Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.04.2008., 20:26   #1
Kako doći do izvora duh-duše i uzročnosti bitka?

Evo jedne anegdote o duhovnom Majstoru i uceniku.
Dosao ucenik kod majstora i kaze: "Majstore, da li te mogu nesto pitati?"
Ovaj mu odgovori: "Pa pitaj"!
Majstore, kaze ucenik: "Kako mogu doci do izvora duh-duse i uzrocnosti moga bitka?"
"Ti to stvarno zelis saznati?"
"Da"!
"Dobro", kaze mu majstor.
"Kao prvo, sve stvari koje posjedujes, a vrijedne su i skupe, moras baciti. Onda napusti svoju ljubljenu obitelj i prijatelje. Kao slijedece, odbaci razum, a kao zadnje i sve svoje osjecaje."

Ucenik se sav zgranut obraca majstoru: " Ali, bez ljubavi, bez razuma i bez osjecaja mi onda nista vise i ne ostaje, apsolutno nista!"

"Da, dobro si razumio" kaze mu majstor. "Ostaje ti Nista; Nista, uzrok svega, uzrok tvoje duh-duse i vrelo tvoga bitka, ali i tvoj konacni cilj".

Sto se krije iza ovoga "ugodnog" razgovora, ili mozda ne ugodnog za neke od vas? Moze li mistika razrijesiti nase probleme? Je li ateisticka mistika identicna religioznoj mistici, a ako ne zasto? Da li teizam i ateizam mogu naci dodirne tocke u mistickim spoznajama?
Aganor1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2008., 20:30   #2
Zelio bih samo napomenuti, da se hinayana budizam smatra "ateistickim" svjetonazorom, a gaji jednu veoma specificnu vrstu mistike. Oni koji je poznaju, mogli bi se javiti!
Aganor1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2008., 20:40   #3
Quote:
Aganor1 kaže: Pogledaj post
Zelio bih samo napomenuti, da se hinayana budizam smatra "ateistickim" svjetonazorom, a gaji jednu veoma specificnu vrstu mistike. Oni koji je poznaju, mogli bi se javiti!
Aganore, znaš i osjećaš odgovore, ali se još ne usuđuješ!

Quote:
Meta12 (ex Aganor) kaže: Pogledaj post
Meta12 kaze:
...
Ovdje ti dajem za pravo. Iz jednostavnog razloga, jer ja imam svoj poziv, svoju obitelj i svoj drustveni polozaj, koji me sputavaju na putu ka vrhunskom spiritualnom dozivljaju.
...

M.


V.
Vještac is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2008., 20:50   #4
Stvarno ne shvaćam kakve veze ovo ima s ateizmom.
Ovo je jedino slično nekim dijelovima budizma, pa i nihilizma. Ateizam je nedostatak vjerovanja u boga i božanstva, a ne vjerovanje u ništavilo.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2008., 20:51   #5
Sta bi kad je majstor drzao svjecu uceniku?
__________________
Alergican na bibliotekarsku prasinu..!
kokobill is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2008., 21:08   #6
Quote:
Vještac kaže: Pogledaj post
Aganore, znaš i osjećaš odgovore, ali se još ne usuđuješ!





V.
Odakle kopas sve ove citate?
Nomen est omen, to vrijedi za tebe "Vjestac".
Ali moram te iznenaditi kad kazem, da sam ja u zadnje vrijeme puno toga prosao i spoznao, sto tebi mozda jos nije poznato.
Aganor1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2008., 21:13   #7
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Stvarno ne shvaćam kakve veze ovo ima s ateizmom.
Ovo je jedino slično nekim dijelovima budizma, pa i nihilizma. Ateizam je nedostatak vjerovanja u boga i božanstva, a ne vjerovanje u ništavilo.
Zasto se bunis, a uopce ne znas radi cega se bunis?
Da li je netko nesto drugo tvrdio?
Ako toliko znas o tome sto u ateizmu postoji, a sto ne, onda mi napisi, da li je ateizam sposoban za misticke dozivljaje? A ako zelis pisati o velikom Nista, onda i to mozes uciniti, ali koncizno i osnovano.
Aganor1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2008., 21:16   #8
Quote:
Aganor1 kaže: Pogledaj post
Sto se krije iza ovoga "ugodnog" razgovora, ili mozda ne ugodnog za neke od vas?
Iza ovog meni osobno neugodnog razgovora se krije opravdanje za mnoge ljude da ne čine stvari koje bi trebali.

Quote:
Aganor1 kaže: Pogledaj post
Moze li mistika razrijesiti nase probleme?
Ako je religija nekome razrješila probleme, a vjerojatno je, onda sigurno može i mistika nekome pomoći, ipak su to jako bliski pojmovi.

Quote:
Aganor1 kaže: Pogledaj post
Je li ateisticka mistika identicna religioznoj mistici, a ako ne zasto?
Zato što ne postoji nešto poput ateističke mistike, upravo suprotno, ne postoji ništa mistično. Ateizam nema dogme i nije na bilo koji način utvrđen nekim pravilima osim toga da je to nedostatak vjerovanja u Boga. A sad, ako neki ateist vjeruje u horoskop, to je njegova stvar, a ne ateistička.
Obješeni čovjek is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2008., 21:31   #9
Quote:
Aganor1 kaže: Pogledaj post
Zasto se bunis, a uopce ne znas radi cega se bunis?
Da li je netko nesto drugo tvrdio?
Ako toliko znas o tome sto u ateizmu postoji, a sto ne, onda mi napisi, da li je ateizam sposoban za misticke dozivljaje? A ako zelis pisati o velikom Nista, onda i to mozes uciniti, ali koncizno i osnovano.
Ne znam, ja ti nisam nihilist.
Obješeni čovjek ti je pojasnio.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2008., 22:20   #10
Quote:
Obješeni čovjek kaže: Pogledaj post
1) Iza ovog meni osobno neugodnog razgovora se krije opravdanje za mnoge ljude da ne čine stvari koje bi trebali.
2) Ako je religija nekome razrješila probleme, a vjerojatno je, onda sigurno može i mistika nekome pomoći, ipak su to jako bliski pojmovi.
3) Zato što ne postoji nešto poput ateističke mistike, upravo suprotno, ne postoji ništa mistično. Ateizam nema dogme i nije na bilo koji način utvrđen nekim pravilima osim toga da je to nedostatak vjerovanja u Boga. A sad, ako neki ateist vjeruje u horoskop, to je njegova stvar, a ne ateistička.
1) A koje bi to stvari oni trebali ciniti po tvome misljenju?
2) Mistika moze razrijesti nase probleme i mozda je to "jedini" tzv. direktni put u razrjesavanju zivotnih problema. Skoro svi veliki znanstvenici su ujedno bili i mistici, a o velikim povijesnim osobama da i ne pisem.

3) Zasto ne postoji "nista misticno", tj. zasto ne postoji "ateisticka" mistika?
Ateisticke dogme su principi mutacije i selekcije, tj. cijela "ateisticka znanost" je cisti dogmatizam. Konkretno Evolucionizam!
Nekako su mi tvoji argumenti ne uvjerljivi.
Aganor1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2008., 22:32   #11
Quote:
Aganor1 kaže: Pogledaj post
Sto se krije iza ovoga "ugodnog" razgovora, ili mozda ne ugodnog za neke od vas?
Da bismo došli do 'spoznaje' najpre moramo sve odbaciti, pa - na kraju - i tu samu spoznaju.

Quote:
Je li ateisticka mistika identicna religioznoj mistici, a ako ne zasto?
Ako krenemo putem odbacivanja - odbacujemo sve, uključujući i ateizam, religiju i mistiku. Stoga je ovo pitanje irelevantno.
Enchantress is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2008., 22:52   #12
Quote:
Aganor1 kaže: Pogledaj post
1) A koje bi to stvari oni trebali ciniti po tvome misljenju?
Živjeti više okrenuti prema drugima nego prema samima sebi. Čudi me što je bit kršćanstva spasiti svoju dušu, ja bih rađe dao svoju za tuđe. Sve te molitve i meditacije su nekakvo povlačenje u sebe čime se udaljavaš od svijeta u kojem ti možeš pomoći ljudima i djelovati u društvu, a ne sa nekog prijestolja samo gledati ljude i šutiti. To sa odbacivanjem prijatelja, obitelji i ljubavi nije prosvjetljenje već sebičnost.

Quote:
Aganor1 kaže: Pogledaj post
2) Mistika moze razrijesti nase probleme i mozda je to "jedini" tzv. direktni put u razrjesavanju zivotnih problema. Skoro svi veliki znanstvenici su ujedno bili i mistici, a o velikim povijesnim osobama da i ne pisem.
Osobno u to vjerujem da se može razrješiti neke naše probleme, ali samo zato što mistika preuveličava i dramatizira naš običan život. To ju ne čini više istinitijom, samo korisnom. Nisam zapravo uopće shvatio, što misliš pod mistikom, bavljenje filozofijom ili nešto treće?

Quote:
Aganor1 kaže: Pogledaj post
3) Zasto ne postoji "nista misticno", tj. zasto ne postoji "ateisticka" mistika?
Ateisticke dogme su principi mutacije i selekcije, tj. cijela "ateisticka znanost" je cisti dogmatizam. Konkretno Evolucionizam!
Nekako su mi tvoji argumenti ne uvjerljivi.
Zato što su mutacije i prirodna selekcija dio prirode i one tako funkcioniraju. Ljudska bića ne funkcioniraju tako, oni imaju osjećaje, ateist nema nikakvu mistiku u tome jer mu to nikako ne pomaže, teorija evolucija je okrutna činjenica kao smrt, barem ju tako doživljavaju. Onaj misticizam, nadu za životom ili elan, koji got ti osjećaj tražiš kod ateista da mu pripišeš pridjev "Božji" dolazi iz drugih izvora, a ne evolucije. Svi se tako volimo zavaravati, iako znam da sam samo životinja i da je moj život u svemiru beznačajan, eto, nađe se pokoji razlog za život, poput cure, umjetnosti, prijatelja... Teorija evolucije meni ne znači ništa, iako je ona istinita (barem meni, ne morate vjerovati, neću vas siliti) ja se isto zavaravam nečim "Božjim" što mi daje smisao za život, ali eto, tome ne pripisujem nikakvo postojanje u stvarnosti osim u mom umu. Ja imam "Ono" što vjernici u sebi nazivaju Bogom, ali daleko od toga da ja svoj smisao za životom izvlačim iz nečega poput teorije evolucije.
Obješeni čovjek is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2008., 23:05   #13
Quote:
Obješeni čovjek kaže: Pogledaj post
Živjeti više okrenuti prema drugima nego prema samima sebi. Čudi me što je bit kršćanstva spasiti svoju dušu, ja bih rađe dao svoju za tuđe. Sve te molitve i meditacije su nekakvo povlačenje u sebe čime se udaljavaš od svijeta u kojem ti možeš pomoći ljudima i djelovati u društvu, a ne sa nekog prijestolja samo gledati ljude i šutiti. To sa odbacivanjem prijatelja, obitelji i ljubavi nije prosvjetljenje već sebičnost.
Zašto misliš da je bit kršćanstva spasiti svoju dušu?
Hi Fi Equalizer is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2008., 23:36   #14
Quote:
Hi Fi Equalizer kaže: Pogledaj post
Zašto misliš da je bit kršćanstva spasiti svoju dušu?
Zato što je to jedino što i možeš raditi, spašavati sebe, možda kroz druge, ali opet za sebe. Ovo što sam ja rekao za žrtvovanje duše je hipotetski primjer, ali daj si zamisli, ako ja imam volje žrtvovati dušu za tuđu, misliš da Milostivi Bog ne bi i mene uzeo iz pakla makar sam ja spreman za žrtvu? Možda sam baš računao na to. Jednostavno mi sve na to liči, ako nije za sebe, onda je to samo možda neka buduća spletka nad koju će se Bog sažaliti. Ko neka igra ulizivanja. Jedino što mi pada na pamet da nije spletka je ljubav prema toj drugoj osobi, ali ne prema Bogu, već prema toj osobi. Ako ti voliš Boga a ne tu osobu, onda žrtvuješ dušu za Boga a za tu drugu dušu te nije briga, a pri tom cijelo vrijeme imaš na umu da će te Bog ipak spasiti jer si tako velikodušan i spreman na patnje...

Kako god okrenem, sve mi liči na to pretjerano bavljenje sobom iako to izgledalo drukčije.
Obješeni čovjek is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2008., 23:48   #15
Quote:
Obješeni čovjek kaže: Pogledaj post
Zato što je to jedino što i možeš raditi, spašavati sebe, možda kroz druge, ali opet za sebe. Ovo što sam ja rekao za žrtvovanje duše je hipotetski primjer, ali daj si zamisli, ako ja imam volje žrtvovati dušu za tuđu, misliš da Milostivi Bog ne bi i mene uzeo iz pakla makar sam ja spreman za žrtvu? Možda sam baš računao na to. Jednostavno mi sve na to liči, ako nije za sebe, onda je to samo možda neka buduća spletka nad koju će se Bog sažaliti. Ko neka igra ulizivanja. Jedino što mi pada na pamet da nije spletka je ljubav prema toj drugoj osobi, ali ne prema Bogu, već prema toj osobi. Ako ti voliš Boga a ne tu osobu, onda žrtvuješ dušu za Boga a za tu drugu dušu te nije briga, a pri tom cijelo vrijeme imaš na umu da će te Bog ipak spasiti jer si tako velikodušan i spreman na patnje...

Kako god okrenem, sve mi liči na to pretjerano bavljenje sobom iako to izgledalo drukčije.
Kao što sam negdje već napisao, sebe ne smatram naročitim vjernikom, kršćaninom, ali mislim da sam uspio shvatiti ono najosnovnije:
"Ljubi bližnjega svoga kao samoga sebe." To je poruka (zapovjed) od koje u kršćanstvu nema veće. Meni zvuči apsolutno nesebično. Tebi ne?
Naravno, teško je sebe razviti u osobu, koja je za takvo što sposobna...
Hi Fi Equalizer is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2008., 11:15   #16
Quote:
Enchantress kaže: Pogledaj post
Da bismo došli do 'spoznaje' najpre moramo sve odbaciti, pa - na kraju - i tu samu spoznaju.


Ako krenemo putem odbacivanja - odbacujemo sve, uključujući i ateizam, religiju i mistiku. Stoga je ovo pitanje irelevantno.
Kako se prema ljudima u svojem okruženju (npr.roditeljima...) odnosi onaj koji sve odbacuje !?
Yivanmukta is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2008., 11:39   #17
Quote:
Hi Fi Equalizer kaže: Pogledaj post
"Ljubi bližnjega svoga kao samoga sebe." To je poruka (zapovjed) od koje u kršćanstvu nema veće. Meni zvuči apsolutno nesebično. Tebi ne?
Naravno, teško je sebe razviti u osobu, koja je za takvo što sposobna...
Da, dobra je ta zapovijed ali ona ne čini religiju, nju čini mnogo drugih stvari na koje se više obazira pažnja. Opet mislim da nam je ta zapovijed samo dana da ispadnemo bolji na konačnom sudu.
Obješeni čovjek is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2008., 11:51   #18
Quote:
Aganor1 kaže: Pogledaj post
1) A koje bi to stvari oni trebali ciniti po tvome misljenju?
2) Mistika moze razrijesti nase probleme i mozda je to "jedini" tzv. direktni put u razrjesavanju zivotnih problema. Skoro svi veliki znanstvenici su ujedno bili i mistici, a o velikim povijesnim osobama da i ne pisem.

3) Zasto ne postoji "nista misticno", tj. zasto ne postoji "ateisticka" mistika?
Ateisticke dogme su principi mutacije i selekcije, tj. cijela "ateisticka znanost" je cisti dogmatizam. Konkretno Evolucionizam!
Nekako su mi tvoji argumenti ne uvjerljivi.
Ti stvarno ne možeš izdržati bez da ne počneš zatrolavati s kreacionizmom. Mutacija i selekcija su procesi promatrani i dokazani.

Sad još samo počni s islamistima i komunistima, Srbima i partizanima i imamo super thread.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2008., 13:37   #19
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Ti stvarno ne možeš izdržati bez da ne počneš zatrolavati s kreacionizmom. Mutacija i selekcija su procesi promatrani i dokazani.

Sad još samo počni s islamistima i komunistima, Srbima i partizanima i imamo super thread.
Kako ti nisi nikada u stanju shvatiti sto je trollanje, a sto ispravna argumentacija? Da ti ponudim odgovor i rijesim dilemu? OK?
E pa Endimion17, ti ne znas sto je dogma. Znanstvena dogma je i evolucija, jer ju se na silu smatra dokazanom i ne promjenjivom cinjenicom, a ona je obicna teorija. Teorija nije nikakva cinjenica, a jos najmanje dokazana istina. Da li vidis sada, kako je moj argument glede znanstvenog dogmatizma bio ispravan i nema apsolutno nikakve veze sa kreacionizmom?

Ako ti potezes neki argument, onda on mora biti ispravan, inace se ne javljaj na ozbiljne teme.
A sto se tice ovih gore navedenih pojmova, i oni mogu doci u upotrebu, ako to trazi argumentacija, ako pak ne, onda nemaju proizvoljno tu na ovoj temi sto traziti.
Aganor1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2008., 13:42   #20
Quote:
Enchantress kaže: Pogledaj post
Da bismo došli do 'spoznaje' najpre moramo sve odbaciti, pa - na kraju - i tu samu spoznaju.


Ako krenemo putem odbacivanja - odbacujemo sve, uključujući i ateizam, religiju i mistiku. Stoga je ovo pitanje irelevantno.
Vrlo dobro! Ali interpretacija mistickog dozivljaja nije u svim kulturnim i religioznim krugovima identicna. Za tim se ide, a ne o putu u "unio mystica"! OK?

Zadnje uređivanje Aganor1 : 24.04.2008. at 14:15.
Aganor1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:54.