Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.08.2011., 20:45   #541
Pozdrav, narode!

evo došlo vrijeme da se stavi centralno u kuću, pa se pomalo počelo raditi nešto oko toga...
betonska deka kotlovnice je izlivena, i sad treba prvo postaviti dimnjak...
malo se raspitujem, i za sada sam našao najjeftiniju neku zamjenu od schiedel-a, 8m za 2000kn...
neam pojma koja je marka nit išta o njemu, to mi je jedan poznanik sredio koji ima građevinsku firmu, pa veli da ima nekoga dobavljača i tak to...

jel ima netko iskustva sa tim kopijama schiedela?
ima li kakvih problema s njima gledajući na duže vrijeme ili je jednostavno jeftinije jer nije poznato ime?

grijanje je na drva...
mrki88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2011., 19:58   #542
Pozdrav svima,
danas sam se prvi put susrela s pojmom sanacije dimnjaka jer mi je procurio stari Junkersov bojler i majstor je rekao da je najisplativije kupiti novi bojler, ali prije toga treba sanirati dimnjak jer su zgrada i bojler stari 21 godinu.

Koliko će okvirno doći ta sanacija ( zgrada ima 4 kata, a ja sam na 1.)?

Prijedlozi za izvođače sanacije i koliko dugo traje taj zahvat ( može i na pm)?

Osim Schneidela, postoji li još neki dobar proizvođač ili da ni ne razmišljam o ostalima?


Hvala
sensation1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2011., 20:11   #543
Quote:
sensation1 kaže: Pogledaj post
....ali prije toga treba sanirati dimnjak jer su zgrada i bojler stari 21 godinu.....
Provjeri mogučnost montaže bojlera sa odvodom/dovodom kroz zid!
Ili nek ovlašteni zabrani upotrebu dimnjaka pa onda svi krenete u sanaciju, inače Ti sama
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2011., 12:01   #544
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
nek ovlašteni zabrani upotrebu dimnjaka pa onda svi krenete u sanaciju, inače Ti sama
Ovo ti je savjet nakon kojega bi sigurno napravila samoubojstvo. Znaš li koliko košta sanacija dimnjaka u zgradi? Znaš li da vjerojatno nemaju novaca u pričuvi za to? Znaš li da bi ostali bez grijanja jer bi svima zatvorili plin iz plinare? Znaš li da nemaju "kuda staviti" novii dimnjak jer je stari vjerojatno premali i moraju napraviti veći?

Treba staviti C tip iliti onaj koji ima svoj dolaz zraka i dimnjak jer inače neće još duuuugo godina nitko u zgradi imati grijanje. A i sa tim samostalnim po pravilima ti nitko nebi smio priključiti plin jer treba biti udaljen kilometar od prozora, od susjeda, od živice, od parkirališta, ptice u letu... ali se ipak stavljaju i dobivaju ateste.
__________________
Pravo je znanost? :lol: :rofl: :kidaseodsmijeha: :rigo:
Hrc is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2011., 21:57   #545
Molim vas za savijet.

Prosle godine lozio sam mnogo jelove daske i u dimnjaku se nakupilo smole. Na svim stranama unutar dimnjaka je jako tvrd i pomalo ljepljiv sloj smole koji se najvjerojatnije moze ukloniti kontroliranim zapaljenjem dimnjaka.

Znam da bih prije zapaljenja trebao naloziti vatru da se dimnjak zagrije, da ne bi doslo do pucanja opeke usljed iznenadnog zapaljenja hladnog dimnjaka, ali kako da zapalim dimnjak, tj. s cim? I treba li otvoriti otvor na dimnjaku koji se nalazi kat ispod?
Alpinac is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2011., 09:10   #546
Quote:
Alpinac kaže: Pogledaj post
Molim vas za savijet.

Prosle godine lozio sam mnogo jelove daske i u dimnjaku se nakupilo smole. Na svim stranama unutar dimnjaka je jako tvrd i pomalo ljepljiv sloj smole koji se najvjerojatnije moze ukloniti kontroliranim zapaljenjem dimnjaka.

Znam da bih prije zapaljenja trebao naloziti vatru da se dimnjak zagrije, da ne bi doslo do pucanja opeke usljed iznenadnog zapaljenja hladnog dimnjaka, ali kako da zapalim dimnjak, tj. s cim? I treba li otvoriti otvor na dimnjaku koji se nalazi kat ispod?
nemoj sam palit dimnjak da ga nebus trazil okolo dok smola gori se napuhuje ko purpen i dode do slucaja da se dimnjak zacepi i on kuha unutar sebe sto moze izazvat exploziju
dimnjak se ne spaljuje cjelom duzinom nego od po djelovima jer temperatura u njemu moze dostic i do 1500c a to samotni uloski nemogu izdrzat a od opeke na njemu ce spucat mort pa ce se pojavit pukotine na zbuki

sad je gotovo da si na proljece kad se je prestalo kurit otvoril donja vratasca smola bi se osusila i vecina nje bi prilikom ciscenja otpala
__________________
u jednostavnosti je genijalnost al to je samo moje misljenje
sasase is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2011., 19:17   #547
Quote:
sasase kaže: Pogledaj post
nemoj sam palit dimnjak da ga nebus trazil okolo dok smola gori se napuhuje ko purpen i dode do slucaja da se dimnjak zacepi i on kuha unutar sebe sto moze izazvat exploziju
dimnjak se ne spaljuje cjelom duzinom nego od po djelovima jer temperatura u njemu moze dostic i do 1500c a to samotni uloski nemogu izdrzat a od opeke na njemu ce spucat mort pa ce se pojavit pukotine na zbuki

sad je gotovo da si na proljece kad se je prestalo kurit otvoril donja vratasca smola bi se osusila i vecina nje bi prilikom ciscenja otpala
Sto da radim, kako da se rijesim smole? Zapalit ce mi se u sred zime samo, jer to mi se dogodilo vec dva puta. Moram je se nekako rijesiti, jer moze se zapaliti samo kad nisam doma sto moze izazvati zapaljenje krova.
Alpinac is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2011., 19:59   #548
nadi dimnjacara
il ce to zapalit il ce sfrezat ima frezer za to
ali najbitnije je da pokusas resit uzrok stvaranja katranskih obloga to ce bit resenje tvojih problema
__________________
u jednostavnosti je genijalnost al to je samo moje misljenje
sasase is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2011., 02:31   #549
Quote:
sasase kaže: Pogledaj post
nadi dimnjacara
il ce to zapalit il ce sfrezat ima frezer za to
ali najbitnije je da pokusas resit uzrok stvaranja katranskih obloga to ce bit resenje tvojih problema
Katranske obloge sam rijesio - vise necu loziti jelovinu. Mislim da cu ipak sam spaliti dimnjak, jer nemam novca za dimnjacara. I on bi ga vjerojatno spalio i cekao da izgori, nisam nikada cuo da se pali dio po dio dimnjaka, vec cijeli. Bolje da ga ja sam spalim nego de se sam u sred noci nekada zapali.
Alpinac is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2011., 07:39   #550
ako ga pališ pali odozgo prema dole
d2267 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2011., 09:00   #551
imas dvoja vratasca gornja kroz koje cistis dimnjak i donja na kojima pokupis cadu
pocnes od gornjih stavis nekakav lim u dimnjak tako da ga fizicki odvojih na pola doneses si limenu kantu i stavis ispod tog lima pripremis po mogucnosti aparat za gasenje samo prah dolazi u obzir
pripremis si stoser to jest kefu sa kojom cistis dimnjak
zapalis dimnjak sa novinskim papirom i cuvas da se kaj ne spesi ako cujes je gorenje posustalo pogledas ogledalom unutra da proveris da se nije zatvorio ako se je onda sa repom kefe probijes cep normalno moras racunat da pada dole žar ( zato je kanta i lim ) po potrebi pritvaras vratasca da gorenje nije preburno
kad gornji dio resis ponovis jos sa donjim istu stvar normalno gornja vratasca tada zatvoris
nemoj ga spaljivat cjelom duljinom jer se stvara prevelka temperatur a i to nemozes kontrolirat
posebno pazit da ne vrati plamen nazad sto se zna dogodit posebno kad pocne mumljat umesto tulit
sve u svemu nije to za SSM operacija nije znanost al treba nekaj znat o tome
__________________
u jednostavnosti je genijalnost al to je samo moje misljenje
sasase is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2011., 20:37   #552
Kod mene je situacija ovakva: Kuca ima 3 etaze, prizemlje, prvi kat i potkrovlje. Dimnjak cu ovojiti na dva dijela na prvom katu. Od lima cu napraviti kvadratni oblik koji ima dimnjak i ugurati ga nekako, ali kako da u dimnjak stavim kantu koja treba da dodje ispod lima?

Kad zapalim smolu u dimnjaku treba li pustiti da sama do kraja izgori i koliko to obicno traje?
Alpinac is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2011., 07:38   #553
ne kantu u dimnjak stavis ju uz dimnjak ispod vratasc da moze zar koji izvuces padat u nju
moze gorjet 2 sata moze cijeli dan cilj je je da gorenje imas pod kontrolom a ne da gori punim susom
__________________
u jednostavnosti je genijalnost al to je samo moje misljenje
sasase is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2011., 19:42   #554
Kad budem palio prvu polovinu dimnjaka (gornju), hocu li zapaliti na vrhu tj. krajnjem dijelu dimnjaka ili na sredini i s cim i na koji nacin cu zapaliti?

Moram li prije toga naloziti vatru da se dimnjak zagrije, da ne pukne opeka kad ga zapalim i dodje do naglog zagrijavanja?
Alpinac is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2011., 21:13   #555
Quote:
Hrc kaže: Pogledaj post
Ovo ti je savjet nakon kojega bi sigurno napravila samoubojstvo. Znaš li koliko košta sanacija dimnjaka u zgradi? Znaš li da vjerojatno nemaju novaca u pričuvi za to? Znaš li da bi ostali bez grijanja jer bi svima zatvorili plin iz plinare? Znaš li da nemaju "kuda staviti" novii dimnjak jer je stari vjerojatno premali i moraju napraviti veći?

Treba staviti C tip iliti onaj koji ima svoj dolaz zraka i dimnjak jer inače neće još duuuugo godina nitko u zgradi imati grijanje. A i sa tim samostalnim po pravilima ti nitko nebi smio priključiti plin jer treba biti udaljen kilometar od prozora, od susjeda, od živice, od parkirališta, ptice u letu... ali se ipak stavljaju i dobivaju ateste.
Živim u zgradi sagrađenoj 1967. Prošlu zimu su nam prijetili sa zatvaranjem plina ako ne saniramo dimnjake. Nisu bili tako strašno loši, nitko nije poginuo, nitko se nije rušio u nesvjest, jednostavno su zaključili da nam dimnjaci nisu više dobri.
Većina stanara ima uvedeno centralno grijanje na plin i bojlere. Ali one obične. E sad, bila je tu neka caka da se od 2012 više neće moći kupiti / postaviti obični bojler nego samo onaj fasadni. Ne znam točnu terminologiju, to je bojler koji uzima zrak izvana i nema straha da će se netko ugušiti u kupaoni.
Onda su nam savjetovali da kad već moramo sanirati dimnjake da ih saniramo za tu vrstu bojlera (to je neki sistem cijev u cijevi, jer iz jedne uzima zrak a drugom stari zrak izbacuje van) a ne za one bojlere koje imamo skoro svi.

Ali to bi značilo da SVI ali baš SVI stanari moraju kupiti takve bojlere jer svi dijele iste dimnjake, ne može onaj na prvom katu jedan bojler, a onaj iznad njega drugi.
Jer da sad ne bacamo novce za sanaciju dimnjaka za ove bojlere kad se od iduće godine više neće moći postaviti takav bojler.
Zgrada ima 4 kata, prva 3 kata na istoj vertikali, zadnji ima svoj dimnjak, 46 stanova.
Da ne duljim, svi smo kupili nove bojlere,te fasadne, cca 5.500kn.

I to nije samo naša zgrada napravila, nego nekoliko zgrada u mojem gradu.
A ona caka da taj bojler koji ja i zovem fasadni, da mu onu cijev samo izbaciš kroz rupu na fasadi, to više ne hoda, moraš kroz dimnjak. U jednoj zgradi su tako napravili pred par godina, pa sad moraju popravljati.

Muka Isusova dok nismo sve sposložili. E, da, sanaciju dimnjaka smo platili iz pričuve, a svatko si je sam kupio bojler, dobili smo čak neke Junkersove od jedne firme sa velikim popustom jer je bio velik broj kupaca. Ja imam Vailant.
vlovrec is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2011., 21:18   #556
U fazi sam izrade krova na novoj kuci i muku mucim s dimnjakom.
Za grijanje ide toplinska pumpa, a kamin mi treba kao backup solucija ako ne bi bilo struje ili stajaznam.

Ideja je bila za dimnjak staviti inox (3sl) cijev ravno kroz krov (cca 3m - prizemnica), no sad me nekako muci taj opsav oko krova.
Naime rijec je o krovu malog nagiba i vidim da oko dimnjaka svima zivima prije ili kasnije procuri (a kod malog nagiba krova - prije).

Postoji li ikakva alternativa krovnom dimnjaku buduci da je rijec o necem sto ce se rijetko koristiti? Npr povuci dimnjak do pod krov pa izbaciti van kroz fasadu?

Najradije bi zaboravio taj kamin ali zelim imati neki bkp u slucaju nestanka struje usred zime.
nitko666 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2011., 00:22   #557
Danas sam zapalio dimnjak i sve je izgorjelo za 20-ak minuta. Ostala je napuhana smola (zove li se to pjena?) koju sam ocistio improviziranom napravom. Medjutim sada sam gledao otvor udaljen od vrha dimnjaka oko 3 m i vidim da jos uvijek ima tih ostataka izgorene i napuhane smole.
Ima li opasnosti da se i to nekada u toku zime samo zapali?
Alpinac is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2011., 11:49   #558
Question

molim pomoć!! imam u kući zidani dimnjak na koji je prispojen plinski bojler (kuću smo takvu kupili) i sad bi postavili kamin peć na drva pa mi treba drugi dimnjak za plinski bojler..sad me zanima koja je najbolja varijanza i koliko to košta,jel mora biti inox ili je dobar i pocinčani....dužina bi bila dosta 2,5 m a jel to dovoljno jer kažu da mora biti 4m? hvala
mancika is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2011., 16:47   #559
Mogu li prikljuciti napu na dimnjak u kuci? Dimnjak se ne koristi vec 5-6 god, ociscen je. I samo bi napa bila prikljucena na dimnjak.
ena0002 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2011., 17:11   #560
mozes ak nisi u zgradi
__________________
u jednostavnosti je genijalnost al to je samo moje misljenje
sasase is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:06.