Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.12.2002., 17:05   #1
“Ubij onoga ko skuplja drva subotom (u pustinji)”, riječ je Gospodnja!?!

Analiziram ti ja tako Petoknjižije posljednjih dana i naletim da jednu interesantnu sintagmu. Citirat ću pasus u cijelosti:

Kada su Izraelci bili u pustinji, nađu čovjeka
kako kupi drva u subotni dan. I oni koji su ga
našli da kupi drva dovedu ga Mojsiju i Aronu
i svoj zajednici. Stave ga pod stražu, jer još
nije bilo određeno šta treba s njim učiniti.
«Toga čovjeka treba pogubiti – reče Jahve
Mojsiju. – neka ga kamenjem zaspe izvan
tabora sva zajednica.»
Sva ga zajednica izvede izvan tabora i
zasu ga kamenjem, i on poginu,
kako je Jahve zapovjedio Mojsiju.
Brojevi 15, 32-36

Moja pitanja pobornicima nepogrješivosti Biblije i obožavateljima JHVHA, Jahvea ili Jehove, bila bi slijedeća:

1. U datom odlomku stoji da su Izraelci obitavali u pustinji, a ovaj čovjek je ipak skupljao drva. Odkad to ima drva u pustinji?
2. Da li po vašem mišljenju sakupljanje drva subotom zbilja zaslužuje smrtnu kaznu. Pokušajte se na trenutak osloboditi straha i odgovoriti objektivno.
3. Da li mislite da je bog koji osuđuje na kamnovanje čovjeka samo zbog toga što je u određeni dan sakupljao drva (u pustinji ), zaslužuje i trunku poštovanja?
4. Kada bi danas na radiju ili televiziji doznali da neka sekta kamenuje ljude samo zbog toga što rade u dan kada je po vjerovanju te sekte to zabranjeno, što bi ste o toj sekti i božanstvu koje obožava mislili?

Hvala na odgovorima. Komentari ateista, agnostika, gnostika, teista, muslimana i ostalih također su poželjni.
Semargl is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2002., 17:55   #2
Smile Pustinja života

Semargl:

1. U datom odlomku stoji da su Izraelci obitavali u pustinji, a ovaj čovjek je ipak skupljao drva. Odkad to ima drva u pustinji?


Bio ja u pravoj pravcatoj pustinji... I nebi vjerovao ima drva!


2, 3, 4:

Pustinja u svetim tekstovima simbolizira "pustinju života". Određeni oblik samoizolacije u koji se čovjek treba povuči, da vanjski svijet nebi mogao utjecati na njega. Zato je Mojsije i vodao židove po pustinji, gdje su se hranili samo manom s neba. To se uvijek odnosi na hranjenje svetim Duhom, svetim hranama i eterima od kojih se izgrađuje nova Duša.
Pandan tome imaš u NZ, kada Isus naređuje da se pripremi "gornja soba", simbol za svetište glave u kojemu postoji sedam moždanih komora, sedmerostrukog svječnjaka u hramu, sedam crkava u Aziji iz Apokalipse, pa u toj relaciji trebaš gledati i sedam dana, kao stupnjeve, kao faze jedne interakcije sa Duhom. Dakle Isus naređuje da se pripravi soba za posljednju večeru, i kako piše u Biblji, naređuje "da se dobro zavtore vrata, kako svi neprijatelji koji su vani, nebi mogli uči" Kako vanjski neprijateljski svijet, polje materijalnosti sa svojim utjecajem, nebi moglo djelovati, utjecati na one koji se pripremaju da pojedu posljednju večeru, posljednju hranu od ovog svijeta. Da nebi zasmetalo u završnom procesu, dakle na ŠESTOM stupnju, prije sedmog koji podrazumjeva jednu interakciju sa čistim Duhom. Jednim životom u Duhu koji više ne ovisi o ničemu što potječe iz materijalnog, vanjskog svijeta.
Stoga, ovi koji se zaustavljaju na šestom stupnju u šesti dan, kako bi prionuli za nešto sasvim nebitno iz materijalnog, čine jedan vrlo težak error kakoprema sebi samima tako iprema zajednici i ona mora brzo regairati. Moram ti napomenuti da drva u pustinji petrificiraju. Ona ne oksidiraju, ne trule, nego izvlače silikat iz pjeska i pretvaraju se u okamine. One dakle, zbog stvaranja određene kristalne rešetke, kristaliziraju. Kristalizacija je naziv za svakoga na duhovnom Putu tko zbog svojeg djelovanja snizi svoju vibraciju i ponovnose približi materijalnosti. Ako se sječaš, Lotova žena se okrenula, djelovala je nazadno i pretvorila se u stup soli. Da bi se Duh mogao očitovati, potrebna je zajednica, jer on, a ima određena svojstva etera, treba nesmetano fluktuirati. Ako je ta supravodljivost među pojedincima koji čine zajednicu narušena, dešava se zastoj unutar fluktuacije Duha u cijeloj zajednici.

Zato je, ako se sječate, ..."grijeh protiv Svetog Duha največi i neprostiv". Duh treba slubodno fluktuirati zajednicom! Štopanje te supravodljivosti je pogubmo, kako za pojedinca, tako i za zajednicu. Pod zajednicu mislim na one koji su na istom stupnju koji su kompaltibilni, koherentni u Duhu. Juda je npr. u skupini jednakih zaštopao stvar..i kuršlus..ako se sječate, to mu je Isus navjestio baš na posljednjoj večeri,,dakle na prelazu između "šestog i sedmog dana"

To je pogotovu opasno kada se jedna određena grupa posvečenih nalazi na prijelazu između "šestog i sedmog dana" . Na šestom stupnju trebao bi čovjek razriješti sve što se tiče ega. Na sedmom stupnju, ego više nije nije nikakav faktor, nebi ga trebalo bti, nebi trebao prestavljati smetnju, jer se predpostavlja prijelaz na život, po unutarnjem čovjeku, koji živijedino od snaga i etera Duha.
Takvog čovjeka koji se sagne, sama riječ je zankovita, nije uspravam, kičmom od glave ne fluktira Duh i ne širi se dalje po zajednici, treba čim prije likvidirati, zatuči u nama samima. To je opis jednog unutarnjeg procesa, a ne svirepo mrcvarenje sirotih ljudi po pustinji.
Svi opisi SZ i NZ tiču se, naravno na jdnom nivou, opisa unutarnjih procesa. Isto npr.

Kao i epizoda kada Petar naređuje da se likvidiraju Ananija i Safira, jer su utajili dio novca za zajednicu. I stvarno, ulaze neki tamo momci, i jedno, pa onda drugo, iznose mrtve napolje. To je novo zavjetni pandan ove SZ priče. Ananija i Safira, predstavljaju Idu i Pingalu. Dva struka zmijaste vatre, kundalinija, kanale naše svijesti.Ako u njima nešto zaostane, ako se zataji, od stare svijesti, od starog čovjeka, to se čim prije treba "likvidirati". A ti momci su određeni enzimi, koje pak luče određene žljezde, koje pak imaju određenu ulogu kod..., tralalala... nije bitno za ovu priču.
Porto is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2002., 18:00   #3
Thumbs down

Semargl, mislis da si pametan, da si otkrionesto veliko ?
Pa svi znamo sto se dogadja onome tko kusa Boga svojega.

Da si analizirao Petoknjizje, znao bi zasto je covjek kamenovan.
U teokratskom Izraelu nije bilo mjesta pogreskama, tako izravnim i tako bezobraznim.
Oni koji su svojim ocima "gledali Boga i ostali zivi", Sinaj u plamenu i glas koji izgovara Dekalog.
Za njih drugacije presude nema.


Sto se cudis?

Potrazi pa pogledaj koliko ih je poginulo od Bozje ruke jer su ("samo" ! )pogledali u Zavjetni kovceg. Tvoj sudar sa stvarnim, ljubomornim Bogom bit ce jos dramaticniji.

Jedan je poginuo jer se "samo" ( !) dotaknuo Zavjetnog kovcega.

A zasto?
Jer su neki nevjerni Zidovi mislili kako se Jehova salio kad je rekao da to nitko ne smije ciniti, kad je odredio SAMO PLEME LEVIJEVO da nosi kovceg.




Hvala Bogu koji je pravedan pa ne postupa kao sto postupa oholi covjek!



Dosljak is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2002., 18:08   #4
Lightbulb

dobro Doshljak veli...

U ono vrijeme se nije radila razlika između unutarnjih i vanjskih nivoa i procesa..morao si biti dosljedan mišlju, riječju i djelom.


Danas je opasnost za fizički integritet daleko manja, ali je puno teže, zbog stanja naših bića, zbog njihove niske vibracije, našeg intelekta koji stalno ide naokolo i skuplja nekakva drva, bavi se nebitnim stvarima za duhovni Put, kao evo što ja sad pišem ovo bezveze, a niš koristi nikome pa ni meni od toga..., umjesto da se diskretno povučem pustinju vlastita bića na rendez-vous sa Duhom.

Porto is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2002., 18:10   #5
Semargl, ta je pitanja zapravo uzaludno postavljati. Ko prvo, Biblija je samo knjiga koju su pisali ljudi i to za svoj ćef (nema ona veze s Bogom, iako većina vjeruje da ima). Očito je nekima bilo jako dosadno ili su pak jako željeli postati moćni, pa su zato napisali pun kufer gluposti koje je kakti Bog rekao. A tko voli , nek izvoli.
__________________

Open your mind
freedom's a state
GothicA is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2002., 18:53   #6
I danas Bog trazi od nas da smo savrseni mislju rijecju i djelom. Isus to uci.



* Prljav duh prlja tijelo.


Ne postoji covjek koji je u tijelu bludnik a u dusi svetac.


Price o simbolima cu prepustiti gnosticima jer bez toga ionako ne bi imali sto pisati.

Samo cu reagirati kad pocnu pisati kako se ono fizicko nije niti desilo.
Kako je npr. da je Isus "ideja" a ne stvarni covjek, Bozji sin koji je hodao zemljom cineci dobro i ucio. Koji je zaista umro i uskrsnuo.
A i sam Njegov dolazak ce razuvjeriti mnoge umove. Gorko otreznjenje... Samo tada ce biti kasno za promjenu stava.
Dosljak is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2002., 19:19   #7
Arrow Produži dalje...

Daj daj Doshljak ne lupetaj...

Semargl i ja pokušavamo zapodjenuti ozbiljan razgovor bez Jahvine intergalaktičke svemirske stanice na Orionu, bez kloniranih dinosaurusa i sotonine flote u orbiti...

Šta ti imaš kome šta prepuštat...pa ionako neznaš šta bi napisao na ovu temu.

Ovdje se govori o Starom i Novom Zavjetu. O Mojsiju, Isusu i konkretnim stvarima. Konkretnim ljudima i konkretnim procesima koji se odvijaju kako izvana tako iznutra.

Odi tamo na one svoje topice i tamo djeli lekcije ženama tj. kurvama i pederima.
I kad razgovaraš samnom ili se mi se makar i indirektno obračaš, ponašaj se kako dolikuje.
Ak češ se i dalje tak bahatit, zvat ću I.L.-a svoga prijatelja, da ti da packu po prstičima, očita lekciju i naredi da se pristojno ponašaš...
Porto is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2002., 20:12   #8
Quote:
Originally posted by GothicA
Semargl, ta je pitanja zapravo uzaludno postavljati. Ko prvo, Biblija je samo knjiga koju su pisali ljudi i to za svoj ćef (nema ona veze s Bogom, iako većina vjeruje da ima). Očito je nekima bilo jako dosadno ili su pak jako željeli postati moćni, pa su zato napisali pun kufer gluposti koje je kakti Bog rekao. A tko voli , nek izvoli.
Pisali su je naravno ljudi ali nadahnuti Bozjim duhom.

Mislim da je tebi dosadno pa onda...
 
Odgovori s citatom
Old 12.12.2002., 22:22   #9
Dragi Porto,
prije svega moram reći da vrlo cijenim tvoj intelekt i da te kao sugovornika izuzetno poštujem. Ali bih svejedno za tebe imao dva pitanja. Ako nam je Bog ovim odlomkom (ili onim o Ananiji i Safiri u NZ), zaista želio poručiti, ono što ti u svome tumačenju navodiš, zašto:

a.) to crno na bijelo (onako kako si ti vrlo lijepo objasnio) ne stoji u Bibliji;
b.) zašto bog komunicira s ljudima preko odlomaka koji navodno imaju preneseno značenje, znajući kakve sumnje, podozrenja i stravične posljedice u ljudskom društvu oni (u tom obliku) mogu izazvati?

HVALA.

Dosljak, rekao si:


Quote:
Da si analizirao Petoknjizje, znao bi zasto je covjek kamenovan. U teokratskom Izraelu nije bilo mjesta pogreskama, tako izravnim i tako bezobraznim.
Oni koji su svojim ocima "gledali Boga i ostali zivi", Sinaj u plamenu i glas koji izgovara Dekalog.
Za njih drugacije presude nema
Čitao sam ja petoknjižje, tako da znam za zakon prema kojem se subotom ne smije raditi i prema kojem je za taj prekršaj predviđena smrtna kazna. Moje pitanje nije bilo tako formulirano, pa stoga ne pribjegavaj demagogiji. Moje pitanje je bilo vrlo jasno i precizno:

Da li mislite da je bog koji osuduje na kamnovanje covjeka samo zbog toga što je u odredeni dan sakupljao drva, zaslužio i trunku poštovanja?

Ja dakle nisam upitao da li se taj bog prikazao u plamenu, ognju, oblacima ili čemu, već sve ne, jer me vulkanske erupcije na Sinaju uopšte ne začuđavaju, već da li zakon po kojem se rad u određeni dan kažnjava smrću, ima ikakve veze sa zdravom pameću, a pogotovo sa uzvišenim bićem, kakvim se smatra bog.

Tvoj odgovor se svodi na:

Quote:
Potrazi pa pogledaj koliko ih je poginulo od Bozje ruke jer su ("samo" ! )pogledali u Zavjetni kovceg. Tvoj sudar sa stvarnim, ljubomornim Bogom bit ce jos dramaticniji.

Jedan je poginuo jer se "samo" ( !) dotaknuo Zavjetnog kovcega.

A zasto?
Jer su neki nevjerni Zidovi mislili kako se Jehova salio kad je rekao da to nitko ne smije ciniti, kad je odredio SAMO PLEME LEVIJEVO da nosi kovceg.
Dakle, da potražim još monstruoznosti koje su oholi svećenici pripisali bogu, u cilju zastrašivanja sujevjernog naroda=njihovog enormnog bogaćenja. Dovoljno je samo pogledati zakone koji se odnose na donošenje zlata u svetište, prinos žrtava (ovnova, kolača, prženica), pa da svakome sa trunkom razuma u glavi bude jasno ko je tu sakupljao “žuto” u vreću i mastio brk.


Quote:
Jer su neki nevjerni Zidovi mislili kako se Jehova salio kad je rekao da to nitko ne smije ciniti, kad je odredio SAMO PLEME LEVIJEVO da nosi kovceg.

mislili su da se šalio??? ...e ovo je ubjedljivo najgluplji argument koji sam dosad čuo. Znači, po tebi, bog nema načina da pokaže svoj manjak smisla za humor, izuzev ubijanjem, spaljivanjem itd… svakoga ko mu nedozvoljeno… joj (krepavam od smijeha)… pogleda u sanduk.

I na poslijetku je tvoj zaključak:

Quote:
Hvala Bogu koji je pravedan pa ne postupa kao sto postupa oholi covjek!
No coment.
Semargl is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2002., 23:05   #10
živa riječ

Semargl,

i ja cijenim tvoj intelekt, dapače, svojim promišljanjem i postanjem me dovodiš u poziciju da pokrenem svoju intuiciju na ispomoč intelektu, koji, da budem iskren, niti u jednoj situaciji koja se tiče duhovnih pitanja ne može sam za sebe dati ikakav smisleni odovor.

I baš zato se pozivam i apeliram kod tebe na jedinstvo to dvoje, glave i srca kod daljnjeg promišljanja i da, za pitanje pod

a.) ne čitaš i ne shvačaš stvari onako kako pišu crno na bijelo, nego između redova, jer ova materijalna manifestacija Objave koja se nalazi u Knjizi, Bibliji je samo mrtvo slovo na papiru. Ali je i kao takva pisana na više nivoa i ima svoju snagu. Čitanjem ove materijalne, samo se usmjeravaš na čitanje onog što se, kod gnostika naziva Nevidljiva Biblija, a u kršćanskoj (čitaj: Biblijskoj) terminologiji naziva se Živa Riječ Božja. iliti Voda sa Izvora.

b.) Ali Bog uopće ne komunicira s ljudima na taj način! Preko odlomaka ili knjiga. Bog s ljudima komunicira jedino preko onog što i može poznavati Boga, jer je od njega samog i poniklo: Preko Božanske Iskre u nama. Iskre duha. Božanske Esencije. Kamena Mudraca. Lotosa. Preksranog dragulja. Zrna goruščice. Sjemeke Duha.

Knjige i sveti tekstovi pisani su jezikom i simbolima razumljivim aktuelnom trenutku kada su nastajali. Isus je puku govorio u prispodobama i one su ostale zabilježene u Bibliji, ali je unutarnjem krugu svojih učenika direktno navještavao Otajstva iliti Tajne Kraljevstva Božjeg, a to, vidiš, nije ostalo zapisano izjednog i jedinog razloga: Jer nije za svačje uho. I prenosi se ili usmeno ili na nekim sasvim drugim nivoima i metodama.

Knjige i sveti tekstovi imaju samo jednu ulogu: Da pripreme čovjeka za taj susret s Bogom. Da budu triger za svijest. Da uvedu čovjeka u jedno stanje, zaokupljujuči sav ego određenom tematikom, da budu fokus, žarište njegove pažnje, da ga usmjere, na način kako to naš duh usmjerava i molitva i da ga pripreme za onaj susret i ono istinsko čitanje na nekim sasvim drugim nivoima koje se dešava negdje duboko u nama samima.
Porto is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2002., 09:35   #11
Ako ti netko prijeti da ce te ubiti ako skupljas drva subotom,
nije uopce bitno da li je to moralno ili nije,
Ovo je stvar zdravog razuma.
I nije tesko uociti prijetnju po cijenu zivota.
A bas skupljanje drva subotom i nije neko iskusenje.

Ali ima i onih koji smatraju da iskonski poriv skupljanja drva prenosi s generacije na generaciju te se zapravo radi o genu za skupljanje drva te oni ne bi smjeli biti osudjeni ,
jer nisu se oni htjeli roditi tako.

I zato mislim da bi za ljude s porivom da subotom skupljaju drva
trebalo uvesti posebne zakone o njihovim pravima,
te omoguciti im ranopravnot i mogucnost medjusobnog sklapanja braka i usvajanje djece.....
xara is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2002., 10:06   #12
Re: živa riječ

Quote:
Originally posted by Porto
Knjige i sveti tekstovi imaju samo jednu ulogu: Da pripreme čovjeka za taj susret s Bogom. Da budu triger za svijest. Da uvedu čovjeka u jedno stanje, zaokupljujuči sav ego određenom tematikom, da budu fokus, žarište njegove pažnje, da ga usmjere, na način kako to naš duh usmjerava i molitva i da ga pripreme za onaj susret i ono istinsko čitanje na nekim sasvim drugim nivoima koje se dešava negdje duboko u nama samima.
mislim da je ovo potrebno još jednom naglasiti.

pozdrav,
gogo
gogo is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2002., 11:47   #13
Stari Zavjet shvaćamo nekako vanjski, dok nakon Kristova dolaska sve se to shvaća puno dublje. Mada, i Stari Zavjet se može shvatiti duboko, tj. može shvatiti onaj kome je dano da shvati. Nije to samo puko fizičko izbjegavanje rada subotom. Ti subotom zaista fizički možeš raditi, a biti u počinku Kristovu. Ali rijetki su oni koji su doista u njegovu počinku. Tko je u njegovom počinku može naizgled kršiti sve zakone, ali u biti ne krši ni jedan zakon. Eh...pa sad..možda netko i skuži što sam mislila....

A što se kamenovanja tiče, ja kamen shvaćam kao pozitivan simbol u Bibliji. Sve što je od kamena to ostaje, trajno je, dok glineno propada. Glina je u ovom slučaju negativac. I Babilonska kula je bila građena od gline umjesto od kamena, a znamo što Babilonska kula označava.

Dakle, kamenovanje, u simboličkom smislu, ne mora značiti nešto negativno.....
Uranus is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2002., 11:55   #14
Quote:
…intelektu, koji, da budem iskren, niti u jednoj situaciji koja se tiče duhovnih pitanja ne može sam za sebe dati ikakav smisleni odovor. I baš zato se pozivam i apeliram kod tebe na jedinstvo to dvoje, glave i srca kod daljnjeg promišljanja…
Nisam baš kompetentan što se ovoga tiče, ali, da li ovdje aludiraš na svijest i podsvjest? Koliko sam shvatio, tek ovlaš čitajući neku literaturu, naš intelekt je dio jednog od dva polja aktivnosti našeg uma, koji se zove svijest i razmišlja objektivno. i uči kroz posmatranje, iskustvo i obrazovanje. Podsvijest (drugo polje aktivnosti) međutim razmišlja subjektivno i dolazi do izražaja u času kada su objektivna čula pasivna, tj. radi se o dijelu ljudskog uma koji izbija u prvi plan u trenucima kada objektivni um zadrijema ili miruje. Citirat ću jedan odlomak iz knjige Džosefa Marfija, “Moć podsvijesti” koji me je podsjetio na neka tvoja stajališta:

“Dakle subjektivni um vidi i čuje, a da pritom ne koristi prirodne organe vida i sluha, posjeduje sposobnost vidovitosti…Uz pomoć subjektivnog uma, svako od nas je u stanju da čita misli svojih bližnjih ili sadržaj zapecacenih pisama

i

“Svako ko želi da savlada vještinu istinske molitve mora da shvati prirodu odnosa objektivnog i subjektivnog uma.”

Rekao si:

Quote:
ne čitaš i ne shvačaš stvari onako kako pišu crno na bijelo, nego između redova, jer ova materijalna manifestacija Objave koja se nalazi u Knjizi, Bibliji je samo mrtvo slovo na papiru. Ali je i kao takva pisana na više nivoa i ima svoju snagu. Čitanjem ove materijalne, samo se usmjeravaš na čitanje onog što se, kod gnostika naziva Nevidljiva Biblija, a u kršćanskoj (čitaj: Biblijskoj) terminologiji naziva se Živa Riječ Božja. iliti Voda sa Izvora.
Da, mislim da sam shvatio o čemu govoriš, ali problem je u tome, što OGROMAN broj ljudi jednostavno nije ni dovoljno obrazovan ni načitan da bi počeo razmišljati na taj način. Pogledaj samo na što liči današnji svijet (i svijet tokom čitave povijesti), upravo zbog toga. koliko je ljudi moralo umrijeti i djece zaplakati, zbog toga što neki jednostavno nisu bili u stanju razmišljati kao ti. Stoga, isključujem da je Biblija, ili Kur’an bilo kakva objava. Mistici i gnostici, poput tebe, vremenom su stvorili svoja mnogo prihvatljivija i humanija tumačenja, koja će, nadam se iskreno, jednog dana, odnijeti pobjedu nad ovim bukvalističkim i nazadnim. Zapadna civilizacija srlja u propast zbog svoje dekadencije, ali smatram da neka dogmatska religija poput kršćanstva ili Islama uopšte nije alternativa tome. Stoga bih najviše volio da jednom nastupi doba opšteg prosvjetiteljstva i duhovnog i filozofskog preporoda ljudi. Tko zna, možda to i nije tako nemoguće. Tada bi se možda ostvarila ona Isusova “Kraljevstvo nebesko je u vama.” ko god bio Isus i što god on pod time mislio.



Rekao si:

Quote:
b.) Ali Bog uopće ne komunicira s ljudima na taj način! Preko odlomaka ili knjiga. Bog s ljudima komunicira jedino preko onog što i može poznavati Boga, jer je od njega samog i poniklo: Preko Božanske Iskre u nama. Iskre duha. Božanske Esencije. Kamena Mudraca. Lotosa. Preksranog dragulja. Zrna goruščice. Sjemeke Duha.
Ovo potpisujem. Bog (ma kakav entitet on bio) na neki način djeluje na našu podsvjest. Samo treba dobro otvoriti uši i poslušati njegov/njezin glas. Kao što je to negdje lijepo istakao parsifal, molitva je u suštini razgovor sa samim sobom.

Quote:
Knjige i sveti tekstovi pisani su jezikom i simbolima razumljivim aktuelnom trenutku kada su nastajali.
Tačno i upravo zbog toga oni nisu “nepromjenjiva” riječ božija za sva vremena, kao što to sve (a naročito ove abrahamske), religije propovjedaju. Svete knjige su i nastajale iz potrebe čovjeka da spozna boga, a ne kao posljedica božije želje da daje ekskluzivitet pojedincima (poput proroka) da vide anđele, čuje njegov glas itd, dok drugima prijeti paklom ako posumnjaju u samo jedan segment te sumnjive priče.

Quote:
Isus je puku govorio u prispodobama i one su ostale zabilježene u Bibliji, ali je unutarnjem krugu svojih učenika direktno navještavao Otajstva iliti Tajne Kraljevstva Božjeg, a to, vidiš, nije ostalo zapisano izjednog i jedinog razloga: Jer nije za svačje uho. I prenosi se ili usmeno ili na nekim sasvim drugim nivoima i metodama.
Eh, vidiš to ne razumijem. Zašto to ne bi bilo za svačije uho? Zar, ne bi zapravo ljude trebalo prosvjetljivati, učiti ih da neprestano postavljaju pitanja (Sokrat), a ne dijeliti ih na one koji znaju i one koji ne znaju. doduše, ne znam toliko o gnosticima, pa možda i griješim po ovom pitanju. Ako griješim, bit će mi drago da budem ispravljen.

Quote:
Knjige i sveti tekstovi imaju samo jednu ulogu: Da pripreme čovjeka za taj susret s Bogom. Da budu triger za svijest. Da uvedu čovjeka u jedno stanje, zaokupljujuči sav ego određenom tematikom, da budu fokus, žarište njegove pažnje, da ga usmjere, na način kako to naš duh usmjerava i molitva i da ga pripreme za onaj susret i ono istinsko čitanje na nekim sasvim drugim nivoima koje se dešava negdje duboko u nama samima.
Zanimljivo, ali i suviše riskantno, jer ne dođu svi do takve spoznaje, a to ima za posljedicu tragična dešavanja, i u nama i za svijet oko nas.
Semargl is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2002., 12:07   #15
U židovskoj Bibliji (Stari zavjet) jednostavno ima previše spornih stvari koje se ne mogu protumačiti ni na simbolički način, da bi se ta knjiga mogla prihvatiti kao Božja riječ!

Činjenice su slijedeće:

1) Stari zavjet nije ništa drugo nego židovska mitologija!

2) Bog nije s nikakvim narodima sklapao saveze, osobito ne sa Židovima!

3)Jahve je židovski nacionalni Bog! (izmišljeni, naravno)

4) Mojsije je židovski vođa koji je kao i svaki vođa pokušao zakonima urediti urediti odnose u svom narodu.
Bog nije dao Mojsiju nikakve zakone, Mojsije je samo koristio ime Jahvino da bi te svoje zakone lakše progurao među narod!

5) Božja riječ na Zemlji u doslovnom smislu ne postoji!
Sve je to samo nesavršena ljudska riječ!
Super Hrvoje is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2002., 12:29   #16
ja subotom pijem

Svatko tumači bibliju na svoj način, u odnosu na osobni "tunel realnosti". Tokom života čovjek oblikuje određeni model razmišljanja, sve što pročita u bibliji mora proći određeni umni filter kako bi se uklopio u taj model.
Taj umni filter može biti pod utjecajem društva (u današnje vrijeme je nepojmljivo da nekog ubiju jer je skupljao drva u subotu), odgoja u djetinjstvu ili tehnike koja je u stanju isprati mozak i usaditi druge modele (npr. Scientologija).

Ako za par tisuća godina bude normalno ubijanje ljudi jer su skupljali drva u subotu (možda u toj budućnosti drva budu tako rijetka da će ih biti općenito zabranjeno skupljati), onda će taj odlomak izgubiti simbolično značenje i biti će citiran kao konkretna mudrost tj. kao proročki tekst i time će se potvrđivati
autentičnost biblije.

R.A.Wilson : "What the Thinker thinks, the Prover will prove"
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2002., 14:29   #17
Question Re: Pustinja života

Quote:
Originally posted by Porto



Kao i epizoda kada Petar naređuje da se likvidiraju Ananija i Safira, jer su utajili dio novca za zajednicu. I stvarno, ulaze neki tamo momci, i jedno, pa onda drugo, iznose mrtve napolje. To je novo zavjetni pandan ove SZ priče. Ananija i Safira, predstavljaju Idu i Pingalu. Dva struka zmijaste vatre, kundalinija, kanale naše svijesti.Ako u njima nešto zaostane, ako se zataji, od stare svijesti, od starog čovjeka, to se čim prije treba "likvidirati". A ti momci su određeni enzimi, koje pak luče određene žljezde, koje pak imaju određenu ulogu kod..., tralalala... nije bitno za ovu priču.
Enzimi, žljezde?
Možeš li molim te malo više o tome, baš me zanima (pm ako bi to pokvarilo topic)



Porto, slažem se sa svim što si rekao.
I vjeruj mi, tvoje pisanje tu nije uzaludno, širiš znanje i svijest.
Pozdrav!
 
Odgovori s citatom
Old 13.12.2002., 14:31   #18
Quote:
Originally posted by Super Hrvoje

Činjenice su slijedeće:

1) Stari zavjet nije ništa drugo nego židovska mitologija!

I mitologija je način prenošenja božje poruke preko nesvjesnog, kolektivnog nesvjesnog.
 
Odgovori s citatom
Old 13.12.2002., 14:39   #19
Ti, Semargl,

moras prvo procitati recimo od C.G. Junga " Odgovar na Joba" i vidjeti kako se traze odgovori na pitanja koja su fizicki nemoguca: upravo u tome sto se ne zahtjeva na fizickoj mogucnosti, nego sto se uzmu hipoteticke preptostavke na planu metafizicke osnove. tj. traze se odgovori, da li postoji jedan paralelni svjet o kome se daje samo iz nekih hipoteza i njezinih uticaja na ljudski um.

Osim toga sam Isus je rekao i dosao na zemlju, zato sto zidovi nisu pratilui Boziju rijec, nego sami izmisljali, iz svoga obicajnog prava i naravno svojih potreba, sta je pravedno i sta je Bozije, tako da se nemora taj Zidovski dio Biblije, kao potpuno autentican smatrati, iako je on u velikom tj. vecem dijelu veoma poucan.
Spasic Jurij is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2002., 20:41   #20
Semargl...

Nijedan covjek ne moze samo intelektom razumjeti biblijskog Boga, treba vise od toga!
 
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:18.