Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Trudnice

Trudnice Za trudnice i sve one koji se tako osjećaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.10.2013., 23:34   #21
Cure, moram javiti da se moja beba sama okrenula! Danas na 38+3 bila na uz i beba okrenuta! Otkazan carski planiran za 3 dana. Vanjski okret odbila,a trebao biti prije tjedan dana
Amelie12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2013., 23:57   #22
Quote:
Amelie12 kaže: Pogledaj post
Cure, moram javiti da se moja beba sama okrenula! Danas na 38+3 bila na uz i beba okrenuta! Otkazan carski planiran za 3 dana. Vanjski okret odbila,a trebao biti prije tjedan dana
bas mi je drago...vraca ti se termin 22.? dan nakon mene
Victoria88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2013., 13:14   #23
ma super!!!!!čestitam;***
meni još nije....danas bila na ctg-u, u ponedjeljak hvatam doktorA za eventualne konzultacije i dogovor za carski....
__________________
https://youtu.be/LOLE1YE_oFQ
majica_2008 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2013., 21:40   #24
Hvala cure, ispravljam se :38+4 i dr . kaže da se to ne viđa često. Termin mi je 22.10. i nisam ništa otvorena ,pa mi malo bed. Naravno ,radujem se da idem na prirodni porod jer mi je drugi i trebao bi biti lakši, a imam curku od 1 god. i 8 mj. i bitno mi je što prije stati na noge
Sretno i vama
Amelie12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2013., 22:03   #25
Hvala cure, ispravljam se :38+4 i dr . kaže da se to ne viđa često. Termin mi je 22.10. i nisam ništa otvorena ,pa mi malo bed. Naravno ,radujem se da idem na prirodni porod jer mi je drugi i trebao bi biti lakši, a imam curku od 1 god. i 8 mj. i bitno mi je što prije stati na noge
Sretno i vama
Amelie12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2014., 15:07   #26
Vanjski okret

Bok svima!

Evo budući da sam došla u dodir s ovom temom po prvi put jer su mi ustanovili da je beba definitivno pozicionirana za porod na zadak pa mi je Dr. Prka na Sv. Duhu preporučio da pokušamo vanjski okret, mahnito sam na internetu tražila informacije o tome i nažalost nisam našla ništa korisno što bi me umirilo, pa sam odlučila podjeliti svoje iskustvo s vama.

Uglavnom, ja sam prihvatila taj zahvat i rizik jer sam svijesna i komplikacija do kojih može doći i uslijed poroda na zadak pa sam tako prošli četvrtak u 38+6 tjednu došla na Patologiju na Sv. Duh gdje mi je prof. Habek izveo vanjski okret koji je za sad uspješan

Da napomenem, malena bi trebala po njihovoj procjeni biti oko 3,300 kg, prva trudnoća je bila uredna, rodila sam normalno bez nekih većih problema (osim što je sam porod u rađaoni trajao nekih 10 sati ) i to prošle godine u 4. mj., također na Sv. Duhu. Rekli su mi da imam puno plodne vode i puno mjesta, te da bi se zahvat vanjskog okreta trebao napraviti bez problema.

Nisam dobila ništa za opuštanje maternice niti ikakvu anesteziju i sve je bilo gotovo u doslovno 5 minuta. Okret je uspio iz drugog pokušaja jer se prvi put mala prasica vratila s glavicom prema gore Doslovno sam legla na leđa, prof. Habek je napipao bebine nožice i guzu i polako ju gurkao dok nije došla u dobar položaj. Zabolilo me samo kad je glavica sjela na svoje mjesto u zdjelicu, inače je sve zajedno bilo podnošljivo i gotovo da nije ni bolilo.

E sad, mene je najviše mučilo šta se dešava nakon svega toga i to nisam uspjela naći nigdje na netu. Ja sam taj cijeli dan paničarila jer se beba strašno puno vrpoljila i ritala. Čak u toj mjeri da mi od 6 CTG-a od po sat vremena nisu uspjeli niti jedan snimiti kako treba. TO JE NORMALNO! Beba se bunila protiv novog položaja s kojim očito nije bila baš zadovoljna, no već se sljedeći dan smirila i sve je bilo ok. Na pregledu je Dr. ustanovio da sam 2 cm otvorena. Također me još od petka muče strašni grčevi i beba sad stišće mjehur pa jedva hodam Danas sam ponovno išla na pregled, otvorena 4 cm pa smo se dogovorili ako se ništa ne pokrene samo, u srijedu ujutro idem na inducirani iako mi je termin 22.08. da se beba koja ima mjesta kao u olimpijskom bazenu ne bi slučajno opet okrenula kako ne treba.

Eto drage moje to je to. Ako imate pitanja pitajte slobodno. Ja javim kako je porod na kraju završio
MamaIvana is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2014., 00:31   #27
vanjski okret

Quote:
MamaIvana kaže: Pogledaj post
Bok svima!

Evo budući da sam došla u dodir s ovom temom po prvi put jer su mi ustanovili da je beba definitivno pozicionirana za porod na zadak pa mi je Dr. Prka na Sv. Duhu preporučio da pokušamo vanjski okret, mahnito sam na internetu tražila informacije o tome i nažalost nisam našla ništa korisno što bi me umirilo, pa sam odlučila podjeliti svoje iskustvo s vama.

Uglavnom, ja sam prihvatila taj zahvat i rizik jer sam svijesna i komplikacija do kojih može doći i uslijed poroda na zadak pa sam tako prošli četvrtak u 38+6 tjednu došla na Patologiju na Sv. Duh gdje mi je prof. Habek izveo vanjski okret koji je za sad uspješan

Da napomenem, malena bi trebala po njihovoj procjeni biti oko 3,300 kg, prva trudnoća je bila uredna, rodila sam normalno bez nekih većih problema (osim što je sam porod u rađaoni trajao nekih 10 sati ) i to prošle godine u 4. mj., također na Sv. Duhu. Rekli su mi da imam puno plodne vode i puno mjesta, te da bi se zahvat vanjskog okreta trebao napraviti bez problema.

Nisam dobila ništa za opuštanje maternice niti ikakvu anesteziju i sve je bilo gotovo u doslovno 5 minuta. Okret je uspio iz drugog pokušaja jer se prvi put mala prasica vratila s glavicom prema gore Doslovno sam legla na leđa, prof. Habek je napipao bebine nožice i guzu i polako ju gurkao dok nije došla u dobar položaj. Zabolilo me samo kad je glavica sjela na svoje mjesto u zdjelicu, inače je sve zajedno bilo podnošljivo i gotovo da nije ni bolilo.

E sad, mene je najviše mučilo šta se dešava nakon svega toga i to nisam uspjela naći nigdje na netu. Ja sam taj cijeli dan paničarila jer se beba strašno puno vrpoljila i ritala. Čak u toj mjeri da mi od 6 CTG-a od po sat vremena nisu uspjeli niti jedan snimiti kako treba. TO JE NORMALNO! Beba se bunila protiv novog položaja s kojim očito nije bila baš zadovoljna, no već se sljedeći dan smirila i sve je bilo ok. Na pregledu je Dr. ustanovio da sam 2 cm otvorena. Također me još od petka muče strašni grčevi i beba sad stišće mjehur pa jedva hodam Danas sam ponovno išla na pregled, otvorena 4 cm pa smo se dogovorili ako se ništa ne pokrene samo, u srijedu ujutro idem na inducirani iako mi je termin 22.08. da se beba koja ima mjesta kao u olimpijskom bazenu ne bi slučajno opet okrenula kako ne treba.

Eto drage moje to je to. Ako imate pitanja pitajte slobodno. Ja javim kako je porod na kraju završio

Bok Mama Ivana!...Evo i ja baš kao i ti sumanuto tražim informacije na internetu o spomenutom zahvatu koje su usput rečeno vrlo šture,...i tvoje iskustvo mi je izuzetno dragocjeno! Hvala ti na tome!
Naime danas sam bila na prvom pregledu na Svetom Duhu gdje namjeravam i roditi, trenutno sam 36+3 tt, i beba je cijelu trudnoću okrenuta na zadak tj.guzom prema dolje,...danas na pregledu su mi preporučili pokušaj vanjskog okreta ploda i to sljedeći ponedjeljak kod Dr Blagaića,....užasno me strah i teško mi je odlučiti koja je solucija najbolja za mene i prije svega za bebu,...Čak mi ni carski iz ove perspektive ne izgleda tako strašno, naravno kao i ti svjesna sam rizika poroda na zadak i zapravo sam vrlo zbunjena i uplašena....Nigdje nisam zapravo uspjela skupiti dovoljno informacija o tome koliko je sam zahvat rizičan za bebu (omatanje pupčane vrpce oko glavice i slično te da li je on bolan za bebu?!?)
Inače beba nije velika, cca 2500 g pa se nekako još nadam da ima i vremena i još uvijek dovoljno mjesta da se okrene...termin mi je 13.09.2014.

Imaš li još kakvih informacija o tome i što bi mi zapravo savjetovala....
Unaprijed puno hvala!
Ivina mama is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2014., 08:07   #28
mislim da vam necu biti bas od pomoci ali sveki mi je pricala da je mm bip okrenut na zadak i da su joj ga tako okrenuli. koliko sam shvatila to su napravili par sati prije poroda. i nista nije spominjala da ju je bolilo ili nesto, samo je rekla da su joj stavili neki remen, nisam skuzila na kojem tocno mjestu na trbuhu, da ba sprijece da se nazad ne vrati.
inace to je bilo pred 35 godina. i sve bilo ok na kraju, normalno se porodila i s njim sve ok
vlovrec is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2014., 09:40   #29
Quote:
Ivina mama kaže: Pogledaj post
Bok Mama Ivana!...Evo i ja baš kao i ti sumanuto tražim informacije na internetu o spomenutom zahvatu koje su usput rečeno vrlo šture,...i tvoje iskustvo mi je izuzetno dragocjeno! Hvala ti na tome!
Naime danas sam bila na prvom pregledu na Svetom Duhu gdje namjeravam i roditi, trenutno sam 36+3 tt, i beba je cijelu trudnoću okrenuta na zadak tj.guzom prema dolje,...danas na pregledu su mi preporučili pokušaj vanjskog okreta ploda i to sljedeći ponedjeljak kod Dr Blagaića,....užasno me strah i teško mi je odlučiti koja je solucija najbolja za mene i prije svega za bebu,...Čak mi ni carski iz ove perspektive ne izgleda tako strašno, naravno kao i ti svjesna sam rizika poroda na zadak i zapravo sam vrlo zbunjena i uplašena....Nigdje nisam zapravo uspjela skupiti dovoljno informacija o tome koliko je sam zahvat rizičan za bebu (omatanje pupčane vrpce oko glavice i slično te da li je on bolan za bebu?!?)
Inače beba nije velika, cca 2500 g pa se nekako još nadam da ima i vremena i još uvijek dovoljno mjesta da se okrene...termin mi je 13.09.2014.

Imaš li još kakvih informacija o tome i što bi mi zapravo savjetovala....
Unaprijed puno hvala!
Prije svega drago mi je da sam bar malo pomogla, ne želim da ti moj savjet prevagne za ni protiv jer rizika naravno ima. Samo da znaš da su oni spremni za takve zahvate, čeka te prazna operacijska sala i ako se bilo što zakomplicira ideš ravno na carski, to ti je unaprijed isplanirano! Dr. ti sve pogleda na ultrazvuku i odmah vidi gdje je pupčana vrpca, da li je posteljica na mjestu itd. Moj savjet je samo ako se odlučiš za taj zahvat ostani na promatranju, neka te još jednom stave na UZV slijedeće jutro čisto da se umiriš i to ti je to. Ako imaš bilo kakvih strahova sve im reci, pozorno će te pratit i staljat često na CTG.

Meni nije bilo bolno, samo kad je glavica došla na mjesto me dobrano štrecnulo, nije baš ni najugodnije ali slušaj doktora, maksimalno mu opusti trbuh i bit će lakše.

Beba ti nije velika i ako imaš dosta plodne vode ne bi trebalo bit probema, moja je cura oko 3,300 i bila sam u 38+6 tjednu pa pitaj jel možda bolje da pričekaš još bar tjedan dana, da daš bebi šansu da se okrene sama.

Nažalost nemožemo znati da li je to bolno za bebu, mogu ti samo reći da se moja strašno ritala taj cijeli dan ali pokreti okretanja su bili stvarno nježni pa bih to više pripisala pobuni protiv novog položaja jer je moja malena borbena cijelu trudnoću i stalno se vrpoljila.

Ako ti mogu još ikako pomoći pitaj, sutra ujutro imam dogovoren inducirani pa javim kako je sve prošlo čim budem mogla.
MamaIvana is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2014., 19:03   #30
Smile

Hvala Ti puno, zapravo si mi puno pomogla...baš si me nekako ohrabrila i umirila.
I moja curka je živahna cijelu trudnoću ali nikako da se okrene, a možda ipak još ima šanse... Svakako ću to pokušati i odgoditi ali mislim da se svakako isplati probati olakšati bebi da se rodi na najprirodniji mogući način...na kraju krajeva svaki oblik poroda pa i onaj najprirodniji nosi sa sobom određeni rizik i kažu da je on jednako težak i stresan kako za mamu tako i za bebu.... i kad pomislim kroz koji mali prolaz mora proći bebina glavica i cijelo tijelo pa mi se onda sam zahvat i ne čini tako grub.
Zanima me da li postoji rizik od nekih neuroloških posljedica za bebu ili nekog nagnječenja od tog tiskanja i guranja prilikom okreta....i ako sam dobro shvatila ostaje se jedan dan u bolnici nakon zahvata ili ...?!
Nadam se da se ti dobro držiš i želim ti puno,puno sreće sutra i da sve super prođe! Samo hrabro i još malo pa ćeš držati u naručju svoju ljepoticu!
Bit će sve dobro!
Ivina mama is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2014., 11:51   #31
Quote:
Ivina mama kaže: Pogledaj post
Hvala Ti puno, zapravo si mi puno pomogla...baš si me nekako ohrabrila i umirila.
I moja curka je živahna cijelu trudnoću ali nikako da se okrene, a možda ipak još ima šanse... Svakako ću to pokušati i odgoditi ali mislim da se svakako isplati probati olakšati bebi da se rodi na najprirodniji mogući način...na kraju krajeva svaki oblik poroda pa i onaj najprirodniji nosi sa sobom određeni rizik i kažu da je on jednako težak i stresan kako za mamu tako i za bebu.... i kad pomislim kroz koji mali prolaz mora proći bebina glavica i cijelo tijelo pa mi se onda sam zahvat i ne čini tako grub.
Zanima me da li postoji rizik od nekih neuroloških posljedica za bebu ili nekog nagnječenja od tog tiskanja i guranja prilikom okreta....i ako sam dobro shvatila ostaje se jedan dan u bolnici nakon zahvata ili ...?!
Nadam se da se ti dobro držiš i želim ti puno,puno sreće sutra i da sve super prođe! Samo hrabro i još malo pa ćeš držati u naručju svoju ljepoticu!
Bit će sve dobro!
Da ostaje se jedan dan, s tim da ako se dobro osjećaš pitaju te želiš li doma. Moj savjet je ostani taj jedan dan da umiriš samu sebe! Rizik od nagnječenja i sl. vjerojatno postoji ali isto tako znaš i sama da toga ima i kod normalnog poroda kao i kod poroda na zadak. Sve što te muči reci doktoru i zahtjevaj neka ti objasni svaku pojedinost!

Evo i da prijavim sve je proslo ok! Porod nije bio bajan ali beba je super, a i ja se dobro oporavljam tako da je sve dobro! Uglavnom 3,340 kg i 48 cm zdrava i lijepa curica.
MamaIvana is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2014., 20:00   #32
Čestitam mama! Najvažnije je da je bebica dobro, a mame su ionako spremne podnijeti svaku žrtvu ....a to sad brzo zaboravi i uživaj u svojoj bebici i u obiteljskoj idili!
Pametno zboriš! Iako je moja curka danas cijeli dan izuzetno aktivna pa se nadam da se možda i sama pokušava okrenuti jer je osjetim na različitim mjestima, možda joj i uspije.
Hvala na svim savjetima!
Ivina mama is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2014., 20:20   #33
Zaboravih te pitati,...kako je prošao sam porod,...kad budeš imala vremena i snage napisati još koje slovo (ako ti nije pretraumatično podsjetiti se na porod)... jel se bebica na kraju rodila prema planu glavicom prema dolje,...i nadam se da nije bilo nekih većih komplikacija.
Ivina mama is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2014., 19:15   #34
Quote:
Ivina mama kaže: Pogledaj post
Zaboravih te pitati,...kako je prošao sam porod,...kad budeš imala vremena i snage napisati još koje slovo (ako ti nije pretraumatično podsjetiti se na porod)... jel se bebica na kraju rodila prema planu glavicom prema dolje,...i nadam se da nije bilo nekih većih komplikacija.
Pa kod mene u zivotu rijetko stvari idu po planu ali hvala Bogu sve na kraju bude ok Malena je ostala okrenuta kako treba, glavicom prema dolje ali ju je u toku poroda zabacila unazad pa me tako nije poštedjela rezanja Između ostalog, bilo je 12 trudnica, a samo su 4 boksa u rađaoni tako da sam ja rodila u predrađaoni gdje nisam mogla dobiti epiduralnu ali bar su napravili iznimku i pustili muža k meni pa je još moj heroj asistirao pri porodu držeči mi nogu jer nisam imala gdje se upirati pri izgonu! Gledao je cijeli porod sa zanimanjem i bio je fenomenalan!! Ovaj mi je porod bio puno kraći, nakon što sam dobila drip rodila sam za sat vremena ali bilo mi je dosta bolnije. Uglavnom na kraju je sve ispalo dobro, beba je super, ja se polako oporavljam i jedva čekam da vratim snagu pa da mogu u potpunosti uživati u svojoj maloj obitelji.

Držim ti fige, iskreno se nadam da će ti sve biti dobro!! Sretno i napiši kako je bilo kad se malo oporaviš.
MamaIvana is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2014., 21:53   #35
Bok MamaIvana!

Kako ste ekipica,...jeste se već uspjeli oporaviti i uhvatiti ritam?!
Evo prošlo je već dosta vremena,..mi smo još uvijek 2 u 1,...ali ipak da podijelim svoje iskustvo sa vanjskim okretom...Za mene je to bilo prilično neugodno i bolno iskustvo budući da se beba nikako nije htjela okrenuti tako da je doktor uzeo čak i kratku pauzu od 10-ak min,...iz drugog pokušaja ju je uspio okrenuti no međutim beba se istog trena vratila u isti položaj koji joj odgovara. Ostala sam na kratkom promatranju, napravili mi još jedan CTG i nakon toga me poslali kući (blizu stanujem pa mi nije bila frka,a i dobila sam upute u slučaju da bilo što neobično primjetim da bez ustručavanja odmah dođem natrag). Dr je rekao da ćemo pokušati još jednom sutradan ujutro,...drugi dan opet CTG prije i poslije zahvata,no nažalost se ponovio isti scenarij...taman kad su je uspjeli okrenuti beba se odmah vratila u isti položaj. Dr više nije htio forsirati tako da sam u međuvremenu napravila pripreme za carski i evo sad čekam dogovoreni termin kroz nekoliko dana.
To je ukratko to i eto sad odbrojavamo.
Ivina mama is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2014., 12:38   #36
heloou, ostah pretplaćana na ovu temu, a već i u vrtić se pripremamo. Meni nisu htjela dati carski već bih rađala na zadak da sam odbila okret ili da nije uspio, pa sam otišla u drugu bolnicu i zakazala carski, al beba se okrenula sa 38+4 i porod krenuo točno na termin. Rodila za pola sata, nevjerojatno lako... SVE U NAJBOLJEM REDU PROŠLO..Sretno, nek i tebi bude kjao meni
Amelie12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2014., 17:01   #37
Quote:
Ivina mama kaže: Pogledaj post
Bok MamaIvana!

Kako ste ekipica,...jeste se već uspjeli oporaviti i uhvatiti ritam?!
Evo prošlo je već dosta vremena,..mi smo još uvijek 2 u 1,...ali ipak da podijelim svoje iskustvo sa vanjskim okretom...Za mene je to bilo prilično neugodno i bolno iskustvo budući da se beba nikako nije htjela okrenuti tako da je doktor uzeo čak i kratku pauzu od 10-ak min,...iz drugog pokušaja ju je uspio okrenuti no međutim beba se istog trena vratila u isti položaj koji joj odgovara. Ostala sam na kratkom promatranju, napravili mi još jedan CTG i nakon toga me poslali kući (blizu stanujem pa mi nije bila frka,a i dobila sam upute u slučaju da bilo što neobično primjetim da bez ustručavanja odmah dođem natrag). Dr je rekao da ćemo pokušati još jednom sutradan ujutro,...drugi dan opet CTG prije i poslije zahvata,no nažalost se ponovio isti scenarij...taman kad su je uspjeli okrenuti beba se odmah vratila u isti položaj. Dr više nije htio forsirati tako da sam u međuvremenu napravila pripreme za carski i evo sad čekam dogovoreni termin kroz nekoliko dana.
To je ukratko to i eto sad odbrojavamo.
Eh baš mi je žao što ti se to tako zakompliciralo!! Ajde bar te nisu mučili nego si išla na carski! Nadam se da je sve prošlo ok i da ste ti i bebica žive i zdrave!

Mi se pomalo uhodali. Sve je ok, malo nas muče grčevi, malo nas muči dan i noć, Idemo polako dan za dan, malo spavamo, malo ne ali sve u svemu malena super napreduje, dobila je kilu u 20 dana i to je to.
MamaIvana is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2014., 21:22   #38
Evo me,da se nekako odužim ovom forumu i temi pa podijelim svoje iskustvo jer je meni bilo dragocjeno tuđe iskustvo u trenucima kad sam bila uplašena i nisam znala kako postupiti...moram se pohvaliti da je u ponedjeljak 15.09.2014. stigla na ovaj svijet moja djevojčica rođena carskim rezom,...mala kiflica je 3610 g i 50 cm dugačka. Sve je prošlo u redu, dosta dobro se oporavljam i evo nas već smo dva dana kod kuće i polako se uhodavamo i hvatamo ritam.
Sad da sam ponovo u istoj situaciji, ponovo bih pristala na vanjski okret iako kod mene nije bio uspješan. Sve pohvale cijelom timu liječnika na SD i medicinskom osoblju, posebno Dr Blagaiću koji je vodio trudnoću do kraja i operirao me,...i velika pohvala anesteziologu Dr Kovačeviću,... čovjek je zaista divan, s toliko topline je cijelo vrijeme razgovarao sa mnom, hrabrio me i objašnjavao postupak.
Eto toliko ukratko,...moja curica već traži svoju mamu pa ne stignem u detalje...
Ivina mama is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2014., 10:10   #39
Bok cure, evo i ja e prikljucujem mamama koje imaju bebice sa stavom ! Prvo vas sve pozdravljam i hvala Mami Ivani na objasnjenom potupku. I sama sam u strahu i ne znam sto me ceka, a najbitnije mi je da sa bebom bude sve ok. U pon sa bila na pregledu 36+4 kod dr Blagajica na sv.duhu i predložio mi je vanjski okret posto je bebac na zadak. Rekao je da dodjem ponovno u pon te da cemo dogovoriti detalje i dan kad ce obaviti postupak. Jedino veli da se nakon postupka ide kuci i dr dan se dodje ponovno na kontrolu. Dal trebam nositi stvari za bolnicu, spavacice i sl il to bude samo ambulantno? Bas se bojim kako ce sve to ici, pogotovo jer mi sad nista nije rekao kolka je beba, u 32 tt je imao 2000 gr. I da , ovo mi je druga trudnoca, s prvom sve normalno, osim poroda od 24 h
darasparrow is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:13.