Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Prekršajno i kazneno pravo

Prekršajno i kazneno pravo Prometni prekršaji, istrage, pretrage i pregledi, zatvor, novčane kazne i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.04.2011., 11:29   #61
Možete i trebate prijaviti osobu na koju sumnjate. Vaša sumnja je dovoljna indicija, a dokazi se mogu pronaći i naknadno.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2011., 13:36   #62
Zakon ti to vidi kao kazneno djelo "oduzimanje tuđe pokretne stvari", što se misli bez namjere trajnog prisvajanja, već samo kao sredstvo kojim ćeš se odvesti od točke A do točke B.

kad je u pitanju osobni automobil, kazneni postupak pokreće se po službenoj dužnosti.

Kazna može biti novčana ili kazna zatvora do 6 mjeseci
suzy-q is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2011., 13:41   #63
hmm

a da li je nekakva olakotna okolnost to što sam ja to napravio uvjeren da je to moj automobil? nisam ja u njega sjeo znajući da je od prijatelja.

a kolike su propisane kazne?
Koby is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2011., 13:44   #64
Quote:
Koby kaže: Pogledaj post
a da li je nekakva olakotna okolnost to što sam ja to napravio uvjeren da je to moj automobil? nisam ja u njega sjeo znajući da je od prijatelja.

a kolike su propisane kazne?

Napisala sam ti za kazne.

A što se olakotnih okolnosti tiče - vjerujem da ovaj tvoj razlog to može biti.. Pretpostavljam da će netko i tvoga prijatelja zvati na ragovor, pa ako on ne bude želio ništa pokretati, mislim da će sud to uvažiti..

Svakako odi na sud i kaži sve kako je bilo.

Ne filozofiraj i ne muljaj i bit će sve ok.

E, da... ovisi još i kako je prijava zaprimljena u policiji.. Je li tvoj prijatelj prijavio krađu i kako je to policija kasnije okarakterizirala..
suzy-q is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2011., 13:55   #65
Quote:
suzy-q kaže: Pogledaj post
Napisala sam ti za kazne.

A što se olakotnih okolnosti tiče - vjerujem da ovaj tvoj razlog to može biti.. Pretpostavljam da će netko i tvoga prijatelja zvati na ragovor, pa ako on ne bude želio ništa pokretati, mislim da će sud to uvažiti..

Svakako odi na sud i kaži sve kako je bilo.

Ne filozofiraj i ne muljaj i bit će sve ok.

E, da... ovisi još i kako je prijava zaprimljena u policiji.. Je li tvoj prijatelj prijavio krađu i kako je to policija kasnije okarakterizirala..
Prijatelj kaže da me nema namjeru tužiti, čak se i začudio kad je saznao da su me priveli. na pozivu mi piše upravo to što ste rekli "otuđivanje...", što znači da su oni to tako okarakterizirali.

na sudovima nemam namjere lagati.

što ako me oslobode kažnjavanja jer me on ne želi tužiti? plaćam troškove suda?
Koby is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2011., 13:57   #66
Quote:
Koby kaže: Pogledaj post
Prijatelj kaže da me nema namjeru tužiti, čak se i začudio kad je saznao da su me priveli. na pozivu mi piše upravo to što ste rekli "otuđivanje...", što znači da su oni to tako okarakterizirali.

na sudovima nemam namjere lagati.

što ako me oslobode kažnjavanja jer me on ne želi tužiti? plaćam troškove suda?

To će ti sud reći.

Nekad oslobode, češće ne. Ipak netko mora platiti troškove koji su nastali.

Možda možeš izbjeći plaćanje ako ti je imovinsko stanje loše..
suzy-q is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2011., 13:59   #67
hvala

Quote:
suzy-q kaže: Pogledaj post
To će ti sud reći.

Nekad oslobode, češće ne. Ipak netko mora platiti troškove koji su nastali.

Možda možeš izbjeći plaćanje ako ti je imovinsko stanje loše..
suzi-q puno Vam hvala.
Koby is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2011., 14:01   #68
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Ne moraju, tj. nitko ih na to ne može natjerati. Radnik ne može biti odgovoran za takav manjak, ne može se protiv njega podići bilo kakav disciplinski postupak. Tj. može, ali bi ga svaki odvjetnik rado branio na postotak uspjeha u parnici. Radnik odgovara samo za štetu koju je firmi nanio namjerno ili krajnjom nepažnjom. To bi bilo da npr. ode u WC, ostavi pumpu samu, otključanu i netko natanka i ode.
Ne mogu ih natjerati?? Molim te...
Cimerica je do nedavno radila na OMV-ovoj benzinskoj. Na kraju smjene, kad se napravi obračun, zapisuje se manjak i taj manjak se skida sa plaće radnicima koji su tada bili u smjeni. Nebitno kako je do istog došlo.
Nemaš šta dati ili ne dati- uzmu sami. Ako se buniš- doviđenja. Pa ima ljudi bez posla, ima tko raditi...
Najžalosnije je što ima ljudi koji namjerno uzmu tipa 200kn iz kase. Dvoje ih je u smjeni što znači da svatko treba dati po 100kn. Računicu znate i sami.
A kamere postoje, ali radnik mora imati dobro objašnjenje zašto želi gledati snimku kao što mora znati i koje vrijeme želi gledati.
Jako, jako žalosno.
Kenona is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2011., 14:13   #69
Quote:
bnm kaže: Pogledaj post
Pa me zanima:
Možemo li mi prijaviti tu osobu iako nemamo dokaza.
Kolika je mogućnost da se novci vrate iako sumnjam.

Naravno da možete prijaviti osobu u koju sumnjate...dapače.
Novce ćete dobiti natrag ukoliko se pronađe počinitelj, a on još novce nije potrošio (što je vrlo rijetko)..
suzy-q is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2011., 15:34   #70
zakon:
"rezultat ispitivanja ne može biti uporabljen kao dokaz u postupku",

ti:
Quote:
PERLA CLER kaže: Pogledaj post
kada će se gotovo redovno raditi o izvedenoj dokaznoj snazi poligrafa putem nalaza vještaka , bilo čak putem inicijative samog suca
time želiš reći da nema veze kaj u zakonu stoji jer ak sucu pukne, bilo bu po njegovom, a ne po zakonu?

meni nikako nije jasno kako, ukoliko zakon izrijekom veli da rezultat poligrafa NE MOŽE biti uporabljen kao dokaz, ipak može biti (?!), ili je ta odredba zakona ukinuta ili ti pričaš bedastoće?
__________________
vjeruj samo polovici onoga što vidiš i apsolutno ničemu (od) onoga što čuješ. (bruce lee)
šmokljanica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2011., 08:57   #71
Poligfdko ispitivanje može se po zakonu odbiti i nije dokaz

(1) Policijski službenik....
2. s pravom da se ne podvrgne ispitivanju,
3. da rezultat ispitivanja ne može biti uporabljen kao dokaz u postupku.

čl.69 Zakona o policijskim poslovima i ovlastima
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2011., 21:15   #72
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Poligfdko ispitivanje može se po zakonu odbiti i nije dokaz

(1) Policijski službenik....
2. s pravom da se ne podvrgne ispitivanju,
3. da rezultat ispitivanja ne može biti uporabljen kao dokaz u postupku.

čl.69 Zakona o policijskim poslovima i ovlastima
sivkić i šmokljanica da vas ne citiram oboje,

u svom prethodnom postu, napravila sam jasnu distinkciju između prethodnog i sudskog postupka kod poligrafskog ispitivanja.

tako sam se složila sa citiranim odredbama, a koje se tiču prethodnog postupka - dakle postupka koji prethodi sudskom. Tako se ove odredbe čl. 69 ZOPO odnosi na radnje koje se poduzimaju u nesudskom postupku sa ističem stavkom 3 kako se rezultat ispitivanja ne može upotrijebiti kao dokaz u postupku. Da istina - radnje poduzete u prethodnom postupku, tako i poligrafsko ispitivanje per se neće moći biti dokaz u kasnijem sudskom postupku, ako do istoga dođe. Ja to uopće ne sporim. Ono što sam isticala jest da poligrafsko ispitivanje ima svoje mjesto u sudskim postupanjima, bilo da unutar nalaza primjerice vještaka "pridonese" izvođenju dokaza -, bilo da poligrafsko testiranje kao takvo kao svojevrsno pomoćno sredstvo pridonese određenom cilju - kako vidimo praksu suca Mittermayera.
Ja niti u jednom trenutku nisam rekla da je rezultat poligrafa DOKAZ, već ukazala na činjenicu da on ima svoje mjesto kako u prethodnom, tako i u sudskom postupku, bilo da pridonese uvjerljivosti iskaza stranke u postupku putem nalaza vještaka, bilo da se sudac sam odluči poduzeti takav korak - a o čemu ne teoretiziam napamet, već o tome postoji praksa

istina da - postoje ljudi koji vješto prođu poligraf iako "krivi" - jer znaju kontrolirati svoje tjelesne reakcije, a s druge strane "nevini" znaju pasti na poligrafu jer se previše uzbude/uznemire i sl. dovoljno je da se samo sjetimo TRENUTKA ISTINE, koliko god banalan primjer bio, a di su ljudi padali mada su zapravo odgovarali istinito na pitanje. hoću reć jasno da tako očito zapravo nepouzdano sredstvo ne može imati snagu dokaza, al onu kako sam gore napisala ima.
Cleoperla is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2011., 21:25   #73
Znam odredbe ZKP-a vezano za istragu i ostalo samo sam šmokljanici odgovorio da li može bit dokaz na sudu.Inače pozitiva na ispitivanju donosi samo prelazak iz osnova sumnje u osnovanu sumnju što su dovoljne indicije da se pokrene kaznena prijava.

Trenutak istine je vrijeme zabave za široke narodne mase a ne poligrafsko ispitivanje kao stručno.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.

Zadnje uređivanje sivkić : 02.05.2011. at 21:31.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2011., 22:02   #74
Quote:
PERLA CLER kaže: Pogledaj post
on ima svoje mjesto kako u prethodnom, tako i u sudskom postupku, bilo da pridonese uvjerljivosti iskaza stranke u postupku... bilo da se sudac sam odluči poduzeti takav korak
a ja te opet pitam, na kaj mi do sad nisi dala odgovor, kako nekaj kaj se nemre koristiti kao dokaz na sudu može "pridonijeti uvjerljivosti iskaza" i sl.?
kaj se nebi nekaj takvoga trebalo izdvojiti iz spisa i samim time nebi moglo "pridonijeti..."?
__________________
vjeruj samo polovici onoga što vidiš i apsolutno ničemu (od) onoga što čuješ. (bruce lee)
šmokljanica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2011., 01:44   #75
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Znam odredbe ZKP-a vezano za istragu i ostalo samo sam šmokljanici odgovorio da li može bit dokaz na sudu.Inače pozitiva na ispitivanju donosi samo prelazak iz osnova sumnje u osnovanu sumnju što su dovoljne indicije da se pokrene kaznena prijava.

Trenutak istine je vrijeme zabave za široke narodne mase a ne poligrafsko ispitivanje kao stručno.
ma nemoj mi reć da je vrijeme zabave za široke mase, heheh. isti je to poligraf sivkiću

Quote:
šmokljanica kaže: Pogledaj post
a ja te opet pitam, na kaj mi do sad nisi dala odgovor, kako nekaj kaj se nemre koristiti kao dokaz na sudu može "pridonijeti uvjerljivosti iskaza" i sl.?
kaj se nebi nekaj takvoga trebalo izdvojiti iz spisa i samim time nebi moglo "pridonijeti..."?
šmokljanica, znaš kome se 3 puta objašnjava?
2 puta sam ti odgovorila, čitaj opet moj odgovor na prethodnoj strani - uključuje ponešto prakse, umjesto da prepisuješ zakon.

Zadnje uređivanje Katrin : 03.05.2011. at 08:29.
Cleoperla is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2011., 06:55   #76
Quote:
PERLA CLER kaže: Pogledaj post
... ja ću referirajući se na stručno prihvaćene stavove eminentnog stručnjaka prof. Krapca - citirati njegovo poglavlje o dokaznoj vrijednosti iskaza okrivljenika -
"kao što znamo, u sustavu slobodne ocjene dokaza..

... bilo čak putem inicijative samog suca (pogledati praksu suca Mittermayera, ne da mi se guglat).
i sudac Mittermayer se kod donošenja svoje odluke pozvao na Krapca i njegova razmišljanja..
takvim svojim potezom izazvao je burnu reakciju među pravnom strukom, nazivalo se to i čistom glupošću!

ali, ok,

to je samo odluka jednog suca Županijskog suda koja nikoga ne obvezuje niti se može uzeti kao relevantna sudska praksa, sve dok ne prođe pr/ocjenu Vrhovnog suda..

kad već citiraš Krapca i njegovo tumačenje mogućnosti primjene poligrafa, stavi nam onda ovdje i odluku VS RH po Mittermayerovoj odluci (jer on se na Krapca i pozvao).
potvrdom takvog stava ovoga suca, možemo dalje raspravljati..

do tada, držimo se ZKP-a i njegovih odredbi.
zuba is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2011., 08:05   #77
Quote:
PERLA CLER kaže: Pogledaj post
ma nemoj mi reć da je vrijeme zabave za široke mase, heheh. isti je to poligraf sivkiću
Nego što je nego zabava za široke narodne mase.Ukoliko znaš kako izgleda i kako se točno radi poligrafsko testiranje (ja znam) što na tv-u nije slučaj služit ćeš se samnom a ako ne znaš nećeš.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2011., 08:06   #78
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Nego što je nego zabava za široke narodne mase.Ukoliko znaš kako izgleda i kako se točno radi poligrafsko testiranje (ja znam) što na tv-u nije slučaj služit ćeš se samnom a ako ne znaš nećeš.
igrom mog odabira, znam ja jako dobro što je poligraf

Quote:
zuba kaže: Pogledaj post
i sudac Mittermayer se kod donošenja svoje odluke pozvao na Krapca i njegova razmišljanja..
takvim svojim potezom izazvao je burnu reakciju među pravnom strukom, nazivalo se to i čistom glupošću!

ali, ok,

to je samo odluka jednog suca Županijskog suda koja nikoga ne obvezuje niti se može uzeti kao relevantna sudska praksa, sve dok ne prođe pr/ocjenu Vrhovnog suda..

kad već citiraš Krapca i njegovo tumačenje mogućnosti primjene poligrafa, stavi nam onda ovdje i odluku VS RH po Mittermayerovoj odluci (jer on se na Krapca i pozvao).
potvrdom takvog stava ovoga suca, možemo dalje raspravljati..

do tada, držimo se ZKP-a i njegovih odredbi.
heheheheh ono gore, sudska praksa koja se ne pobije, pa makar bila i iz bistre/bistrice ima svoju snagu. ne idu sve presude na vrhovni

stavi ti linkove, ti meni odgovaraš, pa ono budi detaljna/iscrpna .
činjenica je da se govori o ajmo reć 2 pravne grupe - onih koji su otvoreni poligrafu i onih koji zaziru. Nerazumno, neodrživo i protivno zakonu bi bilo da se rezultat poligrafa automatski uzme kao dokaz. A ja to ovdje niti ne zagovaram.

Zadnje uređivanje Katrin : 03.05.2011. at 08:31.
Cleoperla is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2011., 08:19   #79
Ok, ne sumnjam da ne znaš za "mašinu" ali da li znaš tehniku i proceduru ispitivanja? Totalno različita od one sa tv-a.Poligrafski ispitivač prolazi posebnu obuku i ima svoj ured u koji nitko ne ulazi tokom ispitivanja a na tv-u masa ljudi!?

Pitanje šmokljanice bilo je jednostavno da ili ne.Svaka čast na iscrpnom objašnjenu oko predistrage i istrage i ročišta ali masa ljudi to ionako ne razumije.Njih zanima jedno a trebaju znat i da ih nitko,nikada i ničim ne može natjerat na poligraf.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.

Zadnje uređivanje sivkić : 03.05.2011. at 08:24.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2011., 08:29   #80
1.dio - zapravo znam, rekla sam da je banalan primjer kada sam tebi odgovorila

2. dio - na forum sam se i javila da odogovrim forumašici m.a.t.e.a na njen upit, iz razloga jer sam imala tkđ neposredna saznanja u 1 sličnoj situaciji, a ne zato da bi nekom "pametovala", al kad sam već vidjela kako neki tu revno prepisuju zakon a baš i ne kuže previše, vratila sam se da i ja tipkam
Cleoperla is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:17.