Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.03.2006., 19:54   #1
Aterom

Mojoj sestri se upalio aterom. Očistili su ga do pola "na živo", jer kažu da anestezija ne deluje na to mesto kada ima gnoja. Sledeće nedelje treba da joj ga očiste do kraja, da li neko zna da li postoji ipak ikakva anestezija? Jer su bolovi užasni.
Hvala!
Shina is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2006., 21:23   #2
Nisu uzasni i ne postoji nikakva druga anestezija. Ne za aterom.
MangoAnanas is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2006., 21:25   #3
i kako da se ja sad igram moderatora kad ne znam sto je aterom?
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2006., 22:19   #4
Pa, meni ih je opisala kao užasne, i izgleda kao pod šokom. Šta znam. Čistili su joj do pola aterom deset minuta, pa su stali da bi nastavili drugog dana, da joj bude lakše.
A šta je aterom... sledi uskoro
Shina is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2006., 00:28   #5
nema anestezije. dok je upaljeno, ne. [been there, done that. ]

ali bude ti lakse poslije.
Crimson Petal is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2006., 00:58   #6
Aterom je benigni tumor nastao zbog začepljenja izvodnog kanala žlijezde lojnice, koja se pretvara u cistu ali i dalje proizvodi i taloži loj. Kada se rastegne i poveća do veličine koja ishemizira vlastitu krvnu opskrbu počinje upala.
Zatim nekrotizira dio kože neposredno iznad ateroma te se on isprazni van (fistulira).
Naravno da boli - boli svaki prišt, pa tako i ovaj, koji je u biti to isto, samo veće
I kada je onako crven i napet se samo malo ubode u njega da se sadržaj isprazni jer najviše boli rastezanje kože i okolnih struktura nastalim gnojem koji proizvode bakterije koje su se naselile u to ishemično područje - načini se mala incizija tenotomom koja ne boli više od uboda iglom, zatim se isprazni sadržaj (odvratno smrdljivi užegli loj pomiješan sa gnojem, gadnim as well, to mi se cijeli život gadi, smrdi poput rigače ), ispere šupljina hidrogenom i fiziološkom i onda se stavi unutra mali gumeni dren ili lašvica ili se samo zagura ugao od gaze - bitno je da se taj incizijski otvor sppontano ne zatvori.

Da boli - boli. Da boli užasno i neizdrživo - ne boli. Da ima ljudi koji ne podnose nikakve boli - i to stoji. No, da se treba ponekad malo suzdržati i nešto otrpiti, pogotovo radi nekog većeg cilja (u ovom slučaju da prestane upala i daljnja bol) - i to stoji, itekako.
Ja sam nedavno imala pacijenticu koja mi je poslana hitno, preko veze (a te u startu "obožavam") kao tumor u pazuhi, strašno, brzo,brzo, itd. Bio je upaljeni aterom kojeg sam incidirala. Ova je pri tom toliko izvodila da mi je, iako sam beskrajno strpljiva, došlo da je odvalim onako, zidarski.
Usput, imala je najružnije napravljene silikonske cice koje sam ikada vidjela - stršale su joj kao dva komada gipsa na torti
Dolazila je još na nekoliko previjanja, svaki puta kod ispiranja se vješala o instrumentara (iako je bol kod ispiranja minimalna, a već je upala popustila jer je uzimala antibotik), nije uopče htjela dignuti ruku, tako da joj se rame ukočilo. Na kraju, kada sam već izgubila živce, i rekla joj da ako ne #otvori# pazuhu kako Bog (tj.ja) zapovijeda, da ću je poslati psihijatru jer se tako ne ponaša normalna žena od 35 godina, počela je slušati i za par dana je sve zacijelilo.

Eto, call me zločesta i opaka

U principu, kod dobrog i poštenog ispiranja za vrijeme upale, može se ponekada u poptpunosti "očistiti" kompletna ljuska ciste pa ne treba kasnije operirati na hladno. No, ponekad se jednostavno upalom fiksira pa treba nakon nekoliko tjedana napraviti extirpatio in toto, u lokalnoj anesteziji koja tada djeluje (naime, lokalni anestetici su alkalni, a upala gomila na mjestu kisele produkte, pa se lokalni anestetik jednostavno neutralizira vežući se i postane neaktivan...Kemik, ovo je very simplex kemijsko pojašnjenje, ne se srditi ).

Zato, kada se ima aterom, treba ga odstraniti dok nije još upaljen, onda se dobije estetski ožiljak
a ni ne boli....
__________________
Promijenila sam se...puno sam zločestija nego prije!
Bojte me se, jako me se bojte...
Riječanka2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2006., 01:05   #7
meni rekao kirurg ovako: "na ljestvici od 1 do 10, ovo je negdje 7."

na to sam ja , tako da nije bilo ni vremena za vristanje.

a ja inace sizim i kad se porezem na papir.
Crimson Petal is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2006., 01:07   #8
Crimson, kada ja radim, to je negdje između 3 i 4; imam laku ruku
__________________
Promijenila sam se...puno sam zločestija nego prije!
Bojte me se, jako me se bojte...
Riječanka2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2006., 01:15   #9
meni je dr. rekao "pa ti studiras med... njanja... izdrzat ces ti to." a ja njemu "pa ne studiram zato da mene rezuckate, nego hocu ja rezuckat druge ljude."

a jos su mi poslali djecjeg kirurga.





edit: ako dvaput postas isto, kliknes na tu svoju poruku na edit i onda ti pise dolje u desnom kutu izbrisi pa si mozes obrisati post.
Crimson Petal is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2006., 01:20   #10
Quote:
Riječanka2 kaže:
Zato, kada se ima aterom, treba ga odstraniti dok nije još upaljen, onda se dobije estetski ožiljak
a sto ako ostane ne-estetski oziljak? znam da smo vec pricali o tome na onoj drugoj temi o oziljcima. jel se isplati to uopce ponovo prckati? da bi dobili malo manje ne-estetski oziljak?
Crimson Petal is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2006., 01:35   #11
Dječji kirurzi su najgori - uvijek rade s uspavanim pacijentima (djecu se ne radi u lokalu) pa nemaju feelinga (ma , šalim se !!!!)

Naravno da se neestetski ožiljak treba nastojati popraviti i učiniti manje uočljivim - to je moj svakodnevni kruh
Isto kao i kad te frizer ošiša na "skaline" - ideš opet da ti on ili neki drugi popravi frizuru

Pa sada, kosa ili ožiljak - rezultat je isti ; ako ne valja, treba popraviti
__________________
Promijenila sam se...puno sam zločestija nego prije!
Bojte me se, jako me se bojte...
Riječanka2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2006., 01:41   #12
hmmm... mogu ja doci kod tebe?
pa da odmah par komada sredimo.

hehe...

ja sam se usrecila jer mi se stvaraju yuck oziljci... keloidni, valjda. katastrofa. nije da patim sad na estetiku, ali ima jedan [od 4] kojeg bi se htjela rijesiti. ovi drugi mogu i ostati , ali taj jedan me baca u ocaj.
Crimson Petal is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2006., 01:43   #13
Quote:
Crimson Petal kaže:
meni je dr. rekao "pa ti studiras med... njanja... izdrzat ces ti to." a ja njemu "pa ne studiram zato da mene rezuckate, nego hocu ja rezuckat druge ljude."
e, to se traži! ljudi koji postaju doktori zato što drugima žele nanijeti bol
Aphex is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2006., 01:48   #14
jedan sorry autoru sto mu malo kradem temu...


ja odem kod dr. poskidat neke vragove sa sebe [tipa madez i sl.] i onda zavrsim s jos vecim problemom. rekla mi je moja fizijatrica da ni u ludilu ne dam da mi nesto po glavi rezckaju. rekoh, pa vec jesu.

no, sad kad vidjeh ovo: http://www.vasezdravlje.com/izdanje/clanak/65, mozda ipak moj i nije tako strasan.


Quote:
Aphex kaže:
ljudi koji postaju doktori zato što drugima žele nanijeti bol
cuj, da sam to htjela ~ otisla bih na stomatologiju!
Crimson Petal is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2006., 01:56   #15
Quote:
Crimson Petal kaže:
cuj, da sam to htjela ~ otisla bih na stomatologiju!
tru, tru.. ova moja je, čini se, postala zubarica kad joj je propala karijera u klaonici..
Aphex is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2006., 02:21   #16
Ljudi... hvala! (;
Shina is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2006., 02:27   #17
reci seki da malo stisne zube i to je to. kazem, bit ce joj puno lakse poslije.
Crimson Petal is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2006., 10:35   #18
odlicno,

puno hvala svima na objasnjenjima, sad znam sto je aterom, pa mi je odmah lakse...

Jasno mi je da lokalna u takvim situacijama ne djeluje (ima jos nekoliko razloga, osim onog koji je navela rijecanka, ako se ne varam), ali kaj se ne moze ljudima koje to toliko boli naprosto dat nesto sistemski da im se malo olaksa? Mislim, svima je jasno da ljudi razlicito podnose bol, pri tom ne mislim na rijecankinu glumicu, nego na to da se neki ljudi tolko uplase da im se fakat cini da im je bol neizdrziva? Kaj ne bi bilo lakse spucat im 5 kapi Tramala, obavit za pol sata posao, a njima rec da se ne voze sami doma? Mislim, ne buju se od jednom navukli. Osim toga, sigurno postoji jos hrpa takvih oralnih analgetika koji bi mogli pomoc i pacijentu i lijecniku.

Ajd, objasnite laiku (koji je ipak odrastao u bolnicama, pa nekaj i kuzi) zakaj se to ne moze napraviti, ili moze ali se ne radi i zakaj se ne radi?
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2006., 10:37   #19
Quote:
Riječanka2 kaže:
kako Bog (tj.ja) zapovijeda

E, da, btw, ti si potpuna ludjakinja!

Me likes you...
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2006., 10:55   #20
eeee... super rasprava

moram reci da je bol totalno subjektivna i da istu bol dvije osobe razlicito dozivljavaju.
to sam nedavno naucila

znam samo da od nedavno imam jebene kredite na bol i da kad kazem da me nesh jako boli onda to fakat jako boli
__________________
Hormonella de Rum
atlantis is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:53.