Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Putovanja > Destinacije i putopisi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.09.2006., 20:20   #41
evo baš sam se vratio bilo je super šteta što sam išao samo za vikend treba bar 10 dana za sve vidjeti
__________________
Pored kurve vrijedis koliko i ona
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2006., 20:27   #42
da treba tjedan dana.... i kako je bilo? di si bio vani na kraju?
__________________
"No reason to get excited", the thief he kindly spoke
There are many here among us who feel that life is but a joke
reggie is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2006., 22:42   #43
Poljska je veca od Italije, normalno je da treba dosta vremena da se posjeti citava zemlja.
Michele San Pietro is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2006., 20:45   #44
Quote:
Michele San Pietro kaže:
Poljska je veca od Italije, normalno je da treba dosta vremena da se posjeti citava zemlja.
topic je o gradu za njega treba bar 10 dana za cjelu poljsku bar mjesec
bili smo smješteni u židovskoj četvrti i stvarno ima više kafića nego u hr ljudi su super postoji zgrafa sa 3 različita kluba u samom centru među zgradama i sve prepuno turista (većinom mlađih) i studenata
cijene su nešto niže nego kod nas postoje dućani sa cugom koji rade 24h
klopa im je super
definitivno treba vidjeti
__________________
Pored kurve vrijedis koliko i ona
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2006., 16:50   #45
mene zanima, kad bi trebali birati, sto bi izabrali, poljsku ( bas krakow) ili rumunjsku (transilvanija) ? seka i ja planiramo ici, a ne mozemo se odluciti nikako... pa bih molila pomoc, od onih koji su bili i u poljskoj i u rumunjskoj...
Iva is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2006., 19:11   #46
Quote:
Michele San Pietro kaže:
Sto se tice jeftinoce Polske, za jednog talijana sigurno je dosta jeftina zemlja, ali za jednog hrvata ne bih rekao, cijene su manje-vise iste, cak i malo vece.
Pa ne bih se bas slozio s tobom. Za talijana hrvatska je skupa destinacija, a ako je poljska skupa za nas, onda je valjda i za talijana. Jedino u cemu su dosta jeftini, je cijena pica (npr 3.5 dcl coca cole mozes u centru krakova dobiti za 3.8 zlota, odnosno 7 kuna - bagatela). No, nocenje im je dosta skupo, npr 180 zlota (oko 360 kuna) za double room. Recimo da su i u italiji cijene tu negdje - 40 do 50 eura.
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2006., 19:18   #47
Quote:
Iva kaže:
mene zanima, kad bi trebali birati, sto bi izabrali, poljsku ( bas krakow) ili rumunjsku (transilvanija) ? seka i ja planiramo ici, a ne mozemo se odluciti nikako... pa bih molila pomoc, od onih koji su bili i u poljskoj i u rumunjskoj...
nisam bio u rumunjskoj i nemam pojma kak' je tamo al' bi ti preporucio krakow
52X32X52 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2006., 19:24   #48
Quote:
Iva kaže:
mene zanima, kad bi trebali birati, sto bi izabrali, poljsku ( bas krakow) ili rumunjsku (transilvanija) ? seka i ja planiramo ici, a ne mozemo se odluciti nikako... pa bih molila pomoc, od onih koji su bili i u poljskoj i u rumunjskoj...
Ako si spreman za avanturu, i vjerojatno posljednje ostatke komunistickih tvorevina, tada podi u Rumunjsku. No, u tom slucaju mozes ocekivati prljave zahode, male klaustrofobicne hotelske sobe koje nitko nije vjetrio mjesecima, horde cigana koji ti se bacaju pod noge, ljube te i vicu 'pula, pula', chicken-busove koje mozes naci jos valjda samo u seoskim dijelovima srbije, makedonije i albanije, seljaka koji ulazi u krcat bus s kosom za travu bez ikakve zastite... prije su te ganjale i horde podivljalih pasa, ali to su u meduvremenu ruminji rijesili.

Na kraju svega, ako ti sve ovo gore ne smeta, podi u rumunjsku. Poljska je sto se toga tice dosta 'obicna' zemlja, no jos uvijek neobicnija od sterilnih zapadnovropskih zemalja koje su meni dozlaboga dosadne. Meni su i rumunjska i poljska ostale u lijepom sjecanju.

Sto se tice hrane, poljska je bolji izbor, iako im je hrana teska i vrlo zacinjena, no meni ukusnija nego rumunjska. Ali dosadi nakon tjedan dana. Sto se tice pica, rumunjska definitivno ima bolja vina - u stvari, mislim da u poljskoj postoji samo jedan jedini vinograd. Za pive ne znam bas. Eh da, rumunjska je poznata po zestici, po palinki.

Sto se pak tice kulturnih znamenitosti, poljska definitivno pobjeduje, no iskljucivo na racun gradova poput krakova ili gdanska. Ostatak zemlje i nije bogzna sto. No, poljska ipak pruza ranozvrsnije sadrzaje, od kulturne i kraljevske prijestolnice krakova, preko koncentracijskog logora u Auschwitzu, zidovskih cetvrti, rudnika soli Wielizcka, do recimo krstarenja baltickim morem, srednjovjekovnih dvoraca i valjda najvece evropske pustinje gdje su njemci trenirali svoj africki korpus. No, i rumunjska ima svoje adute - sibiu, brasov i sigisvara su lijepi srednjovjekovni gradovi, poiana brasov ima predivna mjesta za planinareje i izlete, dvorac bran kao da je ispao iz disneyevog crtica o snjeguljici, a njihovi kanjoni s ostacima utvrde Vlada Tepesa (grof Drakula) su impozantni i oduzimaju dah. Manastire kakvi se nalaze u Rumunjsku tesko je vidjeti jos negdje u Evropi. Na obali crnog mora nisam bio, pa ne znam kako je tamo. Bukurest je ruzan i odvratan, pa je moja preporuka kloniti ga se.
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2006., 14:10   #49
tako kako tomo kaze ...sto se pive tice tu su negdje...
recimo neodluceno s puno golova
__________________
nemam potpis!
milk is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2006., 18:22   #50
Quote:
white boy kaže:
totalna strava, preporucam ljudima sa ne prevelikim gađenjem...
ali, jedno je sigurno, ko tamo pođe nece vise pricat svakakva sranja!
Sranja ne mora pricati ni onaj tko tamo nije bio!

... ali mene se recimo vise dojmio relativno nepoznati logor Terezin (Theresienstadt) u sjevernoj
Ceskoj nego ovaj razvikani Auschwitz!

Koliko para, toliko muzike. Ulaz je bio besplatan, pa se Poljaci i Izraelci
vjerojatno i zato nisu bas previse potrudili. Jer u glavnom logoru smrti
Auschwitz-Brzezinka, udaljenom nekoliko km od glavnog ulaza s poznatim natpisom
Arbeit macht frei, za posjetitelje nije bilo nista vidjeti osim 2-3 prazne
barake (nikakva izlozba i sl.), tek se mogao pogledati cijeli otuzni
kompleks iz promatracnice s 1. kata iznad glavnog ulaza te suvenirnica u
prizemlju.

Izlozba s foto-dokumentacijom je u kompleksu zgrada oko gl. ulaza. A taj
kompleks je puno manji od Brzezinke. I krematorij u Auschwitzu mi je bio manje zanimljiv nego onaj u Terezinu. Zanimljive (= potresne)
su bile velike izlozene vitrine obuce, kose te jos nekih drugih stvari
logorasa, samice, celije 1x1m2 za 4 logorasa (uzas).

Ali valjda se jos strasnija ekspozicija moze naci u Jasenovcu, posebno u
njegovom "dijelu" na desnoj obali Save u Rep. Srpskoj...
Thresholder is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2006., 18:40   #51
moja preporuka je krakow
bio sam i u rumunjskoj ovo ljeto i nije kak pričaju zmazano niti te cigani natežu cijena hotela **** 50 eur soba hrana je tak tak
u krakow ti je bolja zabava ima se više za vidjet i nije tako skupo mislio sam ko u prosječnom zg kafiću i restoranu piva 10-15kn,kola 8-10,kava 8-10
4 krevetnu sobu smo u hostelu s doručkom plačali 100kn noć inače smješten je 15 min pješke do glavnog trga u židovskoj četvrti (onoj iz šindlerove liste)
ak nekom treba bum stavio link
__________________
Pored kurve vrijedis koliko i ona
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2006., 23:30   #52
Quote:
Thresholder kaže:
Sranja ne mora pricati ni onaj tko tamo nije bio!

... ali mene se recimo vise dojmio relativno nepoznati logor Terezin (Theresienstadt) u sjevernoj
Ceskoj nego ovaj razvikani Auschwitz!

Koliko para, toliko muzike. Ulaz je bio besplatan, pa se Poljaci i Izraelci
vjerojatno i zato nisu bas previse potrudili. Jer u glavnom logoru smrti
Auschwitz-Brzezinka, udaljenom nekoliko km od glavnog ulaza s poznatim natpisom
Arbeit macht frei, za posjetitelje nije bilo nista vidjeti osim 2-3 prazne
barake (nikakva izlozba i sl.), tek se mogao pogledati cijeli otuzni
kompleks iz promatracnice s 1. kata iznad glavnog ulaza te suvenirnica u
prizemlju.
Pa ja ne znam u kojem si ti to Birkenauu bio, no onaj kojeg sam posjetio vec po drugi puta nije ovaj koji spominjes. Ili ti se nije dalo malo prosetati dalje od ulaza u logor? Dakle, ulaz u Birkenauu je onaj famozni ozlogaseni toranj ispod kojeg prolazi zeljeznica. Onaj tko je pogledao ijedan dokumentarni film o koncentracijskim logorima, znat ce o cemu govorim. A sto se tamo ima za vidjeti? Realno govoreci, nista. No, ako covjek ne shvaca kako bit tog logora nije u nekakvim izlozbama ili rekonstruiranim barakama, tada mu nitko ne moze pomoci. Prizori hrpe ljudske kose ili cipela jesu zastrasujuci, ali Birkenau je strasniji jos barem 100 puta. Kada vidis tu ogromnu prazninu, bodljikavu zicu koja seze dok god ti pogled baca, pa kada vidis nacickane barake i probudis svoju mastu, pa u tu zicu stavis na tisuce nesretnih ljudi tada tek mozes shvatiti svu stravicnost prizora. Uostalom, kroz Birkenau ne treba hodati kao muha bez glave. Meni iskreno fotografije ne znace puno. Puno mi vise znace barake u kojima mozes osjetiti u kakvim su uvjetima ti ljudi zivjeli, gdje su jeli, umivali se, spavali. Da ne govorim o kaznjenickom dijelu logora, pa o celijama koje ima i u Birkenauu (samo se treba malo prosetati). Sa druge strane su razruseni krematoriji, no ne treba ti puno maste pa da shvatis gdje su se ljudi svlacili, a gdje tusirali, kroz koje su rupe bacali ciklon i gdje su bile spalionice... Da ne spominjem vjerojatno najstravicniji prizor u Birkenauu - jezera napunjena vodom koja su u stvari jame u koje se bacao pepeo i u kojima su se spaljivali lesevi. I danas je tamo zemlja siva, pepelasta.

Kako izgleda Theresienstadt ne znam, no zasigurno manje nego Birkenau. Uostalom, cijeli Theresienstadt je premjesten upravo u Birkenau. Ono sto udara u glavu je upravo taj ogroman prostor, i njegova praznoca.

Quote:
Ali valjda se jos strasnija ekspozicija moze naci u Jasenovcu, posebno u
njegovom "dijelu" na desnoj obali Save u Rep. Srpskoj...
Zrtve su zrtve, bilo njih milijun ili sto, no ipak nije na mjestu usporedbu jednog Birkenaua s Jasenovcem... Nikako nije u redu.

BTW nisu mi jasne ove tvoje rijeci 'koiko para toliko muzike'. Pa nije Auschwitz nekakav zabavni park ili rekonstrukcija dvorca!!! Auschwitz i Birkenau su pusteni onako kako su pronadeni 1945. uz rekontrukciju drvene strukture cetiri barake u Birkenau.
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2006., 23:38   #53
Quote:
KILLERDOG kaže:
moja preporuka je krakow
bio sam i u rumunjskoj ovo ljeto i nije kak pričaju zmazano niti te cigani natežu cijena hotela **** 50 eur soba hrana je tak tak
Pa mene su poprilicno natezali cigani, posebno u transilvaniji (brasov, sibiu) koja je u stvari njihova 'domovina'. Ne kazu bez razloga da je sibiu glavni grad cigana (no, tamo su cigani ili ultra bogati pa zive u luksuznim vilama, ili ultra siromasni). Cigani i psi su prije sest-sedam godina barem meni bili poprilicna napast.

Quote:
u krakow ti je bolja zabava ima se više za vidjet i nije tako skupo mislio sam ko u prosječnom zg kafiću i restoranu piva 10-15kn,kola 8-10,kava 8-10
4 krevetnu sobu smo u hostelu s doručkom plačali 100kn noć inače smješten je 15 min pješke do glavnog trga u židovskoj četvrti (onoj iz šindlerove liste)
ak nekom treba bum stavio link
Za cijene pica se slazem, takve su cak i u restoranu. Ali gdje si ti to platio 4-krevetnu sobu 100 kuna!?!?!?! Kada sam prije dva tjedna dolazio u krakov, najprije nema sanse pronaci 2-krevetnu sobu ako je ne rezerviras barem tjedan dana unaprijed. A 2-krevetnu sobu ne mozes pronaci ispod 170 zlota (350 kuna) da se ubijes, u najjeftinijem hostelu.

BTW, glavni trg iz Sindlerove liste je bogu iza nogu od sredista grada, daleko iza rijeke, jednu zeljeznicku stanicu od centra grada (Plaszow). Ili ti to pucas na Kazimierz (no, on nije prikazan u Sindlerovoj listi - tamo je geto iz Plaszowa). Uglavnom, kada odete u krakov i ako odlucite krenuti na turisticki obilazak SChindlelorve liste, nemojte vjerovati sto vam pricaju jer uglavnom izmisljaju. Rade se sami malo unaprijed informirajte.
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2006., 15:11   #54
bio u hostelu istina rezerviro sam tjedan unaprijed sto kuna po osobi hostel evo link: http://www.momotownhostel.com/ mislim da imaju i dvokrevetne sobe al nisam siguran
da mislio sam na geto tam gdi je njihovo veliko groblje i ona tržnica
rumunjska se popravila i to dosta (bili smo s nekim rumunjima koji žive u budimpešti) u zadnje 2 godine i kuće su im za moj ukus kić živi
__________________
Pored kurve vrijedis koliko i ona
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2006., 19:50   #55
hvala vam svima sad mi je jos teze odluciti
Iva is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2006., 16:23   #56
Nova godina, Krakow

da li je netko bio tamo, nas 4 člana bande planiramo ići tamo za Novu pa me zanima što se ima za vidjeti (muzej, zoo i sl?) i što preporučate?
osbourne is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2006., 18:22   #57
https://www.forum.hr/showthread.php?t...ghlight=krakow
https://www.forum.hr/showthread.php?t...ghlight=krakow
https://www.forum.hr/showthread.php?t...ghlight=krakow
Maisie is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2006., 21:25   #58
Quote:
osbourne kaže:
da li je netko bio tamo, nas 4 člana bande planiramo ići tamo za Novu pa me zanima što se ima za vidjeti (muzej, zoo i sl?) i što preporučate?
krakow prekrasan gradic pogledaj linkove koje ti je Maisie ostavila.. ali tamo ti je vjerojatno jaaaaako zima za novu godinu, i pretpostavljam da ima puuuno snijega ja sam bila nedavno, i smrzla sam se, a kod nas je jos super vrijeme.
Iva is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2006., 09:54   #59
bio sam prije tri tjedna je hladnije ali imaš puno toga za vidjeti što u centru što oko grada
__________________
Pored kurve vrijedis koliko i ona
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2006., 11:36   #60
Quote:
Iva kaže:
ali tamo ti je vjerojatno jaaaaako zima za novu godinu, i pretpostavljam da ima puuuno snijega
stvarno ga ima puuuno
52X32X52 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:08.