanima kako ih obraniti od podzemnih glodavaca (miševi, voluharice & co.)? Probno smo posadili 5 flanaca pored krumpira.
Walkira34 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2013., 16:12   #53
Quote:
Walkira34 kaže: Pogledaj post
Mene zanima kako ih obraniti od podzemnih glodavaca (miševi, voluharice & co.)? Probno smo posadili 5 flanaca pored krumpira.
Napraviš povišenu gredicu (napraviš sanduk od dasaka ) i na dno zabiješ mrežu koja spriječava ulazak gore navedenih..
koka36 is online now  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2013., 16:32   #54
Hvala Koka36 ! ove godine kaj bude bude, ali čemo se bolje pripremiti za iduću godinu. Sa cijelim vrtom.
Walkira34 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2013., 23:41   #55
Projekt batat uspio! u petak izvađeno preko 5kg, na 5 sadnica. Nisu krupni kao Višnjički,ali sam presretna i prezadovoljna. Najviše me oduševila jednostavnost proizvodnje. Posadiš, zaljevaš 5 dana da se ukorijeni i čekaš 10. mj da se izvadi. Nema okopavanja, nema korova, ma milina!

Iduće godine idemo na više sadnica i na još koju sortu, ne samo naranđasti
Walkira34 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2013., 17:00   #56
Quote:
Walkira34 kaže: Pogledaj post
Projekt batat uspio! u petak izvađeno preko 5kg, na 5 sadnica. Nisu krupni kao Višnjički,ali sam presretna i prezadovoljna. Najviše me oduševila jednostavnost proizvodnje. Posadiš, zaljevaš 5 dana da se ukorijeni i čekaš 10. mj da se izvadi. Nema okopavanja, nema korova, ma milina!

Iduće godine idemo na više sadnica i na još koju sortu, ne samo naranđasti
I moj izvađen neki dan, isto sitniji ali za prvi put ja zadovoljan...
koka36 is online now  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2013., 21:09   #57
Mi smo ove godine eksperimentalno posadili 5 sadnica batata. Odlično nam je uspio. Nisu ga čak napali ni glodavci. Samo nismo znali kad ga treba vadit iz zemlje pa smo ga vadili još negdje sredinom 9.mj jer nam je na oko izgledao ok. Treba li čekati da se lišće osuši ili kako? Sadili smo ga već dosta kasno, negdje krajem 5. mj/ početkom 6.mj ili tak negdje.
Kristina19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2013., 12:40   #58
Quote:
Kristina19 kaže: Pogledaj post
Mi smo ove godine eksperimentalno posadili 5 sadnica batata. Odlično nam je uspio. Nisu ga čak napali ni glodavci. Samo nismo znali kad ga treba vadit iz zemlje pa smo ga vadili još negdje sredinom 9.mj jer nam je na oko izgledao ok. Treba li čekati da se lišće osuši ili kako? Sadili smo ga već dosta kasno, negdje krajem 5. mj/ početkom 6.mj ili tak negdje.
Mi ga pustimo do pred mraz.
jjadra is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2013., 19:21   #59
sadi se kad prođu mrazevi, najsigurnije 15.5.,a vadi se prije mraza, 15.10.

sadi se u humke, ne u jame. Iskopaj jamu, napravi humak, da se ima kud korjenje širiti. Zalijevati prvih 5 dana obilno. Voli pjeskovito tlo. Rahlo, da se opet korjenje ima gdje širiti.

Bila sam na Višnjici u utorak,pa mije teta, kod koje sam kupila ljubičasti, dala par savjeta
Walkira34 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2013., 00:28   #60
gdje u zg povoljno kupiti bijeli i narančasti batat...po supermarketima kg baš i nije jeftin....
__________________
Success is getting what you want. Happiness is wanting what you get.
Allexis is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:46.