Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Ostali oblici investiranja

Ostali oblici investiranja Ja ne radim za novac. Novac radi za mene.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.04.2020., 16:48   #1
Hiperinflacija i ustedevina

Oprostite na novoj temi, nemrem nac konkretan odgovor na ovo. Nisam ekonomske struke.

Bojim se da zbog ove corone ne dode do hiperinflacije. Ako da, znaci li to da su ustedevine u kunama 2-3-100x manje vrijedne ?

Bojim se kredita i banaka ko crnog vraga pa nikad nisam nista ulagao, vec uvijek x postotak place sacuvao svojim minimalistickim nacinom zivota zadnjih 6 god. S obzirom da sam podstanar, cilj mi je osigurat lovu za neki manji stancic ali nisam jos ni blizu. Najveci strah mi je da ne ispadne da sam bezveze cuvao novac.

Postoji li neki nacin da sacuvam vrijednost novca ? Pretvorim ga u zlato, srebro, euro, kupim dionice? Iskreno nije mi cilj profitirat iz svega ovoga, samo me strah da ne izgubim. Posao mi je donekle stabilan, privatni sektor, srednje 20te.
kuslanova133 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2020., 19:32   #2
Ne moraš biti ekonomske struke da bi znao sa parama.

Moguće je da se inflacija poveća, čak i da dođe do hiperinflacije.
U tom slućaju neće ti ni euro biti sigurna valuta, kao ni bilo koja druga.
Doduše uvijek će neka bolje proći od druge.

Ako kupiš dionice možeš proći bolje, ali i ne moraš, ovisi šta kupiš i kako će se sve razvijati.

Zlato je najsigurnije, ali možda ne bude inflacije i cijena zlatu padne.

Nekretnina je isto dobra.
Sad ti je najbolje kupi stan i uzmi kredit u kunama po fiksnoj kamatnoj stopi na što duži rok.

Ako bude inflacija onda si profitirao, jer ti je kamata fiksna.
mendi is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2020., 22:05   #3
Kredit mi je nakak preveliki rizik u ovom slucaju. Nemam ni izabran stan a i po meni cijene stanova su debelo prenapuhane trenutno. Vjerujem da ce cijena otic dole, nadam se..

A mislim nemam ja puno love, ajmo rec ak sve nategnem oko 50k, mozda manje.

Bi mi bilo logicno npr sacuvat 15k za iznenadne troskove, a ostatak stavit u nes najsigurnije... - zlato ?

Po tebi, kolike su sanse za hiperinflaciju ? Vjerujem da ce inflacije biti ali opet ne znam koliko bi izgubio da nista ne napravim jer se bojim rizika kad se ne kuzim pretjerano u sve to.
kuslanova133 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2020., 00:30   #4
Ne znam sta će biti, sve su opcije na stolu.
Po meni inflacija je trebala davno bukniti, ali nije.

50k kuna ili eura?
Ako imaš 50k kn onda se lezi i uživaj, jer nisu to neke pare da bi se čovjek sekirao.

Možda sad i padnu cijene nekretnina, ali ako bude inflacija svatko s kešom gubi.

Tko za vrijeme inflacije ima kredit sa fiksnom kamatom, on je kralj.

Ima još jedna fora za izbjeći inflaciju.
Potroši sve pare.
Ne moraš na luksuz, možeš uložito u sebe u neko usavršavanje, jer znanje se uvijek cijeni i nitko ti ga ne može oduzeti.
mendi is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2020., 11:32   #5
Evo jedno pitanje od mene mendi? Da li ako dođe recimo do inflacije (veće, ne sad 2-3%), dal će to doći doslovno preko noći, znači da ujutro dođemo u dućan i kruh nije 10 kn nego 20 kn, mlijeko nije 7 kn nego 15 kn, pa za par dana poslije kruh je umjesto 20 kn 30 kn, mlijeko umjesto 15 kn 25 kn i slično, ili bi to po tebi išlo postepeno znači danas kruh sa 10 kn ode na 11 kn za mjesec dana ode na 12 kn za dva-tri mjeseca ode na 14 kn i nakon godinu dvije dođe na 20 kn, nadam se da shvaćaš moje pitanje? Znači očekuješ li puzajuću inflaciju ili malo iznad toga ili baš naglu hiperinflaciju? Kad ovako logički razmišljam po meni postoji i mogućnost deflacije kad pogledamo da ima jako puno proizvoda za kojima trenutno nepostoji potražnja i za koje i duže vrijeme vjerojatno neće postojati potražnja (npr. auti, stanovi). Po meni nije nemoguć ni scenarij da inflacija se desi na prehrambenim proizvodima i proizvodima neophodnim za život, a na "luksuznim dobrima" za kojima trenutno nepostoji potražnja da se desi obrnut proces i deflacija? Kako gledaš na tu teoriju?
__________________
Potpis
baja3000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2020., 11:38   #6
Island je 2008. doživio ogromnu financijsku krizu koja bi trebala biti daleko gora od onoga što nas čeka - njihov propali bankovni sektor je debelo premašivao vrijednost njihove ekonomije - čak 11 puta. Naravno, ako mjere izolacije potraju godinu-dvije, e onda je to druga stvar - ali čisto sumnjam u taj scenarij jer bi onda i društvena šteta bila veća nego da jednostavno nastavimo nomralno živjeti i pustimo stare i bolesne da umru.

Uz svu tu katastrofu, izgubili su 35% vrijednosti u odnosu na € u roku od 8-9 mjeseci. Tako da nije baš preko noći.


Quote:
The Icelandic króna had declined more than 35% against the euro from January to September 2008.[10] Inflation of consumer prices was running at 14%,[11] and Iceland's interest rates had been raised to 15.5% to deal with the high inflation.[12]
__________________
Disclaimer: Ovo nije nagovor na ostanak u Hrvatskoj, na povratak u Hrvatsku, niti tvrdnja da je Hrvatska savrsena
marcuscato is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2020., 11:42   #7
Quote:
baja3000 kaže: Pogledaj post
Evo jedno pitanje od mene mendi? Da li ako dođe recimo do inflacije (veće, ne sad 2-3%), dal će to doći doslovno preko noći, znači da ujutro dođemo u dućan i kruh nije 10 kn nego 20, mlijeko nije 7 kn nego 15 kn, pa za par dana poslije kruh je umjesto 20 kn 30 kn, mlijeko umjesto 15 kn 25 kn i slično, ili bi to po tebi išlo postepeno znači danas kruh sa 10 kn ode na 11 kn za mjesec dana ode na 12 kn za dva-tri mjeseca ode na 14 kn i nakon godinu dvije dođe na 20 kn, nadam se da shvaćaš moje pitanje?
A možda prije bude deflacija Većina sa smajenim primanjima sve teže će se odlučivati za trošenje novca. Oni u problemima rješavat će se svega što nije neophodno. Do zlata sada teško doći, usto cijena otišla
ZEDXL is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2020., 11:55   #8
Quote:
ZEDXL kaže: Pogledaj post
A možda prije bude deflacija Većina sa smajenim primanjima sve teže će se odlučivati za trošenje novca. Oni u problemima rješavat će se svega što nije neophodno. Do zlata sada teško doći, usto cijena otišla
Da to bi bilo logički da će ljudi koji su ostali bez posla i sa smanjenim primanjima manje trošiti i bit će manja potražnja za nekim proizvodima (tu nemislim na proizvode neophone za život hranu i slično), pa bi s te strane logično bilo da će se prije desiti deflacija, nego inflacija (no uzmimo u obzir da se puno toga trenutno neproizvodi, pa određenih proizvoda ima ograničen broj na tržištu i cijena bi im trebala rasti zar ne?). Uzmimo u obzir i da američki FED i europska ECB printaju trenutno ogromne količine papira (novca) i puštaju ih u optjecaj, pa kad se na račun toga stanje stabilizira i nakon prvotnog šoka, ljudi krenu ponovno masovno trošiti, jel tad postoji opasnost od obrnutog procesa i inflacije? Znači za početak i prvotni šok (smanjenja primanja, otkazi) deflacija, a nakon stabilizacije tržišta, povratka ljudi na posao, postepenog povećanja primanja i puštanja novog novca u optjecaj inflacija? Drži li ova teorija vodu?
__________________
Potpis
baja3000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2020., 12:32   #9
baja3000 po meni ispravno razmišljaš, a to smo i do sada imali, samo se nije detaljno gledalo.

Prije korone smo imali inflaciju u pojedinim klasama, a u pojedinim deflaciju.

Nekretnine na moru i Zagrebu, cijene mnogih roba i usluga su dosta rasle, a tehnika i odjeća nikad nije bila jeftinija.


Po nekoj logic ako se novac štapma i dijeli onda imamo problem. U Americi se to dešava, a ubrzo ce i u Europi.
U ovakvoj situaciji većina neće trošiti na stvari koje nisu nužne, pa će se sva potražnja usmjeriti na osnovne stvari(hrana, lijekovi, nužna energija ii internet), pa logika nalaže da će roba koju svi traže poskupiti.

Da li će biti nagla, ili postepena?
Najvjerovatnije u početku postepeno, a kasnije možda i naglo, ali to ovisi o situaciji u svijetu. Svijet odavno nije imao inflaciju, a dosta se stvari ponavlja
Sada možemo samo prognozirati, ali nitko ne zna 100% šta će biti.

Oni koji imaju veće iznose trebaju, ako već nisu uraditi diverzifikaciju po investicijskim klasama. Ovo treba raditi i prije krize.
Dio trebaju imati u zlatu, dio u funkcionalnim nekretninama, a dio u dionicama. Ni kripto nije isključen, ali ja ne bi više od 5% ulagao u kripto.
Koja ce investicijska klasa najbolje proći ne znam, jer da znam sve bi uložio na tu kartu.

Kod dionica treba ulagati globalno, a ne samo u jednu zemlju.
Ovo što dolazi možda ne bude ništa, možda mala/srednja kriza, a možda se cijeli svijet izokrene naglavačke.

Možda je teško dobiti u ovakvim situacijama, ali treba onda gledati da se izgubi što manje.

Ljudi koji žive na selu i prigradskim naseljima mogu u slučaju najgoreg scenarija proći najmanje loše, jer imaju mogućnost proizvesti za sebe.
mendi is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2020., 12:33   #10
Quote:
baja3000 kaže: Pogledaj post
Da to bi bilo logički da će ljudi koji su ostali bez posla i sa smanjenim primanjima manje trošiti i bit će manja potražnja za nekim proizvodima (tu nemislim na proizvode neophone za život hranu i slično), pa bi s te strane logično bilo da će se prije desiti deflacija, nego inflacija (no uzmimo u obzir da se puno toga trenutno neproizvodi, pa određenih proizvoda ima ograničen broj na tržištu i cijena bi im trebala rasti zar ne?). Uzmimo u obzir i da američki FED i europska ECB printaju trenutno ogromne količine papira (novca) i puštaju ih u optjecaj, pa kad se na račun toga stanje stabilizira i nakon prvotnog šoka, ljudi krenu ponovno masovno trošiti, jel tad postoji opasnost od obrnutog procesa i inflacije? Znači za početak i prvotni šok (smanjenja primanja, otkazi) deflacija, a nakon stabilizacije tržišta, povratka ljudi na posao, postepenog povećanja primanja i puštanja novog novca u optjecaj inflacija? Drži li ova teorija vodu?
To je bila zapravo strategija rješavanja prošle krize - potaknuti trošenje putem QE. Pa je na kraju ispalo da se desila samo inflacija cijene nekretnina, dionica i sl.
__________________
Disclaimer: Ovo nije nagovor na ostanak u Hrvatskoj, na povratak u Hrvatsku, niti tvrdnja da je Hrvatska savrsena
marcuscato is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2020., 12:36   #11
Quote:
marcuscato kaže: Pogledaj post
Island je 2008. doživio ogromnu financijsku krizu koja bi trebala biti daleko gora od onoga što nas čeka - njihov propali bankovni sektor je debelo premašivao vrijednost njihove ekonomije - čak 11 puta. Naravno, ako mjere izolacije potraju godinu-dvije, e onda je to druga stvar - ali čisto sumnjam u taj scenarij jer bi onda i društvena šteta bila veća nego da jednostavno nastavimo nomralno živjeti i pustimo stare i bolesne da umru.

Uz svu tu katastrofu, izgubili su 35% vrijednosti u odnosu na € u roku od 8-9 mjeseci. Tako da nije baš preko noći.
Sad je problem što je cijeli svijet u problemu i u blokadi, a kosti iz ormara bi mogle početi da ispadaju.
mendi is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2020., 14:02   #12
Ova tema bi trebala biti sticky, hvala autoru na otvaranju iste

Nego, posto imam neki osjecaj da se rasprava bas i nece razviti (a svakako da bi trebala s obzirom na vaznost teme), moze li netko preporuciti neke stranice za "up to date" informiranje? Sta inace citate vi koji ste vise u ovim investicijskim vodama? Yahoo finance, bloomberg? Zerohedge, marketwatch... ?
Brick Top is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2020., 19:53   #13
pa možda dođe i njegovih 5 minuta
Currency Wars: The Rise of Hyperinflation - Premiered Mar 30, 2020

možemo se vratiti i u 2018 godinu - Peter Schiff: The Next Financial Crash is Coming (2020)

Zanimljiv lik, svakako za pročitati tekstove.
najveći mu je (ne)prijatelj Darth Printer
-Centurion- is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2020., 20:13   #14
Quote:
-Centurion- kaže: Pogledaj post
pa možda dođe i njegovih 5 minuta
Currency Wars: The Rise of Hyperinflation - Premiered Mar 30, 2020

možemo se vratiti i u 2018 godinu - Peter Schiff: The Next Financial Crash is Coming (2020)

Zanimljiv lik, svakako za pročitati tekstove.
najveći mu je (ne)prijatelj Darth Printer
Prvo ide demand destruction i deflacija a tek nakon toga supply destruction, imho
__________________
My satisfaction always came from beating the market, solving the puzzle, the money was the reward, but it wasn't main reason I loved the market............
KuciloOro is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2020., 01:03   #15
Quote:
Brick Top kaže: Pogledaj post
Ova tema bi trebala biti sticky, hvala autoru na otvaranju iste

Nego, posto imam neki osjecaj da se rasprava bas i nece razviti (a svakako da bi trebala s obzirom na vaznost teme), moze li netko preporuciti neke stranice za "up to date" informiranje? Sta inace citate vi koji ste vise u ovim investicijskim vodama? Yahoo finance, bloomberg? Zerohedge, marketwatch... ?
Ne čitam više ništa, čitao sam zerohedge, ali sam skužio da su sve to mediji koji u jednom trenu padnu pod utjecaj mainstream propagande, naravno za pare se prodaju.
Nešto ranije prije sam pratio Alex Jonesa iliti ga infowars, na youtube-u, pa su ga potjerali, onda sam nešto gledao na web-u i kad sam vidio da prodaje neke proizvode za apokalipsu, sam prestao gledati.
Onda nešto pogledam Rich dad tj. Roberta Kiyosaki-a na youtubu i Mike Maloneya, (https://www.youtube.com/watch?v=E7r7nTVmdLc) ....
diskutantcovid is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2020., 12:03   #16
Quote:
Brick Top kaže: Pogledaj post
Ova tema bi trebala biti sticky, hvala autoru na otvaranju iste

Nego, posto imam neki osjecaj da se rasprava bas i nece razviti (a svakako da bi trebala s obzirom na vaznost teme), moze li netko preporuciti neke stranice za "up to date" informiranje? Sta inace citate vi koji ste vise u ovim investicijskim vodama? Yahoo finance, bloomberg? Zerohedge, marketwatch... ?
Dobro pazi s tim stranicama.
Alessio Rastani is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2020., 12:04   #17
Quote:
diskutantcovid kaže: Pogledaj post
Ne čitam više ništa, čitao sam zerohedge, ali sam skužio da su sve to mediji koji u jednom trenu padnu pod utjecaj mainstream propagande, naravno za pare se prodaju.
Nešto ranije prije sam pratio Alex Jonesa iliti ga infowars, na youtube-u, pa su ga potjerali, onda sam nešto gledao na web-u i kad sam vidio da prodaje neke proizvode za apokalipsu, sam prestao gledati.
Onda nešto pogledam Rich dad tj. Roberta Kiyosaki-a na youtubu i Mike Maloneya, (https://www.youtube.com/watch?v=E7r7nTVmdLc) ....
Sve do jednog ima conflict of interest.
Alessio Rastani is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2020., 19:32   #18
A ko nema?
diskutantcovid is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2020., 19:45   #19
Quote:
Alessio Rastani kaže: Pogledaj post
Sve do jednog ima conflict of interest.
Quote:
diskutantcovid kaže: Pogledaj post
A ko nema?
Nema ga većina forumaša i komentatora na Facebooku. Ali oni nemaju ni znanja ni zdravog razuma ni nikakave posljedice za pisanje gluposti.

Tako da imamo izbor:
1. Informirati se u poznatim medijima koju imaju sukob interesa.
2. Informirati se od forumaša koji nemaju znanja.
3. Ne informirati se.

Tko se snađe u svemu tome, svaka mu čast!
Franjo Josip 1. is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2020., 19:56   #20
Quote:
Franjo Josip 1. kaže: Pogledaj post
Nema ga većina forumaša i komentatora na Facebooku. Ali oni nemaju ni znanja ni zdravog razuma ni nikakave posljedice za pisanje gluposti.

Tako da imamo izbor:
1. Informirati se u poznatim medijima koju imaju sukob interesa.
2. Informirati se od forumaša koji nemaju znanja.
3. Ne informirati se.

Tko se snađe u svemu tome, svaka mu čast!
Pa i "obični" ljudi su u sukobu interesa jer je netko možda u dionicama pa druka za njih, netko je možda u zlatu navija za rast, drugi bi kupio pa navija za pad, treći nema nekretninu pa navija za pad, Cetvrti ima fiat valutu pa navija da se neće ništa desiti itd, netko je kupio bitcoin pa navija za njega...

Ovaj Maloney iako prodaje zlato mi se čini da zna šta priča..
diskutantcovid is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:17.