Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.12.2012., 22:06   #81
mene je moja prošlogodišnja zvijezda baš razveselila...obično mi il krepaju ili se pretvore u neku drugu biljku tipa grmoliki sitnolisni puzavac ...ali ova !

dakle čitavu godinu nalazi se u sobi na sjevernoj strani, uz prozor i nikada nije osunčana...osim što je lijepo narasla i iako se pogrbila u traženju svjetla(prema prozoru) prije desetak dana primijetila sam crvene brakteje

soba je malo mračnija i hladnija (ali ne hladna) i izgleda da joj je to odgovaralo...pred božić ću ju spustiti u boravak i baš me zanima hoće li preživjeti i ove blagdane...

e, i u proljeće je bila presađena...zalijevanje kad se sjetim(kad vidim da lišće pada) ali zadnjih par mj,redovito i vidim da voli piti...
zarana is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2012., 09:54   #82
Quote:
senjorita mamita kaže: Pogledaj post
hvala na odgovoru budem malo proguglala pa da čisto vidim kak se njeguje, koliko zalijeva...

Božićna zvijezda isto (ne baš direktno sunce), ali ne toliko zalijevanja i ne špricati po listovima..
__________________
Agni Parthene Despina I believe. Heroji žive vječno. .

Zadnje uređivanje fermina-daza : 11.05.2014. at 10:22. Reason: Editiran dio o božićnom kaktusu - ide u zasebnu temu
Uranija is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2012., 12:35   #83
Potaknuta ovom temom jučer sam baš obratila pažnju na kaktus što imam doma i skužih da u biti ima male male male kao izdanke. Kao da raste što znači da je živ .
__________________
... bez crne bijela ne bi vrijedila....

Zadnje uređivanje fermina-daza : 11.05.2014. at 10:23. Reason: Editiran dio o božićnom kaktusu - ide u zasebnu temu
-farfalla- is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2012., 14:11   #84
i ja sam prije 10 dana kupila božičnu zvijezdu. prije 3 dana sam primjetila tamne skoro pa crne flekice na brahteji a s donje strane bjelkaste mrlje. svo lišče sa mladih izdanaka je odbacila. neznam jeli to neka bolest , jedanput sam je zalila i nisam pametna šta da radim.
novka is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2012., 11:29   #85
Zbog ovih bjelkastih mrlja zvuči kao neka bolest,ali nisam sigurna što bi moglo biti.
Pegina is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2013., 14:30   #86


Ovo je moja božićna zvijezda
__________________
.
Dalaj_lina is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2013., 14:58   #87
Quote:
Dalaj_lina kaže: Pogledaj post
http://i1323.photobucket.com/albums/u581/danaja5/bo17E0i1070nazvijezda_zpse3dcb1ab.jpg

Ovo je moja božićna zvijezda
Ajme prekrasna je! Moja je naravno počela umirati pa sam joj promijenila mjesto i sad vidim da su počeli novi listići izlaziti tako da možda bude nešto od nje!

Ovako lijepu nisam već dugo dugo vidjela, stvarno ti je lijepa!
__________________
... bez crne bijela ne bi vrijedila....
-farfalla- is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2013., 15:05   #88
Quote:
-farfalla- kaže: Pogledaj post
Ajme prekrasna je! Moja je naravno počela umirati pa sam joj promijenila mjesto i sad vidim da su počeli novi listići izlaziti tako da možda bude nešto od nje!

Ovako lijepu nisam već dugo dugo vidjela, stvarno ti je lijepa!

Bila je trećina od ovog sada što imam ... uglavnom nisam je ni jednom presađivala nego dodavala zemlju koju sam skupila u borovoj šumi. Stoji u sobi koja se ne grije ali je sunčana 3-4 sata, prehrana svaka 2 tjedna za lisnatice a sada dok cvate za cvjetnice. Podrežem je svako proljece ali ne previše i ostavim na više izdanaka. Jako često je zalijevam jer joj je zemlja jako propusna... svaka 2-3 dana. Voda je uvijek odstajala barem 24 sata.
Nisam je mogla prekrivati od 10 do 11 mjeseca je je prevelika i možda bi se oštetila ali ipak je obojila listove u crveno.

To je moje iskustvo ali meni sve cvijeće uspijeva a imam ga i previše tako da pomalo više ne mogu pratiti šta i kada i koliko zalijevati.. ali još se sve dobro drži.
__________________
.
Dalaj_lina is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2013., 19:21   #89
Isuse,Dalaj lina,prekrasna ti je Božićna zvijezda.
Pegina is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2013., 21:49   #90
Moja je oživjela, kao što rekoh bila je na rubu da ju otpišem, preselila sam ju u drugu prostoriju na prozor i super izgleda ima puno mladih listića i gračnica i sva se zazelenila. Polako i sigurno se pretvara u grm
__________________
... bez crne bijela ne bi vrijedila....
-farfalla- is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2015., 10:07   #91
čime je najbolje prekriti BZ?
mativa2007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2015., 17:31   #92
Gdje je najbolje kupiti Božićnu zvijezdu, a da traje i nakon Božića?
Rhubin is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2015., 21:13   #93
Božićnu zvijezdu obavezno kupiti u nekom od vrtnih centara, gdje je cijelo vrijeme bila u zatvorenom i ne prehladnom prostoru. Kupljena na tržnici, gdje je stajala na štandu, na niskim temperaturama (kao što su sada), jamči otpadanje listova taman do ili oko Božića.

Sve božićne zvijezde koje sam kupila dok je vani bilo petnaestak stupnjeva su mi se održale dugo nakon blagdana (naravno, uz odgovarajuću njegu u stanu). One koje sam kupila kad je vani bilo manje od 10 stupnjeva ili nije bila odgovarajuće zaštićena od hladnoće prilikom transporta kući, ubrzo bi izgubila listove.

Ovo s temperaturom sam polije i pročitala nagdje u literaturi. Prije toga sam mislila da sam kupila lošu biljku ili da je u lošem supstratu. Po ovoj osjetljivosti na hladnoću božićna je zvijezda slična orhideji, čiji cvjetovi također otpadaju ako je ova i kraće vrijeme na temeperaturi nižoj od 15 stupnjeva.
__________________
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2015., 21:31   #94
jel ljudi božićne zvijezde svake godine kupuju iznova? što rade s njima kada ocvatu?
pic is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2015., 22:38   #95
Quote:
pic kaže: Pogledaj post
što rade s njima kada ocvatu?
Ak su bedasti ko ja zafrkavaju se s njima par godina bezuspješno pokušavajući natjerati ih da im procvatu i da im pocrvene listovi Vjeruj mi jedino kaj je pocrvenilo sam ja ... od muke!

Trebaju period sa kratkim danom, tj samo par sati svjetla. Isprobala sam pokrivanje kutijom, držala ju u hodniku di ima malo svjetla, spuštala rolete u sobi di je bila, sve u svemu svašta sam radila i uspjela uzgojiti metar visok zeleni grm ... nekaj krivo radim
Svake godine kupim novu i priznajem da sam skroz zadovoljna kad mi tam negdje krajem prvog mjeseca rikne i kad ju pospremim u kantu za smeće ... jedan grm mi je skroz dosta

btw gospon me svaku godinu ne propušta pitati zakaj sam ju kupila jerbo je ona stara tak lepa, velika i zelena
bella11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2015., 00:47   #96
Jao, bella, kako si ti okrutna prema božićnoj zvijezdi!

Iako je nikada nisam uspjela nanovo zacrvenjeti ili zašareniti, neke sam uspjela odnjegovati u veoma privlačan grm/drvce. Jedna, koju sam poklonila prijateljici za ured, je naročito dugo prekrasno rasla i svakog posjetitelja je zadivila svojom bujnošću, gustom krošnjom i prekrasnim listovima. Stajala je na uredskom stolu, jedno metar i pol udaljena od staklene stijene po cijeloj širini sobe, okrenute istoku, tako da je imala jako puno svjetla, ali ne i žarkog sunca. Isto tako, zimi nije bilo pregrijavanja ureda, budući da je prijateljica bila više na terenu negoli u uredu, tako da grijanje zimi nije bilo pretjerano, pa posljedično tome, ni presuhi zrak.

A to su savršene okolnosti za božićnu zvijezdu - puno svjetla, indirektno sunce, niža temperatura (18 stupnjeva) i ne presuh zrak, uz redovno zalijevanje. Zemlja se nikada ne bi trebala presušiti. Neki savjetuju zalijevanje iz podloška. Moje su sasvim solidno podnosile i tuširanje, nakon čega su mi djelovale baš zadovoljno i gizdavo.
__________________
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2015., 06:38   #97
Moja od prošle godine je prekrasan grmek, al nije crvena, svi listići u zeleni!!! Ne znam u čem je caka
senjorita mamita is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2015., 22:49   #98
Ma nisam zločesta nego ne znam kaj bi sa još kojim grmom

Nemrem zamisliti Božić bez njezinih veselih, crvenih listova, a nemrem ju nagovoriti da ponovno procvate. Da su mi sve preživjele imala bi živicu po stanu ... a već imam jednu od deja

Osim toga ovako pomažem naše vrijedne OPG-eovce
bella11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2016., 20:31   #99
Inace svake godine pokusam odrzati BZ, ali neuspjesno. Prosle godine sam ju bacila na balkon (koji je osuncan tijekom cijelog dana), uredno zalijevala, temperature su bile +40 i ne da je prezivjela (jedina od svega sto imam) nego je imala najljepse i najcrvenije listove ikada.
Nitko nije mogao vjerovati dok ju nije vidio. Bila je kupljena u nekoj trgovini tipa Spaar, Konzum...

A onda sam sve skupa zapostavila jedno mjesec dana pa je i ona otisla na vjecita lovista.
__________________
Assumption is the mother of all f***ups! ~ All that I'm after is a life full of laughter ~
Daphne Doo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2016., 10:04   #100
Proizvodnja Božićne zvijezde

Pozdrav ljudi

Počela bih se baviti proizvodnjom Božićnih zvijezda,pa molim iskustva i savjete ljudi koji su se okušali u tome.
Zanima me sve: izbor kvalitetnih presadnica, kpl.njega,detalji na koje se posebno mora obratiti pažnja,troškovi proizvodnje....
Imam zatvoreni/prozračni prostor 60m2,mogućnost grijanja.
Zasadila bih recimo 100-200 Božićnih zvijezda!

Svaki savjet dobrodošao.
zirkon is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:07.