Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.10.2017., 06:30   #2541
Pošto se o tome jako malo prica (zbog cijene) da li netko zna kolika je uopće cijena iskopa u te 3 solucije? Da li pricamo o 50 000kn? Vise, manje?
davorradman is offline  
Old 19.10.2017., 12:54   #2542
ovisi kolko kvadrata trebas grijati, dobivas povrsinu koju treba iskopati. nesto sam po forumima nasao da je za 150m2 stambenog prostora potrebno iskopati oko 400m2 povrsine na dubinu od oko 1,5m. dakle 600 kubika zemlje cijevi idu na oko 80cm jedna od druge.

ne mora se sve odjednom iskopati, dakle kompletan bazen već se valjda može dio po dio budući su cijevi max dugačke oko 100m, kao i krugovi podnog grijanja.. iskopaš 4m širok, 20m dugačak jarak, položiš jedan krug (2x vamo tamo = 80m) i to ponoviš 5 puta.

cijena bagera je mojem kraju oko 200kn po satu. ovisi puno o sastavu tla, jel cista meka zemlja ili imas korijenje, kamenje itd.

pitaj lokalne bagerdžije kolko racunaju sat ili kubik iskopa zemlje uz napomenu da ne trebas odvoz, samo iskop.
mikislavac is offline  
Old 19.10.2017., 13:15   #2543
Zanima me kolka jacina je ove pumpe nemogu procitat nigdje kolko je kilovata,
https://drive.google.com/file/d/0B8w...w?usp=drivesdk
Isto me interesira dal se moze ta pumpa iskoristit za grijanje kuce,npr plocasti izmjenjivac plin- voda pa voda u puffer onda u centralno.
https://drive.google.com/file/d/0B8w...w?usp=drivesdk
S obzirom da je stara 10 godina dal se opce to isplati
Hvala
bugy1234 is offline  
Old 19.10.2017., 15:16   #2544
Quote:
mikislavac kaže: Pogledaj post
ovisi kolko kvadrata trebas grijati, dobivas povrsinu koju treba iskopati. nesto sam po forumima nasao da je za 150m2 stambenog prostora potrebno iskopati oko 400m2 povrsine na dubinu od oko 1,5m. dakle 600 kubika zemlje cijevi idu na oko 80cm jedna od druge.

ne mora se sve odjednom iskopati, dakle kompletan bazen već se valjda može dio po dio budući su cijevi max dugačke oko 100m, kao i krugovi podnog grijanja.. iskopaš 4m širok, 20m dugačak jarak, položiš jedan krug (2x vamo tamo = 80m) i to ponoviš 5 puta.

cijena bagera je mojem kraju oko 200kn po satu. ovisi puno o sastavu tla, jel cista meka zemlja ili imas korijenje, kamenje itd.

pitaj lokalne bagerdžije kolko racunaju sat ili kubik iskopa zemlje uz napomenu da ne trebas odvoz, samo iskop.
A dozvole, hr vode, simo tamo. Pa ne smijes samo tako kopati bez da si platio.
Mekto is offline  
Old 19.10.2017., 18:12   #2545
na svojoj privatnoj parceli ne smijem postaviti cijevi u zemlju na 150cm dubine? prvi glas.
mikislavac is offline  
Old 19.10.2017., 18:55   #2546
Quote:
Mekto kaže: Pogledaj post
A dozvole, hr vode, simo tamo. Pa ne smijes samo tako kopati bez da si platio.
Smiješ. Nedavno sam postavio pitanje korištenja podzemnih voda na legalis forumu, i jasan je bio odgovor da je korištenje vode za privatne svrhe besplatno, ako se kopa do prvog vodonosnog sloja. Također, to se može pročitati i ovdje:
http://www.voda.hr/hr/pitanja-odgovori
Jasno piše i da je slobodno koristiti ju za grijanje.
Ja koristim podzemnu vodu za cijelu kuću, testirana je bila u hrvatskom zavodu za javno zdravstvo i potpuno je ispravna. Račun za vodu mi je 16kn.
hegedus is offline  
Old 23.10.2017., 22:02   #2547
Erwin i ostali, imam pitanje. Radim MK od 110m2, podrucje Zagreba, i dobio sam ponudu za TP Bosch Compress 6000 (7kWh) za cca 35 000 KN sa PDV-om. Nitko nije cuo za nju? Uz nju ide i 200l spremnik za vodu, ako koga zanima, dodatno oko 3500kn.
Kako ni ja nemam u kuci nista od energenata osim struje, grijanje ce biti podno, moje razmisljanje, kao i mog montazera TP da idem na 5-6 kWh solarnih ploca da si smanjim racun struje, a ne ove sheme sa solarnim kolektorima kada ti daju tople vode kada ti najmanje treba, a imas TP koja ima ogroman COP ljeti. Posto je ugradnja solarnih ploca po kWh ugrubo oko 1000 EUR cini mi se da to na 10-tak godina ima smisla posebno za one koji misle da ce cijena jos ohoho ici gore u tom periodu. Misljenja?
Pozdrav.
whiterosezagreb is offline  
Old 23.10.2017., 22:12   #2548
Solarne ćelije su super, ali ako se ne varam, više nema programa za prodaju struje HEP-u?

A ići na sistem sa baterijama ne vjerujem da moze biti sretno rijesenje.
davorradman is offline  
Old 23.10.2017., 22:46   #2549
Zaboravi na prodaju struje HEP-u, barem u onom suludo isplativom (za korisnika) obliku. Ono sto mi je sugerirano od firme koja bi mogla ugradjivati solare je da idem na princip ugovora sa HEP-om da otkupljuje viskove koji nastanu u peak-u ljeta, a ti viskovi onda smanjuju racun za struju zimi jer se obracun obavezno radi svakih godinu dana. Cini mi se ispravnom idejom, ali bih trebao instalirati minimalno 6 kWh solara da bi dosegnuo te peak-ove i potencijalne isplate HEP-a u vidu smanjenih racuna zimi. Moja je ideja da idem prvo sa 4 kWh pa onda svake godine dizem broj solara, ali bi me u biti zadovoljilo kada bih 70 posto racuna bilo smanjeno sa solarima. Kasnije, kada uspijem u naumu da kupim elek. auto za max 150 000 kn, u listu isplativosti solara ulazi i elek auto. To je posebna shema onda zbog nacina punjenja, nocnog punjenja kao i modaliteta koji trenutno Nissan ima u pripremi a to je koristenje baterija automobila za dnevno napajanje kucnih potreba strujom... Ali o tom, potom. Pozdrav.
whiterosezagreb is offline  
Old 24.10.2017., 06:33   #2550
Ako budeš išao sa time, svakako podijeli iskustvo ovdje na temi za solare.
Ja sam nešto malo istraživao pa zakljucio da sistem kod nas josne postoji. Sve je bez glave i repa, isplativosti, koliko sam vidio, nema.
Najbolji sistem mi je sa onim velikim daimlerovim baterijama, ali najmanja dođe 10 000 eura.

Ali kombinacija TP+PV+el auto je svakako budućnost. Samo što eto kao i u svemu, hr malo kasni sa svime
davorradman is offline  
Old 24.10.2017., 08:26   #2551
Je, mi uvijek kasnimo par godina do desetljice za svijetom. Btw cak je u UK i Ikea isla u prodaju i montazu solarnih ploca. Mislim Ikea, mislim UK. Ali eto, u Hr sa mega solarnim potencijalima nije isplativo imati solare spram Engleske gdje je sunce ocito jace Pa sam poslao mail nasoj Ikei da li oni to planiraju uvesti. Vjerojatno je upitnik iznad glave onog tko je u Ikei to procitao slican nasim institucijama koje bi solare trebale pogurnuti. Btw ja sve nekako racunam za isplativost unutar 10 godina pa ako cu imati nizi racun za recimo 3500 kn godisnje, dvije godine mi treba za isplatiti ugradjeni kWh ploca. Pa tako godinu po godinu. A mislim da bi 300 kn trebao sistem cak i od samo 4 kWh ustedjeti mjesecno. Vidjet' cemo. Pozdrav
whiterosezagreb is offline  
Old 24.10.2017., 08:56   #2552
Po meni, danas kod nas u HR, ako bi isao putem alternativnih izvora energije, ti mozes napraviti samostojecu obiteljsku kucu gdje osim vodovoda mozes biti apsolutno neovisan. Dobro izolirana kuca, grijanje na drva, struja preko solara i baterija, kanalizacija - bioloski procistac. I da je to neka vikendica u bespucima Like ili na nekom otoku - to hoda. No u realtivno urbanijoj sredini, ako je moderna izolirana kuca, jeftinije je i prakticnije biti spojen na kanalizaciju pa nemas nikakve brige a i prikljucak struje. Ako imas sve A+++ aparate, LED osvjetljenje - neces puno na to trositi. A sa TP zrak/voda i fancoilima mozes na jeftin nacin i grijati i hladiti kucu, da rata struje bude toliko prihvatljiva da solari i baterije bas i nemaju smisla financijski.
europe2seoul is offline  
Old 24.10.2017., 09:42   #2553
Mislim da ce (ako ikad) zazivjeti ugradnja solara i poticana sredstva, ili kroz kupnju opreme ili na otkupu viskova, samo kada se cijena elek. energije digne do odredjene granice. U UK nema nimalo vise sunca negoli kod nas, upravo suprotno, ali je cijena struje poprilicno velika tako da ostavlja mogucnost da se racuni smanjuju ugradnjom solara. Nigdje u svijetu potpuno neovisni sistem (gledajuci samo na struju, ali se odnosi i na vodu i odvodnju) nije rentabilan jer jednostavno previse kosta. Jos u slucaju neke vikendice voda i odvodnja mogu biti neovisni sa gledista kostanja izgradnje, ali sa solarima je drugacije jer nije stvar samo financija vec i peakova potrosnje/proizvodnje u sto uskacu jos skuplje baterije. Kako god, imati neovisnu struju solarima ili u vikendici ili doma (odnos boravka mjesec dana na vikendici unutar godine dana, spram 11 mjeseci u kuci unutar godine dana) daju neovisnost o HEP-u vrlo, vrlo skupu i neisplativu. Osim toga, ako netko i zabrije da bi se za to zbog green zivota odlucio, cinjenica je da HEP vecinu struje dobiva od hidroenergije pa ni taj razlog neovisnosti ne stoji. Kako god, mislim da je dobar omjer imati taman solara da ti smanjuje racun za struju, samo je stvar da li ce ideja biti pametno poticana od drzave ili cemo opet zabi(ja)ti glavu u pijesak dok svaka drzava bolda sve vise svoj postotak solara/vjetroelektrana u ukupnoj proizvodnji struje.
whiterosezagreb is offline  
Old 24.10.2017., 11:49   #2554
Pa računica je jednostavna :
- koliko možeš struje proizvesti
- po kojoj cijeni prodaješ
- koliko plaćaš ugrađenu cijenu panela
- rok trajanja panela

Kada postane isplativo, uzimam kredit i stavljam
davorradman is offline  
Old 24.10.2017., 15:28   #2555
Quote:
whiterosezagreb kaže: Pogledaj post
Erwin i ostali, imam pitanje. Radim MK od 110m2, podrucje Zagreba, i dobio sam ponudu za TP Bosch Compress 6000 (7kWh) za cca 35 000 KN sa PDV-om. Nitko nije cuo za nju? Uz nju ide i 200l spremnik za vodu, ako koga zanima, dodatno oko 3500kn.
Kako ni ja nemam u kuci nista od energenata osim struje, grijanje ce biti podno, moje razmisljanje, kao i mog montazera TP da idem na 5-6 kWh solarnih ploca da si smanjim racun struje, a ne ove sheme sa solarnim kolektorima kada ti daju tople vode kada ti najmanje treba, a imas TP koja ima ogroman COP ljeti. Posto je ugradnja solarnih ploca po kWh ugrubo oko 1000 EUR cini mi se da to na 10-tak godina ima smisla posebno za one koji misle da ce cijena jos ohoho ici gore u tom periodu. Misljenja?
Pozdrav.
HEPu ne možeš prodavati koju količinu želiš nego max koliki ti je priključak.
isplativost takvih malih sustava je dosta upitna jer moraš raditi projekt, plaćati puštanje u pogon i kojekakva testiranja i opremanje od strane HEP-a pa te to sve košta duplo nego sama elektrana (ploče, izmjenjivač, montaža)
ali mislim da je moguće isplatiti za 10-15g (računali odokativno)
frki16 is offline  
Old 24.10.2017., 16:02   #2556
Frki, poznato mi je da mogu prodavati kolicinu koliki mi je prikljucak. Recimo da sa firmom sa kojom komuniciram u vezi montaze ploca imam male nesporazume jer ja niti zelim ici u ugovor sa HEP-om i prolaziti kroz sve te skupe ateste i papirologije, a samo da bi im mogao prodavati sporadicne viskove. Da bi uopce mogao imati sporadicne viskove u peak-ovima proizvodnje (znaci ljeto) trebao bih staviti barem 6 kWh ploca sto mi je preveliko pocetno ulaganje. Zato i kazem da postoji nesporazum koji trenutno rijesavam sa solar firmom jer moja je zelja da idem sa 4 kWh i ne dolazim uopce do situacija viskova, a samim time i postojanja mogucnosti prodaje viskova HEP-u. Vrlo jednostavno, staviti solarne ploce radi smanjenja racuna elek. energije.

Btw sta nitko nije cuo niti imao iskustva sa Bosch Compress 6000 TP? Nobody?
whiterosezagreb is offline  
Old 24.10.2017., 16:48   #2557
Ja san ne kuzim.. Da li se moze ili ne moze direkt prodavati HEP-u?
Kaze kolega koliki je priključak, znači ako je priključak recimo 10kw onda toliko mogu i prodavati?

Ako da, onda o kakvim viškovima je riječ? Sve prodaješ HEP-u.
davorradman is offline  
Old 25.10.2017., 11:30   #2558
Quote:
whiterosezagreb kaže: Pogledaj post
Frki, poznato mi je da mogu prodavati kolicinu koliki mi je prikljucak. Recimo da sa firmom sa kojom komuniciram u vezi montaze ploca imam male nesporazume jer ja niti zelim ici u ugovor sa HEP-om i prolaziti kroz sve te skupe ateste i papirologije, a samo da bi im mogao prodavati sporadicne viskove. Da bi uopce mogao imati sporadicne viskove u peak-ovima proizvodnje (znaci ljeto) trebao bih staviti barem 6 kWh ploca sto mi je preveliko pocetno ulaganje. Zato i kazem da postoji nesporazum koji trenutno rijesavam sa solar firmom jer moja je zelja da idem sa 4 kWh i ne dolazim uopce do situacija viskova, a samim time i postojanja mogucnosti prodaje viskova HEP-u. Vrlo jednostavno, staviti solarne ploce radi smanjenja racuna elek. energije.

Btw sta nitko nije cuo niti imao iskustva sa Bosch Compress 6000 TP? Nobody?
MORAŠ raditi projekt i dobiti sve dozvole, napraviti testiranje ako si spojen na HEP mrežu! ako imaš kuću potpuno odvojenu od HEPove mreže onda ih nije briga ali ti za backup u tom slučaju imaš agregat ili baterije a ne hep
frki16 is offline  
Old 25.10.2017., 11:32   #2559
Quote:
davorradman kaže: Pogledaj post
Ako da, onda o kakvim viškovima je riječ? Sve prodaješ HEP-u.
ugrade ti dvosmjerno brojilo i jednom (ili više puta) godišnje rade obračun i onda koliko si proizve oduzmu od onog što si potrošio.
frki16 is offline  
Old 26.10.2017., 13:52   #2560
mitsubishi vs viessmann

Čekam ponude od Mitsubishija i Viessmanna za TP zrak - voda, učinka grijanja cca 10 kW.

Ukoliko cijenom ponude budu bliske, kojeg proizvođača odabrati? Ima li netko nekakav savjet?

Hvala.
Emmet is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:26.