Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa

Alternativa Noetički pristup stvarnosti.
Podforumi: Astrologija, Na rubu znanosti, Magija i mistika, Alternativno liječenje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.09.2007., 10:22   #1
Intuicija - plod nesavršenog mozga?

Dobro, ne baš defektnog nego – nesavršenog. Čudnog. Hirovitog. Ljudskog.
Vidimo ono čega nema (optičke varke, halucinacije).
Zaboravljamo većinu onoga što smo doživjeli.
Živo se sjećamo onoga što – nismo doživjeli (lažna sjećanja).
Može nas izliječiti šećerna tableta (placebo).

A taj naš bizarni organski kompjuter gotovo nikad ne prestaje s radom.
Čak i kad mislimo da ne mislimo, on nešto kalkulira.
I još smo vrlo daleko od spoznaje što se zbiva u toj crnoj kutiji.

A onda se iznenadimo kad nam se "događaju čudne stvari".
Prekognicija. Intuicija. Telepatija. Neobične slučajnosti.

U želji da ih objasnimo uposlit ćemo izvanzemaljce, anđele, životne energije, vilenjake, bogove, duhove...

Jer lakše je vjerovati, nego priznati svoju nesavršenost. Da mozak nije kompjuter. Da se može zajebat u proračunu.
Ali ponekad zablista. U par sekundi obavi cijelo gomilu usporedbi i zaključi da je čovjek kojeg smo upravo upoznali lopina kojoj ne treba vjerovati, da trebamo kupiti taj stan makar i na kredit, da je bolje danas na posao krenuti drugim putem ili da je osoba koja nam se svidjela vlasnik savršenog genetskog materijala.

Kad zaspemo, otkriva nam stvari pred kojima budni zatvaramo oči.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2007., 11:23   #2
Sto si u biti htio reci ovim postom? Pokazati da su ljudi podjeljeni u sebi; da su u principu iracionalni; da su u konstantnoj psihozi jer ne mogu racionalno objasniti sto im se desava u vlastitoj glavi; da nisu racunala; da u ovom geometrijski uredjenom svijetu nema mjesta spontanosti..? Sto?
__________________
kokoro arata ni koto ni atare
r0nin is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2007., 12:33   #3
Geometrijski uređenom svijetu??! Možda fraktalno .

Najbolji su mi oni koji silom pokušavaju nametnuti red gdje ga nema (ovo ne ide tebe niti ikog konkretno) ili pojednostaviti složene stvari...
__________________
"Cijeli lendskejp se mijenja."
Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2007., 12:43   #4
Ne razumijem bit teme iskreno jer ne znam kako ti možeš probati dati teze o nesavršenom plodu tvog nesavršenog mozga
Mors Venit is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2007., 12:57   #5
Quote:
Druid kaže: Pogledaj post
Geometrijski uređenom svijetu??! Možda fraktalno .
Osim ljudskih tvorevina u prirodi nisam naisao na prave kuteve. Priroda je sva "valovita".
__________________
kokoro arata ni koto ni atare
r0nin is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2007., 18:44   #6
Quote:
r0nin kaže: Pogledaj post
Osim ljudskih tvorevina u prirodi nisam naisao na prave kuteve. Priroda je sva "valovita".
Nisu baš pravi, ali...
__________________
Neoriginalni ljudi kopiraju neoriginalne ljude, originalni kopiraju originalne.
sal_mirabilis is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2007., 18:48   #7
Hm, kristali su baš onako, obli.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2007., 20:28   #8
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Jer lakše je vjerovati, nego priznati svoju nesavršenost. Da mozak nije kompjuter. Da se može zajebat u proračunu.
A zašto bi to bila čovjekova mana to što mozak nije kompjuter?

Gle, navodno u skoroj budućnosti će se i ta čovjekova "nesavršenost ispraviti" sa čipovima i s implantatima.
Ja se baš i ne radujem previše tome.
Sedežničar is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2007., 21:24   #9
Quote:
Gle, navodno u skoroj budućnosti će se i ta čovjekova "nesavršenost ispraviti" sa čipovima i s implantatima.
Ja se baš i ne radujem previše tome.
heh, ni ja se ne radujem, ali čudno je to, mislim na genetiku, kibrnetiku i sl. treba naći granicu, ali ljudi nikad nisu bili skloni tome, i to je jedna naša nesavršenost, a s druge strane kakav bi to svijet bio kad bi se sve mane mogle ispraviti? svi bi bili identični, serijska proizvodnja "savršenih" ljudskih bića...
ah, ti paradoksi napretka!
menada is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2007., 22:00   #10
Prije bih rekao da je intuicija ono što trebamo vježbati do usavršavanja. Ona je dar, a razum je tu da joj služi (Einstein). Razum je nesavršen, intuicija nije. U puno većem broju slučajeva, kad sam djelovao na intuiciju, djelovao sam ispravnije nego kad sam puno razmišljao.
__________________
"This is the true joy in life, the being used for a purpose recognized by yourself as a mighty one; the being a force of Nature instead of a feverish selfish little clod of ailments and grievances complaining that the world will not devote itself to making you happy. - Shaw, G. B."
MoW is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2007., 23:04   #11
ja se više povodim za felingom i intuicijom nego ko mi je šta reko i da nisam defektna išlo bi mi super
woolfwalter is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2007., 23:12   #12
Intuicija je ono što smo jednostavno naslijedili od životinja, a razum je ono što je čovječanstvo dulje vrijeme razvijalo.

Da li su životinje izmislile kompjutore? Da li su kromanjonci izmislili kompjutore?

Nisu. Zato se uvijek oslanjam na racionalno razmišljanje. Intuicija je naše pretke s kopljima dovodila do mamuta, a današnji čovjek razumom izmišlja kako pripremiti hranu bez ljudske pomoći. Mamuta treba zaklati, dovući do špilje, očistiti, ispeći itd. itd. itd… Što treba učiniti s hamburgerom i pomfrijem?
__________________
admiral Norton Valiant
admiralnorton is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2007., 08:35   #13
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Hm, kristali su baš onako, obli.
Imas pravo, bio sam brzoplet.
__________________
kokoro arata ni koto ni atare
r0nin is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2007., 18:05   #14
Quote:
admiralnorton kaže: Pogledaj post
Intuicija je ono što smo jednostavno naslijedili od životinja, a razum je ono što je čovječanstvo dulje vrijeme razvijalo.
razumna jesam, al nastojim slušati intuiciju, čak i kad mi razum govori suprotno (kad bi u tim slučajevima poslušala razum, pogrješila bih, svaki put)
McGrubi is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2007., 21:27   #15
Intuicija uopće nije plod uma. Upravo suprotno, ona spada u duhovnu sferu. Stoga je besmisleno pričati o tome da li je stvara savršen ili nesavršen um.
__________________
Be yourself, no matter what they say.
arna is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2007., 21:29   #16
Intuicija je rezultat ljudskog razmišljanja. To nije nikakva mistična sila koja nam uvijek kazuje što je dobro, to je samo rad ljudske podsvijesti, ljudskog mozga, kao i hrpa drugih naoko "nadnaravnih" pojava.
__________________
admiral Norton Valiant
admiralnorton is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2007., 21:37   #17
Quote:
admiralnorton kaže: Pogledaj post
Intuicija je rezultat ljudskog razmišljanja. To nije nikakva mistična sila koja nam uvijek kazuje što je dobro, to je samo rad ljudske podsvijesti, ljudskog mozga, kao i hrpa drugih naoko "nadnaravnih" pojava.
Pa da mene zanima zašto je baš sve ljudsko smješteno u mozgu, i nigdje drugdje?
woolfwalter is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2007., 21:49   #18
ja intuiciju doživljavam kao podsvjesno razmišljanje. recimo kad svjesno misliš ideš od početka problema do kraja. Intuiticija se zove ono kad ti mozak podsvjesno analizira situaciju/osobu i servira gotov zaključak. I ti dobiješ neku misao, a nemaš pojma odakle je došla.
patak is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2007., 21:58   #19
Quote:
woolfwalter kaže: Pogledaj post
Pa da mene zanima zašto je baš sve ljudsko smješteno u mozgu, i nigdje drugdje?
Zato jer mozak odlučuje, a ostatak tijela sluša naredbe (izuzevši stvari tipa otkucaji srca, disanje itd.)
__________________
admiral Norton Valiant
admiralnorton is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2007., 21:59   #20
Ispod ovog svjesnog odvija se toliko puno moždane aktivnosti, da je suludo pomisliti da ta aktivnost nema svrhu.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:26.