Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Trudnice

Trudnice Za trudnice i sve one koji se tako osjećaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.09.2007., 19:28   #1
Preboljeti listeriju u trudnoći

Budući da me nije bilo duže vremena na forumu (a vidim da ima puno novih trudnica i onih koje će to tek postati) javljam se s novostima.
Na forumu sam prvo bila s curama koje su preživjele spontani (ja missed ab.), zatim s curama koje se trude ostati trudne, a onda sam u 7. mj postala i prava trudnica s "urednom trudnoćom". Sada sam 13+3.
Nakon trauma koje sam proživljavala u zadnjih mjesec dana svakoj curi koja želi ostati trudna preporučujem da se ode testirati na listeriju, toksoplazmozu i sve ostale bakterije. Ja sam ginekološke briseve, papu, krv i još neke testove obavila prije nove trudnoće, a onda me moj zbilja odgovorni socijalni ginić poslao i da se testiram na te tzv. "egzotične bakterije", za svaki slučaj. I zamislite bila sam slabo pozitivna na listeriju. Mislila sam da je to kraj svijeta i moje trudnoće. Plakala sam 3 dana bez prestanka, a nisam imala nikakve simptome listerioze ili neke druge smetnje u trudnoći i sve je bilo ok. I tako, završila sam u zaraznoj na 3 tjedna i penicilinu svaka 4 sata. Nakon svih muka, danas je s bebom (barem za sada) sve u najboljem redu, radili smo i double test (nema rizika za Down), radit ćemo i triple. Kontroliram se u Vinogradskoj i divni su prema meni, ultrazvučno je sve u najboljem redu. Ali strah postoji. Nakon svega rekli su mi da možda ipak nisam niti imala listeriju jer su mi svi ostali testovi na nju bili negativni, samo je prvi bio slabo pozitivan, ali terapiju sam morala primiti radi bebe.
I svim curama kojima test bude (ne daj Bože) pozitivan na listeriju jedan savjet, nemojte paničariti. Nije kraj vaše trudnoće, samo hrabro naprijed i pozitivno razmišljati. Sada sam konačno doma, počinjem uživati u trudnoći i polako opuštati živčeke, a cure svakako napravite te testove, iako su jako skupi i doktori nisu skloni davati uputnice za njih.
Pusa svima i sorry na duljini posta.
Parallel Universe is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2007., 09:38   #2
ejla paralelna, bas sam se pitala di si tako dugo.... jako mi je zao sto si prosla svu tu gnjavazu, sad sam se i ja zamislila.....pa ja sam mislila da listerija spada u one razne briseve koje nam uzmu, zasto to ne rade ako je tako opasno? nema logike.a da li listerija uzrokuj spontani ili deformacije ili sta? ajde hvala bogu da si doma, probaj prestat razmisljat o tome i posveti se sebi, kavicama i sl da nadoknadis.
__________________
Živ-živ! :)!
Usvojimo dijete na daljinu i pomozimo Africi!
cukerino77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2007., 10:43   #3
ima na Rodinom portalu jako dobar članak o listeriji
http://www.roda.hr/tekstovi.php?Teks...=162&Show=2360
evo dio:

''Preventivne upute:

Dobro prokuhajte sve vrste mesa, piletinu i ribu. Meso se mora kuhati na temperaturi najmanje od 71°C ili 82°C. Kuhajte sve dok meso više nije iznutra ružičasto. Riba se kuha dok iznutra ne postane tamna. I ne probavajte jelo sve dok nije zgotovljeno.
Nemojte jesti hladne nareske i delikatese, paštete ili mesne namaze, smrznutu dimljenu ili ukiseljenu ribu dok god nije prokuhana. Iako su hrenovke prethodno kuhane, kod pripreme ih ipak prokuhajte.
Podgrijavajte hranu do prokuhavanja
Izbjegavajte mlijeko i mliječne proizvode koji nisu pasteriziani. Nemojte jesti mekane sireve kao što je feta, brie ili camembert, osim ako na deklaraciji piše da su napravljeni od pasteriziranog mlijeka. Bijeli mekani sir, ricotta, krem sir, tvrdi sir (cheddar i parmezan), kao i mliječni proizvodi s kulturama smatraju se uglavnom sigurnima. Uvijek na deklaraciji provjerite je li proizvod rađen od pasteriziranog mlijeka.
Temeljito operite ili ogulite svo voće i povrće prije jela.....''

''Utjecaj listerije na trudnicu i dijete

Treba biti oprezan jer se ozbiljne posljedice mogu javiti u razvoju vaše bebe, osobito ako niste odmah liječeni. Listerija može pogoditi posteljicu, plodovu vodu i bebu te uzrokovati spontani pobačaj ili rođenje mrtvorođenčeta.''


u trudnoći sam se trudila pridržavati tih uputa i nije lako. Na vlastitom vjenčanju sam tužno gledala u pršut, ali šta se može. Ionako sam imala brdo komplikacija u trudnoći, pa sam napravila sve da izbjegnem dodatne probleme
mici123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2007., 10:45   #4
Ajme Parallel, baš mi je drago da si napokon došla domeka i da je sve u redu s tobom i bebicom. Ja idem u pon na kontrolu kod ginića pa ću ga odmah pitati da me pošalje na sve te pretrage...za svaki slučaj...drž' se i čuvaj se...
Marija_lj is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2007., 19:02   #5
Quote:
mici123 kaže: Pogledaj post
ima na Rodinom portalu jako dobar članak o listeriji
http://www.roda.hr/tekstovi.php?Teks...=162&Show=2360
evo dio:

''Preventivne upute:

Dobro prokuhajte sve vrste mesa, piletinu i ribu. Meso se mora kuhati na temperaturi najmanje od 71°C ili 82°C. Kuhajte sve dok meso više nije iznutra ružičasto. Riba se kuha dok iznutra ne postane tamna. I ne probavajte jelo sve dok nije zgotovljeno.
Nemojte jesti hladne nareske i delikatese, paštete ili mesne namaze, smrznutu dimljenu ili ukiseljenu ribu dok god nije prokuhana. Iako su hrenovke prethodno kuhane, kod pripreme ih ipak prokuhajte.
Podgrijavajte hranu do prokuhavanja
Izbjegavajte mlijeko i mliječne proizvode koji nisu pasteriziani. Nemojte jesti mekane sireve kao što je feta, brie ili camembert, osim ako na deklaraciji piše da su napravljeni od pasteriziranog mlijeka. Bijeli mekani sir, ricotta, krem sir, tvrdi sir (cheddar i parmezan), kao i mliječni proizvodi s kulturama smatraju se uglavnom sigurnima. Uvijek na deklaraciji provjerite je li proizvod rađen od pasteriziranog mlijeka.
Temeljito operite ili ogulite svo voće i povrće prije jela.....''

''Utjecaj listerije na trudnicu i dijete

Treba biti oprezan jer se ozbiljne posljedice mogu javiti u razvoju vaše bebe, osobito ako niste odmah liječeni. Listerija može pogoditi posteljicu, plodovu vodu i bebu te uzrokovati spontani pobačaj ili rođenje mrtvorođenčeta.''


u trudnoći sam se trudila pridržavati tih uputa i nije lako. Na vlastitom vjenčanju sam tužno gledala u pršut, ali šta se može. Ionako sam imala brdo komplikacija u trudnoći, pa sam napravila sve da izbjegnem dodatne probleme
Samo sam htjela još reći da sam ja o listeriji znala sve (i pročitala i ovaj navedeni tekst, ai masu drugih do kojih sam došla) i prije svoje nove trudnoće i da sam svakako pazila na sve na što bi se kao trebalo paziti, a i sama sam predložila doktoru da me pošalje na te pretrage jer sam znala da se na te bakterije ne testira (tek nakon 3. spontanog) jer je to HZZO jako skupo. Ali, listerija se ipak odnekud pojavila, i da, svi doktori se nisu mogli načuditi kako sam pozitivna na nju jer je ona toliko rijetka. U bolnici sam od jedne divne profesorice i doktorice saznala da su sva suzdržavanja od bilo kakve hrane u trudnoći čista glupost (osim ako niste dijabetičar ili imate neku drugu kroničnu bolest zbog koje bi trebali paziti na prehranu), da se treba jesti sve i da se bakterije nalaze baš u svoj hrani, a suzdržati se od svega nije moguće. Dobila sam savjet da jedem sve i da samo primjenujem normalnu higijenu prije i poslije konzumiranja hrane kao i obično. Tako da poručujem svim curama: ako vam je suđeno suđeno je da nešto pokupite, ali to i ne mora biti najstrašnija stvar. Moji su nalazi pokazali da ja ne bolujem od listerioze jer sam bila slabo pozitivna na antitijela što znači da sam ili samo bila u kontaktu s listerijom i nikad od nje oboljela ili da sam je preboljela i nisam u potpunosti razvila imunitet na nju.
Na kraju, od svog ginekologa svakako tražite da vas pošalje na pretrage za listeriju, toksoplazmozu, citomegalovirus i sl. jer te stvari mogu biti gadne ako se ne otkriju na vrijeme.
Parallel Universe is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2007., 17:00   #6
meni je nutricionista skrenula paznju da ne jedem u trudnoci suvomesnate proizvode koji se seku na listice u samoposlugama na onim njihovim masinama jer je to podloga na kojoj uvek postoji film listerije. i kaze jedino ako se drzi u nekom rastvoru sirceta to se ukloni, ali niko to ne drzi, a obicna sredstva za dezinfekciju ne pomazu. rekla nam je i da kad kupujemo npr sunke, parizere itd da nam samo odrezu nozem a mi muci da seckamo.
nijenina is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2009., 14:44   #7
Cure, otvaram ponovo ovaj post jer imam pitanje...vi ste se sve testirale na ovu listeriju!?
Mene samo na toxo, a što sa ovom bakterijom???
U 19.tj sam...molim pomoć ! Thanx!
stella bella is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2009., 20:14   #8
pozdrav za sve devojke,
sva sam u panici i nemam pojma sta da radim......za koji dan treba da udjem u osmi mesec trudnoce i radila sam pre par dana test na bakteriju listerija. u rezultatu pise ovako:
listerija monocytogenes tip 1/2a=granicno pozitivan (+/-), u titru 1:100
listerija monocytogenes tip 4b=negativan
i ja sam sada totalno zbunjena, uplasena i katastrofa sam....niko ne zna tacno da vam kaze nesto vise o tome....da li odgovarajucim antibiotikom moze to da se sanira? i ako se sanira da li i dalje moze imate negativne posledice na bebu posle rodjenja? na sva ta pitanja ja ne znam gde da nadjem odgovor. svi nesto reaguju kao da sam ih pitala ne znam ni ja sta? na internetu samo pise sta ona moze da prouzrokuje ali nigde ne pise ako se leci u trudnoci sta se dalje desava....i to me strasno nervira i opterecuje :*(
molim za pomoc i ako neko nesto vise zna o tome da mi kaze
hvala puno puno
Andrijana79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2013., 22:31   #9
BOkic svim trudnicama!
Zbog osobnog iskustva pisem u nadi da cu vas umiriti.

Nemojte brinuti jer listeriju ste mogli imati prije,a u krvi ce ti zauvijek ostati antitijela.Ona je opasna kad je prisutna friska infekcija i manifestacija,a to bi svaki iskusni doktor trebao znati procitati iz nalaza.Ako od svojeg ginica niste dobile tocne upute javite se Goranu Tešoviću u zaraznu bolnicu i garantiram da ste u rukama strucnjaka.

Ja sam izgubila bebu u 15 tjednu prije 6 godina, primila terapiju,sada sam opet trudna i u krvi je jos uvijek prisutna ali ne postoji vise rizik za bebu.

Listeriozu mozete dobiti:
-konzumirajuci bilo kakvo meso nedovoljno toplinski obradeno i suhomesnato,pastete...
-bilo kakav proizvod od nepasteriziranog mlijeka
-mekani sirevi,a narocito pljesnjivi!!!!!!!
-nedovoljno oprano voce i povrce,oprez sa sirovim kupusom!!!!
-listerija zivi u zemlji takoder stoga perite ruke i sve sto jedete dobro!!!!

Sretno
alici is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2013., 12:10   #10
Quote:
alici kaže: Pogledaj post
BOkic svim trudnicama!
Zbog osobnog iskustva pisem u nadi da cu vas umiriti.

Nemojte brinuti jer listeriju ste mogli imati prije,a u krvi ce ti zauvijek ostati antitijela.Ona je opasna kad je prisutna friska infekcija i manifestacija,a to bi svaki iskusni doktor trebao znati procitati iz nalaza.Ako od svojeg ginica niste dobile tocne upute javite se Goranu Tešoviću u zaraznu bolnicu i garantiram da ste u rukama strucnjaka.

Ja sam izgubila bebu u 15 tjednu prije 6 godina, primila terapiju,sada sam opet trudna i u krvi je jos uvijek prisutna ali ne postoji vise rizik za bebu.

Listeriozu mozete dobiti:
-konzumirajuci bilo kakvo meso nedovoljno toplinski obradeno i suhomesnato,pastete...
-bilo kakav proizvod od nepasteriziranog mlijeka
-mekani sirevi,a narocito pljesnjivi!!!!!!!
-nedovoljno oprano voce i povrce,oprez sa sirovim kupusom!!!!
-listerija zivi u zemlji takoder stoga perite ruke i sve sto jedete dobro!!!!

Sretno
Koje si simptome imala? Ja stalno imam fobiju od te bakterije...
Prošli tjedan sam dobila proljev, jest da je trajao svega 1 dan, al sam se uplašila da sam se zarazila, drugih simptoma osim toga nema, osim što mi je probava i dalje malo čudnjikava
Tea29 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:03.