Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.03.2012., 17:30   #1
Exclamation "Kriza" u Hrvatskoj je posljedica neoliberalne doktrine!

Ostao sam dužan nekoliko odgovora na drugim temama, ali da ne izlazim iz teme svojim odgovorima, odlučio sam otvoriti temu iz koje neću trebati izaći da bi dao svoju procjenu stanja u Hrvatskoj.

Svjedoci smo da su naši političari jeftinom rasprodajom profitabilnih firmi punili proračun, ne pitajući se kako će sutra do novca.

Evo, to "sutra" je danas došlo, a ostale mrvice za prodaju.

U naslovu sam krizu stavio u navodnike, jer smatram da osim rata, nije bilo nikakvih drugih razloga za krizu, svi drugi razlozi su bili naša loša pa i izdajnička politika!

Ja ne priznajme krizu u kojoj robe ima, ali nema novca to je po meni nekakav paradoks, kriza može biti ako robe nema, te ako nema mogućnosti proizvodnje.

Ono što smatram neoliberalnom doktrinom, je politika po kojoj se treba privatizirati sve ono što daje profit, jer to određenim grupacijama omogućuje bogaćenje, pa "šteta" da ostane u državnom vlasništvu, nije nikakav problem narodu nametnuti bolne rezove.

Žalosno je to, da je narod popušio spiku o nekakvoj objektivnoj krizi i da pristaje na bolne rezove, dok će naši političari u EU zarađivati milijunske cifre!

Smatram da je borba protiv korupcije samo igrokaz, dok god političari koji su u ime neoliberalne koncepcije prodavali firme ne svrše na robiji, mi nećemo vidjeti izlaz iz krize GARANTIRAM!

Neolibrealna doktrina, koštala nas je više od svih krađa, jer je bila legalna, a jako štetna.
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2012., 17:41   #2
Sam u svom postu pobijaš tezu da neoliberalizam postoji u Hrvatskoj. A ja bi rekao da ne postoji nigdje, pa čak ni u Americi.
Isprepletenost vlasti i lobija moćnih korporacija je nešto drugo.
Nemožemo točno znati koliko je neoliberalizam uspješan ili neuspješan, kad nikad u stvarnosti nije zaživio u svojoj pravoj definiciji.
Agent69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2012., 17:56   #3
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
...

Neolibrealna doktrina, koštala nas je više od svih krađa, jer je bila legalna, a jako štetna.
Pa i krađa (odnosno pretvorba društvenog u državno vlasništvo) je bila legalna, a štetnija (ili jednako štetna) od neolibelarne doktrine.
conan12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2012., 18:21   #4
U Hrvatskoj je kriza zbog premalog broja radnih mjesta u proizvodnji i industriji i općenito prevelikog državnog aparata i nemmogućnosti maltene optuštanja u nekim službama.

Ja nvapim za neoliberalinim kapitalizmom,ako će biti za sve,a ne da 700.000 ljudi financira sve ostale
__________________
Everybody Makes Fun Of The Redneck-Until the Zombie Apocalipse!
Kyle Reese is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2012., 19:00   #5
Da bi se razumjelo što nam se danas događa treba se vratiti na kraj Jugoslavije. A do kraja Jugoslavije je došlo do sustavne negativne selekcije kadrova u Partiji.Jugoslavija je bila trula zbog istrošenosti modela isto tako kao i SSSR. E sad, isti ti kadrovi su osnovali i stavili se na čelo Hrvatske i danas smo tu gdje smo.
To o liberalnom kapitalizmu kao razlogu, to je podvala tih istih koji su napravili sve smišljeno, i sve drugo imaginarno je krivo, osim njih.
__________________
V.Gotovac: "Ono što je umrlo u Moskvi, umrijet će i ovdje."
Fantom47 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2012., 19:42   #6
80 tih godina u Jugoslaviji se događalo isto. Zaduživanjem se financirala armija ljudi koja nije ništa proizvodila i/ili su proizvodili proizvode koje nitko nije trebao, pa ih nije kupovao. Znači, produžila se politika zaduživanja iz 70-tih, na 80te, s razlikom da je 70tih čak i bilo relativno dosta izvoza u SSSR i zemlje 3ćeg svijeta.

Da zaključim: nismo mi ni izašli iz socijalizma od 80tih. Samo smo nastavili kontinuitet. Nema kod nas ni K od kapitalizma. A zanimljivo je da jako puno baba na placu govori o neoliberalnom kapitalizmu, a pojma nema što to je u stvari.
Poslao sam mail Stankoviću da idućeg gosta koji spomene neoliberalni kapitalizam, zamoli da kaže točnu definiciju neoliberalnog kapitalizma. Pa da se malo smijemo. Ali shoepak Stanković, nije još nikome postavio to pitanje. Taj izraz je valjda postao izgovor za sve.
trooly is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2012., 19:58   #7
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
...
Neolibrealna doktrina, koštala nas je više od svih krađa, jer je bila legalna, a jako štetna.
Dobrooooo jutrooooo,ja to trubim već godinama, a gotovo cijela politička scena u HR je neoliberalna uključujući i HDZ i SDP...
A taj "neoliberalizam" je uvezen sa zapada,odn. iz SAD-a i EU-a... ili kako razjebati izvoznu privredu neke zemlje bez ispaljenog metka... Oni sjebavaju na taj način gotovo sve države koje im nisu po volji i instaliravaju svoje režime tamo...
A bajke o demokraciji neka si zataknu mačku o rep...

Zadnje uređivanje rezon@tor : 05.03.2012. at 11:37. Reason: citat skraćen
John Stooges is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2012., 20:04   #8
hvala ti uvodu u temu.

možeš li definirati pojam liberalnog i neoliberalnog. onako kako ih ti razumiješ i njihovo objektivno značenje?

u čemu se, osim privatizaciji, očituje taj liberalni eldorado u HR?
Noćobdija is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2012., 20:06   #9
Quote:
John Stooges kaže: Pogledaj post
Dobrooooo jutrooooo,ja to trubim već godinama, a gotovo cijela politička scena u HR je neoliberalna uključujući i HDZ i SDP...
Da iskoristin ideju prethodnog postera: što je po tebi neoliberalizam?

Jer praksa naših vlada je skoro sušta suprotnost.
Agent69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2012., 20:43   #10
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post

Žalosno je to, da je narod popušio spiku o nekakvoj objektivnoj krizi i da pristaje na bolne rezove, dok će naši političari u EU zarađivati milijunske cifre!
oces reci da kriza ne postoji?

i kad kazes -narod pristaje-
koji narod pristaje,na sta?ko pita narod oce pristat il ne?jel narod prista onomad na harac? ili sad na povecanje pdv-a?to je narod odlucija?
nasi politicari ce zaradjivati lila ki drugi na tin pozicijama u eu,bez obzira ko bija na vlasti.

zalosno je da,evo nova vlast na sceni,oni ce priporodit hrvatsku jer oni nisu ki hdz el tako?
je sure.
hrvaticaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2012., 20:56   #11
Neka mi poštovani forumaši oproste što mi ekonomija nije struka, ali vidim što se događa u RH i na svojoj koži osjetim politiku naših političara.

Ja definiram neoliberalnu doktrinu (bit ću malo slikovit) kao privatizaciju isključivo profitabilnih firmi koje imaju osigurano tržište jer to traže određene grupacije privatnih mega tvrtki.

Ja osobno nisam protiv kapitalizma u kojem privatnici stvaraju svoj kapital, ali ako ga dobivaju od države za mali novac, a država ga prodaje bez ikakvog plana za budućnost, onda je to po meni ta neoliberalna doktrina.

Ponavljam, nemam ništa protiv kapitalizma, ali privatizacija ključnih subjekata je na štetu nacije ili mora imati neko debelo opravdanje.

Mislim da je daljnja tendencija neoliberalne doktrine ta da će država imati sve manje utjecaja u društvu i da će postati samo servis u službi bogatih megatvrtki, a ljudi više neće moći utjecati svojim pravom glasa na politiku države, jer će se glasači polako pretvoriti u imovinu svojih tvrtki...

Uglavnom, mi vidimo posljedicu te politike!
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2012., 21:06   #12
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Mislim da je daljnja tendencija neoliberalne doktrine ta da će država imati sve manje utjecaja u društvu i da će postati samo servis u službi bogatih megatvrtki, a ljudi više neće moći utjecati svojim pravom glasa na politiku države, jer će se glasači polako pretvoriti u imovinu svojih tvrtki...
A kako će se to točno dogodit? Ovo mi zvući ko sažetak neke novele Philipa K. Dicka. Budimo realni, vlast i budućnost demokracije ovisi o nama. Samo pogledaj referendum, ljudi su nezainteresirani za demokraciju. Za to je najveća odgovornost upravo na nama glasačima.

A što se tiće prvog dijela tvog posta: U tvojoj definiciji neoliberalizma pričaš samo o vladi i njenim akcijama. To NIJE neoliberalizam. To je politika.
Agent69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2012., 21:08   #13
rasprodaja državne imovine nije posljedica nikakve doktrine nego naše rastrošnosti. birali smo vlast koja je davala plaće i mirovine koje nisu bile zarađene nego posuđene. i to sad dolazi na naplatu. zašto se sad to pripisuje nekakvoj doktrini?
splićo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2012., 21:09   #14
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Neka mi poštovani forumaši oproste što mi ekonomija nije struka, ali vidim što se događa u RH i na svojoj koži osjetim politiku naših političara.

Ja definiram neoliberalnu doktrinu (bit ću malo slikovit) kao privatizaciju isključivo profitabilnih firmi koje imaju osigurano tržište jer to traže određene grupacije privatnih mega tvrtki.

Komentirat ću samo ovo.

Definicija je jedna ili više rečenica koja objašnjava točno značenje nekog termina. Definicije su bez iznimke dogovorene, odnosno nekom terminu se daje fiksno i nepromjenjeno značenje, da bi taj termin svi u komunikaciji mogli kosristiti i pri tom svi znali na što mislimo.

Ako ti jedan termin koristiš krivo i izmišljaš za njega vlastitu definiciju, onda dolazi do teških grešaka u komunikaciji i nemoguće je raspravljati o njemu.

Dakle - neoliberalni kapitalizam nije ono što ti misliš. Ako želiš govoriti o tome što ti misliš, molim te za to izmisli ili upotrijebi neki drugi pojam.

Da zaključimo - u RH nema ni traga neoliberalnom kapitalizmu, makar neke njegove ideje imaju određeni posredni utjecaj na naše gospodarstvo.
__________________
Anti-denialist - Success: 7 down
Pizvo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2012., 21:16   #15
Zadnjih godina u Hrvatskoj postoji inflacija pojma neoliberalizam. Termin koriste uglavnom radikalni ljevičari koji nevjerojatno fleksibilno tumače taj termin . Praktički sve im je neoliberalno. Za sve negativnosti je kriv neoliberalizam. U suštini se oni bore protiv kapitalizma i zazivaju socijalizam. Ali ili toga nisu svjesni ili su prosudili da nije pametno to glasno reći.
Allahu_Akbar is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2012., 22:56   #16
pročitaj ovo.

nekoliko definicija, da znamo o čemu govorimo.

Kapitalizam je sustav slobodnog tržišta, izgrađen na privatnom vlasništvu, u kojem vlasnici kapitala imaju prava vlasništva i na temelju tog vlasništva su profitima nagrađeni zbog toga što svoj kapital izlažu riziku gospodarskih aktivnosti. I u teoriji i u praksi u pojedinim se zemljama razlikuju stavovi o tome kakvu bi ulogu država trebala imati u kapitalističkom gospodarstvu.
Klasični ekonomski liberalizam - koji je u 18. st. formulirao Adam Smith - promiče laissez-faire i privatno vlasništvo, a državna intervencija ograničena je na stvaranje uvjeta neophodnih za funkcioniranje tržišta i pružanje usluga koje privatni sektor ne može pružiti.

Ekonomski liberalizam podrazumijeva činjenicu da pojedinci imaju ekonomsku slobodu, tj. da je imovina koju stječu bez upotrebe sile, prijevara ili krađe zaštićena od fizičkih napada drugih, pa su je slobodni su koristiti, razmjenjivati ili davati sve dok njihovo djelovanje ne ugrožava identična prava drugih. A ekonomska sloboda, osim što potiče napredak, neophodni je preduvjet općenite ljudske slobode i razvoja demokracije.

Neoliberalizam se kao pojam pojavljuje već od kraja 19. st. u češću, uglavnom pejorativnu upotrebu ušao je 70-ih godina prošlog stoljeća, uz prijedlog Johna Williamsona da se kontrola nad gospodarstvom prebaci iz javnog u privatni sektor. Budući da su prijedlog zagovarali Međunarodni monetarni fond i Svjetska banka, nazvan je Washingtonskim konsenzusom, a podrazumijevao je savjete državama da snize carine, poboljšaju fiskalnu disciplinu i privatiziraju javna poduzeća. Posve u neskladu s ideologijom laissez-faire, često su savjetovali i povišenje poreza kako bi se smanjio proračunski deficit.

U kasnijim, radikalnijim pristupima, neoliberalizam se obično poistovjećuje s vladavinom tržišta, smanjivanjem javnih rashoda za socijalne usluge, deregulacijom, privatizacijom i eliminiranjem koncepata javnog dobra i zajednice te uvođenjem odgovornosti pojedinca.

Zanemarujući ovdje rasprave o dobrim i lošim stranama navedenih stajališta, u Hrvatskoj se valja zapitati je li ovdje ikada zaživio čak i klasični liberalizam, a da se o nekakvom neoliberalizmu i ne govori. Krećući od ogoljenih karakteristika toliko omraženog neoliberalizma mogu se postaviti ova pitanja: Vlada li u Hrvatskoj tržište? Smanjuju li se javni rashodi za socijalne usluge? Provodi li se deregulacija? Provodi li se privatizacija? Uvodi li se odgovornost pojedinca? U Hrvatskoj se evidentno ne provodi ni liberalizam, a kamoli neoliberalizam, pa zaista čudi retorika hrvatskih političkih stranaka. Uostalom, zapitajte se: jesu li silne državne potpore povećale zaposlenost i izvoz? Je li visoki udio socijalnih naknada u proračunskim rashodima rezultirao adekvatnim i pravedno raspoređenim mirovinama, zdravstvenim uslugama i socijalnim pomoćima?


(neo)liberalizam je kod nas posao psovka. a ljudi ne razumiju da nam treba više toga, a ne manje.
Noćobdija is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2012., 23:04   #17
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
...
Svjedoci smo da su naši političari jeftinom rasprodajom profitabilnih firmi punili proračun, ne pitajući se kako će sutra do novca.

...

Ono što smatram neoliberalnom doktrinom, je politika po kojoj se treba privatizirati sve ono što daje profit, jer to određenim grupacijama omogućuje bogaćenje, pa "šteta" da ostane u državnom vlasništvu, nije nikakav problem narodu nametnuti bolne rezove.
Koje su to državne firme bile profitabilne dok su bile u državnom vlasništvu i koliko je država godišnje uprihodovala od njihove isplaćene dobiti?
Quote:

...

Smatram da je borba protiv korupcije samo igrokaz, dok god političari koji su u ime neoliberalne koncepcije prodavali firme ne svrše na robiji, mi nećemo vidjeti izlaz iz krize GARANTIRAM!

..
Čime?
sjeverni vjetar is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2012., 23:15   #18
Quote:
Pizvo kaže: Pogledaj post
Komentirat ću samo ovo.
Da zaključimo - u RH nema ni traga neoliberalnom kapitalizmu, makar neke njegove ideje imaju određeni posredni utjecaj na naše gospodarstvo.
Tocno,u Hrvatskoj nema nikakvog kapitalizma a najmanje neoliberalnog.
Svatko tko je bar i na kratko radio u zemljama Europskog zapada zna da se kapitalizam i privatno poduzetništvo baziraju na vladavini prava i pravnoj sigurnosti. U Hrvatskoj to ne postoji niti u tragovima.
Sustav koji se ovdje provlaci već nekih 20-ak godina je totalna suprotnost kapitalizmu,jedna mješavina balkanskog primitivnog socijalizma plemenskih odnosa i mafijasko-politička simbioza koja ovu zemlju itakako uspješno vodi u totalnu propast.
Generacije su uništene i jedino sto ostaje svima koji samo žele raditi i zivjeti od svojega rada je egzodus na zapad.
U Hrvatskoj ne očekujem ništa dobroga već samo sve gore.

Zadnje uređivanje Total40 : 04.03.2012. at 23:24.
Total40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2012., 01:32   #19
Quote:
Noćobdija kaže: Pogledaj post
...
Neoliberalizam se kao pojam pojavljuje već od kraja 19. st. u češću, uglavnom pejorativnu upotrebu ušao je 70-ih godina prošlog stoljeća, uz prijedlog Johna Williamsona da se kontrola nad gospodarstvom prebaci iz javnog u privatni sektor. Budući da su prijedlog zagovarali Međunarodni monetarni fond i Svjetska banka, nazvan je Washingtonskim konsenzusom, a podrazumijevao je savjete državama da snize carine, poboljšaju fiskalnu disciplinu i privatiziraju javna poduzeća. Posve u neskladu s ideologijom laissez-faire, često su savjetovali i povišenje poreza kako bi se smanjio proračunski deficit.
...
Evo definicije na koju se pozivam, ovo što sam podebljano.

Naravno da će megatvrtke pokupovati ono što će se višestruko vratiti, a to su banke, telekomunikacija, energetika...
Quote:
splićo kaže: Pogledaj post
rasprodaja državne imovine nije posljedica nikakve doktrine nego naše rastrošnosti. birali smo vlast koja je davala plaće i mirovine koje nisu bile zarađene nego posuđene. i to sad dolazi na naplatu. zašto se sad to pripisuje nekakvoj doktrini?
Nikada pametan čovjek nebi prodavao kravu muzaru za litru mlijeka.

Ovi koji su prodali, INE i PLIVE to su napravili za svoj džep, to je protivno svakoj zdravoj logici.
Quote:
sjeverni vjetar kaže: Pogledaj post
Koje su to državne firme bile profitabilne dok su bile u državnom vlasništvu i koliko je država godišnje uprihodovala od njihove isplaćene dobiti?
Čime?
Krava muzara daje jednako mlijeko bez obzira dali je privatna ili državna.

Prodaja mora biti ISPLATIVA!
Quote:
hrvaticaa kaže: Pogledaj post
oces reci da kriza ne postoji?
Točno! tvrdim da krize nema, odnosno da je ona umjetna, smišljena, tj. posljedica korumpirane rasprodaje onog što je vrijedilo
Quote:
i kad kazes -narod pristaje-
koji narod pristaje,na sta?ko pita narod oce pristat il ne?jel narod prista onomad na harac? ili sad na povecanje pdv-a?to je narod odlucija?
Mislim na onaj narod koji je zaokružio Škegre i Čačiće vjerujući da se radi o različitim strankama, onaj narod koji je digao ruke od izbora, onaj narod koji je dao glas proeuropskim strankama...

Quote:
nasi politicari ce zaradjivati lila ki drugi na tin pozicijama u eu,bez obzira ko bija na vlasti.
Da, naši političari su sebi osigurali penziju, a sad žude ka EU-parlamentu
Quote:
zalosno je da,evo nova vlast na sceni,oni ce priporodit hrvatsku jer oni nisu ki hdz el tako?
je sure.
nisam primjetio da smo dobili novu vlas Čačići, Linići, Pusićke nisu nikakva nova vlast.

A glede HDZ i SDP, pripomenuti ću samo da je HDZ (reformirani) popljuvao DR izručio generale itd itd, a SDP će jednakom žestinom sjebat svo gospodarstvo i socijalu!
Quote:
Kyle Reese kaže: Pogledaj post
U Hrvatskoj je kriza zbog premalog broja radnih mjesta u proizvodnji i industriji i općenito prevelikog državnog aparata i nemmogućnosti maltene optuštanja u nekim službama.

Ja nvapim za neoliberalinim kapitalizmom,ako će biti za sve,a ne da 700.000 ljudi financira sve ostale
Višak zaposlenih, za državu znači kakvo takvo socijalno rješenje. Dodatna otpuštanja samo bi dodatno opteretilo socijalnu sliku Hrvatske, a privatnom sektoru to nažalost nebi pomoglo.
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be

Zadnje uređivanje rezon@tor : 05.03.2012. at 11:42. Reason: spajanje poruka
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2012., 01:49   #20
Kriza u Hrvatskoj je posljedica socijalizma koji se pretočio u javni sektor. Hrvatska je danas zapravo jedna tipična socijalistička država.
balkanski pastuh is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:42.