Natrag   Forum.hr > Društvo > Ljubav, erotika, seks

Ljubav, erotika, seks Stvari intimne prirode. Neke teme zahtijevaju i rječnik koji možda nije za jako mlade (i jako stare).

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.01.2013., 16:03   #1
Čekati do braka, ili ne - zašto?

Čitam neke tekstove na jednom portalu, i vidim da masa ljudi u komentarima podržava apstinenciju do braka. Uglavnom su to kršćani i uglavnom su razlozi isto takvi. Vjerojatno je takva tema već bila, ali pretražila sam dosta stranica i ne mogu je naći, a iskreno - uz dužnu ispriku modovima - ne da mi se pretraživati više od 100 strana.
Iskopirat ću jedan citat, izvučen iz knjige zbog koje sam postavila temu:

O predbračnom seksu:
"Davanjem ovoga obećanja (vjenčanih zavjeta, op.a.) pred Bogom kao da se i u njihovim životima nešto mijenja. Bog ne pohranjuje samo njihova obećanja u “dokument vjenčanja” u nebeskom katalogu podataka. Brak je svet sakrament. Tim sakramentom On zapravo mijenja te dvije osobe. On ih duhovno povezuje spajajući njihove duše tako da “dvoje” doista postaje “jedno”.

Nakon vjenčanja te dvije osobe najčešće odlaze na skupocjeno putovanje u neko egzotično mjesto – to putovanje je poznato pod nazivom “medeni mjesec”. Na medenom mjesecu oni čine nešto vrlo važno za sebe i svoj brak. Oni vode ljubav. Oni se jedno drugome predaju u spolnom smislu. Pritom oni svojim tijelima iskazuju obećanja izrečena na oltaru. Oni su na oltaru jedno drugome predali svoje živote. Spolnim sjedinjavanjem oni čine taj dar stvarnim i osjetnim, predajući svoja tijela jedno drugome. Predavanjem tijela oni predaju sami sebe i svoje živote.

Spolnost govori jezikom, jezikom predanja samoga sebe drugoj osobi. Sveti otac Ivan Pavao II. kaže da spolni odnos govori “jezikom samopredanja”. To je jezik koji mu je Bog namijenio, a to je jezik koji i srce čuje. To je jezik istinske ljubavi, a ne “ljubavi prema pizzi”. To je jezik trajne ljubavi i predanosti, “i u dobru i u zlu”.

Dakle, kako se stvara novi život? On se stvara ljubavnim činom. U bračnom spolnom sjedinjavanju muškarca i žene i Bog je, na stvaran način, prisutan i spreman ostvariti svoj najdraži i najveći stvaralački čin: stvaranje potpuno novoga ljudskog bića na svoju sliku i priliku. Spolnim sjedinjavanjem i jezikom ljubavi i predanosti na svijet dolazi novi život. Ljubav stvara ljude!"


Ostali članci (da sad ne kopiram sve, nema smisla) govore o predbračnom seksu kao grijehu a o apstinenciji kao "čistoći". U globalu, ako se predamo nekom prije braka, gubimo istinski dojam o spolnom odnosu kao činu sjedinjenja na svim razinama - tjelesnoj, duhovnoj, emotivnoj, energetskoj, ljubavnoj. To je dar koji bismo trebali čuvati isključivo za osobu s kojom smo toliko vezani i koju volimo do te mjere da bismo ušli s njom u brak. U protivnom, činimo od seksa jeftinu sirovinu, kartu za trenutni užitak, ne živimo ga u potpunosti.

Zanimaju me stavovi ljudi koji nisu kršćani i ne žive po kršćanskim dogmama. Ima li za vas u tim svjetonazorima ikakve istine i vrijednosti, osim onih isključivo vezanih za Boga?
Biste li vi, iz bilo kojeg razloga osim kršćanskog, čekali do braka, i zašto?
Smatrate li da vrijednost seksa gubi na jačini ako ga previše "rasipamo"?
Može li apstinencija u svrhu ljubavi zaista učiniti od spolnog odnosa vrlo snažnu vezu i predanje?
__________________
🎄 Dear Santa.... I tried.
House`s Mistres is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2013., 16:07   #2
Zaboravila sam napisati...
Ja nisam čekala do braka, zapravo brak me tek čeka za koji mjesec, možda je to i razlog zbog kojeg preletavam po takvim temama.
Premda, sad je malo kasno.
Nisam kršćanka, zamaraju me i ljute gluposti koje Crkva zapovijeda, a pogotovo se ne slažem s njezinim dogmama i indoktrinacijom.
Zato na seks ne gledam istim očima kao Crkva, ali ipak se pitam - nisu li te vrijednosti vezane za spolni odnos nadišle same sebe i propovijed Crkve, nisu li one na nivou Univerzuma i svakog čovjeka ponaosob? Iz nekog razloga, počinjem smatrati da čekanje do braka nije najgora stvar na svijetu....
__________________
🎄 Dear Santa.... I tried.
House`s Mistres is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2013., 16:17   #3
Uopće nije neka usporedba , ali palo mi je na pamet da je to slično čekanju da prvo ispečeš sve palačinke pa tek onda jedeš. Moraš pojesti bar jednu

Smatram da je seks jedan od bitnijih faktora koji utječu na uspješnost veze.
Samim time što se prakticira, omogućuje povezanost osoba na nekom višem nivou.
Zbližava i daje novu dimenziju odnosu dviju osoba.

Ne vidim ništa loše u seksu prije braka

Depeche E. is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2013., 16:25   #4
Quote:
House`s Mistres kaže: Pogledaj post
Biste li vi, iz bilo kojeg razloga osim kršćanskog, čekali do braka, i zašto?
Ne. I ne bih bila s osobom koja misli čekati do braka. Ne vidim nijedan dobar razlog za čekanje do braka. Seks je važan dio veze i ne smatram ga išta manje važnim i ispunjujućim od seksa u braku.

Quote:
House`s Mistres kaže: Pogledaj post
Smatrate li da vrijednost seksa gubi na jačini ako ga previše "rasipamo"?
Rasipanje seksa?


Quote:
House`s Mistres kaže: Pogledaj post
Može li apstinencija u svrhu ljubavi zaista učiniti od spolnog odnosa vrlo snažnu vezu i predanje?
Ne vjerujem u apstinenciju u svrhu ljubavi. Ako sam zaljubljena i volim, onda želim voljeti i iskusiti i svaki dio tijela te osobe, a ne samo njegovu osobnost.
__________________
Ljudi su ko mačke. Daj im ladicu i pokušat će se ugurati u nju. (Tika)
bliss is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2013., 16:31   #5
Vjernik sam, ali nisam čekala do braka. Ne živim po krščanskim pravilima jer neka od njih smatram glupim i primitivnim. Seks prije braka ne smatram grijehom, ali ga uvijek ispovijedam. Mislim da su Bogu neke druge stvari puno bitnije nego apstiniranje do braka.
__________________
Ne.
Yuna is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2013., 16:40   #6
Quote:
House`s Mistres kaže: Pogledaj post

Zanimaju me stavovi ljudi koji nisu kršćani i ne žive po kršćanskim dogmama. Ima li za vas u tim svjetonazorima ikakve istine i vrijednosti, osim onih isključivo vezanih za Boga?
Bilo kakvo suzbijanje vlastite seksualnosti i ne prakticiranja iste radi bilo kakvih drustvenih uvjerenja i normi protivi se ljuskoj psihofizickoj prirodi. I tocka.
To nije moje misljenje, to nije svjetonazor, to nije za raspravu. To je empirijski dokazana znanstvena cinjenica!

Quote:
House`s Mistres kaže: Pogledaj post
Biste li vi, iz bilo kojeg razloga osim kršćanskog, čekali do braka, i zašto?
Moram priznati da i mene izuzetno zanima racionalno objasnjenje ljudi koji ce na ovo pitanje dati potvrdan odgovor...

Quote:
House`s Mistres kaže: Pogledaj post
Smatrate li da vrijednost seksa gubi na jačini ako ga previše "rasipamo"?
Hmmmm, ovo je i tocno i netocno.
Naime, prakticiranje istog pridonjet ce vecem poznavanju partnera i sebe, o njihovim preferencijama...ucit ce jedno o drugome i s vremenom razvijati sve vecu kvalitetu i razumijevanje.
S druge pak strane, nerijetko se dogodi da seksualni odnos ude u svojevrsnu kolotecinu i rutinsku stvar. To se dogodi kada par ima svoj vlastiti prostor i seksaju se svakodnevno. U tom slucaju je dobro koji puta malo stati sa kvantitetom samog seksa te pojacati razgovor i insinuacije o istom kao i iscekivanje samog cina...

Quote:
House`s Mistres kaže: Pogledaj post
Može li apstinencija u svrhu ljubavi zaista učiniti od spolnog odnosa vrlo snažnu vezu i predanje?
Itekako!
Jedna rijec: tantra

No, ta teza stoji kada su partneri u potpunom dodiru sa vlastitom seksualnoscu, kao i sa partnerovom (+razumijevanje, povjerenje i vrlo veliki rad na sebi i sa partnerom )!
A teza: ja nemam pojma o seksu i tabu mi je tema, tebi takoder...idemo se suzdrzavati do braka i graditi odnos pa ce nam onda seks biti super - je jedan veliki FAIL!


Eeeeeee, da sam isao za seksologa...
Ajfel is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2013., 16:49   #7
iskreno muškarac sam ali ako moja cura ne zeli seks prije braka ja ču je podržati
pa sta sad nije smak svijeta ak se neču seksat;P
Addictions is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2013., 16:56   #8
Quote:
Yuna; kaže:
Seks prije braka ne smatram grijehom, ali ga uvijek ispovijedam.
Ako je tako, zašto? Provociraš svećenika?
siddharta is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2013., 16:56   #9
Quote:
Yuna kaže: Pogledaj post
Vjernik sam, ali nisam čekala do braka. Ne živim po krščanskim pravilima jer neka od njih smatram glupim i primitivnim. Seks prije braka ne smatram grijehom, ali ga uvijek ispovijedam. Mislim da su Bogu neke druge stvari puno bitnije nego apstiniranje do braka.
Ja sam također vjernik, ali nisam kršćanin. Ni musliman ni hindu ni jehovin svjedok.
Da jesam dio neke instucionalizirane religije, slijedila bih njena pravila.
Zato ne vidim poantu u konstantnom "griješenju", a zatim ispovijedanju.
Zašto ispovijedaš ako to ne smatraš grijehom?
Ili, zašto to činiš, zašto se seksaš prije braka, ako si svjesna da je to grijeh i da ćeš kasnije morati ispovijediti?
Nije li to kretanje u beznadnom krugu, u kojem se osjećaš krivom za nešto i tražiš oprost, ili tražiš oprost jer vjera tako propisuje a znaš da nisi kriva.
Oprosti ako sam nerazumljiva ali takvo ponašanje vjernika mi nikad nije bilo jasno.
__________________
🎄 Dear Santa.... I tried.
House`s Mistres is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2013., 16:59   #10
ovo je mucka provokacija.


ako misli cekati do braka, neka se javi kada se uda.
__________________
The cake is a lie.
4fun is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2013., 17:06   #11
Quote:
Bilo kakvo suzbijanje vlastite seksualnosti i ne prakticiranja iste radi bilo kakvih drustvenih uvjerenja i normi protivi se ljuskoj psihofizickoj prirodi. I tocka.
To nije moje misljenje, to nije svjetonazor, to nije za raspravu. To je empirijski dokazana znanstvena cinjenica!
Mnogo se toga protivi našim nagonima, pa se toga suzdržavamo. To nije dobar argument!
pirata is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2013., 17:10   #12
Quote:
4fun kaže: Pogledaj post
ovo je mucka provokacija.


ako misli cekati do braka, neka se javi kada se uda.
Imam par frendica koje žive u uvjerenju da je čekanje do braka velika kušnja ali i veliki uspjeh. Jedna je "posrnula" par puta, druga je "posrnula" jednom, treća nijednom.
Ova zadnja je sama sa sobom sigurno zadovoljna, udala se, jako brzo dobila dijete (jer je kontracepcija grijeh), a prve dve će ili zaboraviti, ili će im netko prije ili poslije nabiti na nos ili ih podsjetiti na to a onda bu bile jadne i tužne.
Poanta - zašto nametati samome sebi nešto što je maltene nemoguće izvršiti, a u slučaju pogreške ne gine ti kajanje i osjećaj manje vrijednosti?
I je li taj osjećaj zadovoljstva i ponosa samim sobom zaista vrijedan toga da propustiš uživanje u svojem i tuđem tijelu, učenje, saznavanje i bliskost koju je moguće postići, I`m sure, i prije braka?
__________________
🎄 Dear Santa.... I tried.
House`s Mistres is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2013., 17:17   #13
Quote:
House`s Mistres kaže: Pogledaj post
Imam par frendica koje žive u uvjerenju da je čekanje do braka velika kušnja ali i veliki uspjeh. Jedna je "posrnula" par puta, druga je "posrnula" jednom, treća nijednom.
Ova zadnja je sama sa sobom sigurno zadovoljna, udala se, jako brzo dobila dijete (jer je kontracepcija grijeh), a prve dve će ili zaboraviti, ili će im netko prije ili poslije nabiti na nos ili ih podsjetiti na to a onda bu bile jadne i tužne.
Poanta - zašto nametati samome sebi nešto što je maltene nemoguće izvršiti, a u slučaju pogreške ne gine ti kajanje i osjećaj manje vrijednosti?
I je li taj osjećaj zadovoljstva i ponosa samim sobom zaista vrijedan toga da propustiš uživanje u svojem i tuđem tijelu, učenje, saznavanje i bliskost koju je moguće postići, I`m sure, i prije braka?
nemam pojma, ja iskreno mislim da je to za vrlo drugacije ljude od mene i ocito imaju totalno sjeban (no offence ) mindset i pogled na zivot/sexualnost iz moje perspektive.
__________________
The cake is a lie.
4fun is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2013., 17:28   #14
Ne volim niti podrzavam kad mi netko pokusava nametnuti kad se moram ili nesmijem sexati.o vjeri imam svoje misljenje koji nije za ovaj pdf.i ne,nisam cekao brak da bih se posexao.

Sent from my GT-S6500D
__________________
tata sumo borca!
Sve što imam sam ukra,samo sam vozačku i diplomu kupia.
penzl is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2013., 17:29   #15
Evo moje misljenje. Ja nisam ni katolik niti pravoslavac. zivim u Bosni gdje je sex prije braka za vecinu nečasno djelo (i drustvo bi takve osobe likvidiralo ) medjutim..sve to je stvar tradicije, stvat toga koga imas za partnera ,akosi momku sa kojim planiras brak to rekla ,i on zna da u brak ulazis kao takva..nevidim gdje je problem
Ja licno smatram da je sex prije braka ipak korisna stvar iz prostog razloga..da imas osobe koje se fizicki privlace, vole ,ali u krevetu jedno od njih KILAVO DO BOLA ili imaju drugacije potrebe i time imaju nesklad TE VRLO BRZO CE SE PARTNERI OHLADITI ZBOG SEXUALNOG NESLAGANJA i ili ce cijelog zivota spavati sa nekim preko volje ili ce doci do prevare , u cilju ispunjenja svojih potreba..
i sad po meni lijepo bi bilo kad bi covjek mogao znati da ce mu sexualni zivot sa partnerom 100% štimati..ali kako to mozes skuziti tek poslije sklapanja braka..po meni sex prije braka je nista abnormalno ..i koja svrha "cuvanja" (a na kraju ko za nas muske garantuje da smo nevini..daj plizz )
angellll is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2013., 17:32   #16
tko ima slab libido, uvijek nađe razlog za nejebicu
venera_veritas is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2013., 17:53   #17
ja takve jos nisam upoznao u hrvatskoj. upoznao sam one sto mi ne zelu dati. ali ne vjerujem da one tamo dalje nista ne rade.

upoznao sam muslimanke koje su takve

i americke kriscanke, koje vec. ove su mi jedine koje su to odma u glavu rekle. i dok pricas s njima one uvjek aduliraju po tom. iskreno zvuce kao da im je netko usadio znanje u glavu. kao da su navijene

ali u sve u svemu su normalne. i ako se tu nesto zalomi, dode do braka i to je to. ja na ovo nikad neni isao jer sam samostalana osoba i lagao bi zesnskoj kad bi joj rekao sad cu do kraja zivota biti s tobom. a nisam netko tko bi iskoristio. ali od sad ocu sve iskoristit. sve manje i mnaje vjerujem u vjeru i dobrotu i sve vise i vise zelim ic obrnutim smjerom jer nigdje ne vidim da ti se otvaraju vrata nit da je koga briga za tebe. mislim da je najbolja filozofija razbijanje vrata i ostvaranje ciljeva
MillionMan is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2013., 17:58   #18
Quote:
venera_veritas kaže: Pogledaj post
tko ima slab libido, uvijek nađe razlog za nejebicu
Dobro receno
just curious is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2013., 17:58   #19
Crkva vam kaže da seks prije braka ne valja jer ako to napravite Bog vas više neće volit, jer je to grijeh! Jel mi imamo slobodnu volju ili ne? Kakva je to slobodna volja ako je grijeh? Crkva servira svakakve gluposti da vam utjera strah u kosti od Boga. Ja živim onako kako ja želim i mislim da bi trebala, a ne onako kako mi crkva kaže. I ne radim nikome nikakvo zlo pritom, niti sam promiskuitetna niti išta slično. Ako će me Bog zamrzit zbog mog načina života, što da kažem, zaboli me.. Ja ne plešem onako kako drugi sviraju. Niti će mi crkva utjerat strah u kosti od Boga, jer Bog nije onakav kakvim ga oni predstavljaju.
Alyna is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2013., 18:01   #20
Quote:
Alyna kaže: Pogledaj post
Crkva vam kaže da seks prije braka ne valja jer ako to napravite Bog vas više neće volit, jer je to grijeh! Jel mi imamo slobodnu volju ili ne? Kakva je to slobodna volja ako je grijeh? Crkva servira svakakve gluposti da vam utjera strah u kosti od Boga. Ja živim onako kako ja želim i mislim da bi trebala, a ne onako kako mi crkva kaže. I ne radim nikome nikakvo zlo pritom, niti sam promiskuitetna niti išta slično. Ako će me Bog zamrzit zbog mog načina života, što da kažem, zaboli me.. Ja ne plešem onako kako drugi sviraju. Niti će mi crkva utjerat strah u kosti od Boga, jer Bog nije onakav kakvim ga oni predstavljaju.
ili slijedis pravila religije ili nisi pripadnik iste. ili tocnije, te odredene.




just saying.
__________________
The cake is a lie.
4fun is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum


Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:06.


Powered by vBulletin Version 3.8.4 (hrvatski)
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Site content ©1999-2016 Forum.hr
Ad Management by RedTyger