Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.06.2017., 18:48   #121
Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post
Slažem se, i dodajem: statistike silovanja žena su više u razvijenim zemljama EU negoli u zemljama bivšeg istočnog bloka. A najvišu statistiku silovanja imaju Švedska i Belgija.
Misliš? Hm, gle, statistike s Istoka umanjene vrijednošću.
Zbilja
tamo žene silovane svako malo, ali ne ne ne prijavljuju, jer izgleda tamo je normalno terorizirati čak i suprugu.


Žene ovdje, Balkanom koji to više nije, sklone su tenzijom usudi se pa da vidimo ko mrtav a ko zatvorom. Pa se onda međusobno pomlate i dospiju do naslovnih stranica novina.

Otužno, ne.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2017., 22:00   #122
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Misliš? Hm, gle, statistike s Istoka umanjene vrijednošću.
Zbilja
tamo žene silovane svako malo, ali ne ne ne prijavljuju, jer izgleda tamo je normalno terorizirati čak i suprugu.


Žene ovdje, Balkanom koji to više nije, sklone su tenzijom usudi se pa da vidimo ko mrtav a ko zatvorom. Pa se onda međusobno pomlate i dospiju do naslovnih stranica novina.

Otužno, ne.
Sve skupa - ne valja, slažem se. Ali poanta je da se vidi kako svako društvo ima probleme, i da sekularne države nisu nimalo izuzete iz toga. Ni zapadne ni bilo koje.
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2017., 08:44   #123
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Ne, nego neke X države podivljaju u nacionalističko-sektaško-vjerskim sukobima, pa je potrebna svjetska policija da ih dovede u red, prisilom, jer drugo ne razumiju.
Koliko znam, danas postoje jedino pretendenti i uzurpatori uloge svjetske policije.
Također, ne divljaju države već prije svega oni koji radi svoje veće moći i interesa potpiruju sukobe i postojeće napetosti u društvima.
A upravo ti su, gle slučaja, spomenuti uzurpatori uloge 'ovosvjetskog boga'.

Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post
U kulturološkom smislu da. Sekularna diktatura, doduše, što je nažalost i bio povod za krvavi građanski rat. Naravno obilno "potpomognut" događajima u Iraku i općenito svjetskim moćnicima izvana.
Postoje razlozi, van okvira ove teme, zbog kojih je sekularizam u arapskom svijetu do danas bio uglavnom nametan "odozgo" i održavan diktaturom, uz sve represije koje su neizbježno slijedile.
Postoji nada za mogućnost supostojanja javnog ispovijedanja vjere uz ostvarenje potencijala razvoja društva i pojedinca, kako za islam, tako i kršćanstvo i ostale religije.


Quote:
Da. Ističem jer reflektira drukčiju stvarnost od one koje nam se kroz medije šalje, a to je da na Bliskom Istoku muški odlučuju o svemu.
Medijski oblikovana "stvarnost" je posebna priča...
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2017., 09:05   #124
Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post
Slažem se, i dodajem: statistike silovanja žena su više u razvijenim zemljama EU negoli u zemljama bivšeg istočnog bloka. A najvišu statistiku silovanja imaju Švedska i Belgija.

Izvor: https://en.wikipedia.org/wiki/Rape_statistics
Jasno ti je valjda da statistika broji samo prijavljena silovanja? Šveđanke jednostavno više drže do sebe i ne pristaju na to da nasilje prođe nekažnjeno.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2017., 09:20   #125
Za sada samo link, ali članak je interesantan, moglo bi se više reći...

The reality and future of Islamic feminism
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2017., 12:11   #126
U Islamističkim zemljama, žene najčešće žive u stalnom strahu od silovanja, čim bi se usudile priviriti iz kuće bez pratnje muškarca. Tako se očekuje da ih siluju, kao kaznu, i reklamira se da je "takva žena" zapravo bludnica koja očekuje da ju siluju, pa to i čine. Još ako se ne pokrije po glavu, to se u tim nakaradnim društvima drži pozivom na silovanje i blud.
Je li to slobodan život i slobodan brak?
Mahanje brojkom silovanih žena na Zapadu, kako bi se opravdao Istok, je licemjerje...
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2017., 13:11   #127
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Je li to slobodan život i slobodan brak?
Mahanje brojkom silovanih žena na Zapadu, kako bi se opravdao Istok, je licemjerje...
Uzmi činjenicu da žene slobodno mogu hodati u pol bijela dana same, i kad padne mrak (uvjetno, ne svagdje jer se izlažu riziku kao i muškarci) te da mogu koristiti javni prijevoz, putovati same, pa čak i živjeti same; onda je broj silovanja kod onih koji to NESMIJU prevelik jer ih drže u vitrinama ko proculanske figurice.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2017., 14:50   #128
Općenita nesigurnost životnog i tjelesnog integriteta u nekim društvima nije vezana za religiju.
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2017., 15:23   #129
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Općenita nesigurnost životnog i tjelesnog integriteta u nekim društvima nije vezana za religiju.
Povezana je sa dominatnom kulturom; što će ona biti rigidnija i podređena religijskim pravilim to će se reflektirati na sustav zaštite određenih društvenih skupina.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2017., 16:52   #130
Smile

Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Koliko znam, danas postoje jedino pretendenti i uzurpatori uloge svjetske policije.
Također, ne divljaju države već prije svega oni koji radi svoje veće moći i interesa potpiruju sukobe i postojeće napetosti u društvima.
A upravo ti su, gle slučaja, spomenuti uzurpatori uloge 'ovosvjetskog boga'.



Postoje razlozi, van okvira ove teme, zbog kojih je sekularizam u arapskom svijetu do danas bio uglavnom nametan "odozgo" i održavan diktaturom, uz sve represije koje su neizbježno slijedile.
Postoji nada za mogućnost supostojanja javnog ispovijedanja vjere uz ostvarenje potencijala razvoja društva i pojedinca, kako za islam, tako i kršćanstvo i ostale religije.




Medijski oblikovana "stvarnost" je posebna priča...
Što se toga tiče - dovoljno je pogledati koji događaji su uzrokovali kretanje u neželjenom smjeru. Zapadne sile u stvorile današnju kartu svijeta, na Bliskom Istoku naročito. Granice su često napravljene van pameti, ravnalom ponekad, a kurdi recimo i dan danas osjećaju posljedice toga. Što se događa kao posljedica? Kurdski radikalizam uobličen u PKK formi. U Palestini britanci umjetno kreiraju državu Izrael, koja se narednih godina širi po palestinskom teritoriju. Posljedica? Najprije panarapski radikalizam (PFLP, PLO, Fatah) a onda i proislamski Hamas. 79-e SSSR napada Afganistan. Posljedica? Radikalno odbacivanje sekularnih vrijednosti i pojava talibana, kasnije i Al Qaede. U borbi za Alžir gine minimalno 350 000 civila, često ubijani od strane francuza na uistinu odvratne načine, kao da su igračke. Vojnici se slikaju sa ženama koje su netom silovali. U Egiptu - 4 vojne intervencije u roku od samo nekoliko godina od strane francuza, britanaca (ovima je smetalo što egipćani tvrde da je sueski kanal njihov, koje li drskosti ) i izraelaca. Irak - što za reći, pod izlikom nepostojećeg kemijskog oružja amerikanci rastaču zemlju do dna, ponovno pumpaju vodu na mlin radikalizmu i još gore - stvaraju vakuum moći, pa se taj radikalizam odmah realizira u obliku tzv. isila.

Zašto ovo pišem? Da bi se shvatio kontekst današnjeg stanja, i zašto Bliski Istok (i da su tamo hindusi bilo bi isto) ne vidi rješenje u zapadu.

Kakve to ima veze s temom? Ima itekakve. Žene se također radikaliziraju, tj traže izlaz u rigoroznim ili vrlo konzervativnim varijantama vjere. Ne oblikuje (samo) vjera njih, nego one vjeru. Naravno i muški. Dakle, ako će zapadne sile i dalje konstatno sprovoditi što fizičko što svako drugo nasilje na Bliskom Istoku, teško možemo očekivati brzi razvitak tolerantnog društva. Jasna je stvar da nije problem samo u zapadu, no s tim problemom bi se Bliski Istok suočio onda kada bi ga ostavili na miru. Što će reći, ženam Bliskog Istoka (ako se već kao treba im pomogati) je najbolje da se njihove porodice i djecu ostavi na miru.

Čitam ovaj članak što si stavio, zanimljv je, pa indirektno odgovaram i na njega. Govoreći uopćeno, islamski feminizam bi mogao uspjeti kada ga se ne bi tako zvalo ili zazivalo na neke tipično zapadnjačke mantre. No ono što bi moglo uspjeti je vraćanje stanja u doba ranog islama, kada su i žene bile učenjaci, a kršćani, židovi itd uživali stvarnu zaštitu.
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2017., 17:56   #131
Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post

Zašto ovo pišem? Da bi se shvatio kontekst današnjeg stanja, i zašto Bliski Istok (i da su tamo hindusi bilo bi isto) ne vidi rješenje u zapadu.

Kakve to ima veze s temom? Ima itekakve.
Niko nije reko nema, veze s vezom.

Dapače, tim bolje, ne vidi se rješenje ni na kojoj strani svijeta, žene pomislile danas nam lagodnije u odnosu na prošlost, no samo je varka, muškarci ne posustaju kako se misli, na zapadu, jer pa kud će oni, dan danas nisu porazrješavali problematiku rasizma a sad kao bi usmjerili na prava žena, da da, bu to enog dana, izgleda moraće proć još eno stoljeće u nizu, na žalost, il pak na dobro, tko zna...
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2017., 19:48   #132
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Jasno ti je valjda da statistika broji samo prijavljena silovanja? Šveđanke jednostavno više drže do sebe i ne pristaju na to da nasilje prođe nekažnjeno.
Djelomicno sigurno jest tako. Ali opet se ne moze sve samo time objasniti.

Sent from my S57 using Tapatalk
__________________
"Čitam stare knjige - jer radije učim od onih koji su izgradili civilizaciju nego od onih koji ju uništavaju."
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2017., 19:59   #133
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Niko nije reko nema, veze s vezom.

Dapače, tim bolje, ne vidi se rješenje ni na kojoj strani svijeta, žene pomislile danas nam lagodnije u odnosu na prošlost, no samo je varka, muškarci ne posustaju kako se misli, na zapadu, jer pa kud će oni, dan danas nisu porazrješavali problematiku rasizma a sad kao bi usmjerili na prava žena, da da, bu to enog dana, izgleda moraće proć još eno stoljeće u nizu, na žalost, il pak na dobro, tko zna...
To je stoga sto se zakon jacega I dalje sprovodi, samo umotan u sareni papir, sto bi rekao kolega @cestar. A onda kad Bozji ljudi govore protiv istog, oni se nadju metom napada.

Sent from my S57 using Tapatalk
__________________
"Čitam stare knjige - jer radije učim od onih koji su izgradili civilizaciju nego od onih koji ju uništavaju."
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2017., 20:51   #134
Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post
To je stoga sto se zakon jacega I dalje sprovodi, samo umotan u sareni papir, sto bi rekao kolega @cestar. A onda kad Bozji ljudi govore protiv istog, oni se nadju metom napada.

Sent from my S57 using Tapatalk
Ako bi kolega cestar doista tako rekao, ne bi mi preostalo drugo nego da se složim s njim.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2017., 20:58   #135
Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post
To je stoga sto se zakon jacega I dalje sprovodi, samo umotan u sareni papir, sto bi rekao kolega @cestar. A onda kad Bozji ljudi govore protiv istog, oni se nadju metom napada.
Znaš, ljudi samo misle da su meta, u principu meta je ono iza njih.

Davne godine prije rata, profa nas tjerao puškadijom, a ja kad uzela pušku u ruke samo što mi kundakom ne izbilo rame, profa reče primi jače, ja primila i pogodila metu drito u srž, on sav sretan, vidiš uspjela si, drugi dan na satu s njim ne pričam, pogledava me, proziva prezimenom, ne reagiram, na koncu mi unatoč testovima za pet dao prolaznu trojku, hah osveta.

Rekoh vam ja, neke žene se nemre naučiti poniznosti pa kud puklo, znate i one na Istoku od malena uče puške, pa što ne bi ko i ja, a da tam su pravila drugačija, ee paa onda imam sreće rodih se na Balkanu
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2017., 08:57   #136
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Znaš, ljudi samo misle da su meta, u principu meta je ono iza njih.

Davne godine prije rata, profa nas tjerao puškadijom, a ja kad uzela pušku u ruke samo što mi kundakom ne izbilo rame, profa reče primi jače, ja primila i pogodila metu drito u srž, on sav sretan, vidiš uspjela si, drugi dan na satu s njim ne pričam, pogledava me, proziva prezimenom, ne reagiram, na koncu mi unatoč testovima za pet dao prolaznu trojku, hah osveta.

Rekoh vam ja, neke žene se nemre naučiti poniznosti pa kud puklo, znate i one na Istoku od malena uče puške, pa što ne bi ko i ja, a da tam su pravila drugačija, ee paa onda imam sreće rodih se na Balkanu
Pa je li ti taj predavao poniznost ili pušku?
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2017., 15:50   #137
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Znaš, ljudi samo misle da su meta, u principu meta je ono iza njih.

Davne godine prije rata, profa nas tjerao puškadijom, a ja kad uzela pušku u ruke samo što mi kundakom ne izbilo rame, profa reče primi jače, ja primila i pogodila metu drito u srž, on sav sretan, vidiš uspjela si, drugi dan na satu s njim ne pričam, pogledava me, proziva prezimenom, ne reagiram, na koncu mi unatoč testovima za pet dao prolaznu trojku, hah osveta.

Rekoh vam ja, neke žene se nemre naučiti poniznosti pa kud puklo, znate i one na Istoku od malena uče puške, pa što ne bi ko i ja, a da tam su pravila drugačija, ee paa onda imam sreće rodih se na Balkanu
U pravilu tamo kao i ovdje imaju vojnu obvezu samo muškarci, tako da ove koje su voljne i mimo toga pucati su obično dobrovoljke. Od ovih kurdskih sta tuku po tzv isilu nadalje. Hm, nešto mi se čini da baš i nisu u podređenom položaju, ta da me pukne kundakom ima da vidim sve zvijezde a možda i otkrijem neke nove galaksije. Pa da sam 50 puta muško.

Ma bitno je gurati svoj film, od tvog primjera nadalje.

Inače, mislim da je bitno ženama koje doživljavaju neku vrst pritiska pokazati da postoje muški koji se ne slažu s tim. Još ako se može kako konkretno pomoći - još bolje. Parole "bit će bolje" itd ništa ne znače , nego konkretnost. Naravno sad i sam mislim na specifične primjere tj slučajeve.
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2017., 15:57   #138
Smile

Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Ako bi kolega cestar doista tako rekao, ne bi mi preostalo drugo nego da se složim s njim.
Pa zapravo, ideja originalno potječe baš od tebe ako se ne varam, on je samo postavio protupitanje "je li bolje i šareni papir, ili neskriveni zakon jačega", parafraziram. ispravi me ako griješim.
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2017., 17:14   #139
Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post
U pravilu tamo kao i ovdje imaju vojnu obvezu samo muškarci, tako da ove koje su voljne i mimo toga pucati su obično dobrovoljke. Od ovih kurdskih sta tuku po tzv isilu nadalje. Hm, nešto mi se čini da baš i nisu u podređenom položaju, ta da me pukne kundakom ima da vidim sve zvijezde a možda i otkrijem neke nove galaksije. Pa da sam 50 puta muško.

Ma bitno je gurati svoj film, od tvog primjera nadalje.

Inače, mislim da je bitno ženama koje doživljavaju neku vrst pritiska pokazati da postoje muški koji se ne slažu s tim. Još ako se može kako konkretno pomoći - još bolje. Parole "bit će bolje" itd ništa ne znače , nego konkretnost. Naravno sad i sam mislim na specifične primjere tj slučajeve.
vražji kundak, heh, pitam se iz kog točno razloga ignorirala profu, dal je bilo zbog bolnog ramena ili prosto antiratnog inata, valda oboje, onaj dan na 'streljani', kak već zovu to mjesto, ispalila ko zna kolko, posle sam si mislila tr-tr nije ovo za zezanciju, moreš nekog i ubiti, to ono kad stvarnost više nisu filmovi a mi tek samo školarci
a i ta 'poniznost', zazvuči generalno mentalnog manjka, kaj nije, ono ko da se od žena očekuje da robuju, kako i rekosmo robovlasnički režim nije izumro
ali
ima jedan dobar pokazatelj pri kojem poniznost dođe do izražaja... recimo, kad se muški slažu sa ženama, onda ženama padne tenzija povoda za svađu pa slučajno ovajti nenamjerno i ne htijući ispadnu ponizne (lukave su, nema šta )
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2017., 19:07   #140
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Povezana je sa dominatnom kulturom; što će ona biti rigidnija i podređena religijskim pravilim to će se reflektirati na sustav zaštite određenih društvenih skupina.
Kultura i religijska pravila su u dinamičnom međuodnosu. Umjesto zaštite, koja podsjeća na paternalizam, radije bih govorio o uključenosti pojedinih društvenih skupina, općenitom smanjenju predrasuda i diskriminacije.

Možemo pogledati kako se promjena društva odvijala na Zapadu, pogotovo u žarištima promjene koja očito nisu imala nekog mentora sa strane koji je docirao o potrebi ovih ili onih promjena.

Same su elite tih društava, najčešće zbog vlastitih interesa, pokrenule promjene u pravcu širenja općeg obrazovanja, npr., uz što je obavezno išlo i uključenje tih novoobrazovanih u drugačiju društvenu podjelu rada.

Dakle, dok elite Saudijske Arabije, npr., ne aktiviraju doprinos vlastitog domicilnog stanovništva gospodarstvu, što bi iziskivalo i drugačije obrazovanje, pričanje o promjenama je stvar rituala.

Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post
Što se toga tiče - dovoljno je pogledati koji događaji su uzrokovali kretanje u neželjenom smjeru. Zapadne sile u stvorile današnju kartu svijeta, na Bliskom Istoku naročito. Granice su često napravljene van pameti, ravnalom ponekad, a kurdi recimo i dan danas osjećaju posljedice toga. Što se događa kao posljedica? Kurdski radikalizam uobličen u PKK formi. U Palestini britanci umjetno kreiraju državu Izrael, koja se narednih godina širi po palestinskom teritoriju. Posljedica? Najprije panarapski radikalizam (PFLP, PLO, Fatah) a onda i proislamski Hamas. 79-e SSSR napada Afganistan. Posljedica? Radikalno odbacivanje sekularnih vrijednosti i pojava talibana, kasnije i Al Qaede. U borbi za Alžir gine minimalno 350 000 civila, često ubijani od strane francuza na uistinu odvratne načine, kao da su igračke. Vojnici se slikaju sa ženama koje su netom silovali. U Egiptu - 4 vojne intervencije u roku od samo nekoliko godina od strane francuza, britanaca (ovima je smetalo što egipćani tvrde da je sueski kanal njihov, koje li drskosti ) i izraelaca. Irak - što za reći, pod izlikom nepostojećeg kemijskog oružja amerikanci rastaču zemlju do dna, ponovno pumpaju vodu na mlin radikalizmu i još gore - stvaraju vakuum moći, pa se taj radikalizam odmah realizira u obliku tzv. isila.

Zašto ovo pišem? Da bi se shvatio kontekst današnjeg stanja, i zašto Bliski Istok (i da su tamo hindusi bilo bi isto) ne vidi rješenje u zapadu.
Khulus, znam, u osnovi se slažem i to je dobar sažeti povijesni prikaz... ali, obzirom na pdf na kojem pišemo, morat ćemo pripaziti koliko široko zahvaćati politiku, ok ? Inače će nam postovi biti brisani, a ne bih to htio.

Quote:
Kakve to ima veze s temom? Ima itekakve. Žene se također radikaliziraju, tj traže izlaz u rigoroznim ili vrlo konzervativnim varijantama vjere. Ne oblikuje (samo) vjera njih, nego one vjeru. Naravno i muški. Dakle, ako će zapadne sile i dalje konstatno sprovoditi što fizičko što svako drugo nasilje na Bliskom Istoku, teško možemo očekivati brzi razvitak tolerantnog društva. Jasna je stvar da nije problem samo u zapadu, no s tim problemom bi se Bliski Istok suočio onda kada bi ga ostavili na miru. Što će reći, ženam Bliskog Istoka (ako se već kao treba im pomogati) je najbolje da se njihove porodice i djecu ostavi na miru.
Koloplet interesa je takav da je teško očekivati kako bi bilo koji dio zemaljske kugle danas mogao ostati u "zavjetrini", a Bliski i Srednji Istok nikako.
Ne samo države, već kompletna društva uništena su tamo prikladno dizajniranim "sekularizmima" i "islamizmima".

Možda od svih tih zemalja Iran ima nekakvu mogućnost samostalnog razvoja.
Koliko će tu mogućnost iskoristiti, vidjet ćemo.
Pred izbijanje islamske revolucije oporba šahu bila je vrlo šarolika. Mnoge Irance je privukao način prezentacije islamističke ideologije od strane intelektualaca Abolhassana Banisadra i Ali Shariatia.
Druga je stvar koliko je njihovih ideja kasnije "preživjelo" u sudaru sa Homeinijevom vrlo vještom taktikom uspostave principa "velayat-e faqih" ili "vodstva islamskih pravnika".

Quote:
Čitam ovaj članak što si stavio, zanimljv je, pa indirektno odgovaram i na njega. Govoreći uopćeno, islamski feminizam bi mogao uspjeti kada ga se ne bi tako zvalo ili zazivalo na neke tipično zapadnjačke mantre. No ono što bi moglo uspjeti je vraćanje stanja u doba ranog islama, kada su i žene bile učenjaci, a kršćani, židovi itd uživali stvarnu zaštitu.
'Islamski feminizam' je zapadnjački naziv. Bitno je koliko će pitanja koja se postavljaju u njegovom okviru dotaknuti probleme i stremljenja žena u islamskim društvima.
Neke zapadnjačke mantre, kako ih nazivaš, ne bi imale smisla niti na Zapadu prije pedeset ili sto godina. Uglavnom, dobro je da se unutar tih društava povede dijalog, bez nepotrebnog dociranja sa strane.
Što se ranog islama tiče, povijesne inspiracije su pozitivne, svakako, ali ih je nužno znati shvatiti i operativno provesti u sadašnjosti.
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:19.