Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.08.2014., 21:27   #3901
Ajmo uzgojiti najljuće chili papričice - čuvena Bhut Jolokia i ostale

Quote:
MisterNo007 kaže: Pogledaj post
Ipak je nešto i dozrilo
http://i.imgur.com/yT0zI7Jl.jpg

Sakupilo se toga, ali vidim da si presao na manje zestoku stranu

Zadnje uređivanje L3go : 06.09.2014. at 12:24. Reason: img
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2014., 00:17   #3902
Evo da malo pohvalim punca (i sebe), čisto da ne trkeljam i teoretiziram bez da pokažem koji rezultat.

Bahamian Goat - ispala dobra makar iz semillasovog sjemenja, jedina biljka koja je izašla iz tog sjemena, ljuta kao sam vrag ali nisam tako dobar okus osjetio dugodugodugo. Definitivno ostaje - ulazi u stalnu postavu, množimo kloniranjem i izoliramo sjeme.



Bonda Ma Jacques - mislim da broj plodova na slici govori za sebe



Zeleni Primo ili kako zlo izgleda kad je još bezopasno



Bih jolokia chocolate x nepoznati otac - ovo čudovište se omaklo mom kompiću iz Italije ali nećemo mu zamjeriti, inače sjeme poslano kao smeđa bih jolokia. Ukoliko je fest ljuto ostaje i on, makar kao klon



Yellow moruga



Zanimljiva zrioba yellow brainstraina - navijamo za NK Istru


BTW, čestitke svima na sezoni dosad.

Andrej, zanimljivo izgleda malac, bilo bi fora to izolirati kroz godine da vidiš šta će izaći vani.

Pero, ne brini se, do zime će već to biti u prahu i sosu

MisterNo, stalno kukaš o tom Zagorju i onda tone i tone paprika

Zadnje uređivanje mememe : 01.09.2014. at 00:36.
mememe is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2014., 08:02   #3903
@ mememe,

nadam se da će još biti sunca i da će uspjeti i onim najljučim papričicama da dozriju.
Tvoje su prekrasne , vidi se da je uloženo puno truda i ljubavi.
Moje u Dalmaciji su stradale prije desetak dana kada je bila nevera i tuča veličine lješnjaka.
Svaki drugi list je izbužan , desetak plodova je otpalo i desetak grana je polomljeno.
Otpale zelene plodove sam već svježe potrošio - bili su blago ljuti.
Grane sam stavio u vodu i nadam se da će pustiti korjenje i to će biti moj pokus kloniranja.
LP
Pero 7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2014., 09:29   #3904
Quote:
AndrejX kaže: Pogledaj post
Sakupilo se toga, ali vidim da si presao na manje zestoku stranu
Je skupilo se

A ovo da je manje žestoko je samo privid, iako samo ove godien posadio više blažih nego prije.

Naime, sve ono najljuće još nije blizu zrelosti, pa ih ne berem (izuzev lažne Dorset Nage i Nage Morich). Jučer prekontrolirao stanje, Yellow Trindiad Scorpion FG, 7 Pot Brain Strain, Moruga, Bhut Jolokia Indian Carbon. Madam Jannete, Orange Habanero. Ima ih ali svi, još zeleni

Definitivno fali topline

Quote:
Pero 7 kaže: Pogledaj post
@ MisterNo007,
Dobro bi bilo , ako nije veliki problem , napisati koja je koja papričica kako bi mogli usporediti s našima.
LP
Budme napisao ak stignem, ovo je bila samo jedna grupna na brzinu.

Quote:
mememe kaže: Pogledaj post

MisterNo, stalno kukaš o tom Zagorju i onda tone i tone paprika
A kukam, to je tak jer uvijek može bolje

Šalu na stranu, na količinu nemam što reći, sve je preobilno, ali definitivno fali topline. Ne samo da superhotsi ne zrele, još nisam ni jedan klasični jalapeno vidio zreo

Ovi tvoji otrovi kod punca prekrasno izgledaju, bit će dobra berba
MisterNo007 is online now  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2014., 09:49   #3905
Quote:
AndrejX kaže: Pogledaj post
Bas nista, normalna pojava i jestivo.
uf, dobro je, već sam mislio neću valjda svaku morat prije sušenja rezat i prčkati po njoj ili ubit nekoga trulom paprikom..

@Pero - jup, sjećam se rasprave oko klijanja zimi, samo me svrbe prsti
LaceSilver is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2014., 09:52   #3906
Quote:
AndrejX kaže: Pogledaj post
Bez puno filozofije za jedno podne od komponentni s tavana sklepao ovakvu igracku i funkcionirala je odlicno.
http://www.permaculture.co.uk/reader...lar-dehydrator
ovo je super!
podsjeća me na moj parni topionik voska za košnice, od balkonskih vrata, samo staklo, grijanje, folija..
LaceSilver is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2014., 09:58   #3907
čuj ovo, ja se veselim s 4 paprike, ovi voze vagone

ljudi, kaj vi sve radite s tim čilijima? umak, cijele u jelo, prah, kiseljenje, kako trošite ove nuklearne otrove, a kako tipa jalapenose?
LaceSilver is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2014., 10:03   #3908
Quote:
Pero 7 kaže: Pogledaj post
Grane sam stavio u vodu i nadam se da će pustiti korjenje i to će biti moj pokus kloniranja.
LP
stavi im pola preporucene doze gnojiva i stavi ih u to
buto2010 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2014., 11:01   #3909
Quote:
LaceSilver kaže: Pogledaj post
ljudi, kaj vi sve radite s tim čilijima?
umak, cijele u jelo, prah, kiseljenje, kako trošite ove nuklearne otrove, a kako tipa jalapenose?
To sve i još punjenje sa sirom , raznim paštetama , pršutom , marinadama..... ali samo one manje ljute do max 100.000 SHU

Evo i u Konzumu prodaju slatko-ljute papričice (peppadew) punjene sirom u umaku -200Kn/kg.
Pero 7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2014., 11:03   #3910
Quote:
buto2010 kaže: Pogledaj post
stavi im pola preporucene doze gnojiva i stavi ih u to
Ok.Hvala na savjetu.Bitno je ovladati tehnikom za kloniranje.
Pero 7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2014., 11:09   #3911
Ajmo uzgojiti najljuće chili papričice - čuvena Bhut Jolokia i ostale

Quote:
LaceSilver kaže: Pogledaj post
ovo je super!

podsjeća me na moj parni topionik voska za košnice, od balkonskih vrata, samo staklo, grijanje, folija..

Potpuno ista stvar


Quote:
MisterNo007 kaže: Pogledaj post
Je skupilo se



A ovo da je manje žestoko je samo privid, iako samo ove godien posadio više blažih nego prije.



Naime, sve ono najljuće još nije blizu zrelosti, pa ih ne berem (izuzev lažne Dorset Nage i Nage Morich). Jučer prekontrolirao stanje, Yellow Trindiad Scorpion FG, 7 Pot Brain Strain, Moruga, Bhut Jolokia Indian Carbon. Madam Jannete, Orange Habanero. Ima ih ali svi, još zeleni



Definitivno fali topline







Budme napisao ak stignem, ovo je bila samo jedna grupna na brzinu.







A kukam, to je tak jer uvijek može bolje



Šalu na stranu, na količinu nemam što reći, sve je preobilno, ali definitivno fali topline. Ne samo da superhotsi ne zrele, još nisam ni jedan klasični jalapeno vidio zreo



Ovi tvoji otrovi kod punca prekrasno izgledaju, bit će dobra berba

To je paradoks ove sezone - biljke nam se lome od plodova ali je rujan i vecina prakticki jos nista nije ubrala od otrova jer nisu zreli. Kad se podvice crta na kraju bjde ispala jedna prosjecna po kolicini uroda i vjerujem kako ljutina nece biti zestoka.

Ali dobro posluzilo za slikavanje
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2014., 11:23   #3912
ja sam svoje dns stavio unutra zato jer mi je jedan plod brown moruge otpo i kad sam ga podigo bio je leden
tako da je vecina unutra vani su one koje mi nisu tolko bitne za sad al ce i one uc nutra kad bude hladnije
buto2010 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2014., 11:39   #3913
Quote:
AndrejX kaže: Pogledaj post
Potpuno ista stvar


To je paradoks ove sezone - biljke nam se lome od plodova ali je rujan i vecina prakticki jos nista nije ubrala od otrova jer nisu zreli. Kad se podvice crta na kraju bjde ispala jedna prosjecna po kolicini uroda i vjerujem kako ljutina nece biti zestoka.

Ali dobro posluzilo za slikavanje
Plus što sam ja ove godine dosta kasno sadio i još prerano biljke iznio van pa su neko vrijeme stagnirale. Naga Morich doduše već dva mejeseca producira zrele plodove, ali ona je prezimljena i puno ranije je krenula cvjetat.

Ljutina je zaista znatno slabija. Ove zelene jalapenose se može grickati ko i slatku baburu

Opet sam ustvrdio da su u zagorskom blatu paprike producirale dosta veće plodove (i veći broj) od ovih posađenih u tegle u ZG. Ne treba ni reći da u Zagorju nisam ni jednom gnojio niti ičim tretirao (čak niti plijevio korov ), dok su ove u teglama jedno desetak puta dobivale kristalon (prvo zeleni, a kasnije bijeli), čak sam im i neku skuplju zemlju kupio i miješao s onom jeftinom iz baumaxa
MisterNo007 is online now  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2014., 12:09   #3914
Quote:
Wedding kaže: Pogledaj post
Hvala svima na savjetima

Lisce nije zuto, zeleno je ali izgleda pofureno objeseno isto kao i vrhovi biljke

I ja vjerujem da je problem u nocnoj hladnoci tj u velikim razlikama u temperaturi.
E sad ima i jos jedan problem, tj ja biljke mogu sklonit tj privuc ih uz rub kuce a duz cijelu terasu provlaci se staklena stijena a hebiga 2 dana me nece bit doma pa nece imat tko micat biljke ujutro i navecer. Pa stoga ako ce preko dana bit uz samu kucu sve se bojim reakcije kada sunce opali o staklo.

Ovako klonulo se ponasa nekoliko biljaka od kojih su se Tabasco i onaj mini Habanero white oporavili u roku 2 dana i zivnuli kao da nista nije bilo ali Trinidad Scorpion Butch T, Red Savina i Trinidad Scorpion Moruga su i dalje ukomirane
javljam kako stvari stoje, daklem: u petak oko ponoci sam popizdila jer za 4 sata putujem a biljke i dalje pokazuju samo znakove ugibanja i iako je zemlja bila vlazna (stvarno vlazna i u dubini i na vrhu) sasula sam u svaku teglu 2 litre vode da krepaju do kraja - a moje biljke me ujutro oko 4 docekaju fine, cvrste i kao da nista nije bilo - eto zazelile su mi sretan put


i sto da onda covjek kaze
__________________
Thenebra :broj godina pomnozi sa brojem koliko ti puta pas dnevno jede. i toliko vrecica moras imati sa sobom! znaci npr.. 2(godine) X 2(dnevno puta jede) = 4 vrecice
Wedding is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2014., 12:15   #3915
ubo sam ovaj dehidrator koji je Pero spomenuo..

dosta zgodna stvarčica, puno tanjura za sušenje, a svaki se može jednostavno maknut, pa idu i 4 ili 100 komada papričica, nije bučan, lagan je i svud stane.. brijem da će dobro poslužiti.. za tih 170 kn mi manje dođe nego palit rol i napol ga ostavljat otvorenog dva dana dok grije.. ovo je 220W, znači onak, dvije žarulje

@MisterNo - meni su pak ovi habanerosi ljuti za ubit se, jučer sam bome letio po mlijeko, a ljubitelj sam ljutog i volim plakat.. možda sam ih dovoljno mučio sušom?

@wedding - hvala za krepavanje biljaka uz smajlić s kavom, zagrcnuo sam se po monitoru skoro možda imaš ekstražednu sortu
LaceSilver is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2014., 12:29   #3916
Quote:
Wedding kaže: Pogledaj post
javljam kako stvari stoje, daklem: u petak oko ponoci sam popizdila jer za 4 sata putujem a biljke i dalje pokazuju samo znakove ugibanja i iako je zemlja bila vlazna (stvarno vlazna i u dubini i na vrhu) sasula sam u svaku teglu 2 litre vode da krepaju do kraja - a moje biljke me ujutro oko 4 docekaju fine, cvrste i kao da nista nije bilo - eto zazelile su mi sretan put


i sto da onda covjek kaze

Ipak je teško ubit papričice, žilave su to biljke

Može biti da ti se zemlja zakorila gore pa voda nije prolazila, ili količina kiše nije bila dovoljna za njih. Kod mene su recimo tik uz zid pa ih ond amor azaliejvat čak i kad ima kiše jer ih često kapi kiše samo malo poškrope.


U svakom slučaju, bitno da je sve ok

Quote:
LaceSilver kaže: Pogledaj post

@MisterNo - meni su pak ovi habanerosi ljuti za ubit se, jučer sam bome letio po mlijeko, a ljubitelj sam ljutog i volim plakat.. možda sam ih dovoljno mučio sušom?
Može biti da je suša doprinijela, ali mislim da nam je svima, koji smo imali manje topline i sunca ove sezone, prisutan manjak ljutine u odnosu na prošle sezone. Neki dan od Nage napravio umak koji je ljut, ali ni izbliza kao prošle godine, a iste količine i omjere upotrijebio
MisterNo007 is online now  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2014., 13:12   #3917
Quote:
Pero 7 kaže: Pogledaj post
U pravu si.
Morat ćemo opet inkubator za papričice napraviti na routeru.

Moj router grije na 22*C.
Zbog toga sam koristio pvc ambalažu s poklopcom (za kolače).
Tako da su papričice bile zatvorene i nije moglo doći do isušivanja i nisam ih trebao zaljevati.
Stalno je bila mikro vlažna klima , rosilo se i natrag kapalo na papričice.

Jedino da nešto slično napravim u sušilici.
Da sjemenke papričica u zemlji bude u ambalaži s poklopcom tako da se griju a ne isuše.
Trebalo bi probati.

A sada kad vidim kako wendor suši papričice mogao sam i jeftinije proći.
Ja sam prošle zime posadio 8 sjemenki od prijatelja; sve rodile. Drzao sam ih na radijatoru, između stavio jednu debelu krpu, radijator je bio dosta vruć. Nisam poklapao. Bojao sam se da stabljike / korjen ne bi ugnjijao.

Andjej je negdje u prvim postocima stavio plasticno klijaliste za 180kn.
Ima li negdje nešto sl. Za kupiti Na snjizenjima?
wendor is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2014., 13:14   #3918
Eno (ako jos ima) plasticni propagatori u Baumaxu za dvadesetak kuna.
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2014., 13:16   #3919
Buto & Pero - ja se ne slažem sa dodavanjem gnojiva reznicama, pogotovo ne kad nemaš potpuno razvijen hidroponski ili aeroponski sustav. U ovakvim uvjetima kakve imamo bolje je zakorijeniti u destiliranoj vodi ili u supstratu nekakvom (sterilna zemlja, perlit, kamena vuna) ali opet bez dodataka, jer osmozom kroz rez neće povući ništa bitno dok ne stvori novo tkivo korijena. Samo ćeš potaknuti rast gljivica i bakterija. Folijarna prihrana isto nije rješenje jer reznica se namiri preko lista pa će teže krenuti razvijati korijen.

Evo slike druge reznice koja je razvila korijen (imali smo rocoto pred mjesec dana). Još smo daleko od gotove biljke, nekih 5 dana još neka bude u vodi i onda u lagani supstrat. Radi se o nekakvom anuum x frutescens križancu. Nakon onog jačeg nevremena kad su se polomile biljke (30.7.) i matična je pukla na razini zemlje i nije joj bilo spasa.





I evo rocoto, već je nekih mjesec dana u zemlji, lijepo je krenuo rasti. Zanimljivo da klon prati i dalje rast bočne grane - tek kasnije rezanjem i grananjem započne grmoliki rast. oba klona su dobivena u čistoj vodi.


Zadnje uređivanje mememe : 01.09.2014. at 13:29.
mememe is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2014., 13:41   #3920
Quote:
LaceSilver kaže: Pogledaj post

@wedding - hvala za krepavanje biljaka uz smajlić s kavom, zagrcnuo sam se po monitoru skoro možda imaš ekstražednu sortu

al fakat ne znam kaj im je bilo

Quote:
MisterNo007 kaže: Pogledaj post
Ipak je teško ubit papričice, žilave su to biljke

Može biti da ti se zemlja zakorila gore pa voda nije prolazila, ili količina kiše nije bila dovoljna za njih. Kod mene su recimo tik uz zid pa ih ond amor azaliejvat čak i kad ima kiše jer ih često kapi kiše samo malo poškrope.


U svakom slučaju, bitno da je sve ok
jok nije se zakorila sigurno, bila je bas vlazna, gurala sam i prste u zemlju i fakat je sve bilo mokro a tri dana prije sm odljevala vodu iz tanjurica zbog napadale kise.

cudne su to biljke totalno.

Recimo ove posađene na vrtu su stalno na mokroj zemlji jer zbog stalnih kisa vrt mi pliva i nisam ih zaljevala mjesec dana a one ne da uzivaj nego bujaju ko lude - fakat ne kuzim se ljutine jer su totalno atipicne ove godine
__________________
Thenebra :broj godina pomnozi sa brojem koliko ti puta pas dnevno jede. i toliko vrecica moras imati sa sobom! znaci npr.. 2(godine) X 2(dnevno puta jede) = 4 vrecice
Wedding is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:17.