Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.02.2008., 18:06   #1
Riječi mogu i liječiti i ranjavati

Za mene je vazno pitanje kako moje rijeci djeluju. Cesto osjetim kako moje rijeci nisu ciste, da u njima odjekuju castoljublje, mrznja, nejasne namjere, moja povrijedjenost. Tada te rijeci uzrokuju kod slusatelja ili citatelja necistocu, nejasnocu, pomutnju. Svakog propovjednika stavlja Isusova rijec pred pitanje kako mu rijeci djeluju. I tako imamo vaznu zadacu ocistiti svoje rijeci od svega što se cesto i nesvjesno uhvati za njih kako bi ih onecistilo. Odgovorni smo za ono sto govorimo, za nas glas preko kojeg rijeci dolaze do srca ljudi.

Ono sto izlazi iz covjeka, to onecisti covjeka… Mk 7,20

Dal smo uvijek svjesno izgovorili svaku rijec?
__________________
Alergican na bibliotekarsku prasinu..!
kokobill is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2008., 09:14   #2
Riječ može da povrijedi više nego bilo što drugo,
a ako svjesno pričamo da bi povrijedili nekoga našim
riječima time smo sagriješili.

Evo malih citata iz Biblije:
"Riječi opakih pogubne su zamke, a pravedne izbavljaju usta njihova."

"Briga u srcu pritiskuje čovjeka, a blaga riječ veseli ga."

"Tko pazi na riječ, nalazi sreću, i tko se uzda u Jahvu, blago njemu."
prince lorang is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2008., 19:42   #3
Zar to o ranjavanju i liječenju ne vrijedi samo onda kad se to stvarno i misli?
blured is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2008., 22:34   #4
Amerikanci imaju jednu lijepu izreku za to: "Sticks and stones may break my bones, but the word will never hurt me."
__________________
Database Error! :mad:
Zlosmjeh is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2008., 16:42   #5
Quote:
blured kaže: Pogledaj post
Zar to o ranjavanju i liječenju ne vrijedi samo onda kad se to stvarno i misli?
Na žalost, ne. Koliko puta kažemo ono što zapravo ne mislimo, ali onaj kome to velimo nemože znati jesmo li to stvarno i mislili.
Doduše, s lijepom riječi nikad ne možemo pogriješiti.
__________________
Be yourself, no matter what they say.
arna is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2008., 08:43   #6
Quote:
arna kaže: Pogledaj post
Na žalost, ne. Koliko puta kažemo ono što zapravo ne mislimo, ali onaj kome to velimo nemože znati jesmo li to stvarno i mislili.
Doduše, s lijepom riječi nikad ne možemo pogriješiti.
Magija riječi leži u izgovorenome kao i u onome neizgovorenome.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2008., 16:57   #7
"Pucanje iz riječi prethodi pucanju iz topova. To su riječi iza kojih ostaju vidljive posljedice: ima neprijatnih, otrovnih i smrtnih riječi kojima se postiže strašni učinak na ljudsku dušu i sjećanje.
Sve bolesti društva prvo su vidljive u bolesti jezika: ako boluje jezik, onda boluje i društvo! Oboljeli jezik prethodi oboljelom društvu - prve tamnice, prvi zločini i prve grobnice pripremaju se u jeziku i govoru. Prve mine su jezičke mine, one najprije eksplodiraju u jeziku i govoru, a onda u domovima i gradovima.
Iz jezika se može otčitati danas ono što će se stvarno desiti sjutra. Ako se uoče promjene u govoru i jeziku jedne zajednice, nacionalne, vjerske i sl, onda je sigurno da su te promjene u vezi sa promjenama u njenim ideološko-političkim stavovima. Ključne riječi mogu se uzeti kao pokazatelji socio-psihološke zagrijanosti za svoj narod ili svoju vjeru, što u isto vrijeme znači i zahlađenje odnosa sa drugim narodima i vjerama. Kako vrijeme odmiče, osjeća se jačanje napona, napetosti i napregnutosti jezika, koji više podsjeća na kotao koji se zagrijeva do ključanja, nego na mjesto đe se brižljivo i sa vjerom sklapaju razumne, čovječne i lijepe misli.

Ukratko: o jednoj zajednici možemo dobiti tačniju sliku ako upoznamo njen govor i jezik nego ako upoznamo njen ustav i zakone koji se na njemu temelje. Odnosi između dvije zajednice odslikavaju se u jeziku: njihovi odnosi prepoznaju se u odnosima među riječima".
Paramanand is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2008., 21:11   #8
to je istina!

riječi itekako odražavaju duh vremena!

u današnjoj Zapadnoj civilizaciji gdje je sve prenaglašeno..gdje je malo toga šokantno, riječi su sve teže i teže..

kako objasniti da jedan stari roker (Keith Richards) može za jednu mladu, makar problematičnu pjevačicu reći mrtvo-hladno "ona krava"...( mislio je na Amy Winehouse, koliko god problematična bila ona je odlična pjevačica)....

ima ona čuvena rečenica " I ubi me prejaka riječ"...

ali kako je dobro zamijetio jedan naš poznati sveučilišni profesor i političar..danas su sve riječi jake i prejake..teško je naći jaču...

mi smo društvo prenaglašenosti, napadnosti, društvo kojem ništa nije više sveto...
__________________
George Bernard Show: Ljudi misle dva do tri puta godišnje. Postao sam svjetski poznat misleći dva do tri puta tjedno.
tereza_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2008., 22:04   #9
uvek svesno izgovaram/pišem i sve udobroj nameri. istina da reči znaju ranjavati ali bolje volim da mene neko rani jer znam da će taj na Harmagedom odgovoriti Sutcu, nego da ja to uradim.
__________________
ne zaboravimo 9/11 ! Koko brat al nije svak, koko druže, jel ti cvetaju ruže?!!!!! God bless America! Koko legeda!!!
Izrail is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:40.