Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.05.2006., 07:14   #61
Dvoglavi orao je nekad bio simbol grada Rijeke, i danas je na gradskoj uri na Korzu.

link
__________________
Nemoj se čudit, anđele..Što neću te prepoznati. Ako te sretnem bilo kad i bilo gdje...S tobom neću
V&L
Kyra is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2006., 21:24   #62
AKO NETKO ZNA NEKA KAŽE

tražila sam na internetu značenje konkretno međutim nisam našla ništa. stvarno me zanima. sviđa mi se kako izgleda i htjela bih takvo nešto i stetovirati samo što m estrah da netko ne pomisli da imam nekakve veze sa srbima . znam da rijeka ima dvoglavog orla na grbu.
__________________
cijela samod stakla
katjaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2006., 22:28   #63
Grb dvoglavog orla pojavljuje se jos u Bizantu, kao sto ti je i judita rekla.
U Bizantskoj nauci o grbovima, dvoglavi orao je predstavljao dvojni suverenitet ( vlast ) tadasnjeg carstva. Sekularni i religijski. I / ili dominaciju rimljana nad istokom i zapadom.
__________________
ne volim kad me uzmu na nišan
dal sam od njinih, il baš i nisam...
Kalidas is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2006., 16:14   #64
Quote:
Kyra kaže:
Dvoglavi orao je nekad bio simbol grada Rijeke, i danas je na gradskoj uri na Korzu.

link

Inače, riječki je specifičan jer mu obje glave gledaju u lijevu stranu.
To je osim navedenih bio i grb Austro-Ugarske, pa i dan danas grb Albanije.
Ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2006., 16:16   #65
Da, i od prije par godina Rijeka ponovno ima dvoglavog orla u grbu!
Ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2006., 20:54   #66
Dva pitanja za znalce

Za potrebe pisanja zanima me koja je francuska provincija bila za vrijeme Napoleonovih ratova žitnica (okvirno oko 1800 godine), tj iz koje se pokrajne crpilo žito. Samo mi nemojte davati stanice na francuskom jer ga ne znam

i drugo zanima me kako se točno izgovara prezime danskog filozofa Sorena Kierkegaarda. Moj stari profestor filozofije je inzistirao na Kjerkegoru, dok čujem neki moderniji izgovor zbog navodno nekih promjena u danskom jeziku kao Kjerkegard...pa me zanima koji je sad ispravan???
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2006., 21:59   #67
prema pravilima čitanja danskog jezika trebalo bi biti ovo prvo (kjerkegor). "d" se iza "r" ne izgovara, "aa" je zapravo "å" i čita se slično kao "o".
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2006., 04:36   #68
Hm ne znam za zitnicu al znam da su imali velikih problema po pitanju prehranjivanja stanovnistva zbog blokade. Onda su im Ameri da im se oduze za pomoc u ratu za neovisnost poslali citav konvoj krcat zitom...bilo je na desetine brodova. Uglavnom konvoj je trebao proci atlantik bez pratnje gotovo (poslo mu za rukom) medutim opasnosti su pocele priblizavanjem kontinentnu. Tada je flota pod admiralom Villeneuve-om (ili takovo nekako se znao) docekala taj konvoj i dopratila ga u luke...tako da nisu pocrkali od gladi
CharlieHarper is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2006., 12:47   #69
Quote:
x-type kaže:
prema pravilima čitanja danskog jezika trebalo bi biti ovo prvo (kjerkegor). "d" se iza "r" ne izgovara, "aa" je zapravo "å" i čita se slično kao "o".

Tako sam i mislila, stari "vrag" je bil u pravu...
hvala ti..
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2006., 12:49   #70
Quote:
CharlieHarper kaže:
Hm ne znam za zitnicu al znam da su imali velikih problema po pitanju prehranjivanja stanovnistva zbog blokade. Onda su im Ameri da im se oduze za pomoc u ratu za neovisnost poslali citav konvoj krcat zitom...bilo je na desetine brodova. Uglavnom konvoj je trebao proci atlantik bez pratnje gotovo (poslo mu za rukom) medutim opasnosti su pocele priblizavanjem kontinentnu. Tada je flota pod admiralom Villeneuve-om (ili takovo nekako se znao) docekala taj konvoj i dopratila ga u luke...tako da nisu pocrkali od gladi
Hvala ti Charlie na ovom podatku, ipak neće mi previše pomoći...
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2006., 18:33   #71
sklonište za žrtve obiteljskog nasilja

Pozdrav svima!
Molim pomoć,

zna li netko gdje i kako bi mogla pronaći Statut/Pravilnik o radu/Program rada Skloništa za žrtve obiteljskog nasilja, bilo gdje u Hrvatskoj?
Bila bi jako zahvalna ako bi mi mailom ([email protected]) mogli ustupiti taj dokument,netko tko je u doticaju stim,ili radi u jednoj od takvih ustanova.

Unaprijed hvalaaa , ovo mi je jako jako važno, pomagajte!!
 
Odgovori s citatom
Old 28.09.2006., 11:14   #72
ne vjerujem da imaju baš statute ili pravilnike.


mislim, to su u svakom slučaju u kompetenciji nevladinih udruga.


općenito su kao takve baš tajne. možda da pitaš kod b. a.b.e.

neva tolle je najpoznatija u hrvatskoj i zadnje što je odbila jest...gradsko pokroviteljstvo... jer nije zajamčena tajna... tj... sve odluke se donose na gradskim tijelima i time su dostupne javnosti, a onda zbogom tajnosti!
jedino, ako se donese novi zakon o tajnosti!


čak nisu zaštićene ni te udruge...neva tolle je bila više puta na udaru zlostavljača, baš zato što je čuvala tajnu žrtava.

zato sumnjam da ćeš te podatke dobiti javno!
__________________
tko zna, zna.tko ne zna, dva.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2006., 09:03   #73
Obrana doktorskih disertacija

iz 2004 i 2005- znate li gdje mogu dobiti podatke o osobama koje su doktorirale tih godina? Na stranici Sveučilišta nema podataka za te godine, a za ostale ima.. pliz help, zna li tko nešto?
Hana020 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2006., 15:56   #74
Quote:
Hana020 kaže:
iz 2004 i 2005- znate li gdje mogu dobiti podatke o osobama koje su doktorirale tih godina? Na stranici Sveučilišta nema podataka za te godine, a za ostale ima.. pliz help, zna li tko nešto?
ako znaš ime autora/autorice, potraži u e-katalogu NSK. oni bi trebali imati po jedan primjerak doktorata
Teta Meda is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2006., 18:06   #75
statistike...

Trebao bi statistuku za svijet. Zaposlenost po djelatnostima.
Za industriju, usluge, i poljoprivredu.
__________________
For in the final analysis, our most basic common link, is that we all inhabit this small planet, we all breathe the same air, we all cherish our children's futures, and we are all mortal
explorer-1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2006., 21:05   #76
http://www.nationmaster.com/country/hr-croatia

nisam siguran da ćeš to naći ovdje, ali pogledaj
__________________


...
g2sl is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2006., 18:00   #77
Konformizam

evo trazim pomoc sa svih strana...pa ako je netko malo vise zainteresiran u sociologiju...
trebala bih par dobrih knjiga iskljucivo na ovu temu,a posto je u mojem gradu knjiznica sahara, da barem znam sto traziti...hvala
Firuliru is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2006., 08:54   #78
erich fromm, umijece ljubavi..u biti prica o tome kako smo sve vise automati koji ne znaju osjecati i kako vecina ljudi cini jedno veliko krdo kojem se pokorava..pa ako ti se cini sta zanimljivo potrazi..pozz
converse is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2006., 09:02   #79
..covjek je postao automat, dobro uhranjen, lijepo odjeven, ali bez ikakvog vise zanimanja za pitanje sto su njegove specificne ljudske vrijednosti i funkcije..covjeka je potrebno postaviti na polozaj gdje gospodarski stroj mora sluziti njemu a ne obrnuto..;a to je to, danas ljudi ne znaju osjecati jer se povode krdu koje je podredjeno gosp stroju i svi to prihvacaju kao pravo stanje stvari..sad mozda nije bas skroz ta tema, dotice je se, al nije losa knjiga..
converse is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2006., 21:04   #80
prehrambene navike

Hitno bih trebao neke informacije o rezultatima istraživanja prehrambenih navika u hrvatskoj ili svijetu. Možda neki pametan link...
 
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:02.