Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.11.2008., 21:10   #201
Med se lako čisti. Dovoljna je samo voda. Na knjigama i ostalim stvarima koje se ne smiju prati je problem. Treba pobrisati suhom krpom a na kraju još lagano navlaženom.
Matica4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2008., 21:33   #202
Što se tiče hibernacijske dijete odnosno mršavljenja uz pomoć meda, autori tog koncepta su Mike McInnes i Stuart McInnes koji su napisali knjigu The Hibernation Diet. Radili su na ishrani sportaša i otkrili da jušna žlica meda prije spavanja utiče na mršavljenje. Detaljnije objašnjenje bi bilo preopširno.
Moram demantirati i tvrdnju da tijekom vrcanja meda u njega dospije i matična mliječ. Teoretski postoji takva mogućnost ali u slučaju tehnološke pogreške (vrcanje okvira u kome se nalazi i leglo). Zainteresirane za matičnu mliječ upućujem na tu temu iz koje se mogu dobiti dosta točne informacije.
Matica4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2008., 20:05   #203
Quote:
paty kaže: Pogledaj post

I DA, KEMIJSKI SASTAV M.MLIJEČI NIJE POZNAT !!!
Sastav MM je poznat 97%. Samo 3% sastava nije poznato.
mrkvica22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2008., 20:10   #204
Quote:
paty kaže: Pogledaj post
Zašto? zbog matične mliječi koja ima fantastične medicinske odlike,samo šta 1l matične mliječi košta cca 10 000eura jer ju je gotovo nemoguće prikupit,
Kineska MM u Italiji kosta 300 eura/kg.
U Sloveniji (slovenski proizvod) 500 eura/kg.
U Hrvatskoj i Bosni 2000 eura/kg.
mrkvica22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2008., 19:59   #205
Quote:
paty kaže: Pogledaj post
u teglicama meda od PIP-a gotovo da nije bilo peluda šta je NEMOGUĆE!!!(ako se radi o medu)
Nazalost, moguce je. Najcesce je u pitanju kineski ili argentinski med koji se filtrira kroz mikrosita da bi se uklonila pelud. Pelud se uklanja zato da se sprijeci analiza meda koja bi potvrdila njegovo podrijetlo. Naime, analizom peludi se moze ustanoviti iz koje sume potice med, a pogotovo iz koje drzave mu je podrijetlo.
U med kojem je uklonjena pelud dodaje se nas domaci med i tako mu se "mijenja podrijetlo".
Iz navedenog je posve jasno zasto u tim medovima ima veoma mali postotak peludi.
mrkvica22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2008., 11:03   #206
Kada pogledate navedene cijene matične mliječi što inače ne ide u ovu temu, ali kako je spomenuto moram odgovoriti, možete izvući zanimljive zaključke. Kada bi navedene cijene bile točne, a nisu, ima i nižih i viših, postavlja se pitanje što se tu prodaje i kojeg porijekla. Kako to da hrvatski a pogotovo bosanski pčelari nisu konkurentni slovenskima? Možda zato što oni prodaju pravu matičnu mliječ vlastite proizvodnje.
Što se tiče filtriranja meda kojim bi se izdvojila peludna zrnca prema mojim spoznajama to se u Hrvatskoj ne radi. Ukoliko nađete proizvod sličan medu a nema peludnih zrnaca radi se o patvorenju i to nije med.
Glede uvoza meda također se šire dezinformacije od neinformiranih i nedobronamjernih osoba. Jednom sam naišao na tvrdnju da je u Hrvatsku uveženo 17000 tona meda što je potpuna besmislica. Navedena količina bi se uz trenutnu prodaju tvrtki koje se time bave prodala za oko 7 godina. O čemu se radi? Vjerojatno o uvozu visokofruktoznog sirupa koji se koristi u industriji pića i slatkiša.
Matica4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2008., 17:05   #207
Quote:
Matica4 kaže: Pogledaj post
Ukoliko nađete proizvod sličan medu a nema peludnih zrnaca radi se o patvorenju i to nije med.
.
Ima kod nas i jednog i drugog. Bez peludi je "med" od maslacka kojeg babe prodaju na placu.
Med koji sadrzi minimalne kolicine peludi je uvezeni med filtriran kroz mikro sita sa dodatkom malih kolicina naseg meda. Zato i jesu minimalne kolicine peludi u njemu.
mrkvica22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2008., 20:27   #208
Očito je da vi ne želite razumjeti ono što pišem ili s razlogom pokušavate narušiti povjerenje kupaca meda u trgovinama.

Kako sam već naveo na temi rakija i med prekidam polemiku sa vama jer vas smatram nekompetentnim i nedobronamjernim.
Matica4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2008., 22:47   #209
Quote:
Matica4 kaže: Pogledaj post
O jer vas smatram nekompetentnim i nedobronamjernim.
Zato sto govorim istinu. Oh, kako je istina bolna :-(
mrkvica22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2009., 01:17   #210
Med.. hrana Bogova

Pa drago ljudstvo foruma!
koji su vasi favoriti
.. bagrem, kadulja, kesten, livada, od borovih iglica, lipa, ..
Recite, volite li taj dar sunca? Gdje nabavljate med?

Sjecam se kako sam u djetinjstvu trpala komadice saca pune meda u usta i gushtala u svakoj sekundi.
Fascinantan mi je i podatak/cinjenica da je pronaden u egipatskim piramidama u zadovoljavajucem stanju nakon tisuca godina.

Razmisljam o tome svake zime kada mi pocne nedostajati sunca.
Zimi ga trosim nemilice. Pocne sezona toplih napitaka, cajeva sto sve radim sa tonom meda i limunovog ili narancinog soka.
A koristim ga i u marinadama i sl.

Ono sto mi je postalo problem je, nabaviti dobar domaci med!
Med je namirnica koja je prirodna i koja se još uvijek nikakvim industrijskim putem ne može stvoriti niti dotjerivati
jer svako i najmanje dodavanje nekog sredstva čini da med nije med.

Nasla sam neku divnu domacu eko kadulju, sto sam primjetila, fali ovdje u Zegeu.
Kako se vi snalazite/opskrbljavate? Koliko placate?
Date mi broj svog dilera?
__________________
ɹǝʇsoʞɹǝ1oɹ
"It is right it should be so; Man was made for joy and woe; And when this we rightly know, Thro' the world we safely go." .. William Blake
boGhi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2009., 15:22   #211
Kupujem kod susjeda (sa saćama ). I okusom i mirisom se razlikuje od onih iz dućana. Volim med!
Patkica_ST is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2009., 15:44   #212
ame ..,a koju vrstu ona prodaje. I ima li shanse da salje za Zagreb?
Ti si iz Splita, ili?
__________________
ɹǝʇsoʞɹǝ1oɹ
"It is right it should be so; Man was made for joy and woe; And when this we rightly know, Thro' the world we safely go." .. William Blake
boGhi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2009., 16:36   #213
Quote:
boGhi kaže: Pogledaj post
Date mi broj svog dilera?
može web? link

godinama med uzimam od njih. nisu iz ZG-a, ali su jako često tamo na raznim sajmovima (na velesajmu, nedavno na božićnom kod kolodvora, redovno na eko-etno, na onom sajmu što bude dva puta godišnje u boćarskom domu, bili su na bundeku jesenas...).

med odličan
__________________
Mis enteroscas estallan del entusiasmo!
castanea is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2009., 18:21   #214
Quote:
castanea kaže: Pogledaj post
može web? link

godinama med uzimam od njih. nisu iz ZG-a, ali su jako često tamo na raznim sajmovima (na velesajmu, nedavno na božićnom kod kolodvora, redovno na eko-etno, na onom sajmu što bude dva puta godišnje u boćarskom domu, bili su na bundeku jesenas...).

med odličan
hvala

kontaktirati cu ih da vidim jel bi slali.
ali podsjetila me stranica na propolis, maticnu i pelud mmmmmmmmm
koliko dobroga od tako sicusnih bica. jel! kazu, ako nestane pcela, nestati ce i nas..
__________________
ɹǝʇsoʞɹǝ1oɹ
"It is right it should be so; Man was made for joy and woe; And when this we rightly know, Thro' the world we safely go." .. William Blake
boGhi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2009., 15:05   #215
Quote:
boGhi kaže: Pogledaj post
ame ..,a koju vrstu ona prodaje. I ima li shanse da salje za Zagreb?
Ti si iz Splita, ili?
Iz Splita sam! A u te vrste se ne razumin (vjerovatno neki cvjetni), to mi muž kupuje. Mogu mu reć da pita kad ga vidi.
Patkica_ST is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2009., 17:36   #216
ajde, molim te!
__________________
ɹǝʇsoʞɹǝ1oɹ
"It is right it should be so; Man was made for joy and woe; And when this we rightly know, Thro' the world we safely go." .. William Blake
boGhi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2009., 21:40   #217
Najdraži mi je kestenov, (uglavnom ga kupim na tržnici), konzumiram ga tokom cijele godine. Sa čajom, mlijekom, žitaricama, jogurtom, u marinadama... A najbolji koji sam do sad probala bio je onaj u grčkoj, nažalost ovdje ni jedan približno sličnog okusa nisam našla,
alessia is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2009., 22:28   #218
kraj gospe stomorije (kozjak, kastela) ima pcelar koji prodaje svoj med. mislim da je livadni ili cvjetnii med (neznam kako se to strucno zove). sve u svemu med je super!!! ove godine ga jos nismo kupovali pa neznam cjenu. ima u splitu na vrhu pazara zena koja prodaje med i proizvode od meda. moze se kupit i med sa komadima sace- ajme koji je to gust zvakat
__________________
kuvanje i kuzinavanje
njasa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2009., 13:14   #219
Quote:
misiz S kaže: Pogledaj post
Možeš poslati na analizu u zavod za javno zdravstvo i platit skoro 200 kn.
Ostalo - teško.
A što se meda od kestena tiče - on mora biti gorak - takav je (samo za činjenicu-naš je kestenov med ostavljen na zavodu za javno zdravstvo kao referentni uzorak s 97% peludnih zrnaca kestena).

A da je drukčiji med - to ti ovisi i od godine do godine - kako su medile biljke, kakvo je bilo vrijeme, kako su pčele izventilirale med.....puno faktora...

Može na pm neki kontakt (mail, web stranica....), odnosno kako doći do tvog meda. Tražim pravi, kvalitetni domaći med!
Thks
mrvicak is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2009., 20:58   #220
Nije problem pronaći pravi i kvalitetan med. Imate ga na svakom koraku. Unatoč čestim sumnjama potrošača siguran sam da za to najčeće nema opravdanih razloga te da s povjerenjem možete konzumirati hrvatski med.
__________________
APITERAPIJA - liječenje pčelinjim proizvodima
Matica4 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:42.