Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.07.2009., 14:21   #1
banka ili čarapa???

budući da svi trenutno paničare oko bankrota, što napraviti s novcima? držati ih doma u čarapi ili ih oročiti? ako je ovo drugo bolji izbor, u kojoj banci i da li da to iz kuna pretvaram u eure, franke ili nešto deseto?
hvala unaprijed na savjetima.
__________________
zmajchekica

rainbow baby
alleszusammen is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2009., 16:09   #2
O tome i ja intenzivno razmišljam iz razlog šta imam oročene eure u banci.

Dakle pretpostavimo da će država bankrotirati i neće moći više podmirivati svoje obaveze?
Pitam se koje?
Ako država ne bude vratila dug bankama u Hrvatskoj tada mislim da propadaju.
Ako država da otkaz 50% zaposlenih u državnm službama(oko 200 000 ljudi) tada ti ljudi od kojih veći dio ima kredite neće moći vračati kredite bankama, a banke ne mogu prodati njegovu nekretninu osim po nižoj cijeni pa mislim da opet idu u stečaj.
Ako dođe do devalvacije kune, štednja u eurima zvuči odlično, no opet dobar dio stanovništva zbog velikog povećanja rate kredita neće moći vračati kredite, a i naš dug od 40 milijardi tada raste proporcionalno s padom kune.


Kada bi izdržali do 2010 godine tada bi se "možda" europske majke naših banaka mogle oporaviti pa u slučaju potrebe kapnuti novaca u Hr.

Ili što nas može izvući prodati jadran, vjerovatno otoke, jer mislim da za drugo stranci neće biti zainteresirani, pa vratiti dugove.
jablan1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2009., 16:12   #3
Stavi u neku sigurniju valutu (Kanadske ili Austarlske dolare, ili eure ako si lijen), otvori sef u banci (cijena je minimalna) i stavi ih tamo dok se situacija ne stabilizira. Bolje izgubit tih nekoliko mjeseci, mozda godinu, par posto kamate nego sve izgubit
celavi2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2009., 16:41   #4
A kako ide situacija ako banka bankrotira, ode u stečaj, a ja imam nešto u zaključano u podrumu u pretincu? Kako do toga?

Samtram da neće biti bankrota države, pogotovo banaka, jer kao "last option" nam ostaje MMF, a ako i bude bankrotirati će država, ne banke.
Neuson is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2009., 16:53   #5
Quote:
Neuson kaže: Pogledaj post
A kako ide situacija ako banka bankrotira, ode u stečaj, a ja imam nešto u zaključano u podrumu u pretincu? Kako do toga?

Samtram da neće biti bankrota države, pogotovo banaka, jer kao "last option" nam ostaje MMF, a ako i bude bankrotirati će država, ne banke.
Država se kreditirala i kod naših banaka!

Da i ja mislim ako dođe MMF da neće banke otići u stečaj, ali politika još misli odugovlačiti s time, a Roha je izjavio da još možemo bez MMF-a?
jablan1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2009., 17:18   #6
Kada se država zadužuje kod banaka dali daje neku čvrstu garanciju tj. može li im banka "sjesti" na nešto?

Što se tiče ev. zaplijenjenih stanova od strane banke, oni su već dijelom otplačeni pa ih banka može i prodati za manje osim toga ako ih i proda ispod cijene još uvijek tereti uzimatelja kredita za razliku.

Kada govorite o držanju novca u sefu, dali je to po pravilima banke? (mislim da nije) I onda se desi ev. požar ili pljačka i banka ne odgovara za to.
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2009., 17:33   #7
Građevinari su digli kredit kod banaka, ako ne mogu prodati nekretninu kako će ga vratiti?
jablan1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2009., 17:34   #8
[QUOTE=
Kada govorite o držanju novca u sefu, dali je to po pravilima banke? (mislim da nije) I onda se desi ev. požar ili pljačka i banka ne odgovara za to.[/QUOTE]

A šta je s novcem u sefu ako banka ode u stečaj?
jablan1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2009., 17:40   #9
Neno, u sef mos stavit sto os, osim explozivnih stvari ili tako nekako. To sto banke presucuju da i cash moze nutra, pa to je normalno, koja bi banka novac u sefu umjesto na racunu. Drugo, probaj ti zapalit celicni sef u sobi gdje nema niceg drugog. A opljackat bi se moglo, al sumnjam da Arsene Lupin se sulja po hrv bankama. Domacim vulgaris provalnicima lakse orobit kladionicu ili benzinsku ili koju vikendicu.
No, suma sumarum je da banke nece propasti, mi smo sitna riba, a imaju oni vecih glavobolja.
maq is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2009., 17:45   #10
Quote:
jablan1 kaže: Pogledaj post
Građevinari su digli kredit kod banaka, ako ne mogu prodati nekretninu kako će ga vratiti?
Govorio si o stanovima koje banke zapljene fizičkim osobama.

Građevinari-firme će proglasiti stečaj, dobiti stečajnog upravitelja koji će pokušati spasiti firmu ako neće ići onda će se ići na prodaju imovine firme i namirenje dužnika. To je postupak koji može trajati godinama.
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2009., 17:46   #11
Evo, zamisli udarnu vijest na Talijanskoj ili Austrijskoj TV da Intesa ili Erste ne moze servisirat dug u maloj Hrvatskoj. Ode sve u pm. Dakle, nece se to riskirat. No, da se to isto desi u Ukrajini, onda bi to bio problem jer onda sigurno moraju uskakat drzave tj Austrija i Italija iz proracuna.
maq is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2009., 17:47   #12
Quote:
maq kaže: Pogledaj post
Neno, u sef mos stavit sto os, osim explozivnih stvari ili tako nekako. To sto banke presucuju da i cash moze nutra, pa to je normalno, koja bi banka novac u sefu umjesto na racunu. Drugo, probaj ti zapalit celicni sef u sobi gdje nema niceg drugog. A opljackat bi se moglo, al sumnjam da Arsene Lupin se sulja po hrv bankama. Domacim vulgaris provalnicima lakse orobit kladionicu ili benzinsku ili koju vikendicu.
No, suma sumarum je da banke nece propasti, mi smo sitna riba, a imaju oni vecih glavobolja.

Da baš sam nešto gledao uvjete, nigdje se striktno ne spominje novac
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2009., 18:11   #13
Quote:
maq kaže: Pogledaj post
Evo, zamisli udarnu vijest na Talijanskoj ili Austrijskoj TV da Intesa ili Erste ne moze servisirat dug u maloj Hrvatskoj. Ode sve u pm. Dakle, nece se to riskirat. No, da se to isto desi u Ukrajini, onda bi to bio problem jer onda sigurno moraju uskakat drzave tj Austrija i Italija iz proracuna.
Volio bih da je to tako, ali europskim i svjetskim bankama ne cvatu ruze i ako se oporave sigurno im nece biti problem Hrvatska.

Mislim da u ovom trenutku banke još posluju dobro, iako slabije nego prosle godine no imali smo već stečaj banaka i gubitak štednje, a mislim da smo dovoljno glupi da nam se to još jednom dogodi.

Ako nam još padne kreditni rejting po kojoj stopi će banke davati kredite građanima i gospodarstvu, s 15%-tnim mjesečnim kamatama?
Tko će dizati takve kredite?
jablan1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2009., 18:27   #14
Treba imat na umu da nije problem samo da ce banke propast, postoji mogucnost i da drzava drpi sve devizne depozite u bankama ako im bute trebalo para (tj. vjerojatno bi se smrznuli depoziti na X godina dok drzava ne vrati te pare, ako bi mogla).
celavi2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2009., 18:31   #15
naravno da postoji, vec su nam to napravili
jablan1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2009., 18:44   #16
Quote:
celavi2 kaže: Pogledaj post
Stavi u neku sigurniju valutu (Kanadske ili Austarlske dolare, ili eure ako si lijen), otvori sef u banci (cijena je minimalna) i stavi ih tamo dok se situacija ne stabilizira. Bolje izgubit tih nekoliko mjeseci, mozda godinu, par posto kamate nego sve izgubit
u bankovnom sefu zabranjeno je držati novac. banka 8znači niti jedan njen zaposlenik) ne smije biti u saznanju da ti damo držiš novac. banka ne odgovara za novac pohranjen u sef. ne budi siguran da će ti biti dostupan i sef ako fakat dodje do propadanja banke.

cini m ise kao da previse citate index.hr i 24sata il iih ja premalo citam
FreshPower is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2009., 18:48   #17
Quote:
alleszusammen kaže: Pogledaj post
budući da svi trenutno paničare oko bankrota, što napraviti s novcima? držati ih doma u čarapi ili ih oročiti? ako je ovo drugo bolji izbor, u kojoj banci i da li da to iz kuna pretvaram u eure, franke ili nešto deseto?
hvala unaprijed na savjetima.

1.) tvoj novac, tvoja odluka

2.) ulozi novac u banku i poberi neku kamatu umjesto da ti ga pojede inflacija.

3.) nemoj se povoditi za veličinom godišnje kamatne stope, neke banke po meni nude previsoke ktne stope što mi govori samo o tom koliko očajno trebju lovu. nadji si neku od velikih i razumnijih banaka koja ne mjenja prečesto kamate ni na kredite ni na štednju i uvijek se sjeti štedionica i nekakvih zadrugica koje su uvijek imale najviše kamata ali imaju i najviše tužbi štediša koje nisu uspjeli podići svoj novac na vrijeme tj. prije zatvaranja vrata zadruge/štedionice
FreshPower is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2009., 18:52   #18
Quote:
jablan1 kaže: Pogledaj post
Volio bih da je to tako, ali europskim i svjetskim bankama ne cvatu ruze i ako se oporave sigurno im nece biti problem Hrvatska.

Mislim da u ovom trenutku banke još posluju dobro, iako slabije nego prosle godine no imali smo već stečaj banaka i gubitak štednje, a mislim da smo dovoljno glupi da nam se to još jednom dogodi.

Ako nam još padne kreditni rejting po kojoj stopi će banke davati kredite građanima i gospodarstvu, s 15%-tnim mjesečnim kamatama?
Tko će dizati takve kredite?
grdo se varaš i nisi baš informiran. europske banke koje posluju kod nas, intesa, unikredit, hypo,rajfica, erste u prvom planu pos vim parametrima nisu ni blizu bankrota, dapače tržišna kapitalizacija je dobra, dobiti dobre iako manje nego prošlih godina.

smanjenje dobiti ili neostavrivanje zacrtane dobiti ne znači ujedno i bankrote i soatla crnila koja naslućujete
FreshPower is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2009., 19:02   #19
Quote:
FreshPower kaže: Pogledaj post
grdo se varaš i nisi baš informiran. europske banke koje posluju kod nas, intesa, unikredit, hypo,rajfica, erste u prvom planu pos vim parametrima nisu ni blizu bankrota, dapače tržišna kapitalizacija je dobra, dobiti dobre iako manje nego prošlih godina.

smanjenje dobiti ili neostavrivanje zacrtane dobiti ne znači ujedno i bankrote i soatla crnila koja naslućujete
Niti mislim da je dobit presudna, ali je pozitivni pokazatelj poslovanja.
Isto kao i ti mislim da banke još uvjek posluju dobro kod nas ali jednostavno vjerujem da bankrot države to može u kratko vrijeme promjeniti.

Nadam se da neće biti tog crnog scenarija iako smatram da je moguć.
jablan1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2009., 19:21   #20
O boze kako je nas narod naivan. Sve sto mu serviras u vjestima pobjeruje. Banka banka.
Adriana Lima fan is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:07.