Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.03.2010., 09:40   #1
Banka dala osobne podatke o dugu agenciji za naplatu

Neznam da li je postojala ova tema, ali radi se o sljedećem.
Moj dug po kreditu je banka, bez moga znanja "proslijedila" stanovitoj agenciji za utjerivanje dugova putem telefona (???).
Obzirom na neredovitu otplatu kredita, isti je došao na naplatu u punom iznosu, pa sam sa bankom dogovorila moratorij od 2 mj, da bih uplatom dospjelih rata ( u ta dva mj ), nastavila redovito otplaćivati kredit.
No, neugodno sam se iznenadila kada me putem mobitela kontaktirala spomenuta agencija i obavijestila da su oni zastupnici banke te da njima uplatim iznos duga prema banci i da ću dobiti pisanu obavijest o tome. Upitala sam ih odakle im moji podaci, broj mobitela i kada sam ja s njima sklopila bilo kakav ugovor o kreditu ili dugovanju. Strava i užas. Upozorila sam ih da me više ne uznemiravaju, a da ću ja vidjeti sa bankom kako se moglo dogoditi. Zgrozila sam se spoznajom da sa takvim podacima raspolaže meni nepoznata agencija a pogotovo da s njima imam dužnički odnos. Uzela sam ugovor o kreditu i još jednom ga pročitala i nigdje ne stoji da banka ima pravo učiniti to što je učinila. Nazvavši banku, opisala sam što se dogodilo i tražila objašnjenje, našto mi je službenica rekla da oni imaju ugovor sa dotičnom agencijom i da se od sada njima obraćam. Rekla sam da s njima ( bankom ) imam ugovor o kreditu, a ne sa tom agencijom, da bi mi ista službenica rekla da, ako hoću, mogu ignorirati agenciju. ???? Skamenila sam se.
Dobila sam pisanu obavijest od te agencije sa uplatnicom i točnim iznosom.
Što mi je činiti? Što mogu poduzeti prema banci koja je moje podatke, bez moga znanja, ustupila drugoj instituciji?
__________________
prijatelji stari, gdje ste...
k@miha is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2010., 10:24   #2
Isto se i meni dogodilo, samo se ne radi o potrazivanj kredita nego potrazivanja nepodmirenih racuna za mobitel.
Potpuno ista situacija stoga cu budno pratiti ovu temu i odgovore...
Osobno mislim da to i nije u potpunosti legalno, ali s obzirom da je kod nas sve moguce...
__________________
Zivi svaki dan kao da ti je posljednji, jednom ce to i biti
Apatrit is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2010., 10:40   #3
Postoji li pravni okvir da tužim banku za odavanje podataka, obzirom da se one kunu u tajnost istih?
__________________
prijatelji stari, gdje ste...
k@miha is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2010., 11:34   #4
provjeri u općim uvjetima poslovanja, mislim da oni imaju pravo prodati tvoj dug agenciji koja se onda bavi naplatom

o kojoj banci je riječ?
__________________
Pored kurve vrijedis koliko i ona
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2010., 11:56   #5
Quote:
KILLERDOG kaže: Pogledaj post
provjeri u općim uvjetima poslovanja, mislim da oni imaju pravo prodati tvoj dug agenciji koja se onda bavi naplatom

o kojoj banci je riječ?
Erste (Diners)
Zar ta mogućnost ne bi trebala biti navedena u ugovoru?
__________________
prijatelji stari, gdje ste...
k@miha is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2010., 11:58   #6
Otplati dug sto prije pa ces se rijesiti i banke i utjerivaca..
__________________
Nikada ne vjeruj čovjeku koji laže
Partfiš is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2010., 12:11   #7
mora da je vesela situacija u Erste banci kad su krenuli s prodajom dugova. bit ce da je i njima voda do grla stigla...

jel mozes reci ime agencije?

u svakom slucaju ti imas pravo prijaviti policiji sto god zelis. nazovi policiju i prijavi, a oni ce ti onda reci sto i kako.
__________________
bok
markotros is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2010., 12:39   #8
Quote:
markotros kaže: Pogledaj post
mora da je vesela situacija u Erste banci kad su krenuli s prodajom dugova. bit ce da je i njima voda do grla stigla...

jel mozes reci ime agencije?

u svakom slucaju ti imas pravo prijaviti policiji sto god zelis. nazovi policiju i prijavi, a oni ce ti onda reci sto i kako.
CreditExpres CEI Zgb

Zar je to posao za policiju?
__________________
prijatelji stari, gdje ste...
k@miha is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2010., 14:12   #9
u ugovoru se obično stavlja da se slažeš s uvjetima poslovanja (ili slično nešto)


edit:
za diners sam našao ovo
13.1
ECC koristi osobne podatke Korisnika, uključivo i MBG odnosno OIB, kao jedan od načina njegove identifikacije u svom poslovanju, te ih u svrhu udovoljavanja zahtjevima za svojim proizvodima i u svrhu omogućavanja prihvata Kartice u globalnom sustavu VISA-e proslijeđuje sudionicima tog globalnog sustava. ECC proslijeđuje osobne podatke Korisnika svojim ugovornim partnerima koji obavljaju usluge izrade i procesiranja Kartica, ugovornim partnerima koji omogućavaju sudjelovanje Korisnika u nagradnim programima i programima pogodnosti koje za Korisnike omogućava ECC, u slučaju kartica izdanih u suradnji s drugim pravnim osobama (Cobrand kartice) i tim pravnim osobama. ECC osobne podatke Korisnika koristi i u svrhu obrade zahtjeva za proizvodima ECC, kao i proizvodima drugih članica Erste Grupe, te ih u tu svrhu razmjenjuje s drugim članicama Erste Grupe. Prikupljeni i razmijenjeni osobni podaci, kao i dodatno prikupljene informacije, mogu se po potrebi provjeriti kod Korisnikova poslodavca, banaka i drugih pravnih osoba ili ustanova, dalje obrađivati, te prenositi, pohranjivati i na drugi način koristiti u poslovanju ECC i drugih članica Erste Grupe, za sve vrijeme korištenja proizvoda ECC odnosno drugih članica Erste Grupe.

uglavnom, pitanje je da li ta tvrtka odkupila tvoj dug ili oni samo se bave utjerivanjem duga kao neki odvjetnički ured

svalki dug se može prodati

još jedan edit

oni su očito firma zaposlena od strane dinersa da te "malo požure" da platiš svoj dug
jeftinije nego da diners zapošljava dodatne ljude za te poslove
s njihove stranice:
Rana naplataNove metode akvizicije klijenata, složenije metode plaćanja i porast međunarodne trgovine povećavaju potrebu za timovima koji se bave naplatom potraživanja. Profesionalna naplata potraživanja je najisplativiji način za poboljšanje priljeva gotovine i smanjenja nepodmirenih potraživanja.


Cilj nam je u ovoj fazi djelovati kao Call Centar klijenta kontaktirajući dužnike kada je potraživanje u ranoj fazi. Ovo je koristan, jeftin i vrlo uspješan način kako izbjeći rast broja loših potraživanja.
Tijekom ove faze naplate, naš fokus je na ponovnom spajanju dužnika i klijenta. Nakon podmirenja potraživanja dužnik, ukoliko to želi, može i dalje biti visoko pozicioniran kupac naših klijenata.
Prednost ove naplate je smanjenje fiksnih troškova klijenta. Ovdje također postoji mogućnost obavljanja dijela posla za klijeta kada je klijentov Call Centar preopterećen.


Kasna NaplataOvaj proces obično slijedi nakon rane naplate. On je nešto složeniji i dugotrajniji, sa svrhom naplate preostalog potraživanja. Dužnicima se šalju opomene, te ih se telefonski kontaktira. Ukoliko je potrebno, traže se novi kontakti dužnika, kao i sve druge relevantne informacije potrebne za naplatu. Na kraju procesa, nenaplaćena potraživanja se pripremaju za otpis, sudski postupak ili prodaju.

Djelatnici u našem Call Centru organizirani su po sektorima i po klijentima. To im omogućava bolje razumijevanje poslovanja istih, uključujući i zakonsku regulativu kojom se služe. Ovakav pristup omogućava našim klijentima sigurnost i povjerenje koje im je potrebno.


to od kud su, je meni svejendo putnik, regani jesu i obavljaju po zakonu posao
__________________
Pored kurve vrijedis koliko i ona

Zadnje uređivanje KILLERDOG : 12.03.2010. at 14:19.
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2010., 14:14   #10
Quote:
k@miha kaže: Pogledaj post
CreditExpres CEI Zgb
Interesantna firma: osnivač je poduzeće s Cipra, članovi uprave Mađari...
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2010., 14:34   #11
Quote:
KILLERDOG kaže: Pogledaj post

uglavnom, pitanje je da li ta tvrtka odkupila tvoj dug ili oni samo se bave utjerivanjem duga kao neki odvjetnički ured
Da li sam trebala biti obaviještena o toj činjenici od strane banke?
Da li su me trebali upozoriti da će moje podatke proslijediti drugome?
U ugovoru o kreditu koji sam potpisala sa bankom nigdje ne vidim tu klauzulu!
Postoji li mogućnost da tužim banku zbog odavanja podataka mimo moje volje?
__________________
prijatelji stari, gdje ste...
k@miha is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2010., 16:09   #12
ček jel kredit ili diners račun?

o tome da li si trebala biti obavještena i ostalo ne znam,ovisi o ugovoru,ako je ovo gore da se primjenjuju opći uvjeti, onda ne jer je tamo navedeno da će izmjene biti objavljivane na njihovoj stranici i da se redovito provjerava
vjerojatno je i došlo ti na uplatnici ili negdje da je došlo do određenih uvjeta poslovanja, ali samo ta jedna rečenica

nema u ugovoru da se primjenjuju opći uvjeti poslovanja banke (ustanove)?
to mi je čudno,to piše i na najobičnijim pristupnicama

možeš ih tužiti,ali ja sam 98% siguran da su se oni ugovorno osigurali da to mogu napraviti, kažem to je normalna poslovna transakcija

ali uvijek postoji onih 2%,pa ako imaš kakvog odvjetnika (poželjno imovinskog) uzmi ugovor i pitaj ga, ja ti ovdje mogu samo nagađati,a ne mislim niti davati pravne savjete jer nisam odvjetnik,a i bilo bi neozbiljno ti reći jer nemam pojma točno o čemu se radi niti vidim ugovor
__________________
Pored kurve vrijedis koliko i ona
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2010., 16:24   #13
Par pitanja da mi vidimo tko tu koga:
a) o čemu se radi, baš kreditu ili nekom dugu po nekoj kartici;
b) što piše u ugovoru po tom pitanju (bio to već ugovor o kreditu ili za karticu)
c) koja je banka (da vidimo opće uvjete i što su tamo napisali o tome)

Dok to ne odgovorimo možemo samo gledati u soc od kave.
Neuson is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2010., 17:17   #14
Quote:
Neuson kaže: Pogledaj post
Par pitanja da mi vidimo tko tu koga:
a) o čemu se radi, baš kreditu ili nekom dugu po nekoj kartici;
b) što piše u ugovoru po tom pitanju (bio to već ugovor o kreditu ili za karticu)
c) koja je banka (da vidimo opće uvjete i što su tamo napisali o tome)

Dok to ne odgovorimo možemo samo gledati u soc od kave.
a) gotovinski zajam po Diners kartici (tada)
b) ima 13 članak ugovora, uglavnom tehničke stvari, osim 12. og, u kojem stoji:
"Za sve što nije određeno ovim ugovorom primjenivat će se opća pravila i uvjeti za članstvo u Diners klubu. " ---> Da li je tu kvaka?
c) sada Erste banka
__________________
prijatelji stari, gdje ste...
k@miha is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2010., 18:51   #15
Dobro dosla u kapitalizam.

To ti je najnormalnija stvar u Sjevernoj Americi, a sad je pocelo i kod nas.

Ne mozes nikoga tuziti.
__________________
The people who are trying to make this world worse are not taking the day off. Why should I? BOB MARLEY
talia is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2010., 08:05   #16
Krasno.
A jel onda mogi ti tipovi otić doma do Šukera i tražit u moje ime
povrat poreza ODMAH a ne da čekam godinu dana??
Kad je sve legalno.
fiser is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2010., 17:03   #17
Quote:
fiser kaže: Pogledaj post
Krasno.
A jel onda mogi ti tipovi otić doma do Šukera i tražit u moje ime
povrat poreza ODMAH a ne da čekam godinu dana??
Kad je sve legalno.
Povrat poreza?
__________________
The people who are trying to make this world worse are not taking the day off. Why should I? BOB MARLEY
talia is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2010., 17:26   #18
legalni utjerivaci duga lol... sta sve nece smislit..ubiti sta ti mogu,cim ti dodju na vrata pustis ih i ucmekas i prijavis provalu pa da vidimo tko ce kome kucat na vrata
ghostrider750 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2010., 20:38   #19
KILLERDOG ti je sve lijepo objasnio. Banka tvoj dug moze prodati i ne treba tvoj pristanak za to ili ako se radi o poduzecu koje pozuruje za njih naplatu onda si pristala opcim uvjetima poslovanja na to da tvoje podatke mogu koristiti u poslovanju i prosljedivati dalje.
Grinch24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2010., 21:05   #20
Evo Vam moje iskustvo s leasingom.
Leasing na 60 mjeseci, 55 mjeseci nitko nije znao za mene niti me čuo. Tada mi nastaju problemi i zadnjih 5 rata plaćam, doduše otežano i s zateznim kamatama ali plaćam. 56 i 57 ratu ne plaćam, dospijeva 58 i onda, gle čuda. Poziv s nepoznatog broja i tko utjerivači. Nisam bio baš ljubazan, ali i da sam bio isto mi bi bilo. Njihov poziv me koštao još jednu ratu cca 300€. Morao sam platiti, jer ne bi dobio knjižicu vozila. Radi se o Erste leasingu
pelinovik is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:18.