Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.03.2007., 13:36   #1
Lightbulb Hrvati- stereotipi i mitovi ;)

Sam studentica slavistike iz Varsave i pisem referat: "Hrvati- stereotipi i miti". Zeljim znati kako mislite o sebi i kako mislijo o vas druge narodi.
 
Odgovori s citatom
Old 22.03.2007., 14:24   #2
Quote:
Aniusia kaže: Pogledaj post
Sam studentica slavistike iz Varsave i pisem referat: "Hrvati- stereotipi i miti". Zeljim znati kako mislite o sebi i kako mislijo o vas druge narodi.


Onako - na prvu ruku - rekao bih da imamo tipični kompleks "malog naroda" - vjerujemo da smo o mnogočemu superiorni ostalim, većim nacijama. Kako intelektualno, u krevetu (naše žene su najljepše na svijetu, muškarci su najveći jebači...) tako i na sportskim terenima gdje smo vjerojatno prvi na svijetu po odnosu broj stanovnika/medalje
Neke su ankete javnog mišljenja pokazale da imamo dosta kontradiktorne stavove o mnogim pitanjima, što je i logično jer se većina stanovništva svake države sastoji od budala.

Ne znam što drugi narodi misle o nama... slovenci i srbi su vjerojatno iskompleksiraniji nama nego mi njima...

Inače imaš dosta tešku temu
Kako se volim praviti pametan (ipak sam HRVAT) popraviti ću ti neke greške u postu; trebalo je pisati: "Studentica sam slavistike iz Varšave i pišem referat na temu: "Hrvati - mitovi i stereotipi". Željela bih znati što mislite o sebi i što o vama misle drugi narodi. Hvala. "

__________________
Pušači su sebični i smrdljivi ovisnici.
morbidangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2007., 17:11   #3
ne znam jel to zato kaj sam bolestan, pa su mi oči mutne, ali ja nisam vidio niti jednu od ovih grešaka, osim ovoga miti u naslovu...
cosanostra is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2007., 18:04   #4
Quote:
morbidangel kaže: Pogledaj post

Onako - na prvu ruku - rekao bih da imamo tipični kompleks "malog naroda" - vjerujemo da smo o mnogočemu superiorni ostalim, većim nacijama. Kako intelektualno, u krevetu (naše žene su najljepše na svijetu, muškarci su najveći jebači...) tako i na sportskim terenima gdje smo vjerojatno prvi na svijetu po odnosu broj stanovnika/medalje
auuuu s ovim si baš ono kako bi englezi rekli "hit the spot"
__________________
503 Service UnavailableNo server is available to handle this request.
tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2007., 01:48   #5
Tijekom cijele povijesti, ni u jednom ratu mi ama baš ništa nismo skrivili
Potala is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2007., 10:10   #6
Quote:
morbidangel kaže: Pogledaj post


Onako - na prvu ruku - rekao bih da imamo tipični kompleks "malog naroda" - vjerujemo da smo o mnogočemu superiorni ostalim, većim nacijama. Kako intelektualno, u krevetu (naše žene su najljepše na svijetu, muškarci su najveći jebači...) tako i na sportskim terenima gdje smo vjerojatno prvi na svijetu po odnosu broj stanovnika/medalje
Neke su ankete javnog mišljenja pokazale da imamo dosta kontradiktorne stavove o mnogim pitanjima, što je i logično jer se većina stanovništva svake države sastoji od budala.

Ne znam što drugi narodi misle o nama... slovenci i srbi su vjerojatno iskompleksiraniji nama nego mi njima...

Inače imaš dosta tešku temu
Kako se volim praviti pametan (ipak sam HRVAT) popraviti ću ti neke greške u postu; trebalo je pisati: "Studentica sam slavistike iz Varšave i pišem referat na temu: "Hrvati - mitovi i stereotipi". Željela bih znati što mislite o sebi i što o vama misle drugi narodi. Hvala. "


Ej, Morbidangel, odakle si ti?...ok...hrvat...ali odkud?
-capriciossa
capriciossa is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2007., 10:19   #7
Ja mislim se uopće pitam otkud taj naziv Hrvati???
Mislim da iako nemamo kvantitetu imamo donekle kvalitetu, ipak ako se do 2050.očuva 3 000 000 Hrvata u Hrvatskoj bit će dobro.
Pa evo za druge narode dolazimo do pitanja razmnožavanja pa ko se kome sviđa.
Sve zavisi neki su ljudi individualci, a neki ne.
Isto ko što ja ne mogu odletit u Indoneziju i hranit siromašne , tako nikog nije briga ni za mene.
A za Hrvatsku - pa i meni je bilo lijepo u Grčkoj.
Indonesia is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2007., 11:27   #8
Quote:
Indonesia kaže: Pogledaj post
Ja mislim se uopće pitam otkud taj naziv Hrvati???
...
Evo nesto s wikipedije

Nepoznato je odakle potječe ime "Hrvati". No ono najvjerojatnije nije slavenskog porijekla. Iranska teorija tvrdi da ono vuče korijen iz iranske ili arijske riječi.

Etimologija hrvatskog imena

Ime Hrvati, prema suvremenim istraživanjima vuče korijen iz iranske ili arijske riječi, i najvjerojatnije iz proto-arijskog saraswati (sanskrt), koje se kasnije pretvorilo u Harahwaiti. Ono datira iz 3750. godine prije Krista. Ovdje treba znati da su Arya narodi prodrli u Indiju, noseći sa sobom iransko ime i iranski jezik. Danas se oni nazivaju Hindusima (po rijeci Ind) i čine granu Indoeuropskih (Arijskih naroda). Aryan znači 'plemeniti' a prefiks –ar prisutan je kako u imenu Aryan, tako i u raznim drugim nazivima. Čak je i u asirskom postojao naziv Arvat. Ostale razne varijante nalazimo i kod drugih naroda koji su bili u kontaktu sa Hrvatima, a ovaj etnonim ostao je i danas sačuvan imenima naselja i gradova kao u Siriji (Arwata), Chorwat u Indiji, a u Kurdistanu postoji i selo Hrvati. Značenje imena Hrvati moglo bi imati slično značenje koje ima i ime Arya i Harahwaiti.

U jednom rukopisu koji datira iz 1370. pr. n. e. spominju se Hrvati i njihov jezik kao Hurrvuhe. U vremenima Ahemenida, napose kod Kira II. i Darija I. postoji istočna iranska provincija Harauvatya i pleme koje tamo živi nazivano Harauvatis ili Harahvaiti, spominju se 12 puta. Postoje i dva rukopisa koja spominju Hrvate u Iranu u II. i III. stoljeću prije Krista u zemljama Horooouathos i Horoathoi. Godine 318. spominju se Aryans (Arijci) Horites (Huriti) ; 559. govori se o arijskim konjanicima Hrwts s područja Krima i Azova.

Lanac imena koji od III. tisućljeća pr. Kr. povezuje kavkasko-mezopotamsko-iranske Prahrvate s današnjim Hrvatima izgleda ovako:

Huravat - Sarasvat - Aruvat - Harahvaiti - Harvat - Aurvat - Harauvatiš- Harauvatija - Harauvatim - Harauvat - Harahvat - Horohvat - Arivates - Horvathos - Hrovatoi - Crvat - Harvat - Horvat - Hrvat[nedostaje referenca]

http://hr.wikipedia.org/wiki/Iranska...rijetlu_Hrvata

http://www.hindunet.org/saraswati/behistun/behistun.htm
Tamica is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2007., 13:48   #9
Hrvati ime, Zagreb 1977, opća enciklopedija

Znanost nije dosad rješila podrijetlo i značenje imena Hrvat.

Edit: nema reference, jer kad su bježale iz Indije Hrvatice su bile spaljivane kao i Hrvati koji su bježali za njima
Indonesia is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2007., 19:30   #10
Quote:
Indonesia kaže: Pogledaj post
Hrvati ime, Zagreb 1977, opća enciklopedija

Znanost nije dosad rješila podrijetlo i značenje imena Hrvat.

Edit: nema reference, jer kad su bježale iz Indije Hrvatice su bile spaljivane kao i Hrvati koji su bježali za njima

Ma naziv Hrvat je izvorno poimeničeni glagol kojim se želi reći
da smo mali narod koji se cijeli život mora "hrvat" s raznoraznim
problemima =)
LNP20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2007., 09:58   #11
Quote:
capriciossa kaže: Pogledaj post
Ej, Morbidangel, odakle si ti?...ok...hrvat...ali odkud?
-capriciossa
Iz Hrvatske
Koja je poanta?
-morbidangel
__________________
Pušači su sebični i smrdljivi ovisnici.
morbidangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2007., 11:37   #12
Quote:
Aniusia kaže: Pogledaj post
Sam studentica slavistike iz Varsave i pisem referat: "Hrvati- stereotipi i miti". Zeljim znati kako mislite o sebi i kako mislijo o vas druge narodi.
...dobro se zna šta Hrvati misle o sebi, misle da su jednostavni, ne interesira ih previše šta se priča o njima ili tko i kakav im je susjed, bitno da je čovjek, a kum im može biti i sam vrag sam da se njih ne dira, a ako se vrag petlja u njih-na kraju taj vrag postaje mali psić u usporedbi hrvata što su u stanju učiniti...a drugi, drugi nas se boje, i nek se boje jer je strah dobar onom tko ga ima...
__________________
...control your emotions or they will control you...
sun tzu is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2007., 20:53   #13
lijenost
bezbrižnost
otvorenost
zluradost (al to više Slovenci )
__________________
idem malo vidjet šta ima na forumu
~Jesen is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2007., 22:13   #14
drži se teme, jer ovo nisu mitovi.
cosanostra is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2007., 02:09   #15
Mi mislimo da smo najpamatniji i najjljepsi na svijetu, svak sve zna i arogantni smo te svadljivi i netolerantni prema drukcijima i manjinama te onima koji razmisljaju razlicito od vecine.....pokondirene smo tikve i teski snobovi....ne razmisljamo svojom glavom.Nas narod se ponasa poput ovcjeg stada.
Buljimo na ulici u nekog ko nema ruke ili noge ili cak se izrugujemo u eksremnim slucajevima.
Vecina je ukalupljena u neke obrasce...tesko mjenjaju postojece navike. Relativno patrijarhalni , zenska emancipacija je izvela zene van kuce ali sada umjesto jednog obavljaju dva posla. Muskarci su ljencine koje vole pit pivo i gledat nogomet.

Postoje znacajne razlike izmedju regija u mentalitetu, ....krajevi koji su bili pod Turcima se bitno razlikuju od onih koji se sa njima nisu uhvatili u kostac i osjecali njihov jaram te stalnu opasnosti blizinu kroz par sto godina...

Drugi narodi nas u principu ne vole i ne cijene previse....misle da smo teski nacionalisti skloni ratovanjima i ubijanju te da smo u svakom pogledu na nizem stupnju razvoja, bar od tzv, zapadnih. Ne postuju nas. Nase zajednice vani su oduvijek uzrokovale probleme u njihovim drzavama zajedno sa srpskim. Drzimo se jako zatvoreni unutar sebe te smo ksenofobicni. Megalomani.
Svijest o okolisu i razvijena gradjanska svijest je tek u povojima.
Korupcija se tolerira te je duboko ukorjenjena u drustvo.

Imamo prelijepo more, obalu, i prirodu opcenito koju unistavamo sami sve vecom izgradnjom apartmana i koje cega drugog ne bi li se domogli brze zarade.

Djevojke su zgodne i paze na modu u mladjoj dobi(citaj ispod 30) kasnije odu na kvasinu. Muskarci su dobro drzeci dugi niz godina uslijed iskoristavanja zena...misle da su popili svu pamet svijeta, bezobrazni su i vulgarni. Ima dobro izgledajucih primjeraka. Vole sjedit u kaficima i ne raditi nista i puno pricati...ovo se odnosi u odredjenoj mjeri i na zene...

Ovo je ukratko. Ako se sjetim jos necega napisat cu.


Podlozni depresijama i kuknjavi, emocionalni , mracno raspolozeni i rijetko nasmijeseni.
tince is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2007., 13:45   #16
Nažalost mi smo jedan iskompleksiran narod.
Problem nam je sve i svašta samo nikad mi sami.Sa niti jednim susjedom nismo u nekim odnosima i u svim tim relacijama mi smo u pravu.Nitko nas ne voli.
Stalno se vode priče o tome kako se loše živi,nema se posla i sl. a kafići su puni tijekom cijelog dana,kladionice rade punom parom a bit uspiješnosti u poslovanju nije završena škola i znanje,nego veze i ucijena,sposobnost varanja države i sl.
Mnoge države nisu ni znale za bolovanje,tj. lječničku potvrdu dok nisu došli radnici sa ovih prostora.
Broj mobitela,količina poslanih poruka i obavljenih minuta razgovora odaje sliku visokog razvijenog društava Trebam li spominjati statusni simbol auto?
(Ne)kultura u vidu vožnje,stajanja u redu,brige za okolišom je nepoznati pojam.
Stanje raspoloženosti nacije ovisi o eventualnim sportskim uspjesima.
Nepoznavanje položaja zemlje od 4. miljuna st. koja je nastala od raspade druge na više djelova smatramo teškom uvredom i općom nekulturom tog pojedinaca,mada recimo teško bi netko od nas poslagao sve američke države na svoje mjesto.
Državne aparate i administraciju ne moram ni spominjati.Ona dodaje poseban "šug" u ovoj priči i o njoj bi mogla napisati poseban rad.
travelaround is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2007., 09:27   #17
[QUOTE=Indonesia;7852415]Ja mislim se uopće pitam otkud taj naziv Hrvati???
Mislim da iako nemamo kvantitetu imamo donekle kvalitetu, ipak ako se do 2050.očuva 3 000 000 Hrvata u Hrvatskoj bit će dobro.


Naziv Hrvati je gotskog, a ne slavenskog porijekla. Iako zasada imamo negativan prirodni priraštaj (situacija se nešto mijenja) broj stanovnika će rasti zbog useljavanja - posebno nakon ulaska u EU.
Hrotbald is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2007., 12:09   #18
Hrvati su dobre sluge, ali loši gospodari.
Nažalost, povijest nam je to pokazala a sadašnjost dokazala da je to istina.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2007., 00:37   #19
jedino sto se iz ove izgubljene teme moze zakljuciti je da je prva i odlucujuca osobina Hrvata da mrzi sam sebe.

nitko ovdje nije naveo niti jednu jedinu pozitivnu osobinu Hrvata.
BootBoy is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2007., 01:11   #20
Pa ovisi kako uzmeš - spominju se i dobre osobine koje si ljudi s ovih područja vole prilijepiti, ali ih se proglašava mitovima i stereotipima.
Ja ne mislim ni da su/smo toliko silno otvoreni i gostoljubivi, ni da su/smo Hrvatice najljepše ni da smo najveći nacionalisti.
Sve su to neki stereotipi
Potala is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:37.