Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.05.2011., 20:28   #401
Navratio sam nakon dosta vremena na ovu temu i jako mi je drago da je naš danco riješio svoj problem.
grifone is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2011., 00:32   #402
PROBLEM s POREZOM

Dragi forumaši, sada imam novi problem......
nikako da se riješim muke oko toga nesretnoga stana

ukratko:
kupio sam kreditom prvu nekretninu 69,16 M2 kao samac 04.04.2008 i zatrazio oslobodenje od poreza, sto sam i dobio( jos uvijek mi nije doslo rijesenje za "višak" kvadrata od 50m2)
kako nisam mogao placati kredit, kamate narasle, placa se smanjila, MORAO sam prodati stan, i to sam uspio dana 30.03.2011 APN-u.
Nedavno mi je stigla "cestitka" od porezne gdje stoji kako sam duzan uplatiti 27000kn (5% od kupoprodajne cijene stana) jer sam stan prodao u roku kracem od 5 god. od kupnje.
*1-stan sam kupio od d.o.o investitor je na zemljistu starom od cca. 1968g sagradio i etazirao nove stanove, i takav jedan sam i ja kupio.Dakle, na starom zemljistu novi stan.Racun mi nije izdao, kaze da ga ima i da cu ga dobiti.U poreznoj kazu da samo na osnovi toga racuna mogu platiti manji porez, samo na zemljiste ili kako vec to ide.......?????
*2-saznao sam da se u meduvremenu zakon promijenio od 25.02.11 i sada je taj rok 3 god.
Otišao sam u poreznu osobno i ukazao na NOVI ZAKON O POREZU NA PROMET NEKRETNINA i posebno na članak27.a gdje stojiskraceno) za predmete koji su prijavljeni prije stupanja ovoga Zakona, a rijesnje nije doneseno do stupanja ovoga Zakona, dovršiti ce se po ovome Zakonu...
tada su mi u poreznoj rekli da je moguce da i mene kaci novi Zakon, medutim vidljivo je po datumima da mi nedostaje 5 usranih dana do punih 3god.iako sam ja bez sumnje duze od 3god. prijavljen na toj adresi.
*3-u kupoprodajnom ugovoru potpisanom 04.04.2008 jasno stoji da se PRODAVATELJ obvezuje snositi trošak poreza na promet nekretnina.
Na to sam takoder ukazao , receno mi je kako nemaju takvih slucajeva i da ne znaju sto ciniti - neka pišem zalbu.
*4-ja sam bio prisiljen prodati taj stan radi iznimno teške životne, financijske situacije tako da mi je vec sada 1/2 place optereceno, placam alimentaciju i ovrhom zaostatke alimentacije.Pokretnine i nepokretnine nemam.Tako sam i pojasio u poreznoj - rekli su mi da trazim oprost duga radi nemogucnosti naplate, to nisam bas shvatio.
Pitanje: svakako mislim žaliti se, na što i kako da se pozovem ???

hvala unaprijed svima.
imam rok 10-dana.
danco26 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2011., 22:30   #403
Quote:
danco26 kaže: Pogledaj post
Dragi forumaši, sada imam novi problem......
nikako da se riješim muke oko toga nesretnoga stana

ukratko:
kupio sam kreditom prvu nekretninu 69,16 M2 kao samac 04.04.2008 i zatrazio oslobodenje od poreza, sto sam i dobio( jos uvijek mi nije doslo rijesenje za "višak" kvadrata od 50m2)
kako nisam mogao placati kredit, kamate narasle, placa se smanjila, MORAO sam prodati stan, i to sam uspio dana 30.03.2011 APN-u.
Nedavno mi je stigla "cestitka" od porezne gdje stoji kako sam duzan uplatiti 27000kn (5% od kupoprodajne cijene stana) jer sam stan prodao u roku kracem od 5 god. od kupnje.
*1-stan sam kupio od d.o.o investitor je na zemljistu starom od cca. 1968g sagradio i etazirao nove stanove, i takav jedan sam i ja kupio.Dakle, na starom zemljistu novi stan.Racun mi nije izdao, kaze da ga ima i da cu ga dobiti.U poreznoj kazu da samo na osnovi toga racuna mogu platiti manji porez, samo na zemljiste ili kako vec to ide.......?????
*2-saznao sam da se u meduvremenu zakon promijenio od 25.02.11 i sada je taj rok 3 god.
Otišao sam u poreznu osobno i ukazao na NOVI ZAKON O POREZU NA PROMET NEKRETNINA i posebno na članak27.a gdje stojiskraceno) za predmete koji su prijavljeni prije stupanja ovoga Zakona, a rijesnje nije doneseno do stupanja ovoga Zakona, dovršiti ce se po ovome Zakonu...
tada su mi u poreznoj rekli da je moguce da i mene kaci novi Zakon, medutim vidljivo je po datumima da mi nedostaje 5 usranih dana do punih 3god.iako sam ja bez sumnje duze od 3god. prijavljen na toj adresi.
*3-u kupoprodajnom ugovoru potpisanom 04.04.2008 jasno stoji da se PRODAVATELJ obvezuje snositi trošak poreza na promet nekretnina.
Na to sam takoder ukazao , receno mi je kako nemaju takvih slucajeva i da ne znaju sto ciniti
- neka pišem zalbu.
*4-ja sam bio prisiljen prodati taj stan radi iznimno teške životne, financijske situacije tako da mi je vec sada 1/2 place optereceno, placam alimentaciju i ovrhom zaostatke alimentacije.Pokretnine i nepokretnine nemam.Tako sam i pojasio u poreznoj - rekli su mi da trazim oprost duga radi nemogucnosti naplate, to nisam bas shvatio.
Pitanje: svakako mislim žaliti se, na što i kako da se pozovem ???

hvala unaprijed svima.
imam rok 10-dana.
u kojem gradu si kupio-prodao stan??
kakvi su to poreznici koji samo tako kažu nismo imali takav slučaj i ne znamo šta dalje?

mislim da valja pokušati sa točkom 3:ako ste tako dogovrili s e ti i prodavatelj onda neka on snosi troškove poreza!
mislim da postoji pravo na slobodu ugovaranja tko plaća porez na promet...ako se ništa ne ugovori onda plaća kupac, ali ako se dogovori u ugovoru suprotno onda ne vrijedi to po difoltu
Hrki777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2011., 09:44   #404
http://www.porezna-uprava.hr/porezi/...5.asp?id=b02d1

4.2 POREZ NA PROMET NEKRETNINA
POREZNI OBVEZNIK Stjecatelj nekretnine
Bankei is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2011., 13:10   #405
Možda kasnim, ali ti možda pomogne:

Članak 6.
(1) Obveznik poreza na promet nekretnina je stjecatelj nekretnine.

Članak 11a
(6) Porez na promet nekretnina iz stavka 1. ovoga članka, kojeg je građanin bio oslobođen, plaća se naknadno ako u roku od 3 godine od dana stjecanja:
1. građanin otuđi ili iznajmi nekretninu u cijelosti ili djelomično,

Članak 14.
(1) Porezna obveza nastaje u trenutku sklapanja ugovora ili drugoga pravnog posla, kojim se stječe nekretnina.

Članak 20.
Prodavatelj nekretnine jamči solidarno za naplatu poreza na promet nekretnina od kupca ako je ugovorom preuzeo obvezu plaćanja toga poreza.

Članak 25.

(2) Radi pravilnog obračuna poreza na promet nekretnina, odnosno poreza na dodanu vrijednost isporučitelj je obvezan osigurati podatke o visini osnovice na koju se plaća porez na promet nekretnina, odnosno porez na dodanu vrijednost.


Porezni obveznik si ti, poreznici bi ganjali prodavatelja kao jamca tek ako se od tebe ne naplate. Prodavatelj bi uostalom morao platiti samo onu razliku od 50m2 do 69 m2 jer tebe sad duže po drugoj osnovi, zato što si unutar 3 godine otuđio nekretninu. Ono prvo rješenje o osobođenju pa o obvezi plaćanja na 19 m2 nisi još dobio baš zato što nisi predao prilog ugovoru na kojem je razređena cijena tj prilog u kojem je cijena podijeljena na iznos zemljišta, komunalnih doprinosa i građevinskog dijela nekretnine. Naravno ovo vrijedi ako je prodavatelj bio u sustavu pdv-a. To prvo moraš izganjati od prodavatelja, jer ako to izganjaš, porez se računa 5 % na cijenu zemljišta i kom doprinosa, a to onda može iznositi cca 1-2% vrijednosti stana. Kak si ti duže u stanu, nego što je potpisan ugovor? Pa nije te valjda prodavatelj pustio u stan prije potpisa ugovora? Zakon ti jasno kaže da obveza nastaje u trenutku sklapanja ugovora ili drugog pravnog posla, kojim se stječe nekretnina. Znači, prvo prodavatelju po prilog ugovoru i inzistirati da ti ga odmah da (pazi, ovo vrijedi samo ako je prodavatelj u tom trenutku bio u sustavu pdv-a)

Sretno i želim ti da te taj stan konačno prestane mučiti
gita-xy is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2011., 18:47   #406
Bit ću sudužnik po stambenom kreditu, iako žena u banci tvrdi da mi neće pljenit imovinu ( koju nisam dala u zalog ) u slučaju ne otplaćivana kredita ipak sumnjam jer sam čula da ko je Zagrebačkoj ništa ga nesmije iznenaditi, ako ko ima sličnu situaciju (da je sudužnik) molim da mi se javi, ili neko ko se kuži u mjenične izjave i izjave o zapljeni, hvala!
eva12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2011., 21:20   #407
Quote:
eva12 kaže: Pogledaj post
Bit ću sudužnik po stambenom kreditu, iako žena u banci tvrdi da mi neće pljenit imovinu ( koju nisam dala u zalog ) u slučaju ne otplaćivana kredita ipak sumnjam jer sam čula da ko je Zagrebačkoj ništa ga nesmije iznenaditi, ako ko ima sličnu situaciju (da je sudužnik) molim da mi se javi, ili neko ko se kuži u mjenične izjave i izjave o zapljeni, hvala!
Nemoj ni za živu glavu. Mislim da ti banka u slučaju njezinog neplaćanja anuiteta može sjesti na plaću, a ako im to nije dovoljno za naplatu, uzimaju nekretnine.
Nisam stručnjak ali sam imao priliku vidjeti sličan slučaj.
Matej2801 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:49.